Skocz do zawartości

Jaki dom byście wybudowali/ły i dlaczego?


cst9191

Rekomendowane odpowiedzi

Temat trochę zakrawa o gusta a te każdy ma inne. Ale ja wybudowałbym się na przedmieściach lub w pobliskim mieście sypialni - jeśli mowa o domu całorocznym. Ulica asfaltowa z chodnikiem, podjazd w działce drogowej zrobiony przez gminę. Działka z dostępem do prądu, wody, kanalizacji, gazu. Budynek o jednej, maks dwóch kondygnacjach nadziemnych plus mała piwnica z kotłownią w kondygnacji podziemnej. Kondygnacja podziemna nie musi być pod całym obrysem budynku. Dom wybudowany z betonu komórkowego, dobrze zatynkowane i docieplone minimalną warstwą styropianu. Ogrzewanie z gazu plus awaryjna możliwość podłączenia tradycyjnego pieca. Opcjonalnie solary bądź wiatrak na działce. Okna trzyszybowe, obowiązkowo na tyle budynku tzw. ogród zimowy a na działce szklarnia. Zależy mi na sporej autonomii budynki i energooszczędności. PZ 70 do 110 m2. To jeśli chodzi o dane techniczne.

 

A gusta? Dom w obrysie prostokąta (nie licząc wspomnianego ogrodu zimowego). Dach z dachówki ceramicznej, naczółkowy). Garaż po za budynkiem ale kompozycyjnie spójny z domem lub brak garażu. Generalnie chciałbym uzyskać efekt, że od ulicy mamy zwykły tradycyjny dom, troche taki staropolski, a na tyle gadżety jak ogród zimowy, garaż, solary czy co tam jeszcze.

 

Jeśli mowa o domu letniskowym to drewniany, 35 do maks 50 metrów. Prąd i woda. Może być drewniany, może murowany - fajny ganek. Mała piwniczka ale nie jest to must have. Działka leśna, miejscowość absolutnie nie turystyczna (może być z fragmentem letniskowym), wręcz wieś.

Edytowane przez Dassler89
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mnie się marzy coś takiego, gdybym mieszkała gdzieś w południowej Europie, gdzie zresztą z moim narzeczonym planujemy  wyjechać o ile się nam wszystko uda: 

 

Dom w stylu śródziemnomorskim - klimat fiesty gdziekolwiek mieszkasz

 

 

image.jpeg.7e4deeb9c319b2c5d17af41a28220f55.jpeg

 

A jeśli chodzi o Polskę, to jakiś stary dworek, który byśmy odnowili.

Prosty, nowoczesny styl też nawet lubię, ale lepiej czułabym się chyba w takim.

Edytowane przez Angel_Sue
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2021 o 09:09, Libertyn napisał:

Gdybym był bogaty to bym wybudował

Prędzej zostaniesz zarządcą/opiekunem istniejącego zamku niż wybudujesz własny. Zainteresuj się tematem jeśli to na tyle ważne, by poświęcić temu połowę swojego życia.

 

Na południu Polski jest dużo ruin do odbudowania. ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/21/2021 at 7:10 PM, cst9191 said:

1. Jaki metraż?

Całościowo 150m2. Wystarczające dla 4 osobowej rodziny jeśli jest też ogród, duża działka.

On 2/21/2021 at 7:10 PM, cst9191 said:

2. Jaki styl?

Najskromniejszy w okolicy by złodziei nie zachęcał.

On 2/21/2021 at 7:10 PM, cst9191 said:

3. Ile kondygnacji?

Z poddaszem użytkowym i podwyższoną do 1m ścianą kolankową.

On 2/21/2021 at 7:10 PM, cst9191 said:

4. Garaż w domu czy osobno?

Osobno, dach garażu jako taras.

On 2/21/2021 at 7:10 PM, cst9191 said:

5. Lokalizacja - miasto, przedmieścia, wieś, czy gdzieś indziej?

Wieś, blisko jakiejś wody.

 

On 2/21/2021 at 7:40 PM, spacemarine said:

ale gdzie polecaie, które rejony Polski?

Jak lubisz wodę i nie chcesz mieszkać na odludziu (jak Podlasie) to polecam Wielkopolskę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mieszkałabym sama - 150m2, dom parterowy, duży, oddzielny garaż na 2 auta.

Jeśli byłabym zamężna - 200+m2, dom piętrowy, duży oddzielny garaż na 3-4 auta.

 

Styl nowoczesny. Lokalizacja podmiejska, w nie za dużej odległości od miasta. Cenię sobie ciszę i spokój, ale jednocześnie chcę być blisko miejsc w których coś się dzieje. 

 

Istotne są dla mnie duże, otwarte przestrzenie - taras, biblioteczka z gabinetem. Bardzo duża siłownia/pokój do ćwiczeń, która pomieści zarówno miejsce na moje hobby, jak i na jakieś maszyny i sprzęt do ćwiczeń rozgrzewających. Garderoba. Schowki na rowery, rolki. Spiżarnia. Słusznych rozmiarów łazienki.

 

Projekt domu Zx96 Nowoczesny dom parterowy z odwróconym układem pomieszczeń  oraz garażem. - Opinie i ceny na Ceneo.pl

Projekty domów piętrowych - Dobre Domy Flak & Abramowicz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, melody said:

eśli mieszkałabym sama - 150m2, dom parterowy, duży, oddzielny garaż na 2 auta.

Jeśli byłabym zamężna - 200+m2, dom piętrowy, duży oddzielny garaż na 3-4 auta.

