Skocz do zawartości

Wyjazd za granicę na wakacje w dobie pandemii, obostrzeń


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

 

Chciałbym polecieć w tym roku na wakacje na południe Europy samolotem, przejazd autobusem odpada, ze względu na mękę jazdy kilkunastu godzin w pozycji siedzącej. Jednak czytając strunę ministerstwa, aktualne informacje, można mieć wrażenia, że każdy pisze inaczej,  przykładowo, żeby lecieć do Hiszpanii, Włoch trzeba zrobić sobie test na obecność wirusa 24 godziny przed wylotem, potem trzeba zarejestrować się, zgłosić pobyt gdzieś tam w ich systemie na necie,że jest się na miejscu, potem, jak będziesz wracać na lotnisko, nie robią żadnych testów, gdzie indziej robią, jesteś w obcym kraju, wyrywkowo ciebie zbadają, i okaże się, że masz koronę i od razu musisz iść na kwarantannę i co wtedy ? Wpakuję cię do samolotu ? Czy wywiozą gdzieś do jakiegoś motelu, mało tego po powrocie do Polski z Hiszpanii, Włoch, Krajów Bałkańskich obowiązkowy test na kovid, negatywny, nie idziesz na kwarantannę, pozytywny idziesz, jak wyjdzie negatywny, to wówczas pójdziesz. Pytam, ponieważ, gdzie wejdę na stronę internetową, zadzwonię na infolinię np. na lotnisko z zapytaniem, próbuję uzyskać jakieś informację na oficjalnej stronie MSZ, każdy mówi coś innego.

 

Jest tutaj ktoś, kto leci samolotem, jedzie autobusem, prywatnym samochodem na wakacje ? Mógłby ktoś coś doradzić ?

Jak to jest z obostrzeniami we Włoszech, Hiszpanii, Krajach Bałkańskich, Ukrainie ? Te kierunki mnie interesują.

 

 

Proszę o rady

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Boromir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Druid zmienił(a) tytuł na Wyjazd za granicę na wakacje w dobie pandemii obostrzeń
  • Mosze Red zmienił(a) tytuł na Wyjazd za granicę na wakacje w dobie pandemii, obostrzeń
2 minuty temu, Boromir napisał:

Przyjeżdżasz do Polski ? Co wiesz na ten temat ?

Ale o co dokładnie chodzi?

Jeśli o przyjazd do Polski - nie interesują mnie obostrzenia w Polsce bo pod nie nie podlegam i nie ma możliwości ukarania mnie.

Są kontrole na granicach czasem, chcą testy, wypytują o dziwne rzeczy. Ale nie mogą nie wpuścić do kraju jeśli masz obywatelstwo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Albanii można wjeżdżać bez testów. Nie byłem ale słyszałem raczej dobre opinie zarówno od turystów hotelowych jak i plecakowych.

Oprócz Węgier, gdzie jeszcze niedawno były wyznaczone trasy tranzytowe, nie znam szczegółów dot. reszty krajów na trasie. Test będziesz musiał zrobić po powrocie.

Edytowane przez subzero
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Boromir napisał:

A jakbyś miał jechać z polski na wakacje ? Znasz temat ?

Z Polski czy do Polski?
Nie mieszkam w Polsce.

 

Jadąc do Polski mam wszystko w dupie. Jadąc do siebie - to samo pod warunkiem, że nie będzie kontroli na granicy. Nie ma kontroli, nie zgłaszam wjazdu... nikt tego nie weryfikuje. xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Analconda napisał:

Polski mam wszystko w dupie. Jadąc do siebie

A jakbyś z Polski chciał jechać na wakacje, gdzieś na południe, lub Ukrainę.

6 minut temu, subzero napisał:

Test będziesz musiał zrobić po powrocie.

