Skocz do zawartości

Jaki dom byście wybudowali/ły i dlaczego?


cst9191

Rekomendowane odpowiedzi

1. Jaki metraż?

2. Jaki styl?

3. Ile kondygnacji?

4. Garaż w domu czy osobno?

5. Lokalizacja - miasto, przedmieścia, wieś, czy gdzieś indziej?

 

Jeśli możecie, to dodajcie też zdjęcia.

 

Dla mnie np. tego typu architektura odpada:

projekt-domu-awokado_2-wizualizacja-fronprojekt-domu-justa_2-wizualizacja-fronto

 

Natomiast ta jest OK:

 

projekt-domu-awokado-wizualizacja-frontoprojekt-domu-ambrozja_7-wizualizacja-froprojekt-domu-aksamit_2-wizualizacja-fron

 

Czy uważacie, że tego typu domy, jak poniżej to już przeszłość?

 

projekt-domu-posejdon-wizualizacja-front

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdę sensowną działkę bliżej niż moja dacza, to się wypowiem 😁

 

Im mniejszy tym lepszy, ale nie za mały. Dla mnie niezbędna jest ogrzewana pracownia/warsztat i to limituje min. wielkość do 70-80 m2. Powyżej robia się koszty budowy, utrzymania, remontów, sprzątania, itp. 

 

Domy typu "dworek" to relikt. I koszmar architektoniczny moim zdaniem. 

 

Ale na 35 pewnie też bym dał radę.🤔 

Edytowane przez maroon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też się zastanawiam nad tym murowanym na zgłoszenie z poddaszem, razem wychodzi koło 70 metrów i wiele osób tak buduje. Mnie zastanawia jako miastowego gdzie kupić działkę najlepiej, czasy niepewne, raczej wolałbym jakąś wieś niż miasto, jasne może być blisko aby ułatwić codzienne sprawy, ale gdzie polecaie, które rejony Polski?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, spacemarine said:

, raczej wolałbym jakąś wieś niż miasto, jasne może być blisko aby ułatwić codzienne sprawy, ale gdzie polecaie, które rejony Polski?

Na wsi teraz ciężko coś kupić bo padł handel ziemią rolną, stąd o modnych i dostępnych parę lat temu siedliskach można praktycznie zapomnieć. 

 

Ceny dookoła dużych aglomeracji są często kosmiczne i potrafią się wahać paręset % po różnych stronach miasta. 

 

Jak Cię nic nie trzyma w obecnym miejscu to najlepszym wyborem może być duże miasto powiatowe z dobrymi połączeniami kolejowymi i drogowymi z najbliższym wojewódzkim. 

 

A i tak przygotuj się na długie szukanie. Ktoś tu pisał, że szukał działki 9 m-cy. Ja szukam od 2 i to co jest na rynku to tragedia. 

 

Coś jakbyś poszedł do komisu, a tam same klepane golfy w cenie nówki bmw 5 i ludzie w kolejce do kupna stoją. A jak trafisz nieklepanego to kosztuje tyle co odrzutowiec. 🤔

 

Edytowane przez maroon
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, spacemarine napisał:

Mnie zastanawia jako miastowego gdzie kupić działkę najlepiej, czasy niepewne, raczej wolałbym jakąś wieś niż miasto, jasne może być blisko aby ułatwić codzienne sprawy, ale gdzie polecaie, które rejony Polski?

Z własnego doświadczenia: Podkarpacie, kilkadziesiąt km od Rzeszowa, świetny dojazd, brak dziur w drogach, rozwijająca się okolica, dobrze kreśli się przyszłość regionu.

 

Blisko w Bieszczady, nieco dalej Tatry, 2h zajmuje dojazd do Krakowa i Lublina.

 

Będąc na Twoim miejscu raczej odpuściłbym sobie Łódź, Kielce, Górny Śląsk. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli działka byłaby wystarczająco duża to zdecydowanie dom parterowy.

