Skocz do zawartości

Opodatkowanie wynajmu w Niemczech a posiadanie nieruchomosci w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Hej Wybaczcie ale pisze bez polskich znakow bo jestem w pracy. Mam takie pytanie a mianowicie posiadam nieruchomosc w Polsce i tam place ryczal 8.5% co miesiac wiec odprowadzam podatek w Polsce. Krajem mojej rezydencji podatkowej sa Niemcy i tu rozliczam sie z pracy co rok. Wplaty za najem sa na moje polskie konto a wplaty za prace sa na moje niemieckie konto jesli to ma cos do rzeczy. Pytanie brzmi: czy musze sie rozliczac z tego mieszkania jeszcze raz w DE? Nie znalazlem nigdzie w Internecie zadnej konkretnej informacji na ten temat, dzwonilem tez juz do niemieckich doradcow podatkowych i u kazdego uslyszalem inna odpowiedz. Jak to jeste teraz z podwojnym opodatkowaniem miedzy Niemcami a Polska? Czy moge juz nie rozliczac wynajmu mieszkania skoro zaplacilem podatek w PL? I najwazniejsze: do kiedy w PL trzeba oddac PIT 28 od ryczaltu za wynajem? Tu znowu szukalem informacji na ten temat w necie i znalazlem na roznych stronach rozne info z racji tego ze jest korona wirus to niektore tereminy na skladanie PIT zostaly poprzesuwane ale nigdzie nie ma dokladnej informacji jak to sie ma do PIT 28 za rok 2020. 

 

Jesli ktos jest w stanie odpowiedziec na te informacje to bylbym bardzo wdzieczny, jak trzeba bedzie to po pracy poprawie post na PL znaki. Dzieki z gory za odpowiedzi. 

Edytowane przez Samiec:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, GurneyHalleck napisał:

PIT-28 składamy do końca stycznia, w tym roku dokładnie do 29. stycznia.

Na innym forum znalazlem info ze PIT 28 miedzy 15 luty a 28 luty. Stad moja niepewnosc i pytanie

18 godzin temu, BrandyRiver napisał:

PIT 28 składasz do końca lutego.

 

Niemcy chyba mają umowę o podwójnym opodatkowaniu, więc w Niemczech tego podatku już nie płacisz. Ja bym nawet tego w DE nigdzie nie zgłaszał, bo po co, w szczególności, że z najmu dostajesz przelew na polskie konto.

A nie ma porozumienia miedzy PL a DE i wgladu na konta? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Samiec:) said:

Na innym forum znalazlem info ze PIT 28 miedzy 15 luty a 28 luty. Stad moja niepewnosc i pytanie

A nie ma porozumienia miedzy PL a DE i wgladu na konta? 

PIT 28 składamy do końca lutego 2021

https://www.pit.pl/pit-28/

 

Z tego co wiem, to ot tak sobie do konta nie można zaglądnąć, a w szczególności z Niemiec do PL. Jeszcze jest coś takiego jak tajemnica bankowa, choć w PL już mnie nic nie zdziwi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, BrandyRiver napisał:

PIT 28 składamy do końca lutego 2021

https://www.pit.pl/pit-28/

 

Z tego co wiem, to ot tak sobie do konta nie można zaglądnąć, a w szczególności z Niemiec do PL. Jeszcze jest coś takiego jak tajemnica bankowa, choć w PL już mnie nic nie zdziwi. 

Czyli nie zgalszalbys wynajmu mieszkania przy rozliczaniu sie w DE? Tu chodzi w sumie o grosze w okresie czerwiec-grudzien 2020. Niecale 800 euro wyszlo by w przeliczeniu do zgloszenia. Mozna wyslac PIT 28 elektronicznie gdy jeszcze nigdy tego nie robilem i nie mam profilu zaufanego itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Samiec:) said:

Czyli nie zgalszalbys wynajmu mieszkania przy rozliczaniu sie w DE? Tu chodzi w sumie o grosze w okresie czerwiec-grudzien 2020. Niecale 800 euro wyszlo by w przeliczeniu do zgloszenia. Mozna wyslac PIT 28 elektronicznie gdy jeszcze nigdy tego nie robilem i nie mam profilu zaufanego itd?

Nic bym w Niemczech nie zgłaszał, bo podatek zapłaciłeś już w Polsce. Po to są podpisywane umowy między krajami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oprócz Polski, nigdzie nie musisz tego deklarować. Rozumiem, że w Polsce nie zgłaszasz swoich zarobków w Niemczech.

 

PIT28 możesz wysłać elektronicznie. Potrzebujesz chyba tylko zeznanie z zeszłego roku ale tu nie jestem pewien. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, BrandyRiver napisał:

Nic bym w Niemczech nie zgłaszał, bo podatek zapłaciłeś już w Polsce. Po to są podpisywane umowy między krajami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oprócz Polski, nigdzie nie musisz tego deklarować. Rozumiem, że w Polsce nie zgłaszasz swoich zarobków w Niemczech.

 

PIT28 możesz wysłać elektronicznie. Potrzebujesz chyba tylko zeznanie z zeszłego roku ale tu nie jestem pewien. 

W Polsce płaciłem tylko podatek 8.5 % na mikrorachunek. Poza tym nic więcej. Teraz muszę tylko Pit złożyć za 2020 i tyle. W Niemczech reszta 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.