Skocz do zawartości

Cyfrowe euro w ciągu 5 lat i zapewne likwidacja gotówki


cst9191

Rekomendowane odpowiedzi

Fizycznej gotówki muszą trochę zostawić w obrocie, bo może elektrownia mieć awarię, słup się przewrócić na wietrze itp. Cyfrowa gotówka nie zaszkodzi biednym. Zaszkodzi wszystkim tym, którzy mają lewe obroty, którzy wpasowali się w funkcjonujący system i znaleźli sobie źródełko dzięki cwaniactwu, przy okazji wykolegowali konkurencję.

 

Widzę to w wielu działalnościach, u lekarzy, ludzi od wykończeniówki, mechaników, itd.

 

Ci ludzie nie widzą potrzeby, żeby wyjść na ulice, uaktywnić się politycznie. Może jak im się ukróci to się wreszcie ruszą, pomyślą, zainteresują jak powinna wyglądać gospodarka? Same plusy.

 

Płakali, kiedy w transakcjach chciano obniżyć próg transakcji gotówkowych do 8 tyś. Oj biedaki, skończy im się.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Śnieżnobiały napisał(a):

jak powinna wyglądać gospodarka? Same plusy.

A nie minusy, jak w ten sposób zarabiają w szarej strefie, wówczas wydają więcej i napędzają popyt i podaż.

Godzinę temu, Śnieżnobiały napisał(a):

łakali, kiedy w transakcjach chciano obniżyć próg transakcji gotówkowych do 8 tyś

8 tyś. w równych odstępach czasowych i nikt się nie doczepi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Druidmnie boli, że ktoś na minimalnej krajowej oddaje dużo do systemu, a cwaniaki mało, albo wcale i jeszcze korzystają z tego co opłaca ta osoba na minimalnej. Niech tacy lekarze wszystko ewidencjonują i płacą podatki. Jestem przeciwny różnym formom ucisku/kontroli państwa, ale przepływy pieniędzy niech kontrolują.

 

Z tymi 8 tyś. chodzi o to, że jak ktoś kupuje drogi sprzęt, albo płaci za usługę, to już jest utrudnienie, klient się obawia naruszyć prawo, ze nie zrobi odpisu, że ktoś go zapyta, gdzie mu pieniądze uleciały.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Śnieżnobiały napisał(a):

Niech tacy lekarze wszystko ewidencjonują i

Racja, tylko niech zarabiają jeszcze więcej niż zarabiają i przykładają się do pracy bardziej, coś za coś.

Edytowane przez Druid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, Śnieżnobiały said:

mnie boli, że ktoś na minimalnej krajowej oddaje dużo do systemu, a cwaniaki mało, albo wcale i jeszcze korzystają z tego co opłaca ta osoba na minimalnej.

Podatek obrotowy "doczepiony" do cyfrowej waluty, i likwidacja VAT/PIT/CIT.

Co kogo ma obchodzić ile zarabiasz? Nie powinno się "socjalistycznie" różnicować podatków, w zależności od dochodu, czy sposobu jego wydatkowania.

Podatek obrotowy płacisz w momencie wydawania pieniądza. Wydajesz na pensję pracownika - jeden procent trafia do państwa. Pracownik kupuje bułkę za złotówkę - 1% trafia do państwa. Pracownik ma fantazję kupić bułkę za 10 000zł - jego sprawa, 1% trafia do kasy państwa...

 

Osoba na "minimalnej" ma minimalne wydatki, więc 1% od nich jest niewielki. Miliarder kupujący 100 nieruchomości też płaci 1%, ale w skali bezwzględnej to znacznie więcej... i nikomu nie opłaca się, by zatrudniać prawników czy "kombinować" - dla 1%? Nie zwróci się koszt prawnika/księgowego, lepiej ten jeden procent zapłacić bez kombinowania.

 

18 hours ago, Śnieżnobiały said:

bo może elektrownia mieć awarię, słup się przewrócić na wietrze itp.

Dla rządzących, to byłyby "losowe straty uboczne".

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kespert przeczytałem Cię kilka razy i rozumiem, że jesteś zwolennikiem podatku obrotowego. Ok, ale ja narzekałem, że biedny płaci podatki, a wielu bogatych ukrywa swoje dochody i nie płaci podatków. Bogaci nawet ten 1% by ukrywali, bali by się także, aby ktoś się nie dowiedział, że tyle zarabiają.

