Skocz do zawartości

Trader21 - książki, kurs i prognozy - jaką macie o nim opinię?


niemlodyjoda

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia,

 

chciałbym zapytać Was o:

1. Co sądzicie o książkach Tradera21?

2. Czy ktoś z Was kończył jego 200 godzinny kurs? Czy warto?

3. Jak podchodzicie do jego teorii dotyczących inwestycji i zarabiania hajsu?

 

Liczę i na pozytywne i krytyczne uwagi.

 

Chętnie też poznam innych, ciekawych ludzi, z tej branży, których można posłuchać, poczytać.

 

Phila Koniecznego znam i oglądam :)

 

Ten temat widziałem (z opinią barta @Morfeusz), chętnie się im przyjrzę :):

 

 

 

PS Proszę tylko może abyśmy tu nie dyskutowali o COVID, szczepionkach etc. ;) Żeby wątek nie był przyczynkiem do gównoburzy :D 

 

Edytowane przez niemlodyjoda
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, niemlodyjoda napisał:

1. Co sądzicie o książkach Tradera21?

W zeszłym roku czytałem. Po pierwsze jest to książka dla osób, które mają długi horyzont czasowy, nie obiecuje on niesamowitych zysków. Nie jest to książka dla osób, które chcą trochę pospekulować i zostać miliarderami.

Ma ciekawe podejście do inwestowania bo nie skupia się na jednym aktywie tylko inwestuje właściwie we wszystko. Dodatkowo patrzy na rynki globalnie, jego teoria o migracji kapitału jest ciekawa, ale póki co patrząc na giełdę w USA chyba się nie sprawdza teraz. No i opisuje jak można skonstruować swój portfel z różnych aktywów i zwraca jeszcze uwagę na psychologię inwestowania(szczególnie to drugie jest ważne, ja przez brak opanowania trochę straciłem mimo, że pomysły miałem dobre, ale cóż, edukacja kosztuje...)

Co mi się nie podobało w książkach to to, że wtrąca "obecną" sytuacje ekonomiczno-polityczną do książki np. opisuje co robiła prezes EBC "niedawno", tak jakby nie brał pod uwagę upływu czasu. Po drugie, bodajże w tomie czwartym opisuje dosyć dokładnie jedną z platform, DIFa o ile dobrze pamiętam. Moim zdaniem jest to zbędne, przedszkolak ogarnie jak używać takiej platformy.

Dodatkowo jak jesteś zainteresowany kryptowalutami to tego tam nie znajdziesz, chyba jedyne aktywo, którego opisu tam brakuje.

31 minut temu, niemlodyjoda napisał:

2. Czy ktoś z Was kończył jego 200 godzinny kurs? Czy warto?

Nie uczestniczyłem w tym. Chyba największym plusem tego jest możliwość kopiowania jego ruchów. Na youtubie są 4 przykładowe filmy z tego kursu na jego kanale.

34 minuty temu, niemlodyjoda napisał:

3. Jak podchodzicie do jego teorii dotyczących inwestycji i zarabiania hajsu?

Wg mnie jego teorie są sensowe bo patrzy na wszystkie rynki i to globalnie, gdzieś na świecie na jakimś rynku musi być okazja inwestycyjna.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem książki i jestem zadowolony. Jak na początek bardzo dobre pozycje, całe podstawy inwestowania zebrane w jednym miejscu napisane zrozumiałym językiem. Cena może nie najniższa, ale jak przeczytasz łatwo idzie sprzedać 15% taniej na jakimś portalu, ja miałem taki plan, ale jednak zostawiłem. 

Edytowane przez Falcone
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książki bardzo dobre, nawet w kwestii przypomnienia podstawowych pojęć. A jak ktoś nie rozumie, co się dzieje na świecie to tym bardziej. Ogólnie, jak chcesz inwestować to musisz czytać i to bardzo dużo moim zdaniem. Bo są różne strategie, różne wnioski i trzeba umieć własne wyciągać ostatecznie. Po samym spisie treści widać, że gość chciał stworzyć kompleksowy kurs dla wchodzących do świata inwestycji i porusza najważniejsze, krytyczne dla nowoczesnej gospodarki zagadnienia. Jego książka to właściwie studia ekonomiczne w kilku tomach, po prostu. Będziesz wiedział mniej więcej to samo, co ktoś po ekonomii, a może nawet na lepszym poziomie, bo bez zapychaczy. 

