Skocz do zawartości

Niech ktoś mi wytłumaczy co do cholery się dzieję na rynku mieszkaniowym? Ceny oraz dostępność - wtf


bassfreak

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, prawda. Natomiast żeby uzyskać już bdb wyniki (właśnie poniżej 2000 PLN za ogrzewanie, plus woda oczywiście), to wystarczy 15 cm grafitowego styropianu o dobrej lambdzie, pełne ocieplenie dachu (chociaż można po jętkach też) i ciepłe parapety. Plus oczywiście dobra izolacja podłogi.

 

Zwraca się w pół roku lepsze ocieplenie obecnie nawet (w zależności od źródła którym grzejemy). prądem najszybciej, gazem rok-dwa.

Edytowane przez Januszek852
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Agrael napisał:

Dla kogoś kto mieszka 30km pod Poznaniem to w zasadzie wyprawa na pół dnia. Nie dogadamy się.

Jeżeli za luksus uważasz 30 km od miasta, a nie 2-5 km z szybkim dojazdem do centrum, to rzeczywiście się nie dogadamy. :lol::lol:

17 godzin temu, Januszek852 napisał:

Sorry Bracie, to mity są. To mieszkanie jest wręcz przeraźliwie drogie w utrzymaniu.

Spółdzielnia, prezes, zarząd, fundusz remontowy, firmy partacze naprawiające ustertki, zadłużenie. 

 

Mieszkanie Spółdzielcze, to teraz koszmar w utrzymaniu, w porównaniu z małym domem albo Wspólnotą mieszkaniową mieszkańców.

Edytowane przez Morfeusz
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Morfeusz napisał:

 

Mieszkanie Spółdzielcze, to teraz koszmar w utrzymaniu, w porównaniu z małym domem albo Wspólnotą mieszkaniową mieszkańców.

Jeszcze są kamienice prywatne. Wtedy co się dzieje? Właściciel kamienicy daje podwyżki jak chce. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

3 godziny temu, Morfeusz napisał:

Mieszkanie Spółdzielcze, to teraz koszmar w utrzymaniu, w porównaniu z małym domem albo Wspólnotą mieszkaniową mieszkańców.

 

Posiadam na chwilę obecną mieszkanie Spółdzielcze, bardzo sobie chwalę.

Zepsuje mi się kaloryfer w mieszkaniu? - Wymienia mi spółdzielnia

Będę chciał wymienić okna? - raz na jakiś czas spółdzielnia daje dofinansowanie

Spółdzielnia jest w stanie wynegocjować lepsze warunki na dostawę energii/mediów niż wspólnota.

W swoim mieszkaniu mam gaz (kuchenka/piekarnik/czajnik), więc mniej płacę niż jakbym miał to na prąd. w nowych wspólnotowych gazu już praktycznie nie ma, co za tym idzie gotowanie jest droższe.

 

Czynsz mam większy niż jakbym miał we wspólnocie, no ale nikt nie wspomina o tym, że w mieszkaniu spółdzielczym w czynszu już masz zawarty podatek od nieruchomości, zaś we wspólnocie musisz płacić osobno - raz w roku.

 

Mieszkania wspólnotowe mają część kosztów poza czynszem, więc każdemu się wydaje, że spółdzielcze to najgorsze zło świata ;)

 

Kolejna sprawa, im starszy blok tym mocniej wchodzi amortyzacja, co za tym idzie podwyżki czynszów w kilkudziesięcioletnich blokach spółdzielczych mogą być mniejsze niż w nowszych wspólnotowych.

 

Oczywiście wolałbym wspólnotę zamiast spółdzielni bo nie musiałbym utrzymywać tej całej administracji, lecz tragedii naprawdę nie ma jak się uwzględni dosłownie wszystko to się okazuje, że spółdzielnia nie jest taka zła ;)

Edytowane przez Tomek9494
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Tomek9494 napisał:

Zepsuje mi się kaloryfer w mieszkaniu? - Wymienia mi spółdzielnia

 

Tylko że płacisz na to niestety w funduszu remontowym ;) nie ma kompletnie nic za darmo.

 

Proponuję zrobić taki eksperyment: Zobacz ile % czynszu ten fundusz stanowi i ile już wydałeś na rozmaite opłaty związane z utrzymaniem mieszkania. Mogą być nazwane różnie: eksploatacja bieżąca, utrzymanie, naprawy, remonty, fundusze jakieśtam.

 

Potem policz ile już im dałeś i zastanów się, tak z ręką na sercu, czy to, co jak dotąd ta spółdzielnia dla Ciebie zrobiła - kosztowało rzeczywiście tyle, ile dałeś.

 

Jeśli ocieplili elewację - policz ile masz metrów ściany zewnętrznej i ile na Ciebie poszło styropianu i robocizny (nawet nie po cenach w 2021,  bo teraz styropian jest na wagę złota).

