Jump to content

Jaki dom byście wybudowali/ły i dlaczego?

Recommended Posts

gf-1A1Z-rdjB-tHeG_projekt-ec317a-dom-osz

Najważniejsza byłaby działka z widokiem, otwarciem, na ogród, pełnych drzew, w oddali las. Dom parterowy, pasywny, z antresolą w salonie. 

• Like 1

A ja bym chciał wybudować sobie sam dom z cementu z marihuany xd Ale tak na poważnie, taki dom jest tani do zrobienia, efektywny energetycznie i nie psuje naturki

Temat trochę zakrawa o gusta a te każdy ma inne. Ale ja wybudowałbym się na przedmieściach lub w pobliskim mieście sypialni - jeśli mowa o domu całorocznym. Ulica asfaltowa z chodnikiem, podjazd w działce drogowej zrobiony przez gminę. Działka z dostępem do prądu, wody, kanalizacji, gazu. Budynek o jednej, maks dwóch kondygnacjach nadziemnych plus mała piwnica z kotłownią w kondygnacji podziemnej. Kondygnacja podziemna nie musi być pod całym obrysem budynku. Dom wybudowany z betonu komórkowego, dobrze zatynkowane i docieplone minimalną warstwą styropianu. Ogrzewanie z gazu plus awaryjna możliwość podłączenia tradycyjnego pieca. Opcjonalnie solary bądź wiatrak na działce. Okna trzyszybowe, obowiązkowo na tyle budynku tzw. ogród zimowy a na działce szklarnia. Zależy mi na sporej autonomii budynki i energooszczędności. PZ 70 do 110 m2. To jeśli chodzi o dane techniczne.

A gusta? Dom w obrysie prostokąta (nie licząc wspomnianego ogrodu zimowego). Dach z dachówki ceramicznej, naczółkowy). Garaż po za budynkiem ale kompozycyjnie spójny z domem lub brak garażu. Generalnie chciałbym uzyskać efekt, że od ulicy mamy zwykły tradycyjny dom, troche taki staropolski, a na tyle gadżety jak ogród zimowy, garaż, solary czy co tam jeszcze.

Jeśli mowa o domu letniskowym to drewniany, 35 do maks 50 metrów. Prąd i woda. Może być drewniany, może murowany - fajny ganek. Mała piwniczka ale nie jest to must have. Działka leśna, miejscowość absolutnie nie turystyczna (może być z fragmentem letniskowym), wręcz wieś.

Edited by Dassler89
  • Like 1

Gdybym był bogaty to bym wybudował to:
1024px-HunyadCastle.jpg
 Kupił konia i  czarną zbroję

I bym wynajmował cele w lochach na godziny.

• Like 2
  • Haha 1
  • 1 month later...

Mnie się marzy coś takiego, gdybym mieszkała gdzieś w południowej Europie, gdzie zresztą z moim narzeczonym planujemy  wyjechać o ile się nam wszystko uda: 

Dom w stylu śródziemnomorskim - klimat fiesty gdziekolwiek mieszkasz

image.jpeg.7e4deeb9c319b2c5d17af41a28220f55.jpeg

A jeśli chodzi o Polskę, to jakiś stary dworek, który byśmy odnowili.

Prosty, nowoczesny styl też nawet lubię, ale lepiej czułabym się chyba w takim.

Edited by Angel_Sue
  • Like 2
W dniu 1.03.2021 o 09:09, Libertyn napisał:

Gdybym był bogaty to bym wybudował

Prędzej zostaniesz zarządcą/opiekunem istniejącego zamku niż wybudujesz własny. Zainteresuj się tematem jeśli to na tyle ważne, by poświęcić temu połowę swojego życia.

Na południu Polski jest dużo ruin do odbudowania. ;) 

• Like 1
On 2/21/2021 at 7:10 PM, cst9191 said:

1. Jaki metraż?

Całościowo 150m2. Wystarczające dla 4 osobowej rodziny jeśli jest też ogród, duża działka.

2. Jaki styl?

Najskromniejszy w okolicy by złodziei nie zachęcał.

3. Ile kondygnacji?

Z poddaszem użytkowym i podwyższoną do 1m ścianą kolankową.

4. Garaż w domu czy osobno?

Osobno, dach garażu jako taras.

5. Lokalizacja - miasto, przedmieścia, wieś, czy gdzieś indziej?

Wieś, blisko jakiejś wody.

On 2/21/2021 at 7:40 PM, spacemarine said:

ale gdzie polecaie, które rejony Polski?

Jak lubisz wodę i nie chcesz mieszkać na odludziu (jak Podlasie) to polecam Wielkopolskę.

• Like 2

Jeśli mieszkałabym sama - 150m2, dom parterowy, duży, oddzielny garaż na 2 auta.

Jeśli byłabym zamężna - 200+m2, dom piętrowy, duży oddzielny garaż na 3-4 auta.