 

Wszystkie decyzje inwestycyjne podejmuję samodzielnie, bez oglądania poleceń. Lubię go posłuchać, ale on ma konkretne doświadczenie i kreuje polecenia na podstawie własnych doświadczeń. Ja mam odmienne i kieruję się do zupełnie innych instrumentów i mam inną strategię. Nie wiem, tego co on, a jak nie wiesz tego, co on wie i jaką ma strategię to żadne polecenie tak naprawdę nie zadziała, bo inwestycje tak nie wyglądają moim zdaniem. 

 

O kursie nic nie słyszałem, możesz linka jakiegoś podesłać? Poza tym gościu właśnie globalnie rynki ogarnia, więc to już wyższa szkoła jazdy i dla ludzi o mocnych nerwach zdecydowanie. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bracia - serdecznie dziękuję za dotychczasowe opinie :)

Kojarzę jeszcze, że w temacie siedzi @gnukij1, @Król Jarosław I, @Piter_1982 @smerf @Quo Vadis?- pewnie kogoś pominąłem to sorki ale chętnie poznam opinie :)

@mac - link do kursu - https://www.kurs.inteligentnyinwestor.pl/

Edytowane przez niemlodyjoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Egregor Zeta napisał:

Dobra chłopaki a teraz na poważnie, przytoczcie mi tu jakieś konkrety, zasady, prawa których można się dowiedzieć z tych powyższych kursów, książek itp.

No to kilka przykładów z książek, tak na szybko z głowy co mi najbardziej utkwiło w pamięci:

  1. Jak działa system monetarny i jaki wpływ na inwestycje mogą mieć banki centralne
  2. Jak zachowują się dane aktywa przy danym zachowaniu inflacji
  3. Jakie korelacje pomiędzy cenami aktywów występują
  4. Cykle na rynkach, przede wszystkim cykle na dolarze i na akcjach na rynkach rozwiniętych i rozwijających się
  5. Jak wyceniać spółki
  6. Co to znaczy, że coś jest drogie albo tanie(chodzi o wycenianie aktywów między sobą, a nie o porównywanie np. cen złota z jego przeszłymi cenami)
  7. Jak działają kontrakty terminowe i jakie się wiążą niebezpieczeństwa z nimi

Te rzeczy najbardziej mi utkwiły w pamięci, może ktoś coś jeszcze dorzuci.

 

Godzinę temu, Mosze Green napisał:

Jedyne co mnie w nim denerwuje to ciągłe naganianie na amerykańskie ETFy

Ciężko naganiać na nasze rodzime ETF-y bo mamy ich niewiele :(

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Egregor Zeta, że jest cykl koniunkturalny i występują regularnie okazje inwestycyjne. W ogóle teoria cyklu dobrze przedstawiona, można się wkręcić. 

 

Trader właśnie próbuje zmienić paradygmat z myślenia lokalnego na globalne o inwestycjach, też ważny paradygmat. Akurat dla mnie zbyt ryzykowny, więc do mnie to nie dociera (jeszcze). 

 

Podstawy analizy fundamentalnej i technicznej, w tym charakterystyka gry na spadki łopatologicznie wyjaśniona (nawet na studiach, jak byłem u mnie ekonometria i pochodne to nie potrafili dobrze wyjaśnić, a trader potrafi xD)

 

Do PKB trader prawidłowo podchodzi i dlatego wiem, że zna się na rzeczy, bo PKB w mniemaniu tradera to kłamliwy wskaźnik. Pigułka polityki monetarnej, jak funkcjonuje pieniądz, banki centralne, dlaczego tak, a nie inaczej wyglądają wyceny obligacji i z czego to wynika. 

 

Masz tam omówione praktycznie najważniejsze rynki inwestycyjne. Skupiasz się na akcjach to masz o akcjach. Chcesz coś ogarnąć z nieruchomości to też masz info. Ja materiały z akcji i obligacji jestem w stanie zwreyfikować i wszystko się w tych książkach zgadza ze stanem faktycznym. Metale i nieruchomości, nie znam się na tym i mało się interesuję. Chatę z wielkim trudem kupiłem i jakoś fartem przebrnąłem przez całe gówno, jakie wiąże się z podobną transakcją. Mniejsza. 

 

No i techniczne sprawy bardziej też porusza, ale myślę, że bez literatury uzupełniającej się nie obędzie. Psychologa inwestycji to dobrze o tym poczytać, ale i tak człowiek się uczy na własnych błędach. 

 

On wskazuje też na własne pomyłki, nie kreuje się na jakiegoś zbawiciela inwestorów, tylko raczej daje realny przykład, jak to wszystko działa. 

