Skocz do zawartości

Jak podnieść i osadzić 800-tonowy blok skalny?


cst9191

Rekomendowane odpowiedzi

Może jestem ograniczony umysłowo, ale nie wierzę w teorię, że prości ludzie byliby w stanie przenieść 800-tonowy blok skalny, a następnie podnieść i osadzić na innych, podobnych blokach. Może ktoś mi wytłumaczy jak tego dokonano?

 

https://eugene.kaspersky.com/2019/10/10/more-from-baalbek-ancient-stone-construction-hi-tech/

 

 

bolshie-i-malye-formy-drevnego-baalbeka-

bolshie-i-malye-formy-drevnego-baalbeka-

bolshie-i-malye-formy-drevnego-baalbeka-

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze można to zrobić przy użyciu maszyn prostych, tym bardziej jeśli masz dostęp do dużej (chociaż ograniczonej) liczby niewolników. 

 

Kiedyś rozmawiałem z kamieniarzem, poddał mi pod rozwagę teorię o tym że bloki takie odlewano i że nikt tego nie bada. Przecież skały magmowe to lawa. Skały też się topią i zastygają. Archeolodzy nie są technologami, z kolei technolodzy nie zajmują się archeologią.

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, cst9191 said:

Może jestem ograniczony umysłowo, ale nie wierzę w teorię, że prości ludzie byliby w stanie przenieść 800-tonowy blok skalny, a następnie podnieść i osadzić na innych, podobnych blokach. Może ktoś mi wytłumaczy jak tego dokonano?

Ustawiałem kiedyś piec 300kg, drążki, lina, bloczek. Dwie godziny i zjechał z auta i wjechał do domu. 

Nasypy, rusztowania, liny i woły pociągowe.

 

https://www.constructionspecifier.com/engineer-shares-new-theory-on-the-construction-of-egyptian-pyramids/

 

https://www.cheops-pyramide.ch/khufu-pyramid/rope-roll-station.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Orybazy napisał:

Nasypy, rusztowania, liny i woły pociągowe.

Nasypy ok, woły pociągowe - ok. Ale liny i rusztowania?

 

20 minut temu, Piter_1982 napisał:

Po pierwsze można to zrobić przy użyciu maszyn prostych, tym bardziej jeśli masz dostęp do dużej (chociaż ograniczonej) liczby niewolników. 

Jakiś ruski naukowiec obliczył, że do przeciągnięcia 700-tonowego bloku potrzeba by było co najmniej 35.000 ludzi.

https://kuriergalicyjski.com/historia/smaczki-z-archiwum/2373-45-000-niewolnikw-czyli-uwaga-na-profesorw?showall=1&limitstart=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, cst9191 napisał:

Jakiś ruski naukowiec obliczył, że do przeciągnięcia 700-tonowego bloku potrzeba by było co najmniej 35.000 ludzi.

I to jest prawda. Ile osób potrzeba do podniesienia 400 kilowej armaty? Kilkanaście. Ta sama armata podniesiona z pomocą systemu bloczków  może potrzebować 2 osób. 

 

45 minut temu, Mmario napisał:

Może wcale ich nie podnosili.... Załóżmy że wraz z każdą warstwa bloków sypali wokół ziemię, wtedy trzeba przeciągnąć bloki, a nie podnosić, na koniec ziemię się wybiera i budynek jak ta lala?

Tak budowano piramidy miedzy innymi,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cst9191 napisał:

Nasypy ok, woły pociągowe - ok. Ale liny i rusztowania?

 

Jakiś ruski naukowiec obliczył, że do przeciągnięcia 700-tonowego bloku potrzeba by było co najmniej 35.000 ludzi.

https://kuriergalicyjski.com/historia/smaczki-z-archiwum/2373-45-000-niewolnikw-czyli-uwaga-na-profesorw?showall=1&limitstart=

 

No jasne. Jeden człowiek na 20 kg. Różne rozwiązania stosowały kultury, ale to lekka przesada. 

 

ps. Zamiast dziwnych stronek w internecie polecam zapoznać się z jakimkolwiek podręcznikiem akademickim z postaw fizyki. Są pozycje, które człowiek powinien obowiązkowo poznać. Kodeks karny, cywilny, podstawy fizyki itp.  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piter_1982 napisał:

ps. Zamiast dziwnych stronek w internecie polecam zapoznać się z jakimkolwiek podręcznikiem akademickim z postaw fizyki. Są pozycje, które człowiek powinien obowiązkowo poznać. Kodeks karny, cywilny, podstawy fizyki itp.  