 

"Losowych straty uboczne" w przypadku braku prądu mówisz. Myślę, że to jednak poważnie ogranicza pieniądz cyfrowy i fizyczny musi zostać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Śnieżnobiały napisał(a):

Ok, ale ja narzekałem, że biedny płaci podatki, a wielu bogatych ukrywa swoje dochody i nie płaci podatków. Bogaci nawet ten 1% by ukrywali, bali by się także, aby ktoś się nie dowiedział, że tyle zarabiają.

Jakby to weszło, ten pieniądz cyfrowy, ludzie bogaci zapewne tuż przed wiele pieniędzy by ukryli, mieliby aktywa na czarną godzinę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykłady Australii i Kanady pokazują, że przenoszenie pieniędzy na cyfrową stronę i ograniczanie fizycznego obiegu ostatecznie pozwala trzymać za mordę obywateli. 

Cyfrowy pieniądz daje rządom świetne narzędzie do dyscyplinowania i karania obywateli szybkim sposobem - odcinając ich od pieniędzy.

Zalety i komfort cyfrowych pieniędzy jest niezaprzeczalny, ale też ogromne ryzyko dla nas.

Sądzę, że każdy rząd nie oparłby się takiej pokusie.

 

W idealnym świecie, gdzie rządy chcą naszego dobra, cyfrowy pieniądz i niski podatek obrotowy zastępujący VAT/CIT/PIT byłyby świetnym rozwiązaniem, upraszczającym system o ile byłby taki podatek nieunikniony dla każdego.

Ale, że to świetny pomysł to nigdy nie zostałby wdrożony.

Uproszczenie systemu, wielu ludzi od interpretacji / doradztwa i kontroli byłoby niepotrzebnych, wielu nie mogłoby optymalizować swojej działalności to nie pozwoliliby oni na wprowadzenie takiego pomysłu.

Dodatkowo system jest tak skonstruowany, że każdy teraz nałożony podpodatek teraz trafia od razu na jakiś celowy wydatek. Np opłata cukrowa od napojów idzie do nfz na leczenie pacjentów diabetycznych. Takich celowych podatków i wydatków jest mnóstwo w naszym skomplikowanym systemie (w innych krajach podobnie), dlatego sama teoretyczna likwidacja VAT/PIT na rzecz obrotowego podatku wiązałaby się z ogromną zmianą funkcjonowania całego systemu. A to wszystko przy teoretycznym pieniądzu cyfrowym, więc czysta polemika.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Śnieżnobiały said:

ja narzekałem, że biedny płaci podatki, a wielu bogatych ukrywa swoje dochody i nie płaci podatków

Staram się "przewidzieć" jakie rozwiązanie zostanie nam zaproponowane przez polityków, w odpowiedzi na problemy, które rządy/system aktualnie tworzy...

15 hours ago, Śnieżnobiały said:

Myślę, że to jednak poważnie ogranicza pieniądz cyfrowy i fizyczny musi zostać

Myślę że tak by się tym rządzący przejęli, jak 200 tysiącami nadmiarowych zgonów na COVID :(

 

11 hours ago, Druid said:

ludzie bogaci zapewne tuż przed wiele pieniędzy by ukryli, mieliby aktywa na czarną godzinę.

Czym innym jest posiadanie aktywów, a czym innym możliwość legalnego/swobodnego obrotu nimi... wymiany ich na inne dobra.

Bo jakby każde aktywo było legalne, to najbardziej by się opłacało inwestować w narkotyki ;)

 

3 hours ago, Tyrion said:

każdy teraz nałożony podpodatek teraz trafia od razu na jakiś celowy wydatek

Tylko w teorii.

3 hours ago, Tyrion said:

Sądzę, że każdy rząd nie oparłby się takiej pokusie.

Nie oprą się. Nawet nie będą próbować. Wszystko co muszą zrobić, to wyprodukować taki problem, by ludzie sami "poprosili" o pieniądz cyfrowy jako rozwiązanie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Kespert napisał(a):

Bo jakby każde aktywo było legalne, to najbardziej

Z każdej sytuacji jak masz pieniądze, dobra jest jakieś wyjście, ci co mają grube miliony, miliardy dużo nie ucierpią, gorzej ci na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Druid said:

Z każdej sytuacji jak masz pieniądze, dobra jest jakieś wyjście,

Trzeba umieć uważnie zdefiniować pojęcie "dobra". Jak dla mnie - dobre(m) jest jedynie coś, co ma wartość samo w sobie, i najlepiej jak może tego użyć dowolny człowiek, bez konieczności posiadania laboratorium chemicznego, szlifierni czy fabryki.

Wiedza jak kogoś uleczyć. Żarcie, środki obrony.

