Skocz do zawartości

Wyrwane strony z Pisma Świętego


Martius777

Rekomendowane odpowiedzi

Co by było gdybyście nagle usłyszeli z ambony wyrwane kartki z Pisma Św. na soborach?

 

A gdy Jezus miał lat osiemnaście, ożenił się z Miriam, panna z pokolenia Judy, i żył z nią siedem lat, a ona umarła; albowiem Bóg zabrał ja do Siebie, aby Jezus stal się wolny ku wyższym celom, które miał wypełni i cierpieć za wszystkich synów i córki ludzkie. - usunięto go aby uzasadnić celibat.

 

A gdy Jezus szedł z pewnymi uczniami, spotkał człowieka, który tresował psy, by polować na inne zwierzta. I rzekł do tego człowieka: "Dlaczego to czynisz?" A człowiek ów odpowiedział: "Ponieważ z tego żyje. Jaki pożytek przynoszą te zwierzęta? Zwierzęta te są słabe, a psy moje silne". A Jezus rzekł mu: "Ty nie znasz ani mądrości, ani miłości. Oto każde stworzenie, które Bóg stworzył, posiada swój sens i cel. I któż może powiedzieć, jakie dobro jest w nim i na jaki pożytek dla ciebie albo dla innych ludzi? Spójrz na pola, jak one rosną i się rozwijają, i na drzewa, jak przynoszą owoce, i na zioła! Czy pragniesz więcej jeszcze niż to, co ci przynosi uczciwa praca, twoich rak? Biada mocarzom, którzy źle używają swej siły! Biada mądremu, który rani stworzenia Boże! Biada łowcom! Albowiem oni sami złowieni zostaną".  I dziwił si ten człowiek bardzo i zaprzestał zaprawiać swoje psy do łowów, a uczył je jak ratować życie, a nie jak je zatracać. I przyjął nauk Jezusa i stal się uczniem Jego. - usunięto aby móc pobierać ofiary zwierzęce od wiernych.

 

Jezus odpowiedział: "Zaprawdę, powiadam ci, ze nikt nie może wejść do Królestwa Bożego, kto nie odrodzi się z ciała i z ducha. Wiatr wieje, dokąd chce i chociaż słyszysz szum jego, ale nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd idzie. Światło świeci od wschodu do zachodu. Słonce wychodzi z mroków nocy i w mrokach nocy znowu się pograża. Tak samo jest z człowiekiem przez wieczność całą. Jeżeli słońce z mroków nocy wyszło, to znaczy, ze było ono i przedtem, a jeżeli zanurza si znowu w mrokach nocy, to na krótko tylko wypoczywa, aby znowu ożyć. Tak i wy musicie przechodzi przez wiele przemian, a będziecie doskonali, jak napisano w Księdze Hioba: Jestem wędrowcem i ustawicznie zmieniam miejsce pobytu, ustawicznie zmieniam dom, w którym żyje, a dojdę do miasta i domu, które są wieczne" . - usunięto stwierdzenia o reinkarnacji aby straszyć ludzi, że mają tylko jedną szansę na poprawę. Jest tego więcej.

 

(...)tym po lewicy powie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny zgotowany wam, a do siedemkroć oczyszczeni będziecie i od grzechów waszych uwolnieni zostaniecie. - piekło nie jest wieczne, trwa 7 dodatkowych żyć na poprawę! Jeśli trzeba, znowu 7 razy aż do skutku. Miłosierdzie Boga jest nieskończone! Szok, prawda?

 

W wolnym czasie dodam kolejne wyrwane strony z Pisma Św. Nie podam źródeł, bo przez kilka lat notowałem różne znalezione wyrwane strony na stronach poświęconych przekładzie Pisma oraz historii jak kształtował się kanon biblijny, część otrzymałem na kartce co dodawano i co usuwano. Nie notowałem co i z której strony mam dany fragment, także jeśli wolisz sprawdzone źródła to zachęcam do zakupu oryginału w greckim, słownik oraz poczytać na temat przekładu a przede wszystkim wypisać wszystkie znaczenia danych słów i porównać z innymi tekstami. Można zdziwić się próbując samodzielnie przetłumaczyć np słynną przypowieść o wielbłądzie i bogaczu bo słownik pokazuje inne słowo zamiast wielbłąda, dopiero rozmowa z osobą znającą język potwierdziła fakt niechlujstwa tłumaczenia, że faktycznie to nie miał być wielbłąd ale coś innego :) Napiszę o tym następnym razem.

 

Bonus

 

Znacie te słowa?

Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz.

 

W rzeczywistości powiedział tak:

Nie sądźcie, że przyszedłem pokój (polityczny) przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju (politycznego), lecz RADOŚĆ. (wiedzę o tym, że Bóg na nas czeka)

 

Tragiczna zmiana słowa w celach politycznych spowodowała, że przytaczano jego słowa na poparcie krucjat i zabijania niewierzących!