 

Na każdą osobę zamieszkująca dom według mnie powinno przypadać ok 40m2 żeby każdy mógł mieć swoją przestrzeń i było komfortowo.

 

Jeśli puścić by wodze fantazji to garaż na dwa samochody przylegały do domu. Ale. Byłby także budynek ala garaż/pracownia/warsztat, który już do domu by nie przylegał(żeby można było dłubać w nocy). Ja bym tam sobie zrobił warsztat stolarski i DYI. 

 

Osobiście mi podobają się wszystkie zdjęcia domów które wstawiłeś @cst9191oprócz pierwszego.

 

A co do ostatniego pytania to chyba po części tak jest. Ludzie zdają sobie sprawę że nie ma sensu mieć tak ogromnego domu i generuje to tylko niepotrzebne koszta. 

 

Pokaz się a zastaw się.

Keep up with the Joneses.

 

Wszedzie jest tak samo :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, PrzemAss napisał:

Pomarzyć można ale dla mnie, czyli młodego leszcza bez majątku to co najwyżej...

i-barakowoz-mieszkalny-domek.jpg

Na to mnie stać :P.

 

Z zewnątrz nie zachęca, ale kto wie, może w środku znajdziemy złoty sedes? :D

 

https://www.otomoto.pl/oferta/hymer-eriba-touring-820-alde-zimowa-najnowszy-model-eriba-touring-820-ID6DAzZZ.html#c4da645b63

 

3 minuty temu, UncleSam napisał:

Ludzie zdają sobie sprawę że nie ma sensu mieć tak ogromnego domu i generuje to tylko niepotrzebne koszta. 

 

Pokaz się a zastaw się.

Keep up with the Joneses.

Kusi, nie powiem że nie :D

 

Do tego sala do bilarda, to byłoby coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zależy od osobistych preferencji.

Obecnie, mając te 40 lat, planujemy dla nas na starość taki: (jest plan na agroturystykę, więc taki byłoby do zamieszkania optymalny, oczywiście zdjęcie poglądowe, dom byłby całoroczny, chodzi o metraż i wizualny wygląd - weranda niczym na Zielonym Wzgórzu :D) i nie więcej niż 80 metrów.

https://allegro.pl/oferta/domek-drewniany-z-pietrem-i-balkonem-alicja-84-m2-9103278558?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_ogród&ev_adgr=Architektura+ogrodowa,+doniczki+i+pojemniki+oraz+przedmioty+dekoracyjne&gclid=EAIaIQobChMIj9jt7M377gIVC6WyCh0RhwN9EAQYAiABEgL44fD_BwE

 

Wybudowaliśmy wcześniej taki:

https://www.tooba.pl/projekt-domu-Krab-TTM-693?gclid=EAIaIQobChMIqM_B6sz77gIV0kiRBR0nxwTgEAQYAiABEgIKMfD_BwE

z uwagi na:

- optymalne wykorzystanie powierzchni (brak zbędnego miejsca do ogrzewania i sprzątania), jednocześnie nie jest ciasno

- położenie względem stron świata (południe dużo okien, jasno i dużo cieplej)

- zmieniliśmy 3 rzeczy: tam gdzie kotłownia mamy spiżarnię/ duży zlew roboczy i kuchnię roboczą, garaż przedłużyliśmy wzdłuż całej ściany budynku i z tyłu jest kotłownia, zamiast dachu nad garażem, mamy taras, pod schodami piwnica. Garaż nie spełnia swej funkcji, jest obecnie biurem z osobnym wejściem. Dlaczego? W razie "WU" mamy 3 mieszkania, gdyby czas nadeszły ciężkie/nieprzewidywalne i synowie "nie mieli się gdzie podziać (pierwsze mieszkanie u góry: oddzielamy klatkę, dobudowujemy schody z tyłu tarasu/ drugie mieszkanie: dół/ trzecie najmniejsze: zabudowujemy drzwi ze śpiżarni na klatkę i mamy kuchnię, tam gdzie garaż pokój, kotłownię przenosimy na zewnątrz lub montujemy gaz i mamy łazienkę w miejscu kotłowni. :D)

Lubię mieć plan :D "na wypadek" :D

Jak budowaliśmy się to braliśmy pod uwagę:

1. Jaki metraż?

Metraż taki by nie być niewolnikiem domu i nie martwić się, że utrzymanie go w czystości zajmie (no cóż mi najbardziej) większość czasu, nie ogrzewać bez sensu pustych powierzchni (po co?), koniecznie dwie łazienki, plus osobne WC.