Tylko nie Resnick, Halliday albo Feynman. Najlepszy jest Piekara "Mechanika Ogólna". Halliday Resnick idą po łebkach a Feynman jest za trudny na pierwsze spotkanie ( z własnej woli) z Fizyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Młody_Pelikan napisał:

Tylko nie Resnick, Halliday albo Feynman. Najlepszy jest Piekara "Mechanika Ogólna". Halliday Resnick idą po łebkach a Feynman jest za trudny na pierwsze spotkanie ( z własnej woli) z Fizyką.

Tu już zależy od preferencji. Jeśli ktoś jest zainteresowany. Ja na początek zawsze polecam Hewitta "Fizyka wokół nas" - żeby zrozumieć pojęcia.  Potem zależnie od aparatu matematycznego jakim dysponujemy idziemy dalej. Jest sporo książek. Dla mnie osobiście Landau and Lifshitz rządzą za to mój kolega ze studiów wolał zdecydowanie "Kurs Berkeleyowski", zawsze więc fajnie się uzupełnialiśmy.

 

Jednak zwykle na chęciach się kończy. Czasami pożyczałem ludziom książki i leżały po kilka miesięcy, nieruszane bo mieli inne ważne sprawy (seriale na Netflixie).

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piter_1982 napisał:

Ja na początek zawsze polecam Hewitta "Fizyka wokół nas" - żeby zrozumieć pojęcia.

Prawda, to jest bardzo ważne. Ja też wysoko cenię sobie Hewitta, to dzięki niemu utrzymałem mój entuzjazm do Fizyki. W podobnym klimacie ale troszkę gorsze moim zdaniem są podręczniki Erica M Rogersa "Fizyka dla dociekliwych", też warto się zapoznać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ułozenie głazów 800 tonowych to tylko jeden z fenomenów, zakłada się że MOŻE(bo przypuszczamy że tak było) usypano nakop i potem na belkach wtoczono ten głaz i potem pozbyto się ziemi - jak dla mnie idealne wytłumaczenie, ale ciekawe skąd wzięto 35'000 ludzi by to zrobili i po huj to zrobili.

Sytuacja robi się ciekawsza w zupełnie mniejszej skali - w Egipcie są ruiny miasta w którym cegły murów wydają się odlane, a nie ciosane miedianymi(wedle "archeologów" - którzy jak zobaczą jakąś miskę z ryciną to odrazu strwierdzają że zapewne LK spijał z niej rosół z wołowiny i kurczaka i warzyw południowo wschodnich przy obecności Katarzyny Podstołowej która była leworęczna i inne brednie) dłutami - jeśli ktoś ma jakąkolwiek styczność z obróbką skrawaniem to uzna że Ci ludzie bredzą(wiertłem ze stali szybkotnącej w cegle nie wywiercisz dziury choćby kąty się zgadzały bo jest to zbyt miętki materiał, a piramidę podobno postawiono w 25 lat używając dalece prymitywniejszych technik i materiałów) :( .

Najlepsze jest że całkiem nieodległej historii jesteśmy niepewni, a tu przychodzi Pan z  Uniwersytetu i pierdoli coś o tym co i jak było 10'000 lat temu z pewnością absolutną, słabe to jak huj dla mnie :(

https://www.youtube.com/watch?v=9S1ESPKB6ag

Pozdro

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MoSSu napisał:

Tutaj ciekawy film o Baalbeck. Niektóre kamyczki ważyły ponoć 1700 ton i cała ta budowa jest strasznie dziwna i nie wiadomo jak to wszystko zbudowano.. 
 

 

 

Pan Zalewski fajnie podsumował pomysł, że to Rzymianie zbudowali ten kompleks w I w n.e.

6 godzin temu, Bohun napisał:

ale ciekawe skąd wzięto 35'000 ludzi by to zrobili i po huj to zrobili.

Tych ludzi trzeba było nakarmić, koszt całej inwestycji musiał być ogromny. No i właśnie - po co coś takiego budować?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cst9191 napisał:

 

Tych ludzi trzeba było nakarmić, koszt całej inwestycji musiał być ogromny. No i właśnie - po co coś takiego budować?