Czyli wymagasz od męża tylko żeby dobudował pięterko na 50m2 i poszerzył garaż o 3m? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150m2, 200m2 😂 bogate ludzie tu są 😂 

 

Obecnie sam fundament (stan zero) pod 150m2 to około 50 tys. Robiac wszystko własnymi ręcoma ok. 35-40k

 

Dom pasywny, mały 80-100m2 to 200-250 do stanu deweloperskiego. Bez garażu w bryle. 

 

Potem wykonczenie. Ogrzewanie na pompie ciepla i poś jakieś 50 tys. fotowoltaika kolejne 20-40. Już jest stówka, a gdzie kibel, podłogi i meble 😂

 

Bardzo dużo się owszem buduje 1) domów na działkach co ociec zapisali 2) klonów deweloperskich na mikrodziałkach 300-500m, co jest gorsze niż mieszkanie w bloku 3) małych domów 60-90 m2, bo one JESZCZE są względnie tanie w budowie. 

 

Ładne 10ar z mediami w obrębie dużej aglomeracji to obecnie 300-800k. Jak jest dostępne, bo najczęściej nie ma. 

 

A dalej też szału nie ma, bo "dobre" działki schodzą na pniu. Zostają tylko braki i łyse pola za stodołą. 

 

Jak ktoś szuka działki to ten rok, to raczej ostatni gwizdek. Na budowę maks kolejne 2-3 lata. Potem będzie BARDZO DROGO i będzie wybór albo wieś 100km od cywilizacji albo milion za domek-klon 40km od centrum. 😁

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/8/2021 at 3:03 AM, maroon said:

Obecnie sam fundament (stan zero) pod 150m2 to około 50 tys. Robiac wszystko własnymi ręcoma ok. 35-40k

Pod parterówkę pewnie tak, dlatego lepiej z poddaszem użytkowym.

Mnie fundamenty wyszły 18k w materiale + pewnie 10k w robociźnie klika lat temu czyli z 20%+ w inflacji. 

 

Errata wyszło 19k z robocizną bez ślepej podłogi (+3500). Dlatego parterówki są drogie.

Edytowane przez Orybazy
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Orybazy said:

Pod parterówkę pewnie tak, dlatego lepiej z poddaszem użytkowym.

 

Piętro nigdy nie będzie lepsze od parteru, bo niby w czym? Funkcjonalnie tragedia, ciągle latasz po schodach. Mieszkałem w dwóch poziomach - never again. 

 

Na poddaszu to można mieć coś, co się relatywnie rzadko używa - pokój bilardowy, widokowy, biblioteczkę, warsztacik, etc. A nie, że chcesz zmienić ciuch i zasuwasz po schodach do sypialni. Albo ze skręconym kolanem. Jprdl jaki to był koszmar bujanie się po schodach 😁

 

Tak a propos piętra są najczęściej budowane "bo żona chciała żeby było bezpieczniej". 😂 Albo z braku laku, czyli miejsca na działce. Minimum 80% funkcjonalności domu powinno być na parterze. 

1 hour ago, Orybazy said:

robociźnie klika lat temu czyli z 20%+ w inflacji. 

.

Kilka lat temu to za to co wydałem na działkę miałbym i działkę i dom w stanie developerskim z pięknym widokiem na jezioro. Więc niestety nie da się porównywać tego co parę lat temu z tym co teraz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Fajny temat. Mam świra na punkcie architektury, gdziekolwiek jestem ślinię się na widok starych budynkow, rzeźbień, wykuszy. Znajomi mają ze mnie bekę. ale to silniejsze ode mnie. Ostatnio zwiedzałam Warszawę. Jedyne co mnie zainteresowało to właśnie budynki na starym mieście 😂 

 

Zakładając, że wygrałabym na loterii i stać by mnie było na KAŻDY dom to zdecydowanie wybieram parterowy lub 1 piętrowy w stylu kolonialnym, z kominkiem, zadaszoną werandą wokół całego domu i wykuszami w głównej sypialni i jadalni. Metrażowo mały, żeby nie było dużo sprzątania, ale żeby wszyscy mieli swoje sypialnie, biblioteka do czytania, biuro z biurkami do odrabiania lekcji dla dzieci (tak żeby ich sypialnie służyły wyłącznie spaniu/zabawie i mogli odrabiać lekcje w warunkach sprzyjających nauce). Duża kuchnia, z wyspą po środku i najlepiej dwoma piekarnikami. Lubię gotować i piec a teraz mam kuchnie metr na metr i ciężka sprawa 😂 Rozmarzyłam się... aha no i na strychu fajnie by było zrobić sobie pokój rekreacyjny do oglądania ulubionych filmów na całej ścianie 🙃

w800x533.jpg?v=10

w800x533.gif?v=9

Taki na przykład wydaje się całkiem do rzeczy 😁Bardzo mi się podobają też domy w Szkocji, takie kamienne domy z duszą, wysokimi sufitami, wykuszami, taki całkiem surowy, ale jednocześnie ciepły klimat. Generalnie jakby połączyć styl domów miejskich w Edynburgu z amerykańskimi drewniakami z werandą to byłoby to coś pięknego 😉ahhh no i jeszcze jedna rzecz, ktorej brakuje często u nas i mało kto w ogóle bierze pod uwagę, taki pokój gospodarczy, ale służacy jako pralnio-suszarnia, z deska do prasowania i innymi gratami gospodarstwa domowego, żeby wszystko było w jednym miejscu  a Nie pralka zajmująca pół łazienki 😂

W dniu 21.02.2021 o 19:10, cst9191 napisał:

Lokalizacja - miasto, przedmieścia, wieś, czy gdzieś indziej?

przedmieścia albo wieś. Nigdy miasto. 

W dniu 7.04.2021 o 13:53, Patton napisał:

A mnie w ogóle na żaden. 

to tak jak mnie. ale lubie czasem pomarzyć 😉

Edytowane przez MalVina
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.