Skocz do zawartości

Sieć domowa - Router+AP lub MESH lub inna konfa?


mr.anderson

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia,
Drodzy Sieciowcy :)

 

Chcę skonfigurować sieć WIFI i zacząłem się zastanawiać jak najlepiej to zrobić,bo wielkim szpecem nie jestem. Warunki wyjściowe:

 

1. Budynek 3-kondyg. Na parterze jest router podpięty do światłowodu. Router to tania chińska padaka od popularnego dostawcy. Opłaca się wymieniać? Niby protokoły odpowiednie spełnia, ale nie przekonuje mnie.

2. Mam w ścianach poprowadzony kabel LAN do jednego z pokoi na piętrze. Jest to w miarę centralny punkt. Tutaj chciałbym powiesić na ścianie Access Point. Jaki sprzęt? Zależy mi żeby było zasilanie PoE, ale to chyba standard.

3. Nad pokojem z pkt.2 jest niewielkie poddasze i tam także ma łapać elegancko. Wystarczy To AP spod spodu?

4. Chciałbym żeby urządzenia „klienckie” dynamicznie przełączały się do urządzeń „host” w zależności od tego gdzie akurat najlepszy sygnał.

Żeby nie gubić sieci jak łażę z lapkiem np.

I tu wchodzą sieci MESH. Nie znam zbyt dobrze. Warto?

 

Będę wdzięczny za rady, praktyczne doświadczenia!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wyłącz WiFI na tej taniej chińskiej padace od dostawcy, dokup sobie TP-Linka za 100zł i na nim skonfiguruj sobie WLAN.

Możesz śmiało postawić obok chińskiego i powinieneś mieć zasięg w całym domu o ile sąsiedzi nie będą Ci zakłócali sygnału swoimi sieciami.

Nic więcej nie powinieneś potrzebować.

 

Konkretnego modelu nie podpowiem, ale sprawdzaj pod względem możliwości wgrania alternatywnego oprogramowania typu OpenWRT. No i fajnie gdyby miał dwie długie, odczepiane anteny.

Ogólnie TP-Linki są tanie i dobre, bo są dobre i tanie. Katuję jeden model już od prawie 10 lat i żadnej zwiechy. Lekko nie ma (wisi na strychu pod blachą, gdzie w lecie temperatury dochodzą spokojnie do 50 stopni).

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie lepiej dziala DLink ale TPLinka miałem z tych najtańszych.

Generalnie na to warto dać parę groszy więcej, za moc trzeba zapłacić, chyba lepiej wychodzi niż dwa tanie grające w tandemie, choć to nie jest głupia opcja.

Z OpenWRT bawiłem się, ale TPLink miał tak mało pamięci, że WRT ledwie się zmieścił, nie można było manewrować, nie rozpoznawał modemu i ogólnie zabierał mi za dużo czasu. DLink pracuje na parterze i na piętrze i jest ok. Czteroantenowy jakby co.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Nazywam się Mnemonic i jestem sieciowym paranoikiem :(

10 godzin temu, mr.anderson napisał:

1. Budynek 3-kondyg. Na parterze jest router podpięty do światłowodu. Router to tania chińska padaka od popularnego dostawcy. Opłaca się wymieniać? Niby protokoły odpowiednie spełnia, ale nie przekonuje mnie.

Wyłączyć w cholerę. Jeśli nie ma możliwości się go pozbyć, np. sygnał dostarczony kablem antenowym i dopiero router dostarcza wyjście RJ-45, wyłączyć WIFI, uczynić go możliwie niewidzialnym.

10 godzin temu, mr.anderson napisał:

2. Mam w ścianach poprowadzony kabel LAN do jednego z pokoi na piętrze. Jest to w miarę centralny punkt. Tutaj chciałbym powiesić na ścianie Access Point. Jaki sprzęt? Zależy mi żeby było zasilanie PoE, ale to chyba standard.

Kabel, to zawsze jest kabel. Jeśli już masz infrastrukturę to pięknie, jeśli możesz ją stosunkowo tanio zbudować - to nadal zajebiście. Można dwa routery spiąć skrętką i uzyskać bezstratną*** sieć w całej kubaturze.

10 godzin temu, mr.anderson napisał:

3. Nad pokojem z pkt.2 jest niewielkie poddasze i tam także ma łapać elegancko. Wystarczy To AP spod spodu?

To zależy.

Od sprzętu, który użyjesz, od grubości i materiału ścian, stropów i ogólnie pojętych przeszkód. Gips, drewno - niewielkie straty. Cegła, beton, stal - straty sygnału duże, plus rozproszenie sygnału.

10 godzin temu, mr.anderson napisał:

4. Chciałbym żeby urządzenia „klienckie” dynamicznie przełączały się do urządzeń „host” w zależności od tego gdzie akurat najlepszy sygnał.

Ta opcja zależy nie tylko od nadawcy, karta sieciowa w urządzeniu klienckim też jest ważna i często to ona odpowiada za "brak dynamicznego przełączenia się".

10 godzin temu, mr.anderson napisał:

I tu wchodzą sieci MESH. Nie znam zbyt dobrze. Warto?

Ogólnie pomysł to nic nowego, teraz po prostu pięknie się to opakowuje w marketing i drogo sprzedaje.