 

Należy także dodać że fajowo wygląda na karteczce wypisane że wystarczy przecież zaledwie 35'000 ludzi aby coś tam przenieść, o zsynchronizowaniu takiej masy ludzi i linach które by mieli ciągnąć to już nikt nie mówi.

Albo stwierdzenie - porzecież wystarczy bloczego 1000-krotny i mój kolega by to podniósł sam, wystarczy przeczytać podręcznik do fizyki i fszystko staje się jkasne, tjaa chyba na papierze.

 

Istnieje o wiele prostrze rozwiązanie - najnormalniej na świecie należy uznać że mieliśmy albo o wiele bardziej rozwiniętą naszą cywilizację niż obecnie lub tez ziemię odwiedziła obca cywilizacja która pomogła postawić te dziwne budowle rozsiane na całym globie, obecne religie to oddawanie chołdu bozi z nieba(na górze się bozia znajduje oczywiście) i to drugie obstawiam :)

Pozdro

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno stosowano do tego ultradźwięków, podobnych do tych, które rozjebały mury Jerycha. Według niektórych teorii Starożytni mieli takie urządzenia, a szczególnie Egipcjanie. Być może pewna technologia ocalała po potopie i bytności na Ziemi cywilizacji przedpotopowej, która była bardziej zaawansowana niż my obecnie. To ciekawy temat. 

Edytowane przez Kleofas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kleofas napisał:

Podobno stosowano do tego ultradźwięków, podobnych do tych, które rozjebały mury Jerycha

Ultradźwiękami to sobie można coś prześwietlić. Takie badanie nazywa się potocznie USG.

 

O udział w upadku murów Jerycha bardziej podejrzewa się infradźwięki. Ale tak naprawdę chodzi fale o częstotliwości równej częstotliwości drgań własnych konstrukcji. Konstrukcja bombardowana takimi falami wpada w drgania o coraz większej amplitudzie, co prowadzi do jej zniszczenia. Im niższa częstotliwość tym większy zasięg i trudniejsze tłumienie fali, stąd naturalne predyspozycje infradźwięków do użycia ich w celach destrukcyjnych. Aczkolwiek falami w zakresie słyszalnym też można szkód narobić (np. szybę wybić), więc to nie muszą być infradźwięki.

 

Zastanawia mnie jednak, że pomimo przytomnego komentarza:

W dniu 22.01.2021 o 18:08, Piter_1982 napisał:

No jasne. Jeden człowiek na 20 kg. Różne rozwiązania stosowały kultury, ale to lekka przesada.

dalej ktoś odnosi się do liczby 35k ludzi. Serio ktoś uważa, że dorosły facet wspomagany bloczkami linowymi i siłą pociągową wołów/koni jest w stanie przetoczyć na rolkach zaledwie 20kg? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Adams said:

Serio ktoś uważa, że dorosły facet wspomagany bloczkami linowymi i siłą pociągową wołów/koni jest w stanie przetoczyć na rolkach zaledwie 20kg? 

Sam na rurkach przetoczyłem piec 300kg. Tutaj jak mogli toczyć bloki:

https://www.cheops-pyramide.ch/khufu-pyramid/rope-roll-station.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2021 o 09:34, Orybazy napisał:

Sam na rurkach przetoczyłem piec 300kg. Tutaj jak mogli toczyć bloki:

https://www.cheops-pyramide.ch/khufu-pyramid/rope-roll-station.html

I mówisz że przy takiej technologii stawiali jeden blok za drugim co jakieś 5 minet, 20 lat z rzędu 24 godziny na dobę z taką precyzją co archeologowie sobie sprawy nie zdają co to znaczy - to jest wersja oficjalna :) 

Jak ktoś czyta ino ksziążki awanturnicze to może to kupi :) 

P.S.

Koleś co cegły na cegłe nie postawił będzie mi mówił co to oznacza dokładność 4 minut kątowych, hehe :) 

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, Bohun said:

Koleś co cegły na cegłe nie postawił będzie mi mówił co to oznacza dokładność 4 minut kątowych, hehe

Egipcjanie jako pierwsi mieli standard pomiarowy. Długość łokcia faraona i kijki - wzorce miernicze. Obecnie wzorcem długości jest długość fali światła ale przez lata wzorzec metra był fizycznym artefaktem.

Jeszcze w 1960 wzorzec metra tym różnił się egipskiego tym że ten był ze stopu platyno-irydowego a egipski z drewna, dokładność przycięcia i prostoliniowość lepsza ale koncept ten sam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.