Skocz do zawartości

Matematyka


adi1231-91

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy bracia ( wybaczcie jeśli nie ten dział ) zwracam sie do was już w akcie desperacji, gdyż niebawem matura, a konkretnie z matematyki, nie zostało zbyt dużo czasu, a ja mimo treningów nic nie mogę załapać. Ale w czym problem, kiedy mam zadania gdzie mam tylko podstawić pod wzór to jasne wyjdzie mi, banalne.. ale już jest tylko coś pozmieniane to słabo, owszem zadanie wykonam ale zawsze mam zły wynik, doszło już do tego, że przerabiając matemaxa ja już te zadania robię z pamięci ale gdy mam wykonać jakieś inne zadanie, którego nie robiłem wcześniej .. złe wyniki. Boże pod tym kontem to naprawdę jestem tępy jak nie powiem co.. Dostaje korepetytora za korepetytorem, rok czy dwa lata temu brakło mi albo punkt albo dwóch do tych magicznych 30 % . Kurcze myślę, a może po za wzorami są jeszcze jakieś powtarzalne schematy nie wiem.. Możecie jakoś pomóc coś podpowiedzieć ? Znacie może jakąś stronę gdzie potrafią to wytłumaczyć albo cokolwiek tak aby największy tłuman to zrozumiał, żeby to zdać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z każdego zadania możesz wyciągnąć dane po prostu i nie patrz na treść, tylko zastanów się, co jest czym z danych. Wtedy podstawisz do wzoru i masz 30% na maturze 😆 I nie rób z pamięci, tylko rób po prostu więcej zadań, bo założę się, że robisz za mało, a na maturze nic poza schematem przecież nie występuje. Naucz się dobrze rozpisywać dane. Wydaje mi się, że to pomaga, bo wychodzisz poza treść scricte, którą faktycznie trudno czasami zrozumieć, ale na twardych liczbach już lepiej się działa. Matematyka na 30% to po prostu trening, niczego więcej ci nie potrzeba. Za dobre rozpisanie danych we wszystkich zadaniach na maturze masz prawie 30%, przecież za moich czasów już tak było. No i rób szablony maturalne. Wszystko do 10 lat wstecz zrób i zdasz na spokojnie. Wszystko się powtarza. 

Edytowane przez mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz nauczyć się i zrozumieć matematykę, to polecam polską edycję książki Dexter, Booth, Stroud - Engeenering Mathematics, polskie wydanie pod nazwą "Matematyka od zera dla inżyniera". Nie wiem, jaka jest jakość polskiego tłumaczenia (słyszałem, że tłumaczenie jest niezłe), ale jeżeli chodzi o wersję oryginalną, to jest to jedna z imho najlepszych książek do nauki matematyki - program przerabiany jest małymi sekcjami od samego początku (liczby, kolejność wykonywania działań) po tematy zaawansowane - do matury zapewne wystarczy pierwsza część (około 350 stron), bardzo dużo przykładów i ćwiczeń oraz bardzo jasno wszystko omówione (w wersji angielskiej). Nie wiem, w jakim stopniu materiał pokrywa się z materiałem w polskich szkołach - to musiałbyś sprawdzić sam.

 

Edytowane przez oxy
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popracuj z książką Kiełbasy. Tylko na poważnie, świetnie wytłumaczone. Korepetytor nie włoży ci łopatą do głowy. 

 

Zwykle problem jest w brakach w sprawnych działaniach na ułamkach zwykłych i dziesiętnych oraz przekształcaniu wzorów. Jak nie masz tych dwóch rzeczy ropanowanych to nawet nie siadaj do trudniejszych problemów. 

Edytowane przez Piter_1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piter_1982 dobrze pisze. @adi1231-91 - na pewno masz braki w umiejętnościach wykonywania działań na ułamkach itp. Musisz wrócić do tej wiedzy i ją dobrze ugruntować. Po prostu bez tych podstaw nie pójdziesz dalej z tematem. Musisz zrobić ten krok wstecz, żeby potem - a nawet nie spostrzeżesz kiedy - wykonać dwa kroki do przodu.

Edytowane przez SamiecGamma
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, ntech napisał:

Na matmę za późno ale koronkę do serca jezusowego opanujesz.

Jak nie umie to ani ten w niebiosach ani ten w otchłani piekielnej nie pomoże.

 

@adi1231-91 jest jakiś konkretny dział z którym masz problemy(funkcje, geometria)?

Jak masz ogólnie problem z przekształcaniem wzorów to obejrzyj ten filmik:

https://www.facebook.com/krolowamatma/videos/łatwy-sposób-na-przekształcanie-wzorów/2233899460049154/

 

Jest to na przykładzie wzoru na prędkość. Generalnie sztuczka bardzo przydatna dla humanistów i innych mających na bakier z matematyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adi1231-91 napisał:

zwracam sie do was już w akcie desperacji, gdyż niebawem matura, a konkretnie z matematyki, nie zostało zbyt dużo czasu, a ja mimo treningów nic nie mogę załapać.

http://dariuszkulma.elitmat.pl/produkt-jak-zdac-mature-z-matematyki--20200804160530
http://dariuszkulma.elitmat.pl/produkt-jak-zdac-mature-z-matematyki--20200807101944

Zdasz dzięki temu z palcem w nosie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co postawić na maturze?

Pewniakiem jest funkcja kwadratowa (czyli delta i pierwiastki), często bywa równanie z niewiadomą do potęgi trzeciej. Jest to zadanie na schemat.

W testowych spotkasz się z ciągami arytmetycznymi i geometrycznymi.

Opanowując te dwa działy masz około 8pkt z matury w kieszeni.

W zadaniach otwartych warto wypisywać dane, co wiesz piszesz, wpada jakiś punkt za próbę

 

Poprawkowa 2020 była dość trudna, zaskoczyła mnie. Ze sporym przekonaniem mogę powiedzieć, że teraz będzie łatwiejsza w porównaniu z poprawkową 2020

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem beztalenciem matematycznym, w pewnym momencie, dokładniej przed matura, stałem się z niej dość znośny, dzięki miłemu starszemu Panu po 70.

 

Ten miły Pan, z cierpliwością, godną Boga, wklepał mi do głowy miłość do tej pięknej sztuki, która towarzyszy mi po dziś dzień.

 

Polecam Ci najbardziej jakiegoś ŻYWEGO nauczyciela, nie matemaxa z internetu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Wincenty napisał:

Książka Darka Kulmy, wytłumaczone tak łopatologicznie że lepiej się kurwa nie da. Przerobisz ją dwa razy cała to nie wierzę że nie zdasz.

Widziałem tę książkę. Generalnie tam jest wszystko tak wytłumaczone że młot by zrozumiał, natomiast do matury podstawowej i rozszerzonej najlepszymi pozycjami są książki Kiełbasy(Ale miesiąc do nich to za mało moim zdaniem).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się produkujecie bez sensu.

Autorowi tego wątku nie pomoże nic innego jak ciężki  codzienny zapierdol po okiem dobrego korepetytora.

Ale tego tutaj nie znajdzie.

Co to kurwa w ogóle za pomysł żeby takie problemy rozwiązywać na forum internetowym ?

Kolego, a na jaki huj Ci matura? Skup się na tym w czym jesteś dobry. Zrób kurs na koparke, naucz się kłaść kafelki ,zaczniesz zarabiać prawdziwą kasę i nie będziesz potem zawracał nam dupy pytaniama jakie studia wybrać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.