Skocz do zawartości

Budowa internetowego portfolio


horseman

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia, 

 

Chcę zbudować swoje internetowe portfolio, stronę, która odsyłała by klientów do mnie jako copywritera. Prosty landing page, bez wodotrysków i zbędnych informacji. W dotychczasowych pracach obsługiwałem różne CMSy, tak więc powinienem poradzić sobie z budową strony jakimś generatorem typu Wordpress. Schody zaczynają się z wyborem hostingu i postawieniem strony na serwerze. Jakie są koszta kupna i utrzymania prostej domeny w stylu "imięnazwisko.pl" ? Macie jakieś rady dla kompletnego laika? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś machnalem z gotowym szablonem idąc krok po kroku za Youtube - 2tyg wieczorami po 2 godz. I miałem fajną stronkę, aktualizowałem przez lata.

Szablon drogi kupiłem i chyba niepotrzebnie. 

Mi wyszlo(mogę słabo pamiętać bo to było 6czy7lat temu): szablon 700zł(płatne raz)+ domena na Home pl. + coś tam jeszcze- 400zł/rok(pierwszy rok za free).

 

Na bieżąco nie jestem bo od kilku lat strony nie mam.

 

Edytowane przez RedChurchill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CMS Wordpress - darmowy i masa darmowych wtyczek.

Szablon - wystarczy darmowy. Responsywny aby wyświetlał się prawidłowo również w tel. i tabletach.

Hosting np. Hostinghouse.pl - pakiet Srebrny z automatycznym SSL (HTTPS) dla strony - 61zł/rok.

Domena .pl - seohost.pl koszt odnowiewnia 49,45zł/rok. W ovh.pl odnowienie pl 55,33zł/rok. 

 

Unikaj jak ognia nazwa.pl i home.pl.

W necie jest masa instrukcji. Spokojnie postawisz sam taką stronę, w ok. kilkanaście godzin pracy łącznie. 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Panowie, wracam do tematu. Pora na poważnie zająć się zarabianiem pieniędzy zamiast ganiać za spódniczkami. 

 

Dwa pytania do osób będących w temacie:

 

1. Najtańszy serwer, który znalazłem kosztuje 30 zł. Da się taniej? To kolejny stały wydatek, a tych zawsze staram się unikać.

2. Co sądzicie o wix.com? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2022 o 17:59, horseman napisał:

1. Najtańszy serwer, który znalazłem kosztuje 30 zł. Da się taniej? To kolejny stały wydatek, a tych zawsze staram się unikać.

Nie znam tańszych, które oferowałyby podstawowe, akceptowalne parametry dla strony.

W dniu 4.01.2022 o 17:59, horseman napisał:

2. Co sądzicie o wix.com? 

Przy zerowych kosztach za szablon i wtyczki Worpressa na stronę z portfolio, opłaty w WIX to jakiś kosmos; a przecież chcesz ich uniknąć.

 

Cennik Wix: 6 wskazówek, jak unikać ukrytych kosztów

 

Andrea SchlottmanAndrea Schlottman

Jedyną rzeczą, która sprawia, że wycena Wix jest bardziej skomplikowana niż fakt, że oferuje dziewięć (!) różnych planów w dwóch różnych kategoriach – są ukryte koszty. Po tym, jak sam płaciłem absurdalne dodatkowe opłaty, mimo że miałem (stosunkowo) tani plan, zdecydowałem, że mam dość.

Poszedłem na misję i rzuciłem się w głąb tajemnic cenowych Wix, aby zapewnić, że nikt inny nie popełni tych samych błędów, które ja popełniłem. Teraz dostarczę Ci wszystkich informacji, abyś miał świadomość za co płacisz (i, jeśli to możliwe, jak możesz płacić mniej za te same funkcje).

Uwaga: po przeczytaniu tego możesz zdecydować, że Wix nie jest dla Ciebie odpowiednim narzędziem do tworzenia stron internetowych. Jedną z dobrych alternatyw jest Squarespace, który oferuje wiele takich samych funkcji (i więcej) w niższych cenach i bez żadnych ukrytych kosztów – to, co widzisz, jest tym, za co płacisz.

Aby dowiedzieć się o kilku innych opcjach, sprawdź nasz artykuł o alternatywach Wix.

