Skocz do zawartości

Podatek od wynajmu mieszkania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od 2 lat wynajmuję swoje mieszkanie komuś i przyznam szczerze nie zapłaciłem podatku od tego póki co. Kasa przychodziła jako przelewy bankowe. Chciałbym to zalegalizować i teraz zastanawiam się jak to zrobić z głową? Jak podejść również do tematu tego że 2 lata nie płaciłem podatku? Czy spodziewać się jakichś problemów z tej racji i jak z tego wyjść sensownie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8.5% + donosisz na siebie o popelnieniu przestepstwa skarbowego polegajacego na nie wplacaniu zaliczek na podatek z tytulu najmu Z POWODU (i tu sobie musisz wymyslec cokolwiek sensownego) i wyrazasz czynny żal, bla bla bla. Oczywiscie musisz zlozyc zalegle deklaracje. 

 

US prawdopodobnie i tak dowali karę. 

 

Ja na twoim miejscu bym nie grzebal w tym co było, tylko zaczął od tego roku, kwartalnie, bedziesz mial miesiac opóźnienia w zaplacie podatku, nic strasznego, zloz deklaracje, zaplac, czynny zal. umowe zrob z data od 1.01 b. r. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Fred Nożycoręki napisał:

Witam,

Od 2 lat wynajmuję swoje mieszkanie komuś i przyznam szczerze nie zapłaciłem podatku od tego póki co. Kasa przychodziła jako przelewy bankowe. Chciałbym to zalegalizować i teraz zastanawiam się jak to zrobić z głową? Jak podejść również do tematu tego że 2 lata nie płaciłem podatku? Czy spodziewać się jakichś problemów z tej racji i jak z tego wyjść sensownie?

 

O kurwa...

 

W sumie to trochę w czarnej dupie jesteś.

Najlepiej jakbyś jak najszybciej zaczął płacić ten podatek bo to takie powolne kopanie sobie grobu.

 

Dobrze by było jakbyś poszedł do prawnika i się zapytał co zrobić z poprzednimi latami, jak to ugryźć.

Jakbyś chciał zapłacić podatek za te wszystkie lata to na 100% musisz napisać czynny żal do US z konkretnym powodem. Raczej nie napiszesz, że nie wiedziałeś bo nieznajomość prawa szkodzi.

Na pewno dowalą jakąś karę, serio idź do prawnika z tym.

 

Pro-tip dla Ciebie:

Jeżeli np. Za czynsz (ale nie dla Ciebie tylko dla wspólnoty/spółdzielni) najemca płaci najpierw Tobie, zaś Ty jako pośrednik wpłacasz te pieniądze na konto wspólnoty/spółdzielni to musisz w umowie najmu zawrzeć adnotację, że jesteś tylko pośrednikiem tych pieniędzy i nie odnosisz z tego tytułu korzyści majątkowych. Bez tego zapisu będziesz musiał płacić podatek nawet od samego przekazywania pieniędzy na drodze: najemca - Ty - wspólnota/spółdzielnia.

 

Pro-tip 2 dla Ciebie:

Jak wynajmujesz komuś swoje mieszkanie to najlepiej jakbyście spisali umowę u Notariusza, że w każdej chwili najemca może podlegać się eksmisji, zapłacisz za wizytę ok 300 PLN ale śpisz spokojnie, że w razie nie płacenia Tobie, możesz najemce wyjebać na ulicę nawet jak ma 4 małych dzieci.

Ale umowa najmu bez zgłoszenia jej w US nie ma żadnej mocy prawnej tak naprawdę :D

Edytowane przez Tomek9494
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2021 o 15:46, manygguh napisał:

A dlaczego chcesz to "zalegalizować"?

Bo ma nieudokumentowany dochód i jak go dupną, to płaci 75% podatku + wszelkie dodatkowe koszty (to już chyba pod UKS może podpadać).

 

W dniu 5.05.2021 o 12:36, Samiec:) napisał:

albo bierz kase do reki 

A co to zmienia?

I tak ma obowiązek podatkowy.
Jak go ktoś życzliwy podpierdoli to - patrz wyżej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, pytanie czy ktoś za rękę złapał i czy sprawa jakkolwiek wyszła na jaw, jakie dogadanie z lokatorem. 

 

Jak lokator w porządku i nic się nie stało to normalnie zacząć mu legalnie wynajmować od teraz. Sam wiele czasu mieszkałem na lewo, wynajmowałem pokoje albo mieszkania. Oczywiście temat szedł w gotówce, ale jak na konto nikt nie wchodzi to siedziałbym cicho i w razie W dał 500zl czy nawet miesiąc gratis lokatorowi by spowiadał na moją korzyść ;)

Edytowane przez Imiennik
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Imiennik napisał:

No dobra, pytanie czy ktoś za rękę złapał i czy sprawa jakkolwiek wyszła na jaw, jakie dogadanie z lokatorem. 

Przedawnia się po 5 latach.