 

PS: Weźcie kiedyś Pismo do ręki i sprawdźcie numery, w niektórych miejscach brakuje wersetów. Przykład? Ewangelia Mateusza, 18 rdz.

 

10 Uważajcie, żeby nie gardzić ani jednym z tych małych, bo mówię wam, że ich aniołowie w niebie zawsze mają dostęp do mojego niebiańskiego Ojca+. 11 ——

12 „Jak myślicie? Jeśli ktoś ma 100 owiec i jedna z nich się zabłąka+, to czy nie pozostawi w górach 99 i nie pójdzie szukać tej jednej?+

 

Gdzie jest 11 werset? Jest więcej takich pousuwanych treści w Piśmie św.

 

  • Like 5
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Martius777 napisał:

PS: Weźcie kiedyś Pismo do ręki i sprawdźcie numery, w niektórych miejscach brakuje wersetów. Przykład? Ewangelia Mateusza, 18 rdz.

Fakt, sam dawno temu znalazłem brakujący werset. 

 

38 minut temu, Martius777 napisał:

Jest więcej takich pousuwanych treści w Piśmie św.

I chyba najbardziej rażący przykład, czyli usunięcie jednego z 10 przykazań.

 

Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. 5Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; 6a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich.

 

„Wszystko, co ja wam powiedziałem starannie wypełniajcie. Nic do tego nie będziesz dodawał ani niczego od tego nie ujmiesz."

 

Cytat

Ja wiem, że po odejściu moim wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody., nawet spomiędzy was samych powstaną mężowie, mówiący rzeczy przewrotne, aby uczniów pociągnąć za sobą” (Dz 20.29-30).

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, cst9191 napisał:

I chyba najbardziej rażący przykład, czyli usunięcie jednego z 10 przykazań.

 

Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. 5Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; 6a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich.

 

LOL

 

Przecież ten fragment jest w każdym Piśmie Świętym - https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=70

7 godzin temu, cst9191 napisał:

I chyba najbardziej rażący przykład, czyli usunięcie jednego z 10 przykazań.

 

Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. 5Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; 6a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich.

 

LOL

 

Przecież ten fragment jest w każdym Piśmie Świętym - https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=70

 

8 godzin temu, Martius777 napisał:

PS: Weźcie kiedyś Pismo do ręki i sprawdźcie numery, w niektórych miejscach brakuje wersetów. Przykład? Ewangelia Mateusza, 18 rdz.

 

10 Uważajcie, żeby nie gardzić ani jednym z tych małych, bo mówię wam, że ich aniołowie w niebie zawsze mają dostęp do mojego niebiańskiego Ojca+. 11 ——

12 „Jak myślicie? Jeśli ktoś ma 100 owiec i jedna z nich się zabłąka+, to czy nie pozostawi w górach 99 i nie pójdzie szukać tej jednej?+

 

Gdzie jest 11 werset? Jest więcej takich pousuwanych treści w Piśmie św.

 

http://www.biblia.pl/rozdzial.php?id=261#P5

 

Chciałem się włączyć szerzej w dyskusję, ale pokładam chyba zbyt naiwne nadzieje, że zostanę skonfrontowany z jakimiś rzetelnymi źródłami, skoro sam główny wątek nie został przez autora najzwyczajniej w świecie zweryfikowany...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Martius777 said:

Nie podam źródeł, bo przez kilka lat notowałem różne znalezione wyrwane strony na stronach poświęconych przekładzie Pisma oraz historii jak kształtował się kanon biblijny, część otrzymałem na kartce co dodawano i co usuwano.

Dzięki. Choć dobrze byłoby podać źródła, bo to równie dobrze mógł sobie napisać jakiś joh ze strażnicy itp na swoje własne potrzeby. Skąd mamy wiedzieć, że jest inaczej? Najlepiej to jednak byłoby przeczytać Biblię po aramejsku.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rnext zmienił(a) tytuł na Wyrwane strony z Pisma Świętego
35 minut temu, manygguh napisał:

Najlepiej to jednak byłoby przeczytać Biblię po aramejsku.

 

Nowy Testament pierwotnie został spisany w grece koine, chociaż sam Jezus prawdopodobnie posługiwał się językiem aramejskim, który notabene, nie był jego językiem ojczystym. Już więc na samym etapie spisywania ewangelii, prawdopodobnie doszło do przeinaczania i przekształcania sensu, gdyż przed przelaniem treści na papier, twórca musiał się jeszcze zmierzyć z tradycją ustną w języku aramejskim, którą musiał przetłumaczyć na hebrajski, a tą następnie ponownie zapisać w grece.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite, odezwała się do mnie osoba, która ma dostęp do oryginałów i współpracuje ze środowiskiem teologicznym i tlumaczami, powiedziała, że zobaczyła mój wpis ( czyta to  forum) i pomoże mi podać źródła z linkami, że już znalazła i mi poda, mam dać jej moje zapisy, odszuka resztę :) Chce zachować anonimowość. Da też ciekawe informacje co konkretnie było zmieniane i co było odrzucone na soborach wraz ze źródłami.