1 hour ago, Druid said:

ci co mają grube miliony, miliardy dużo nie ucierpią

Tyle warte są te "miliardy", ile możesz za nie uzyskać "prawdziwego dobra":

1ad62db3a142c45b1998b73b88ce5359..jpg

 

Kluczem kontroli pieniądza cyfrowego nie jest jego "wartość" - ale kontrola pełna nad jego wymienialnością, płynnością.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kespert napisał(a):

pieniądza cyfrowego

Tak na prawdę to pieniądz cyfrowy to już mamy teraz muszą nam jeszcze wytłumaczyć że CBDC to coś innego i lepszego. Wprowadzą datę ważności każdego eurasa żeby jedwabnik nie mógł nigdy nic odłożyć i byl zawsze zalezny od przychodu od panstwa lub korporacji. Już teraz realizują to inflacja i brakiem oprocentowania lokat ale to za mało. No i potem można też kolorki przypisać jak w limes inferior.

Już czuje z lekka ten but na mordzie o którym pisał Orwell (osobna sprawa bo nie zgłębiałem tego czy to wymyślił czy się o tym nasluchal i opisał).

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2024 o 22:13, Strusprawa1 napisał(a):

Zajebiście.
I tak płacę tylko kartą. Cyfryzujmy, automatyzujmy absolutnie wszystko co się da.

Rozumiem, że to sarkazm?

 

Kanada zaniepokojona negatywną reakcją na zamrożenie kont bankowych protestujących

https://ithardware.pl/aktualnosci/kanada_zaniepokojona_negatywna_reakcja_na_zamrozenie_kont_bankowych_protestujacych-24552.html

W dniu 22.01.2024 o 15:19, I1ariusz napisał(a):

który poza granicami naszego kraju nie ma wartości.

PLN owszem, ale USD, złote monety, itp, mają wartość w większości krajów świata.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kespert napisał(a):

Tyle warte są te "miliardy", ile możesz za nie uzyskać "prawdziwego dobra":

Zainwestują w złoto, nieruchomości, dzieła sztuki, bitkoiny, jest cała masa sposobów na zabezpieczenie się w ciężkich czasach, albo przed ciężkimi czasami, jak ma się duży zasób portfela.

W dniu 22.01.2024 o 14:44, Brat Przemysław napisał(a):

IV rewolucji oraz czy likwidacja gotówki nie jest inherentna cecha tej rewolucji?

Na początku XX wieku podstawowym źródlem transportu był koń i bryczka, dzisiaj masz RFID, systemy autonomiczne, RFID etc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Druid napisał(a):
W dniu 22.01.2024 o 14:44, Brat Przemysław napisał(a):

 

Na początku XX wieku podstawowym źródlem transportu był koń i bryczka, dzisiaj masz RFID, systemy autonomiczne, RFID etc...

Serio napisales ze zrobili RFID a ja mam żreć od tego robaki i nie mieć nic bo taka to rewolucja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2024 o 14:44, Brat Przemysław napisał(a):

Poprzednie rewolucje przemysłowe wynikały z postępu techniki (które umożliwiały przeskok). Jaki krok milowy uważasz za przyczynę oczekiwanej IV rewolucji oraz czy likwidacja gotówki nie jest inherentna cecha tej rewolucji?

Uważam zmniejszenie rozmiaru półprzewodników. O tym zresztą powstała książka "Wojna chipów". Ostatni rok pokazał masom (było to wiadome już wcześniej od powstania pracy naukowej "Atention is all you need"), że połączenie potęznego Hardware'u z mądrym Software'm może dać mieszankę pozwalającą na uzyskanie swego rodzaju "inteligencji", czyli maszyn potrafiących rozwiązywać problemy złożone, w różnych sytuacjach, które dotąd były domeną ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miniaturyzacja to nie rewolucja. Moznaby na przykład zbudować komputer wielkości stadionu żeby wykazywał cechy inteligencji. Ale z obecną technika to widocznie nic nie da.

Osobiście jeśli mialbym juz wskazać czynnik rewolucji to rozwoj mediow i sprawnosc z jaki ogłupiają ludzi obchodząc nawet ich własny instynkt samozachowawczy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak mi się wydaje, że może dojść do sytuacji jak pieniądz w gotówce będzie miał datę przydatności oznaczoną. 

 

Już wprowadzona do banku prowizja związana z płatna wypłata blik gotówki, 

https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/podwyzki-i-nowe-oplaty-w-mbanku-wyplata-z-bankomatu-za-pomoca-blik-nie-bedzie-darmowa-st7749395

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.