 

2. Jaki styl?

Ten styl, który wskazałeś jako "Ok"  jest dla mnie też OK, wyższy nowoczesny dla mnie za " chłodny", ten najniższy według mnie zawsze się obroni i zawsze będzie Ok.

 

3. Ile kondygnacji?

To zależy od rodziny, ale trzeba brać pod uwagę względy praktyczne. Parterowe są fajne, ale  ładnie wyglądają na szerszych działkach, i rodzina bywa częściej razem, bo na tym samym poziomie .(dosłownie i w przenośni :D). Często poddasze jest nieużytkowe i niewykorzystane, dla mnie to strata ciepła, kasy (coś na styl jazdy przez jedną osobę vanem i zajmowania dwóch miejsc na parkingu przy nowym stylu parkowania "wszerz" ). Inaczej jest jak już są dwie kondygnacje. Rodzina się nieco "rozprasza", ale u góry jest ciepło często bez odkręcania grzejników, no i taras...:D (na którym można postawić saunę)

 

4. Garaż w domu czy osobno?

Osobno. Jak dla mnie. Kiedyś u sąsiada zapaliło się auto w garażu, od tamtej pory, nigdy auta w domu.

 

5. Lokalizacja - miasto, przedmieścia, wieś, czy gdzieś indziej?

Przedmieścia lub wieś blisko miasta.

 

A widziałeś ten projekt? ;) Połaziłabym po tym mrowisku pod budynkiem :D

 

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/palac-putina-w-gelendzyku-okoliczni-mieszkancy-zabrali-glos/6xkchz0,79cfc278

Edytowane przez Wewerka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, spacemarine said:

@maroon

A co to się stało że padł handle ziemią? Może po prostu kupić stare gospodarstwo, pewnie wiele jest takich, bo dzieci chcą do miasta i wolą się pozbyć. Jest trochę takich ofert.

PiS ustawą zablokował. Głośne było parę lat temu. Jeden z ich pierwszych "geniealnych" ruchów Jak nie masz wykształcenia rolniczego, to powyżej IV klasy w praktyce ARiMR czy inna agencja blokuje sprzedaż. A może i nawet IV klasę też blokuje 🤔 Nie pamiętam. W każdym razie prywatny obrót ziemią rolną prawie umarł. 

 

Wcześniej to wyglądało tak, że kupowałeś 2-3 ha gorszych gruntów i budowałeś bez łaski siedlisko. Teraz bardzo ciężko te 2-3h kupić. Nie wspominając, że za pisu ceny ziemi poszły 3-4x w górę. 

Edytowane przez maroon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne inspirujące kwiatki widziałem tu 'na dzielni', ale myślami wracam ciągle do tej ostatecznej chad-pieczary:

 

http://szklanyzamek.pl/calandri/sainttropez.jpg

 

To przedmieścia St. Tropez, człowiek ma villę z własnym garażem na wodzie dla łodzi. Villę w kamieniu, więc może dowolnie manipulować przepływami ciepła. No i własną latarenkę i codziennie świeżą dostawę ... mewek z plaży ;) 

 

Ale jeżeli mówimy o zonie, to zdecydowanie Mortola Inferiore, Italia. Do Mentony wycieczka na deskorolce, do Monaco hulajnogą, a w ogrodzie banany, papaje i avocado:

 

http://szklanyzamek.pl/calandri/calandriVista.jpg

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewniany z bali na jakieś polance nie za duży ale żeby miał górne piętro z schodami drewnianymi zawsze jak byłem mały to latałem u znajomych rodziców po schodach tak mi się podobało ale obstawiam że mam jeszcze z ponad 20 lat na dopracownie swojego domu więc o szczegółach pomyśle później .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cst9191 napisał:

 

 

Czy uważacie, że tego typu domy, jak poniżej to już przeszłość?