 

Jestem ciekaw weryfikacji. Wstrzymam wpisy do czasu otrzymania źródeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Throgg napisał:

Już więc na samym etapie spisywania ewangelii, prawdopodobnie doszło do przeinaczania i przekształcania sensu, gdyż przed przelaniem treści na papier, twórca musiał się jeszcze zmierzyć z tradycją ustną w języku aramejskim, którą musiał przetłumaczyć na hebrajski, a tą następnie ponownie zapisać w grece.

Ale ta transformacja odbywała się niejako pod bezpośrednim nadzorem Ducha Świętego (który dawał natchnienie Ewangelistom), więc niejako jest autoryzowana przez samego Pana Boga osobiście.

 

Moim zdaniem tu jeszcze nie ma się czego czepiać. Nawet jeśli coś jest nie tak, to tak właśnie miało być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, KolegiKolega napisał:

Ale ta transformacja odbywała się niejako pod bezpośrednim nadzorem Ducha Świętego (który dawał natchnienie Ewangelistom), więc niejako jest autoryzowana przez samego Pana Boga osobiście.

 

Moim zdaniem tu jeszcze nie ma się czego czepiać. Nawet jeśli coś jest nie tak, to tak właśnie miało być.

To daje duży wgląd na charakter Stwórcy, który był do tego stopnia niezdecydowany, że kazał pisać to samo w czterech różnych wersjach, które momentami mocno się od siebie rozjeżdżały (vide ewangelia Marka i ewangelia Łukasza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, KolegiKolega napisał:

Ale ta transformacja odbywała się niejako pod bezpośrednim nadzorem Ducha Świętego (który dawał natchnienie Ewangelistom),

Bądź pod nadzorem ducha własnych aczkolwiek (nie do końca)"świętych" interesów.

Edytowane przez oxy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Throgg napisał:

To daje duży wgląd na charakter Stwórcy, który był do tego stopnia niezdecydowany, że kazał pisać to samo w czterech różnych wersjach, które momentami mocno się od siebie rozjeżdżały (vide ewangelia Marka i ewangelia Łukasza).

Oj tam oj tam, Bóg też czasem bywa zmęczony i nie nadąża nad tym co ludzie produkują. ;)

 

30 minut temu, oxy napisał:

Bądź pod nadzorem ducha własnych aczkolwiek (nie do końca)"świętych" interesów.

Haha, interesy uber alles :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Martius777 napisał:

Niesamowite, odezwała się do mnie osoba, która ma dostęp do oryginałów

....

Jestem ciekaw weryfikacji. Wstrzymam wpisy do czasu otrzymania źródeł.

Czytasz w koine i w aramejskim ?

To jak porównasz oryginały ?

Bardziej korzystne byłoby jakbyś podał najbliższe notowanie lotto , a nie jakieś urywki z żywota stolarza.

Edytowane przez ntech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2021 o 23:16, Martius777 napisał:

Co by było gdybyście nagle usłyszeli z ambony wyrwane kartki z Pisma Św. na soborach?

A ile osób słucha uważnie ze zrozumieniem tego co gadają z ambony, szczególnie cytatów z Pisma?

Sam nie pamiętam, aby na takich czytaniach miał pełną uwagę. Częściej mi się zdarzały myśleć o innych rzeczach i łapać słowa pomiędzy.

 

Popatrz taki cytat:

W dniu 13.04.2021 o 23:16, Martius777 napisał:

Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny zgotowany wam, a do siedemkroć oczyszczeni będziecie i od grzechów waszych uwolnieni zostaniecie

To można różnie interpretować. Być uwolniony od grzechów, ale nie od ognia wiecznego...no popatrz sam, szerokie pole do interpretacji...

Osoba, która w kościele przywykła do słuchania różnych formułek nie będzie rozgryzać detali.

Chyba, że umysł tej osoby jest już nastawiony, wtedy jakiś "impuls geniuszu" może wyprodukować ciekawy wniosek.

 

W dniu 13.04.2021 o 23:16, Martius777 napisał:

Tragiczna zmiana słowa w celach politycznych spowodowała, że przytaczano jego słowa na poparcie krucjat i zabijania niewierzących

Korpo zawsze miały swoje sposoby na zwiększenie wpływów i bogactwa. Kościół jest korpo od bardzo dawna...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.