Jeśli dojadą w jakikolwiek sposób przez 5 lat -> jesteś wedupie...

 

43 minuty temu, Imiennik napisał:

w razie W dał 500zl czy nawet miesiąc gratis lokatorowi by spowiadał na moją korzyść

Poszedłbyś za 500 PLN w fałszywe zeznania?
No powiem Ci...

 

Ja nie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Stary_Niedzwiedz said:

Bo ma nieudokumentowany dochód i jak go dupną, to płaci 75% podatku + wszelkie dodatkowe koszty (to już chyba pod UKS może podpadać).

No oficjalnie tak, ale jak jest dogadany z kimś i dostaje gotówkę do ręki, to nie ma co się wyrywać wtedy przecież. Takich ludzi w Polsce są tysiące i normalnie sobie żyją i jest git. A jak im powie, że nie płacił hajsu przez te X lat skarbówce, to dopiero wtedy dowalą mu karę. 

Edytowane przez manygguh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, manygguh napisał:

No oficjalnie tak, ale jak jest dogadany z kimś i dostaje gotówkę do ręki, to nie ma co się wyrywać wtedy przecież.

Słuchaj...
No możesz polegać na "ludzkiej uczciwości" i że "na pewno cię nie podpierdolą". Serio.

Ja też tak kiedyś uważałem. Że skoro ktoś nie ma z tego ŻADNEJ korzyści to nie będzie mi w garach życia mieszał.

I wiesz co?

I się - kurwa - mocno zdziwiłem.

 

Toteż bazowanie na "yolo, luz, nikt się nie dowie, nie peniaj, ziomuś" uważam za zbędną ekspozycję na ryzyko.

Już lepiej przełknąć tą gorzką pigułkę i posypać (pusty) łeb popiołem. Nazywa się to "cena świętego spokoju".

Edytowane przez Stary_Niedzwiedz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Stary_Niedzwiedz Ok, masz rację. Jednocześnie i tak będzie płacił karę za to, że wcześniej nie odprowadzał. Raczej czynny żal nie pomoże w uniknęciu kary. Jeżeli zgłosi do US, że nie płacił, to dostanie karę. Jeżeli nie zgłosi do US, to MOŻE kiedyś zapłaci karę. A najlepiej chyba, gdy po prostu zgłosił, że od dzisiaj wynajmuje, a wcześniej nie było tematu, raczej urzędnicy nie będą wypytywać i sprawdzać, czy wcześniej było wynajmowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, manygguh napisał:

Jeżeli zgłosi do US, że nie płacił, to dostanie karę. Jeżeli nie zgłosi do US, to MOŻE kiedyś zapłaci karę.

Nie.

Jeżeli teraz zgłosi, to


1. Zapłaci STANDARDOWĄ stawkę - 8,5 % przy ryczałcie.

2. W ogóle będzie MÓGŁ wybrać ryczałt. Standardowo jest to normalny dochód i podlega opodatkowaniu stawką progresywną PIT. Owszem, można odliczyć koszty, ale przy wstecznych działaniach będzie to NIEZWYKLE trudne.

3. Dostanie mandat zapewne. Raczej nie -naście kPLN, ale - powiedzmy - z 500-1000?

 

Zyskuje ŚWIĘTY SPOKÓJ. Mogą go cmoknąć w pompkę.

 

Jeśli NIE zgłosi, to....

 

1. Jako dochód nieujawniony stawka wynosi 75% (siedemdziesiąt pięć procent). Plus odsetki. Plus ewentualnie nawet sprawa z UKS.

2. To nie jest tak, że dostanie TAKI SAM mandat jak przy czynnym żalu. Po to dano taką instytucję, żeby podatnik skorzystał z samopodpierdolenia, ALE dzięki temu miał niższy wymiar kary.

Taka sama instytucja funkcjonuje w kodeksie karnym - DPK (Doborowolne poddanie karze). ZWYKLE pozwala wyjąć wyrok z dolnej półki.

3. To nie rozwiązuje problemu, tylko go roluje. Roszczenia wobec US przedawniają się po 5 latach - jeśli DZIŚ "zamknie kramik" to do 31 grudnia 2026 wciąż mogą go wziąć za dupę.

 

Oczywiście - jest to szacowanie ryzyk. BYĆ MOŻE się uda, BYĆ MOŻE rozejdzie się po kościach.

Przy kosztach na poziomie 8,5% od przychodu to MOIM ZDANIEM gra nie warta świeczki.

Jeśli masz przychód z najmu na poziomie 2k PLN to oddajesz tym pazernym chujom 170 PLN. Moim zdaniem - jebać to.

 

31 minut temu, manygguh napisał:

A najlepiej chyba, gdy po prostu zgłosił, że od dzisiaj wynajmuje, a wcześniej nie było tematu, raczej urzędnicy nie będą wypytywać i sprawdzać, czy wcześniej było wynajmowane.

No moim zdaniem jest to "program minimum".

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.