Jak wyjdzie negatywny, to muszę iść na kwarantannę czy nie ? Czy tylko wtedy, jak pozytywny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boromir Jak lecisz do Włoch to jest potrzebny zwykły test antygenowy 48h przed lądowaniem. Z doświadczenia nigdy tego nie sprawdzają a jeśli już to tylko rzucą okiem na Twój ekran smartfona udając, że coś w tym pdfie widzą, który im wyświetlasz. Dodatkowo wypełniasz formularz, który masz przy sobie i dodatkowy na pokładzie samolotu. W formularzu jest informacja gdzie zamierzasz przebywać i Twoje dane. Zbierają to z tego powodu, że jak ktoś na pokładzie jednak okaże się pozytywny to mogą wpakować cały samolot na kwarantanne. W praktyce nawet nigdy tych formularzy nie zbierali ode mnie a latam ciągle. Ewentualnie te na pokładzie samolotu zbierają ale też nie zawsze. Od jutra wchodzi w życie jakiś europejski formularz online, z którym nie miałem styczności ale to też kwestia kliknięcia parę razy, myślę, że żaden problem. Włosi są mega nie ogarnięci i unikają jakiejkolwiek pracy, zwłaszcza na stanowiskach urzędniczych lub w policji. Wcześniej miałem ten sam problem, że były sprzeczne informacja co do procedur covidowych i policjant na lotnisku mi powiedział, że robią tak żeby był haos i żeby nikt nie podróżował. Nikt dwa razy Ciebie nie będzie badał po wylądowaniu we Włoszech, bo jakbyś wyszedł pozytywny, a nie daj Boże nie mówisz po włosku, to już dla nich problem rangi drugiej wojny światowej i zrobią wszystko żeby tylko nie mieć z Tobą problemów. Na powrót, jeśli obawiasz się nie wpuszczenia na pokład po włoskim teście, który może wypaść pozytywny, to proponuję lecieć do Polski bez testu i po wylądowaniu zrobić najbliżej lotniska. Nic nie zgłaszać i jakby ktoś dzwonił to okazać test, który zrobiłeś po wylądowaniu. Na Ukrainę w tych czasach bym nie jechał.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Pacman napisał:

Z doświadczenia nigdy tego nie sprawdzają

A jak sprawdzą ?

 

17 godzin temu, Pacman napisał:

W praktyce nawet nigdy tych formularzy nie zbierali ode mnie a latam ciągle

Latasz regularnie do Hiszpanii, do Włoch ?

 

 

Dzięki za info, ale nadal waham się, czy jechać, czy nie ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Boromir napisał:

A jak sprawdzą ?

 

Latasz regularnie do Hiszpanii, do Włoch ?

 

Dzięki za info, ale nadal waham się, czy jechać, czy nie ?

 

Jak sprawdzą to im ten test okażesz.

Zrób test na covid antygenowy. Koszt około 130zł. Zarejestruj się na platformie. Lecisz na miejsce. Dobrze się bawisz. Wracasz. Robisz kolejny test antygenowy. Jeśli nie jesteś oblatany to masz wtedy kompletnie spokojną głowę i jesteś 100% legalny. Jeśli wyjdzie Ci wynik pozytywny to niestety musisz zostać w polsce na kwarantannie ale na to prawdopodobieństwo jest coraz mniejsze. Jeśli wyjdzie Ci wynik pozytywny po powrocie to też niestety kwarantanna w Polsce.

 

Latam do Włoch jakoś co 3 miesiące, do innych krajów częściej. Do Hiszpanii nie latam.

Lecąc do Włoch z obecnymi przepisami zrobiłbym test antygenowy przed wylotem i na powrót bym już nic nie robił, chyba że jakimś cudem po wylądowaniu w Polsce dwa dni później zadzwoni do mnie sanepid. Ale nie zadzwoni.

 

Myślę, że nie ma co się wahać. Istnieje jakaś rządowa obietnica, że powstanie unijny pakt który pozwoli latać zaszczepionym bez testów/kwarantann. Zrobienie tego testu to nie jest jakiś wielki problem i jak masz sobie odmawiać wakacji to warto go zrobić. Na ten moment już na prawdę podróże są poluzowane do tego stopnia, że nie jechanie z powodu covida to tylko głupia wymówka. Mam na myśli takie Włochy np. bo wiadomo USA itp. odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wyjazdem dobrze jest rzeczywiscie zrobic rozeznanie co i jak z teraz w dobie pandemii. Popieram. Jestem w grupie na fb, bodajze ma tytul ,,Tanie podrozowanie" cos takiego. Sledze tam czasem co ludzie polecaja, jakie kierunki, zdjecia jakies ciekawe. Dodatkowo na tej grupie o podrozowaniu na fb rowniez pojawiala sie pytania jak tam podroze w dobie pandemii. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.