 

projekt-domu-posejdon-wizualizacja-front

To jest przykład chałupy drogiej i niefunkcjonalnej.

Skomplikowany kształt dachu bardzo podnosi koszt jego wykonania, za to skosy w pomieszczeniach schodzą prawie do samej podłogi, przez co tracone jest wiele powierzchni użytkowej poddasza. Zakładając, że kotłownia jest zlokalizowana w bryle garażu (zwykle tak jest) mamy problem taki, że komin choć wystaje ponad kalenicę dachu garażu, to jednak przy niekorzystnym wietrze okopci dach głównej części domu. Dwie wąskie bramy garażowe to rozwiązanie sto razy mniej funkcjonalne od jednej, ale szerokiej. Na dodatek potrzeba dwóch napędów i dodatkowej czujki ewentualnego alarmu. Wyokrąglone drzwi balkonowe wymagają nietypowej stolarki. Bezsensowne sztukaterie - ani to ładne, ani klasyczne, ani stylowe.

Na moje oko bardzo nieprzemyślany projekt. Dobry, żeby podrzucić wrogowi - niech się wykosztuje, a potem na niewygodnie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie planowania budowy domu. 

Dlaczego dom, a nie mieszkanie. 

Zacznę od tego, że domek chcę sobie wybudować w celach zabezpieczenia siebie na przyszłość. Wyjeżdżania na wakacje, itp. Jednakże nie będzie to nic w  rodzaju domku letniskowego. 

Na razie jestem w trakcie przekształcania działki, itp. 

Domek stawiam w mojej rodzinnej miejscowości. Wokół lasy, jeziora. 

Posiadanie WŁASNEGO domu od zawsze było moim marzeniem. 

Nie chcę żeby stanowił współwłasność... Nigdy bym się na to nie zgodziła. To ma być coś mojego. 

Mam też wiele spraw ułatwionych. 

Wkład własny, działkę. Więc mam trochę z górki. 

Z drugiej strony, to wszystko mnie przeraża. Nie wiem od czego zacząć, co będzie najlepsze.  

Wymarzony dom będzie drewniany, wysoki. Z kominkiem. Z garażem. Dużym ogrodem. Sadem.

 

 

https://pin.it/12y3OrB

https://pin.it/3uUTjpM

https://pin.it/21KEDzS

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W delegacjach zdarzało mi się mieszkać w całych osiedlach zbudowanych z kontenerów mieszkalnych. Warunki w nich są całkiem niezłe. Działka już jest, podmurówka, dżwig, ciężarówka, podpięcie mediów i można mieszkać. W kilka dni  z budową można się uwinąć, jak projekt bardziej skomplikowany. Taki mam plan (w trakcie realizacji).

 

https://www.muratorplus.pl/technika/konstrukcje/domy-z-kontenerow-ile-trzeba-zaplacic-zeby-zamieszkac-w-kontenerze-aa-JtJp-vHNc-p2JN.html

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kategoria OK jest lepsza, niskie dachy - łatwiej usuwać liście.

 

Mieszkanie w bloku na własność nie ma sensu, nie ma tam prywatności. Poza tym te projekty budynków.. z racji pracy zwiedziłam wiele nowoczesnych apartamentowców w stolicy - nuda. Dwa razy się tylko zachwyciłam, raz projektem budowy dziedzińca, było naprawdę pięknie, drugi raz starym budownictwem gdzie była na klatce boazeria po sufit i skrzypiące deski, bardzo miła atmosfera w tym budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.