Skocz do zawartości

Szukam opini ludzi ktorzy inwestuja w ETF poprzez Finax


Samiec:)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Jest ktos kto inwestuje poprzez Finax? Czytam od paru dni o tych inwestycjach na blogu Michala Szafranskiego i wydaje mi sie to sensowna opcja dla ludzi, ktorzy jak ja sa zabiegani i maja prace na etacie gdzie nie chce sie jeszcze godzina siedziec po pracy i skladac swojego zdywersyfikowanego portfela na ETF samodzielnie. Jak myslicie warto zaufac wkladajac na poczatek jakies mniejsze pieniadze typu 10k PLN? Oferta wydaje sie byc w porzadku tym bardziej ze Michal przeswietlil te spolke i wszystko jest opisane bardzo rzetelenie na blogu. Wiadomo zaraz odezwa sie moze ci ktorzy nie wierza w nic i ktorzy sa do wszystkiego bardzo negatywnie nastawieni. Mi jednak zalezy na opini ludzi, ktorzy tak jak ja chca zainwestowac niewielki kapital lub ludzi ktorzy juz to zrobili na tej konkretnej platformie (omowienie innych platfrom tez mile widziane).

 

Nie chce juz dluzej trzymac zlotowki bo sie bardzo szmaci powoli i wolalbym te pieniadze w jakis konkretny okreslony sposob wlozyc w jakies inwestycje. Oczywiscie nie wszystkie jajka do jednego kosza. Mieszkanie juz mam, nie chce obecnie kupowac drugiego, rozgladam sie rowniez aktualnie na rynku krypto. 

 

Dodatkowo jesli moze ktos juz siedzi w temacie podatkowym to moze jest w stanie podpowiedziec niedoswiadczonemu jak to jest gdy zarabia sie w DE rezydencja podatkowa jest w DE natomiast bede dla przykladu kupowal ETF poprzez Finax w PL za zlotowki? Dodam ze bede trzymal ETF dlugoterminowo i nie chce wychodzic z inwestycji minimum przez 5 do 7 lat a wielce prawdopodobne jest to ze w tym czasie wroce do PL i tam bedzie moja rezydencja podatkowa. Slyszalem ze jesli nie wyplace przez czas trwania inwestycji zadnej dywidendy oraz zarobionej z inwestycji kasy to nie musze odporowadzac zadnego podatku jak i rozliczac zadnego PITu. Jest ktos na forum kto moglby na takie pytanie odpowiedziec?

 

Serdecznie zapraszam do dyskusji na powyszy temat jak i na temat podatkow od inwestycji. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kombinować? Po prostu kup ETF na index/region świata i tyle zamiast powierzać komuś kasę i tracić prowizję za zarządzanie (ryzyko i tak jest po Twojej stronie).

Podatek od zysków kapitałowych płacisz w momencie realizacji zysku niezależnie od tego czy broker ma siedzibę w PL czy DE. Jeśli zamierzasz trzymać do nic nie musisz płacić chyba, że w niemczech jest jakiś podatek od majątku w co wątpie przy kwocie kilkunastu tyś eur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.