Styl nowoczesny. Lokalizacja podmiejska, w nie za dużej odległości od miasta. Cenię sobie ciszę i spokój, ale jednocześnie chcę być blisko miejsc w których coś się dzieje. 

Istotne są dla mnie duże, otwarte przestrzenie - taras, biblioteczka z gabinetem. Bardzo duża siłownia/pokój do ćwiczeń, która pomieści zarówno miejsce na moje hobby, jak i na jakieś maszyny i sprzęt do ćwiczeń rozgrzewających. Garderoba. Schowki na rowery, rolki. Spiżarnia. Słusznych rozmiarów łazienki.

Projekt domu Zx96 Nowoczesny dom parterowy z odwróconym układem pomieszczeń  oraz garażem. - Opinie i ceny na Ceneo.pl

Projekty domów piętrowych - Dobre Domy Flak & Abramowicz

• Like 1
W dniu 28.02.2021 o 21:13, Libertyn napisał:

Nie stać mnie na żaden w moim guście.. 

A mnie w ogóle na żaden. 

Edited by Patton
  • Like 1
On 3/1/2021 at 9:09 AM, Libertyn said:

I bym wynajmował cele w lochach na godziny

Taki stary dowcip.

Co robi dzik w zamku?

Penetruje lochy. 

• Haha 3

Najchętniej to z bali gdzieś na skraju lasu.

Na drugim miejscu parterowy, nie trzeba dymać po schodach i ładnie wygląda. 

• Like 3
2 hours ago, melody said:

eśli mieszkałabym sama - 150m2, dom parterowy, duży, oddzielny garaż na 2 auta.

Jeśli byłabym zamężna - 200+m2, dom piętrowy, duży oddzielny garaż na 3-4 auta.

Czyli wymagasz od męża tylko żeby dobudował pięterko na 50m2 i poszerzył garaż o 3m? :)

150m2, 200m2 😂 bogate ludzie tu są 😂 

Obecnie sam fundament (stan zero) pod 150m2 to około 50 tys. Robiac wszystko własnymi ręcoma ok. 35-40k

Dom pasywny, mały 80-100m2 to 200-250 do stanu deweloperskiego. Bez garażu w bryle. 

Potem wykonczenie. Ogrzewanie na pompie ciepla i poś jakieś 50 tys. fotowoltaika kolejne 20-40. Już jest stówka, a gdzie kibel, podłogi i meble 😂

Bardzo dużo się owszem buduje 1) domów na działkach co ociec zapisali 2) klonów deweloperskich na mikrodziałkach 300-500m, co jest gorsze niż mieszkanie w bloku 3) małych domów 60-90 m2, bo one JESZCZE są względnie tanie w budowie. 

Ładne 10ar z mediami w obrębie dużej aglomeracji to obecnie 300-800k. Jak jest dostępne, bo najczęściej nie ma. 

A dalej też szału nie ma, bo "dobre" działki schodzą na pniu. Zostają tylko braki i łyse pola za stodołą. 

Jak ktoś szuka działki to ten rok, to raczej ostatni gwizdek. Na budowę maks kolejne 2-3 lata. Potem będzie BARDZO DROGO i będzie wybór albo wieś 100km od cywilizacji albo milion za domek-klon 40km od centrum. 😁

• Like 1
On 4/8/2021 at 3:03 AM, maroon said:

Obecnie sam fundament (stan zero) pod 150m2 to około 50 tys. Robiac wszystko własnymi ręcoma ok. 35-40k

Pod parterówkę pewnie tak, dlatego lepiej z poddaszem użytkowym.

Mnie fundamenty wyszły 18k w materiale + pewnie 10k w robociźnie klika lat temu czyli z 20%+ w inflacji. 

Errata wyszło 19k z robocizną bez ślepej podłogi (+3500). Dlatego parterówki są drogie.

Edited by Orybazy
  • Like 1
1 hour ago, Orybazy said:

Pod parterówkę pewnie tak, dlatego lepiej z poddaszem użytkowym.

Piętro nigdy nie będzie lepsze od parteru, bo niby w czym? Funkcjonalnie tragedia, ciągle latasz po schodach. Mieszkałem w dwóch poziomach - never again. 

Na poddaszu to można mieć coś, co się relatywnie rzadko używa - pokój bilardowy, widokowy, biblioteczkę, warsztacik, etc. A nie, że chcesz zmienić ciuch i zasuwasz po schodach do sypialni. Albo ze skręconym kolanem. Jprdl jaki to był koszmar bujanie się po schodach 😁

Tak a propos piętra są najczęściej budowane "bo żona chciała żeby było bezpieczniej". 😂 Albo z braku laku, czyli miejsca na działce. Minimum 80% funkcjonalności domu powinno być na parterze. 

1 hour ago, Orybazy said:

robociźnie klika lat temu czyli z 20%+ w inflacji. 

.

Kilka lat temu to za to co wydałem na działkę miałbym i działkę i dom w stanie developerskim z pięknym widokiem na jezioro. Więc niestety nie da się porównywać tego co parę lat temu z tym co teraz. 

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.