Skocz do zawartości

Jakich języków warto się obecnie uczyć ?


ManOfGod

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

jak myślicie jakich języków obecnie warto się uczyć ?

Ja znam komunikatywnie angielski i francuski i przymierzam się do kolejnego.

Myślę nad rosyjskim, bo już się kiedyś go uczyłem i nie potrzebowałbym dużo czasu, aby go ogarnąć albo hardcore to chiński od zera, ale wiadomo jaka jest sytuacja gospodarczo polityczna.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego w jakim celu chcesz się ich uczyć, w jakie branże celujesz itd.  Angielski jest językiem uniwersalnym, najważniejszym, jest nauczany prawie w każdym kraju na świecie. Niemiecki silne gospodarki (Niemcy, Belgia, Austria, Szwajcaria, Luksemburg) według mnie, dwa najważniejsze języki :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Massamba_ napisał:

Oczywiście tylko i wyłącznie chiński.

Moim skromnym zdaniem za 5,10,5 lat chiński wskoczy w miejsce angielskiego.

Nie wskoczy, bo jest za trudny. Poza tym zmiana byłaby nieopłacalna.

 

48 minut temu, ManOfGod napisał:

Hej,

jak myślicie jakich języków obecnie warto się uczyć ?

Ja znam komunikatywnie angielski i francuski i przymierzam się do kolejnego.

Myślę nad rosyjskim, bo już się kiedyś go uczyłem i nie potrzebowałbym dużo czasu, aby go ogarnąć albo hardcore to chiński od zera, ale wiadomo jaka jest sytuacja gospodarczo polityczna.

 

Odpowiedż jest prosta. Tych, których potrzebujesz. Angielski jest oczywistością. Bardzo się przydaje dobry niemiecki, bo łatwiej wtedy o dobrą robotę (oczywiście oprócz angielskiego). Znajomość rosyjskiego (jest to język bardzo łatwy dla Polaków) oprócz niemieckiego i angielskiego daje mnóstwo możliwości dostania bardzo dobrej pracy. Wiele zachodnich i polskich firm działa na wchodzie Europy, a wg. mojej oceny brakuje ludzi z dobrym rosyjskim.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Massamba_ napisał:

Moim skromnym zdaniem za 5,10,5 lat chiński wskoczy w miejsce angielskiego.

 

Czy język niealfabetyczny, oparty na systemie tysięcy pojedynczych znaków i trudnej, tonalnej wymowie przebije się na miejsce obecnie zajmowane przez angielski? Myślę, że niekoniecznie. Bardziej pójdzie tym torem, że dominacja gospodarcza Chin  wejdzie w koincydencję z językiem Szekspira, bo raczej nie widzę w mandaryńskim potencjału wszechmasowości. Przecież on nawet nie w całych Chinach jest rozumiany. A jako język państwowy zaistniał tylko w Hongkongu, Singapurze i na Tajwanie

Natomiast angielski hula oficjalnie w kilkudziesięciu państwach, nie wspominając o powszechnej znajomości języka language w prawie półtoramiliardowych Indiach. A ten kraj rośnie wciąż i czai się za plecami Chin.

 

https://englishtranslations.pl/w-ktorych-krajach-jezyk-angielski-jest-jezykiem-urzedowym/#Gdzie_jezyk_angielski_jest_jezykiem_urzedowym_Oto_pelna_lista

 

Z mojej strony naukę języków widzę w układzie kontynentalnym, najlepiej uczyć się po jednym z każdego:

 

Z języków europejskich: niemiecki lub francuski

Z języków azjatyckich: rosyjski, chiński lub japoński

Z języków afrykańskich: arabski lub suahili

Z jeżyków amerykańskich: hiszpański lub angielski.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego do czego ci jest język potrzebny. W mojej opinii podstawą czy to w biznesie czy w życiu prywatnym jest angielski. Drugi język który moim zdaniem warto znać to język rosyjski i już tłumaczę dlaczego. Po pierwsze ze względów praktycznych bo znając język rosyjski dogadasz się z grubsza z innymi towarzyszami zza wschodniej granicy bo np. ukraiński jest podobny do rosyjskiego, mają podobny alfabet a jako Słowianin wyłapiesz różnice. Po drugie język rosyjski warto jest znać ze względów biznesowych, może Rosja to nie jest potęga gospodarcza ale dużo firm Polskich czy zachodnich prowadzi interesy z krajami dawnego bloku wschodniego. Po trzecie @ManOfGod uczyłeś się rosyjskiego za młodu (tak jak ja :) ) to będzie ci łatwiej do niego wrócić i go odświeżyć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ManOfGod Wszystko zależy od tego z jakim zawodem i rejonem świata wiążesz przyszłość, wg, mnie oprócz angielskiego opłaca się inwestować w języki romańskie, ponieważ są podobne do siebie i każdy kolejny jest łatwiejszy na nauczenia, np. hiszpański, włoski, francuski, portugalski ich stopień podobieństwa leksykalnego waha się od 75-87 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszłością jest na pewno chiński a raczej mandarynski, który jest chyba najtrudniejszy na tej planecie do nauczenia. Chiny to obecnie najlepsza gospodarka świata a za kilka lat zaleją cały świat i będą wszechobecni na rynkach, więc do prowadzenia biznesów się przyda. Drugi powód jest taki, że w cywilizacji zachodniej ciężko o normalna kobietę dlatego wschód a konkretnie Azja to dobry kierunek na znalezienie jeszcze w miarę poukładanej kobiety a jakoś przecież trzeba będzie się z nią dogadać😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Massamba_ napisał:

Oczywiście tylko i wyłącznie chiński.

