Skocz do zawartości

Paralelna polityka wielkiego wychujenia


absolutarianin

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Orybazy napisał:

I dlatego były świetnej jakości? Miałeś kiedyś malucha?

Nie, ale lodówka Minsk spokojnie działała do momentu aż guma sparciała.
Pralka Frania u babci działałaby do dziś, ale kupiliśmy jej nowa która nie wymaga takiego nakładu pracy, Frania poszła na śmieci bo nie było OLX 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Libertyn said:

Nie, ale lodówka Minsk spokojnie działała do momentu aż guma sparciała.
Pralka Frania u babci działałaby do dziś, ale kupiliśmy jej nowa która nie wymaga takiego nakładu pracy, Frania poszła na śmieci bo nie było OLX 

Ile prądu brała, ja miałem kiedyś taką bodajże klasa S. Frani nie miałem ale mój AEG-Lavamat jest funkcjonalniejszy i oszczędniejszy na pewno.

Mam jeszcze na działce działający sprzęt Zanussi i Ardo z początku lat 90. Obecny w domu też już ma 10+ lat, tylko ja nie kupuję najtańszego sprzętu.

Porównuj sprzęty z epoki.

Tanie auto dla mas w Niemczech wolisz socjalistycznego Trabanta czy kapitalistycznego Golf'a?

Radio Grundig czy polską podróbę Kasprzak?

Komputer ZX Spectrum czy Elwro 800 Junior (pytanie teoretyczne bo i tak nie dało się kupić, robiony na podrobionych prockach)

Pamiętasz jeszcze szał w latach 90 na produkty z Niemiec? Ja pamiętam przywożone ze Szwajcarii czekolady o niebo lepsze od np. Wedla czy moją kolejkę zachodniego Marklina i badziewne w porównaniu TT. Nie kojarzę ani jednego sprzętu, który by nie miał lepszego, trwalszego odpowiednika na zachodzie. Może ty kojarzysz?

Diora robiła dobry sprzęt pewnie, ale Yamaha, Marantz itd. lepszy i tańszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurła, kiedyś to było...

Mi się raz trafiła bezawaryjna laguna 2, ale to nie oznacza, że to super wozy, wręcz przeciwinie. A teraz dla przypomnienia:

- ruska lada często pada

- fiat 125p tzw. „mistrz” zakretow

- maluch śmierć na kołach

- tarpan legenda dziadostwa 

- polonez hamulce typu flinston

Pralka frania no istny majstersztyk 😂

Nie zapominajmy o bezsensie pracy łopatą x ludzi podczas gdy na zachodzie używało się koparki ;) wożeniu ziemi na taczkach zamiast wozidłem itp. 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, Pyrkosz said:

laguna 2

Od królowej lawet ty mi się od tenteguj bo rodzice mają :). Na poważnie to był ten okres gdzie EU wymusiło cynę bezołowiową i w elektronice były zimne luty i padała elektronika zwłaszcza po dzwonie. Rodziców auto nie bite i zero problemów. Jak na tanie auto rodzinne, dobra jakość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2021 o 13:52, absolutarianin napisał:

A Wy, jakie macie fajne zabawki z dawnych lat?

 

Ciekawy temat. 

 

Na https://joemonster.org jest taki cykl "Tak po latach wyglądają rzeczy wysokiej jakości" i tam można znaleźć wiele ciekawostek 100+ lat maszyny do szycia, tostery z lat 40, 50, 60, podobnie odkurzacze, skórzane buty 20+ lat w dobrym stanie, 20+ letnie kalkulatory Casio, 30 letnie Mercedesy, stare japońskie kosiarki do trawy i wiele innych. 

 

Osobiście posiadam trochę ciekawostek:

 

- aparat fotograficzny z lat 60 tych (działa)

- golarka z lat 90 (działa)

- młynek do kawy (ręczny) nie mam pojęcia ile ma lat, ale moja prababcia go używała jak byłem malutkim szczawikiem więc sporo

- Commodore64 zakupiony na początku lat 90tych, działa

- Sega Dreamcast w swoim czasie mocno eksploatowana, nadal działa mimo, że ma już około 20 lat

 

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Byłem zbieraczem polskiego RTV sygnowanego marką Unitra. Trochę posprzedawałem, trochę lepszych urządzeń kupiłem, ale nie da się zaprzeczyć, że takie radio Taraban, kolumny ZG40C czy czarno-biały Unimor to kawał solidnego sprzętu, który po latach może wręcz Cię wkurzać swoją obecnością, bo już człowiek kupiłby coś nowszego, ma go zwyczajnie dość, nie chce patrzeć na ten komunistyczny wytwór o średniej urodzie, a to gra i gra. I jak na złość popsuć się nie chce. Ludzie często pozbywali się tego przez drobne usterki, chyba właśnie żeby mieć pretekst do wywalenia tych rupieci. Radia z PRL trzeba było przestrajać, bo od 2000 r. mamy inny UKF (wcześniej 65-74 MHz), a że nie każdy wiedział, co i jak, to pozbywał się. Tymczasem to dziecinnie proste, bo kupuje się kilka ceramicznych kondensatorów (ostatnio robiłem to kilka lat temu i za całość - jakieś 5 sztuk - zapłaciłem złotówkę), potem wlutowuje się zgodnie z dostępnymi w necie schematami i sprzęt śmiga, aż miło. W przypadku telewizora również zazwyczaj do wymiany są części, które da się łatwo dostać.