Wix ukryte koszty – 6 rzeczy, o których należy pamiętać

Jeśli chcesz przejść bezpośrednio do mojego porównania planów Wix, przejdź teraz. Ale pamiętaj, że jeśli nie będziesz wystarczająco uważny, możesz zostać narażony na pewne nieprzyjemne niespodzianki po opłaceniu planu. Jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, aby precyzyjnie policzyć, ile naprawdę będzie kosztować plan witryny Wix.

Wskazówka: jeśli dopiero zaczynasz budować stronę internetową i potrzebujesz zrobić to naprawdę profesjonalnie, rozważ zatrudnienie projektanta w Fiverr, aby stworzył dla Ciebie początkową stronę Wix. To świetny sposób, aby upewnić się, że zostaną uwzględnione wszystkie podstawowe założenia i nie pogubisz się w niekończących się opcjach projektowania Wix. Ci projektanci stworzą dla Ciebie niesamowitą stronę Wix za jedyne 5 USD!

1. Ceny reklamowanego abonamentu Wix dotyczą ROCZNYCH płatności

W przypadku wszystkich planów Wix możesz płacić miesięcznie lub płacić za jeden, dwa lub trzy lata z góry. Im dłuższy okres subskrypcji, tym niższy będzie całkowity koszt. Ale musisz zapłacić za cały abonament z góry, aby uzyskać te oszczędności.

Dlaczego to uwypuklam? Kwoty na stronach cennika Wix dotyczą rocznych subskrypcji, nawet jeśli są wyświetlane jako opłaty miesięczne. Aby znaleźć rzeczywisty koszt, musisz pomnożyć te „miesięczne” liczby przez 12, aby uzyskać całkowity roczny koszt Wix, który będzie trzeba zapłacić z góry.

Na poniższym zrzucie ekranu na przykład Business Unlimited kosztuje 27 USD/miesiąc, ale faktycznie zapłacisz 324 USD z góry (27 USD/miesiąc x 12 miesięcy). Jeśli zdecydujesz się subskrybować w systemie z miesiąca na miesiąc, zapłacisz dużo więcej.

Wix Pricing Plans 6 Tips to Avoid Hidden Costs and Save Money-image1

Aby uzmysłowić sobie, jak ogromna jest różnica kosztów między abonamentami miesięcznymi i rocznymi, przyjrzyj się zestawieniu czterech planów Wix:

  Combo Unlimited Business Unlimited Business VIP
Cena za miesiąc (płatna rocznie) $13 $17 $27 $49
Cena za miesiąc (płatna co miesiąc) $17 $22 $33 $56
Płacenie miesięcznie kosztuje… 31% więcej 29% więcej 22% więcej 14% więcej

Roczna płatność jest nie tylko tańsza – oznacza również, że otrzymujesz następujące gratisy (których nie otrzymują abonenci miesięczni):

  • Darmowa domena na rok
  • Aplikacje premium, takie jak Site Booster i Visitor Analytics
  • Darmowe logo z Wix Logo Maker (z obowiązującymi planami)
  • Kupony reklamowe o wartości 300 USD

Efekt? Musisz subskrybować co roku, aby uzyskać wszystko z oferty reklamowej Wix.

2. Promocje Wix nie będą trwały wiecznie

Wix potrafi doskonale oferować stawki promocyjne dla nowych użytkowników, szczególnie przy pierwszej rejestracji. Często zdarza się, że rabaty sięgają nawet 50%. Hej, to brzmi niesamowicie, prawda?

Te promocje są jednak ograniczone w czasie, zazwyczaj przez pierwszy rok. Gdy minie pierwszy rok, cena wróci do normy i możesz utknąć płacąc znacznie wyższą cenę niż się spodziewałeś.

„Utknięcie” to także najlepsze słowo, ponieważ nie będziesz mógł migrować swojej witryny Wix nigdzie indziej. Jeśli skok ceny jest niekomfortowo wysoki, jedynym wyborem będzie zapłacenie jej i pozostanie na Wix lub zbudowanie zupełnie nowej strony na innej platformie.