Moim skromnym zdaniem za 5,10,5 lat chiński wskoczy w miejsce angielskiego.

Wątpię. Raczej Chińczycy będą woleli posługiwać się angielskim. Z prozaicznej przyczyny - jest łatwiejszy do przyswojenia niż chiński.

3 minuty temu, Król Jarosław I napisał:

Dla znalezienia partnerki - jakiś himalajski albo chociaż rosyjski xP

Tutaj tylko język miłości może pomóc. :P Ewentualnie długi mięsisty język wprawiony w minetce.

58 minut temu, Iceman84PL napisał:

Chiny to obecnie najlepsza gospodarka świata a za kilka lat zaleją cały świat i będą wszechobecni na rynkach, więc do prowadzenia biznesów się przyda.

Już niegdyś to pisałem, ale powtórzę: uważam, że jest to bardzo naiwna wiara, jakoby Chińczycy chcieli robić z nami interesy jako równorzędni partnerzy. Stąd też z przymrużeniem oka patrzę na te wizje, "jak to się z Chińcykami dogadamy". Cały ten "byznes z hegemonem" będzie raczej polegał na tym, że oni nam (jako podwykonawcom) przyślą wytyczne, a my, murzyny białe, będziemy zapierdalać, aby wykonać plan w czasie. Także znajomość chińskiego będzie zupełnie zbędna, rozkazy będą przychodziły po angielsku. :P

Edytowane przez zychu
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chiński i rosyjski biznesowo, hiszpański praktycznie.

Dysponując combo angielski + rosyjski + chiński znajdziesz pracę wszędzie na świecie, a na zachodzie, gdzie oni mają duże problemy z nauką języków bo angielski to idioten-język, pocałują CIe w rękę.

Angielski to oczywiście podstawa więc nawet go nie wymieniam :)

 

PS Chiński jest trudny dla Europejczyków ze względu na tony.

 

Edytowane przez niemlodyjoda
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chiński tak jak pozostałe języki azjatyckie są wam do niczego niepotrzebne, ponieważ biznesy z osobami z zagranicy załatwiają w języku angielskim, Rosjanie coraz chętniej przylatują do Polski bo w swoim kraju, gdzie panuje dyktatura mają dość małe szansę przebicia się. Meksyk czy Brazylia to są ogromne rynki, wciąż rozwijające się, mnóstwo mieszkańców jest na kim zarabiać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zychu napisał:

Wątpię. Raczej Chińczycy będą woleli posługiwać się angielskim. Z prozaicznej przyczyny - jest łatwiejszy do przyswojenia niż chiński.

Tutaj tylko język miłości może pomóc. :P Ewentualnie długi mięsisty język wprawiony w minetce.

Już niegdyś to pisałem, ale powtórzę: uważam, że jest to bardzo naiwna wiara, jakoby Chińczycy chcieli robić z nami interesy jako równorzędni partnerzy. Stąd też z przymrużeniem oka patrzę na te wizje, "jak to się z Chińcykami dogadamy". Cały ten "byznes z hegemonem" będzie raczej polegał na tym, że oni nam (jako podwykonawcom) przyślą wytyczne, a my, murzyny białe, będziemy zapierdalać, aby wykonać plan w czasie. Także znajomość chińskiego będzie zupełnie zbędna, rozkazy będą przychodziły po angielsku. :P

Tylko tu raczej chodzi o perspektywę wyjazdu do Azji dlatego język tamtejszy warto znać do tego jak spodoba ci się azjatycka kobita to jak się z nią porozumiesz nie każda zna angielski? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok... A ja podbije ten temat też w inną stronę:

JAK uczycie się języków? Zwłaszcza takich nietypowych?

Moje tipsy:

-ucze się listy 1000 najpopularniejszych słówek 

-ucze się zwrotów z użyciem tych słówek

-majac wyżej wymienione podstawy dopiero podstawy gramatyki (czasy)

-super jest duolinguo i nauka języka obcego nie z polskiego a z angielskiego (np. kurs czeski-angielski, rosyjski-angieslki, ukrainski-angielski). Uczysz się mimochodem wtedy dwóch języków i wcale nie jest to jakaś taka abstrakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ManOfGod napisał:

jak myślicie jakich języków obecnie warto się uczyć ?

Niemiecki, nasz sąsiad, dodatkowo masę firm działających w Polsce pochodzi z Niemiec. A najlepiej to Chiński, prędzej czy później będą rządzić światem.

12 godzin temu, SzatanKrieger napisał:

W przepowiedniach było, że Polski.

Patrząc po naszej polityce rządzących ciężko mi w to uwierzyć. Baba Wanga, Ojciec Klimuszko o tym mówił.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2021 o 14:46, Dassler89 napisał:

... czeski.

Czesi mają słabszą gospodarkę od Polskiej.

W dniu 28.02.2021 o 16:30, Nico napisał:

jest na kim zarabiać. 

Jest na kim zarabiać ? a jak wygląda klasa średnia w Meksyku ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boromir w każdym kraju nawet tym najbiedniejszym jest się w stanie dorobić milionów dolarów, nawet młody gość z Bangladeszu stworzył w swoim kraju oraz Nepalu firmę, która przyniosła mu miliony, a Meksyk to jest przeogromny rynek taki Carlos Slim był drugim najbogatszym człowiekiem na świecie dzięki swojej firmie telekomunikacyjnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.