 

Jego książki łączą większość książek oddzielnie, np. z analizy fundamentalnej, ja mam całą biblioteczkę ekonomiczną powiedzmy, masę kserowanych i zbindowanych z czytelni xD Od chuja naprawdę i o wskaźnikach giełdowych, oddzielnie o etfach się uczyłem, oddzielnie o analizie technicznej wszystko, a u tradera masz po prostu wyszukiwanie po konkretnym rozdziale i to jest ok dla osoby, która startuje w temacie, albo chce mieć wszystko kompleksowo podane w jednym miejscu. Ale jak się tematem pasjonujesz to nie wystarczy oczywiście. O cyklach za mało, to trzeba zrozumieć dogłębnie. Metody analizy, za mało. Trzeba doświadczenia, konta demko i tak dalej. Wstęp ok, ale pieniędzy nie zarobi za ciebie. 

 

Najważniejsza moim zdaniem i tak jest psychologia inwestycji, panowanie nad sobą. Jak ci z 10 000 zł spada o 2000 zł to można się zesrać i wyjść, chociaż system dalej pokazuje trzymaj. Wszystko i tak ostatecznie się sprowadza do tego, czy masz jaja, jak berety, czy jesteś cienkim bolkiem xD Ja tu mówię o przykładach. Mnie akurat wahania rzędu 2000 złotych kiedyś bolały, teraz mam w chuju, ale to wymaga wiedzy i doświadczenia. Jak mówię hajsy się same nie zrobią. Trzeba rozróżnić teorię od praktyki. A praktyka wygląda tak, że bierzesz ciężko zarobiony hajs, wrzucasz na bardzo płynny rynek z ogromnymi wahaniami i patrzysz, jak ci spada, albo rośnie xD I zaczynasz się uzależniać, robisz się czasami mokry, nie wiesz, co się dzieje. Stwierdzasz, że jesteś debilem i nie wiesz, co robisz i podobne kwiatki 😆 Tak wyglądają inwestycje. Im więcej wiedzy, tym lepiej, dlatego jestem zwolennikiem lektury, wszystkiego, co się da, bo nie wiesz, co się może przydać. Masz różne momenty w historii inwestycji. Musisz znać historię, jakie zwały były, kto przetrwał, dlaczego rynek zawsze się odbuduje i tak dalej. Dlaczego kupujesz w dołku, a nie na szczycie, dlaczego grać z trendem, a nie przeciwko 😆 To tylko słowa, ale za nimi idzie praktyka również. Kilka razy stracisz hajs grając przeciwko trendowi to się kurwa nauczysz tego samego, co pierdolą w tych książkach. Ale po co samemu tracić, jak można uwierzyć bardziej doświadczonym, prawda? Jak zwykle sprowadza się do wiary w autorytet. 

 

Edytowane przez mac
  • Like 4
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z forum jest w stanie powiedzieć czy ruchy Tradera rzeczywiście przynoszą, zakładane przez niego, zyski. Nie chodzi mi tu o ich kopiowanie ale raczej o możliwość sprawdzenia czy rzeczywiście w praktyce jego posunięcia działają i jak to się ma do przekazywanej wiedzy?

 

BTW - a'propos pytania o kurs:

 

Edytowane przez niemlodyjoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam od siebie że czytam jego blog już od kilku lat i sporo się tam nauczyłem, również z krytyki w komentarzach (je też warto czytać). To za co go szanuję to fakt, że przyznaje wprost że jeżeli ktoś czytał bloga to nie ma za bardzo po co kupować książek/kursu, duży plus za to że nie jest naganiaczem a dzieli się wiedzą (na blogu - za darmo).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam jego ksiażki. W mojej opinii bardzo dobre, czyta się szybko, pisane są prostym językiem.

Do tego cała ta oprawa graficzna jak i sam papier, twarda okładka, itd, wygląda to przyjemnie.

 

Osobiście uważam, że gość dzieli się wartościową wiedzą, kto nie chce, nie musi książek kupować, może czytać bloga.

Natomiast w książkach jest to wszystko i jeszcze więcej ładnie zebrane, usystematyzowane.

Nie czaruje, że przeczytasz kilka książek i zdobedziesz miliony.

 

Warto zakupić, jeśli chcesz się edukować i poszerzać swoją świadomość w kwestii pieniędzy, inwestycji.