 

Obecnie mam sprzęt Technics z lat 80., seria z kwadratowymi guzikami. Klocki nie do zdarcia, a nawet imponujące pod względem zastosowanych systemów. Radio z tamtych czasów ma tak przemyślany obwód, że samo dobiera sobie szerokość filtra (nie wchodząc w szczegóły: szersze ustawienie filtra to lepszy dźwięk, ale i większa szansa zakłóceń od sąsiednich stacji, a węższe to gorszy dźwięk, ale lepsze odizolowanie sygnałów od siebie). Nie spotkałem się z tego typu rozwiązaniem we współczesnych tunerach. Chyba, że za chore pieniądze.

 

W dniu 23.03.2021 o 16:33, Obliteraror napisał:

koreański Mercedes W124

Powiedziałbym, że nawet aspirujący do W140, patrząc wyłącznie od strony designu.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
On 4/11/2021 at 9:22 PM, wolnystrzelec said:

Obecnie mam sprzęt Technics z lat 80., seria z kwadratowymi guzikami. Klocki nie do zdarcia, a nawet imponujące pod względem zastosowanych systemów. Radio z tamtych czasów ma tak przemyślany obwód, że samo dobiera sobie szerokość filtra (nie wchodząc w szczegóły: szersze ustawienie filtra to lepszy dźwięk, ale i większa szansa zakłóceń od sąsiednich stacji, a węższe to gorszy dźwięk, ale lepsze odizolowanie sygnałów od siebie). Nie spotkałem się z tego typu rozwiązaniem we współczesnych tunerach. Chyba, że za chore pieniądze.

Moje główne ampy to Quadral w stereo i Yamaha która ma 20+ lat (już malezyjska produkcja). Jest 5.1 DTS, DD do kina domowego. Całe DSP odłączane stycznikiem zostawia piękne stereo z przedwzmacniaczem do gramofonu. Jedyne co mają nowsze wzmacniacze to wejścia HDMI. Brak tego załatwia konwerter HDMI do TOSlink.

Zero powodów żeby wymieniać sprzęt na nowszy w audio, nie ma już postępu. 

  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pochwalę się swoimi zabytkami. Jako dziecko byłem fanem elektroniki. Mam Commodore 64 z całym osprzętem (magnetofon, cartridge, joysticki, kasety z grami, mały śrubokręt do ustawiania głowicy w magnetofonie :). Wszystko na chodzie, jeszcze chyba nawet ostały się oryginalne plomby. Poza tym jeszcze takie cudo od Nintendo (niestety nie mogę wstawić zdjęcia): https://www.fullyretro.com/product/donkey-kong-ii-multi-screen-series,23751801. No i laptop Lenovo, sprzed jakichś 15 lat, który obecnie służy za komputer stacjonarny w biurze. Znajomy informatyk aktualizuje mi go +/- raz na 1,5 roku za 100 pln i twierdzi, że nie opłaca się go sprzedawać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że wielkie korporacje tego świata celowo programują swoje wyroby, towary aby psuły się w określonym czasie

to jest dla mnie sprawa oczywista i jasna jak słońce.

Mam komputer z liceum pracujący pod kontrolą Windows XP  z roku 2001, który działa do dziś.

Gram w stare gry: quake, unreal itd.

Na starym mieszkaniu miałem telewizor Toshiba  z 95 roku, który pracuje także do dziś.

To co się dzieję z nowymi płaskimi telewizorami to jest szczyt q....twa.

Nowy Telewizor 32 calowy pewnej znanej japońskiej marki na literę T w nazwie, zepsuł się po 3 latach

użytkowania- to jest szczyt skurwienia, żeby elektronika użytkowa tak szybko się psuła. ☹️

Lodówkę marki Mińsk wymieniłem w tamtym roku na nową bo była za mała ale stara działa dalej.

Nowe grzejniki do ocieplania powietrza pracują średnio 2-3 lata i trzeba kupować nowe.

Nowa Pralka zepsuła się na tydzień przed końcem przedłużonego okresu gwarancji

i tylko dlatego udało mi się ją uratować. 

 

 

 

 

Edytowane przez Legionista
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.