3. Darmowe domeny nie są naprawdę darmowe

Możesz połączyć domenę niestandardową ze wszystkimi płatnymi planami Wix, ale sama domena nie jest w rzeczywistości darmowa. Kupon bezpłatnej domenowy objętej roczną subskrypcją jest ważny tylko przez pierwszy rok. Po pierwszym roku będziesz musiał zapłacić za odnowienie domeny (typowy koszt 12-16 USD rocznie).

Wix Pricing Plans 6 Tips to Avoid Hidden Costs and Save Money-image2

Jest jeszcze jeden haczyk: Twój kupon na bezpłatną domenę nie obejmuje rejestracji w trybie prywatnym. Jeśli chcesz zachować anonimowość informacji (która chroni cię przed spamem i nękaniem), musisz uiścić dodatkową opłatę w wysokości 9,90 USD.

Mimo że hasło kupon „bezpłatnej domeny” brzmi nieźle, to nie oznacza, że Twój prawdziwy koszt domeny Wix wyniesie zero.

4. E-mail kosztuje dodatkowo

Tak więc zapłaciłeś za subskrypcję witryny Wix i będziesz płacić za domenę po pierwszym roku. Ale czekaj, jest… mniej? Będziesz także musiał zapłacić, jeśli chcesz adresy e-mail z nazwą swojej domeny (np. twojeimię@twojadomena.com). Kupowanie spersonalizowanej skrzynki pocztowej za pośrednictwem G Suite Google kosztuje kolejne 6 USD miesięcznie.

5. Wiele aplikacji Wix to dodatkowy koszt

Chociaż niektóre z nich są bezpłatne, wiele najbardziej przydatnych aplikacji Wix (lub przynajmniej ich najbardziej przydatne funkcje) wymagają dodatkowej opłaty. Aplikacje premium są dostępne w Wix App Market zarówno od Wix, jak i od stron trzecich, a ceny zwykle wynoszą od około 3 do 15 USD miesięcznie.

https://www.websiteplanet.com/pl/blog/plany-taryfowe-wix-plac-tylko-za-co-potrzebujesz/

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2022 o 16:59, horseman napisał:

. Najtańszy serwer, który znalazłem kosztuje 30 zł. Da się taniej? To kolejny stały wydatek, a tych zawsze staram się unikać.

Jeżeli 30 pln za miesiąc to tak, da się taniej, jeżeli za rok to raczej ciężko.

Za około 10 pln/miesiąc możesz mieć hosting "perso" w ovh zoptymalizowany pod word-pressa, domena przez pierwszy rok gratis, 100 GB przestrzeni dyskowej, 10 kont email po 5 GB, certyfikat ssl itp. https://www.ovhcloud.com/pl/web-hosting/

 

Ewentualny kolejny pożar serwerowni OVH raczej nie będzie Cię bolał, bo w przypadku hostingu jest trochę inna infrastruktura niż w przypadku dedyków, poza tym na tym świecie są dwa rodzaje ludzi: Ci którzy robią backupy i ... Ci co będą je robili.

 

Co do jakości i obsługi w ovh, to miałem kilka serwerów soyoustart/kimsufi/ovh i raczej nie było nigdy problemów (odpowiednie rozlokowanie serwerów w różnych centrach + konfig + backupy)

 

Edytowane przez oxy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, oxy napisał:

Jeżeli 30 pln za miesiąc to tak, da się taniej, jeżeli za rok to raczej ciężko.

Da się i za rok, ale rozsądne min. to moim zdaniem 30 - 60 zł rocznie za hosting. Pod prostą stronę z portfolio.

Typu hosting z automatycznie odnawianym darmowym SSL: hostinghouse.pl, netmark.pl.

 

 

Edytowane przez Morfeusz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie oszczędzaj na serwerze. Warto wybrać porządny aby zapewnić sobie spokój związany chociażby z bezpieczeństwem.

Polecam tak jak bracia wyżej pisali ovh, od siebie dorzucę cyberfolks lub mydevil, na prawde nie ma co oszczędzać. Tymbardziej ze jest to 100-200zl w skali roku. 

 

Unikaj wszelkich kreatorów typu wix, to zło wcielone. Najlepsze rozwiązanie pod twój przypadek to Wordpress. Instalacja darmowego motywu ( byle by był popularny i często aktualizowany ) + jakaś wstępna konfiguracja oraz wprowadzenie treści powinno załatwić sprawę. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.