Swoje kosztuje ale ja kupno takich rzeczy traktuje dwojako:

- raz, że wspieram ludzi, którzy tworzą wartościowy content a tego w świecie frizów i wersowów jest zwyczajnie niewiele

- dwa, że kupuję dobry produkt, za który warto nawet odrobinę przepłacić

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, niemlodyjoda napisał:

Phila Koniecznego znam i oglądam

 

Moja rada nie słuchaj go, gościu często gada od rzeczy i sam się w tym gubi żaden z niego znawca.

 

Trader21 jest spoko jeżeli chodzi o rynki tradycyjne natomiast o krypto nie ma zbytnio pojęcia.

4 godziny temu, Egregor Zeta napisał:

Dobra chłopaki a teraz na poważnie, przytoczcie mi tu jakieś konkrety, zasady, prawa których można się dowiedzieć z tych powyższych kursów, książek itp.

 

1. Zanim zaczniesz zarabiać sporo stracisz tak jest ze przeważnie się uczymy na swoich bledach

2. Teoria a praktyka to duuuzza różnica.

3. Fajnie się czyta TA ale do tylu....

4. Fundamenty - słowo klucz.

5. Cierpliwość bez niej przegrasz.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książki (jak i bloga/youtube) tradera21 czyta się przyjemnie. Nie czuć, że nagania. Dzieli się swoim doświadczeniem, a jednocześnie nie kształtuje się na wyrocznie.

 

Jedno trzeba pamiętać, że jego nacisk jest na niestraceniu ciężko zarobionego siana, a nie na zrobieniu niebiańskich kwot dzięki giełdzie/inwestycjach.

 

1. Zdobądź siano (własna firma, bycie mega specjalistą, etc)

2. Inwestuj z głową, aby zachować siłę nabywczą swojej kasy.

 

Więc jest to pozycja dla osób, które są w punkcie 2 przede wszystkim.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, smerf napisał:

Moja rada nie słuchaj go, gościu często gada od rzeczy i sam się w tym gubi żaden z niego znawca.

 

Ciekawa opinia, chyba po raz pierwszy słyszę krytyczną wobec tego człowieka ale, jak pisałem, nie siedzę w temacie.

Dzięki.

 

Cytat

Trader21 jest spoko jeżeli chodzi o rynki tradycyjne natomiast o krypto nie ma zbytnio pojęcia.

 

On chyba nawet sam mówił, że w krypto się jakoś mocny nie czuje.

 

@larry - tez to zauważyłem i on zresztą chyba też to mówił, że najpierw rozkręcił jakiś biznes potem zaczął inwestować.

Edytowane przez niemlodyjoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, niemlodyjoda napisał:

Ciekawa opinia, chyba po raz pierwszy słyszę krytyczną wobec tego człowieka ale, jak pisałem, nie siedzę w temacie.

 

On i jemu podobni bazują właśnie na ludziach co się nie znają. 

 

6 minut temu, niemlodyjoda napisał:

On chyba nawet sam mówił, że w krypto się jakoś mocny nie czuje.

 

Osoba która sie zna to wyczuje.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, smerf napisał:

1. Zanim zaczniesz zarabiać sporo stracisz tak jest ze przeważnie się uczymy na swoich bledach

Po kiego hu.. mi te książki i wykłady jak i tak będę się uczyć na własnych błędach?

21 minut temu, larry napisał:

1. Zdobądź siano

Tylko jak zdobyć te siano? (nie oczekuję odpowiedzi na to pytanie).

Specjalistów od nauczania jak zdobyć te siano chyba brak, ciekawe czemu?

5 godzin temu, Kangur Z Austrii napisał:

Jak działa system monetarny i jaki wpływ na inwestycje mogą mieć banki centralne

No właśnie, ktoś napisze jak to działa w skrócie i jaki wpływ mają banki?

Poprosiłem o konkrety a nie ogólniki w stylu: "z forum BS dowiesz się jak funkcjonują kobiety". To pytam właśnie jak one funkcjonują?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, niemlodyjoda napisał:

Chętnie też poznam innych, ciekawych ludzi, z tej branży, których można posłuchać, poczytać.

- "Finansowa forteca" - Marcin Iwuć, tę książkę polecam, jest napisana przystępnym językiem, mamy tam przegląd różnych metod inwestowania i oszczędzania, mamy aspekt psychologiczny i generalnie wytłumaczone jak krowie na rowie, średnio ogarnięty zrozumie. Autor prowadzi też bloga i ma kanał na YT, mogę z czystym sumieniem polecić. Co jest ważne, pokazuje co jakiś czas jak kształtują się jego aktywa, jakie podejmuje działania i jakie są ich efekty. No i nie kreuje się na żadnego guru od finansów chociaż jest ekonomistą.

