Skocz do zawartości

Praca za granicą, podatki, ulga abolicyjna


Rekomendowane odpowiedzi

Za rok kończę studia. Po odebraniu dyplomu planuję pracować w systemie locum za granicą w krajach takich jak Irlandia, Norwegia, Szwecja, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dyplom mojej uczelni jest honorowany w tych krajach. Praca locum polega na krótkich kontraktach 1tyg-2mies. W niektórych klinikach(głównie kraje skandynawskie) będę zastępować pracowników którzy będą w tym czasie na urlopie. Oczywiście będę tam zatrudniony w pełni legalnie. W mojej branży za granicą zarobki są znacznie wyższe. A praca locum jest jeszcze extra płatna za moją mobilność. W naszym kraju takich możliwości nie ma.

 

Chcę pracować za granicą ponieważ mam świadomość polskich realiów. Tzn. ile owoców mojej pracy zostanie zajebane w postaci bandyckich podatków. ZUS-u itp. Widzę też jak nieciekawie pod względem ekonomiczno-gospodarczym będzie się dziać.

 

Chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda od strony prawnej jeśli chodzi o polskie podatki. Od tego roku została zniesiona ulga abolicyjna. Czy w związku z tym moje wynagrodzenie będzie podwójnie opodatkowane? Czy są sposoby jak to ominąć?

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez kaszalot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JoeBlue napisał:

Kończysz studia a o tym co możesz i co musisz nie masz zielonego pojęcia.

Może zrób jeszcze drugi kierunek a tej uczelni powiedz, żeby oddała ci pieniądze?

Znajomość obowiązującego cię prawa naprawdę przyda ci się całe życie.

 

Wiem, dlatego założyłem ten temat żeby się czegoś dowiedzieć. Chce się rozeznać zanim podejmę jakieś działania. 

Ostatnio na forum był nawet temat o upadającym ZUS-ie. Szukam rozwiązania, zbieram informacje. Będę wdzięczny za każde konkretne wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacisz i rozliczasz podatki w kraju, którego jesteś rezydentem (mieszkasz pow. 183 dni w roku), także tych zagranicznych. Jeśli dany kraj w którym popracujesz ma umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (czyli większość krajów do których Polacy jeżdżą do roboty), to po zapłaceniu podatku w kraju A, w Polsce musisz dopłacić różnice jeśli taka jest. Jeśli zagranicą zapłaciłeś więcej podatku, niż zapłaciłbyś w Polsce z danej sumy, to nie dopłacasz. ZUS'u unikniesz jak nie pracujesz w Polsce, aczkolwiek przed PIT'em nie uciekniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.