Wadą stosowania mostów bezprzewodowych jest to, że radio rutera-klienta pracuje podwójnie, czyli jednocześnie nadaje i odbiera sygnał z routera głównego. W efekcie obcina realny transfer zazwyczaj o 1/2. Im lepszy sprzęt, im większy transfer oferuje - tym dla ciebie straty są mniej zauważalne. Dwa routery o prędkości 300 Mbps zepną się tak, że za tym "drugim" twój laptop dostanie 150 Mbps. Jeśli masz łącze 100 Mbps to raczej nie ma problemu, ale jeśli masz 300 Mbps i więcej - no raczej już jest. Jeśli chcesz aktywnie użytkować sieć LAN, to też kiepski pomysł.

Nowoczesne zabawki MESH, poczytaj test:

https://pclab.pl/art80417-6.html

Urządzenia dla leniwych, w mojej ocenie wciąż więcej wad niż zalet.

 

Wszystkie urządzenia sieciowe mają jedną i tę samą wadę: Software. Producenci nie wspierają własnych urządzeń dłużej niż 2 lata, w rezultacie każde urządzenie z softem producenta jest jak furtka z zardzewiałą kłódką. Do większości sieci sąsiadów dostaję się czasie poniżej 10 minut :( Mało kto dba o zmianę hasła, do rzadkości należy praktyka zmiany ESSID na inny niż fabryczny "TP-LINK_XXXX" - nazwa sugeruje mi model routera, gdy znam model - znam również dziury w zabezpieczeniach.

 

Od wielu lat stosuję to, co polecali bracia powyżej. OpenWRT.  W swoim wydaniu zwanym Gargoyle jest przyjaźniejszy dla użyszkodnika.

https://eko.one.pl/

 

Sprzęt:

Jeśli masz budżet na drogie zabawki:

https://www.x-kom.pl/p/336105-router-linksys-wrt3200acm-80211a-b-g-n-ac-3200mb-s-openwrt-usb.html

Jeśli chcesz wybrać opcję po taniości: kupiłbym ze dwa Router Xiaomi Mi WiFi 3G, upchał na nich Gargoyle, spiął kablem, utworzył most, nadał paranoidalne hasła i hulał :)

Edytowane przez Mnemonic
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolego @Mnemonic!

Po takim wpisie już nikt nie odważy się nic dodać :)

Pójdę raczej w te nieco tańszą opcję, bo tysiaka raczej wolałbym nie wydawać bez potrzeby ;)

 

Zdam jeszcze relacje z realizacji.

 

edit. Dla mnie to nie paranoje, a jeśli nimi są to ja też się do paranoików zaliczam!

Edytowane przez mr.anderson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mr.anderson napisał:

edit. Dla mnie to nie paranoje, a jeśli nimi są to ja też się do paranoików zaliczam!

Gdy wychodzisz z domu zamykasz drzwi na klucz?

Tak?

To czemu nie chronisz dostępu do swojego komputera? Mnie zadziwiają ludzie pokroju mojego brata. Poszedł do salonu operatora sieci komórkowej, kupił kartę, mobilny router, wrócił do domu, położył to cudo w salonie na stoliku, nacisnął dwa guziki i szczęśliwy, że ma neta. A kto razem z nim, dokąd to ustrojstwo "dzwoni" - to już go rybka.

O zaawansowanych ustawieniach firewalla, przekierowaniu portów czy QoS nie wspomnę.

 

W temacie sprzętu zajrzyj na wspomniane wyżej forum, jest cały topic poświęcony temu co kupić, plus baza danych w sekcji download, gdzie obsy ma skatalogowany sprzęt.

Mi router 3G mogę polecić z czystym sumieniem, sam na nim pracuję. Wadą są tylko dwa porty LAN i trochę pierdzielenia z upchaniem OpenWRT. Używki chodzą po ok 80 PLN. Mediatek robi robotę, zrobili duży skok w temacie procesorów szczególnie ARM.

Edytowane przez Mnemonic
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mnemonic napisał:

Poszedł do salonu operatora sieci komórkowej, kupił kartę, mobilny router

Router to najlepiej samemu sobie wybrać i kupić. Oczywiście jeśli ktoś sam się na tym nie zna, to wtedy najlepiej zapytać się kogoś kto jest w temacie/ewentualnie na odpowiednim forum.

 

19 godzin temu, Mnemonic napisał:

wrócił do domu, położył to cudo w salonie na stoliku, nacisnął dwa guziki i szczęśliwy, że ma neta.

Sam sobie jakiś czas temu kupiłem mobilny (bywam w miejscach gdzie nie mam dostępu do kablowego), i nie narzekam. Tylko że ja zapłaciłem odpowiednio więcej.

Edytowane przez Patton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

@Mnemonic

 

A dziś jaki sprzęt byłby polecany? Nie będę robił nowego wątku 😅 mam piętro i parter a potrzebuje również sygnał mieć w garażu który stoi na przeciw domu kilka ładnych metrów, niestety żaden kabel łan nie jest pociągnięty, jedynie na piętrze siedzi router od dostawcy internetu, taka bida że wychodząc z domu brak zasięgu. Nawet będąc pod oknem 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.