Skocz do zawartości

Jak to jest z tym pomiarem prędkości


Mat2206

Rekomendowane odpowiedzi

Jadąc ostatnio do dziewczyny trafiła mnie policja cyk 86 km w zabudowanym.

Oczywiście nie dyskutowałem bo przekroczyłem prędkość ale nie o wartość którą mi pan policjant zmierzył. (70-75km to maks)

Policjant nie pokazał mi pomiaru ani odległości na mierniku laserowym bez lunety, tylko słownie powiedział 86 km.

Podczas pomiaru po przeciwległym pasie mijało mnie ze 4 samochody + zakręt  wiec pomiar był pod dość istotnym kątem. 

Mandat przyjąłem 200 zł i 6 pkt karnych. 

Jak to jest z tym pomiarem ? z ilu metrów jest on wiarygodny, mierząc licznikiem było dobre ponad 400 m.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwołać się od samego pomiaru prędkości nie dasz rady, jedyną opcją było nie przyjęcie mandatu i walka na drodze sądowej. Ogólnie te sprawy są dosyć skomplikowane, bo kwestionując pomiar musisz mieć dowody na błąd policjanta np. nagranie ze swojej kamery pokładowej, która pokazuje prędkość + najlepiej jeśli ma ona zamontowany GPS. Z tego co słyszałem wiązka radaru jest szeroka i stosunkowo mało selektywna. Podobno w odległości 300 m od urządzenia ma już 100 m szerokości. Oznacza to, że pomiar z takiej odległości jest dokładny, jeśli w "polu rażenia" jest jeden samochód.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2021 o 07:46, Mat2206 napisał:

z ilu metrów jest on wiarygodny

 

Nie jest wiarygodny niezależnie od odległości pomiaru. Laserowe mierniki nie mierzą prędkości. Tak naprawdę jest to dalmierz laserowy z dodanym "komputerkiem", dalmierz mierzy odległość a komputerek przelicza kilka pomiarów odległości na prędkość. Musisz wycelować dokładnie w ten sam punkt obiektu i pod tym samym kątem żeby wynik był wiarygodny, człowiek nie zrobi tego zwłaszcza z dużej odległości. Dodatkowo mierniki nie spełniają wymagań ustawowych, nie rejestrują obrazu obiektu którego prędkość jest mierzona.

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paazik @Mosze Red

 

9 godzin temu, paazik napisał:

. Musisz wycelować dokładnie w ten sam punkt obiektu i pod tym samym kątem żeby wynik był wiarygodny, człowiek nie zrobi tego zwłaszcza z dużej odległości. Dodatkowo mierniki nie spełniają wymagań ustawowych, nie rejestrują obrazu obiektu którego prędkość jest mierzona.

 

Czy przytoczony przeze mnie cytat byłby wiarygodnym, w ogóle rozpatrywanym argumentem/ dowodem przez sędziego/ sędzinę w przypadku odmowy przyjęcia mandatu?

 

Nigdy nie byłem w takiej sytuacji i zastanawia mnie, czy przez niebieskich nie było by przedstawione jakieś świadectwo legalizacji/ dopuszczenia do użytku urządzenia i sprawa od razu została by rozstrzygnięta na niekorzyść odmawiającego?

Czy jako dowód mógłby posłużyć tylko wynik jakiejś specjalnej ekspertyzy, której koszt byłby wyższy od kosztu mandatu? Pomijając już fakt, że nikt nie udostępniłby danego urządzenia do takiego badania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kiroviets

 

Szczerze to nie interesowałem się zagadnieniem fotoradarów i orzecznictwem tym związanym. 

 

Biegłym w zakresie tych urządzeń też nie jestem, wiec nie wiem czy to zdanie jest prawdziwe dla każdego fotoradaru, może być dla niektórych lub nie jest prawdziwe. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Egregor Zeta napisał:

 

Edytowane przez Johny_B
Zdradze Wam sekret, jak jedziesz przepisowo, to jest duza szansa, bardzo duza szansa ze nie dostaniesz mandatu )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mosze Red napisał:

Biegłym w zakresie tych urządzeń też nie jestem, wiec nie wiem czy to zdanie jest prawdziwe dla każdego fotoradaru, może być dla niektórych lub nie jest prawdziwe. 

 

To co napisałem dotyczy mierników laserowych, fotoradary działają na innej zasadzie i mają inne ograniczenia.

Mierniki laserowe zastąpiły ręczne "radary" tzw suszarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Ci to cos pomoze. Wczoraj mnie zdjeli z odleglosci 200-300m. I raczej pomiar byl prawidlowy, rondo i ogien na prostej po lekkim łuku.

 

Tu raczej nie ma dyskusji, warto uwazac, zeby nie przebic 100km/h w zabudowanym bo mozna stracic papier, reszte olac. Z reszta kto wie czy oni maja taki sam sprzet w calej PL.

 

Wez tez pod uwage pomiar jaki masz w samochodzie, jak zmienisz felgi/opony na inne rozmiary, w duzym uproszczeniu licznik moze przeklamywac zarowno w gore i w dol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak teraz przyszło mi do głowy ciekawe jak ten miernik mierzy prędkość innego auta  jak policja autem jedzie, i czy ma to jakiś wpływ na mierzenie. No nie wiem tak tylko teoretyzuję. Czy np. auto policji przyspieszy i gwałtownie zwolni i w tym momencie zmierzy jadący inny samochód i czy akurat tą wartość auta policji nie doda miernik.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pomiaru prędkości samochodu jadącego przed radiowozem policja korzysta z wideo rejestratorów zsynchronizowanych z prędkościomierzem w radiowozie.

Pomiar odbywa się poprzez jazdę za samochodem nagrywanym przez odpowiedni czas i z zachowaniem mniej więcej jednakowego odstępu od niego. 

 

 Pomiar "suszarkami" w jadącym radiowozie nie jest możliwy  ponieważ jak już bracia wspomnieli jest to dalmierz który mierzy odległość a nie prędkość.

Prędkość w tym urządzeniu jest obliczana przez wewnętrzny procesor z danych pomiaru czyli odległość pierwszego pomiaru,odległość ostatniego pomiaru i czas między tymi pomiarami.

 

 

Edytowane przez Albert Hofman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.