 

Generalnie przeczytałem wiele książek o tematyce finansowej ale ta, o której piszę jest bardzo aktualna i dostosowana do naszych polskich warunków a nie amerykańskich jak spora część książek, którymi zaczynałem moją przygodę z finansami.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Egregor Zeta napisał:

Po kiego hu.. mi te książki i wykłady jak i tak będę się uczyć na własnych błędach?

 

Tak naprawdę to, co tam jest napisane dopiero zrozumiesz poruszając się na rynkach, czyli w praktyce.

 

Największym wrogiem na rynku jesteś ty sam (psychika)

 

28 minut temu, Egregor Zeta napisał:

Tylko jak zdobyć te siano? (nie oczekuję odpowiedzi na to pytanie).

 

Fach w rekach albo zagranica.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Egregor Zeta napisał:

Po kiego hu.. mi te książki i wykłady jak i tak będę się uczyć na własnych błędach?

Z inwestowaniem jest jak z jazdą na motocyklu, niby wiesz co zrobić, ale ten motocykl się przechyla i panikujesz.

Albo jak z boksem, niby wiesz jak uderzyć, ale przed tobą stoi wielki napakowany murzyn, który chce cię też uderzyć i panikujesz.

Tak samo z inwestowaniem, wiesz co robić, masz taktykę, ale widzisz, że tracisz np. 5 czy 10 tysięcy, panikujesz i sprzedajesz zamiast przeczekać albo zareagować gdy twoja taktyka tak będzie kazać.

1 godzinę temu, Egregor Zeta napisał:

Tylko jak zdobyć te siano? (nie oczekuję odpowiedzi na to pytanie).

Specjalistów od nauczania jak zdobyć te siano chyba brak, ciekawe czemu?

Możesz wybrać konwencjonalną ścieżkę- zostań specjalistą(lekarz, inżynier), wykonuj niebezpieczny trudny zawód, albo zdobądź rzadkie uprawnienia. Dzięki temu zbudujesz kapitał, ale nie fortunę.

Albo mniej konwencjonalną- zostań przedsiębiorcą, aktorem, piosenkarzem, celebrytą albo politykiem. Tutaj możesz zdobyć fortunę, ale wielu nie zarabia na tym nic.

1 godzinę temu, Egregor Zeta napisał:

No właśnie, ktoś napisze jak to działa w skrócie i jaki wpływ mają banki?

Poprosiłem o konkrety a nie ogólniki w stylu: "z forum BS dowiesz się jak funkcjonują kobiety". To pytam właśnie jak one funkcjonują?

Poprosiłeś o konkrety, których się można dowiedzieć z książki będąc precyzyjnym, a nie o to jakie one są. Ale do rzeczy, jak działają banki centralne? W skrócie- źle, wręcz fatalnie. Dokładniej:

  1. Banki generują gotówkę z powietrza, co zapewne większość z nas wie
  2. Za wygenerowane pieniądze skupuje obligacje np. skarbu państwa, korporacyjne albo w niektórych przypadkach akcje czy ETF-y, ale skupmy się na obligacjach
  3. Przez to, że mają nieograniczoną ilość gotówki podbijają ceny tych obligacji przez co ich rentowność spada nawet poniżej zera. Dla mnie to była nowość, że ceny obligacji podlegają wahaniom i ich oprocentowanie nie zależy tylko i wyłącznie od tego co założył emitent, ale również od późniejszego handlu nimi.
  4. Przez to, że oprocentowanie obligacji jest poniżej inflacji, trzeba kombinować żeby zabezpieczyć wartość swojego kapitału
  5. Dodatkowo ustalają stopy procentowe, które są oderwane od rzeczywistości
  6. Co też ważne istnieją różne obiegi waluty, część waluty wcale nie jest dostępne w realnej gospodarce
  7. Nie mamy dwucyfrowej inflacji ponieważ inflacja nie zależy tylko od wyemitowanej waluty, ale również od prędkości jej obiegu w gospodarce. Dodatkowo chyba wszystkie banki centralne drukują jednocześnie. Dla mnie to była też zupełna nowość

Mam nadzieję, że nic nie namieszałem, patrząc na komentarze to @mac się orientuje w tym temacie więc może mnie skoryguje albo coś doda.

Edytowane przez Kangur Z Austrii
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem książki, sporo poukładały mi w głowie. Wróciłem do inwestowania w ubiegłym roku i udało się wycisnąć z rynku jakieś 15%, książki sporo pomogły. W szczególności polecam dział o psychologii inwestowania, z tym każdy na początku swojej drogi ma problemy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.