Jeśli coś malowali - policz, ile litrów farby i godzin robocizny zeszło na odmalowanie bezpośredniego otoczenia Twojego lokalu.

Itd. itp.

 

Dam sobie coś uciąć, że na dobrą sprawę wyjdzie Ci, że większość pochłonęła... pensja administracji.

 

W końcu ktoś ich musi utrzymywać i są to mieszkańcy.

Edytowane przez Januszek852
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Januszek852 napisał:

Potem policz ile już im dałeś i zastanów się, tak z ręką na sercu, czy to, co jak dotąd ta spółdzielnia dla Ciebie zrobiła - kosztowało rzeczywiście tyle, ile dałeś.

 

Na karcie czynszu wszelkie pozycje dot. Funduszu remontowego wynoszą mi niecałe 40 zł miesięcznie, wychodzi 480 PLN rocznie.

(eksploatacja podstawowa zawiera inne opłaty)

- ocieplony cały blok (nie tylko tam gdzie mam mieszkanie, ale i miejsce gdzie jest klatka schodowa)

- wymienione instalacje,

- odmalowany blok

- remontowany dach

- wymieniona nowa winda

- klatka schodowa po remoncie

- zewnętrzny śmietnik ładnie obudowany z dachem i oświetleniem, z zamknięciem na klucz

- pomalowane pasy na parkingu, wydzielone i pomalowane miejsca dla niepełnosprawnych

- nowy ładny, prosty chodnik

 

Dodatkowo te 40 zł miesięcznie będzie pokrywać następne remonty w przyszłości (np. Ponowne malowanie bloku, wymiana czegoś itp.)

 

Zgodzę się z tym, że w mieszkaniu wspólnotowym jest mniejszy czynsz niż w spółdzielczym, ale w tym pierwszym jest parę kosztów poza czynszem, dlatego to drugie wydaje się mega niekorzystne :)

 

Edytowane przez Tomek9494
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/7/2021 at 9:39 AM, Margrabia.von.Ansbach said:

,

 

image;s=1280x1024;q=80

 

 

 

 

To jest akurat widok na wschód 😁 Na zachód będzie cmentarz i zielony Żoliborz, po lewej Arkadia. W tym zielonym - Intraco - miałem kiedyś biuro na 33 piętrze. Widoki rewelacyjne trzeba przyznać. Na laski też bardzo działał seks na 33 piętrze. 😁 Ale z wiekiem Capital City mi przeszło. Wystarczy, że prądu zabraknie i w wieżowcach zaczyna się koszmar. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W temacie :D

 

https://www.wykop.pl/wpis/58680483/jury-zlotawolnoscdeweloperska-jednoglosnie-uznalo-/

 

Cytat

Jury #zlotawolnoscdeweloperska jednogłośnie uznało, że prestiżową nagrodę Betonowy Laur Dewelopera im. prof Jacka Majchroskiego za rok 2021 otrzymują nowe bloki przy ul. Fatimskiej!

Na czym polega wyjątkowość tego miejsca? Otóż te bloki z czterech stron otaczają źródła smrodu, hałasu i brzydoty. Uszeregowałem je począwszy od najbardziej przystępnych:

1. Od wschodu sala królestwa Świadków Jehowy. Oba miejsca oddziela na oko 9m, więc można brać udział w zebraniach nie wychodząc z domu.

I teraz zaczyna się hardkorowo, bo:

2. Od północy: ulica Opolska, całodzienny ciężki transport TIRowy, w perspektywie nieodległy węzeł obwodnicy. Ulica około 20 metrów od okna ekranów akustycznych nie ma.

3. Od południa: Bloki socjalne dla patologii, głośna muzyka, śmieci wypadające z przepełnionych kontenerów, ścieżka o szerokości jednej płytki chodnikowej, która wiedzie przez os. Złotej Jesieni do tramwaju na os. Wysokim. Jedno z ostatnich miejsc w Krakowie, gdzie można dostać wpierdol za wygląd.

4. Od zachodu: stacja benzynowa LOTOS oraz KFC, śmierdzące benzyną, fryturą i świecące neonami 24/7 i to w odległości <10m od okien. (przypominam, że w takim Bloku pod Napięciem - przykładzie gównoinwestycji ta odległość to kilkadziesiąt metrów).

Zwycięscy gratulujemy, ciężko będzie to przebić, ale w tym mieście nic nas już nie zdziwi. Rynek mieszkaniowy rozgrzany do czerwoności jak tarcze hamulcowe w Seicento Sporting, może więc jakaś firma pokusi się o lepszą plombę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 5.06.2021 o 16:03, Damian napisał:

W dobie niziutkich stóp procentowych a przez to łatwego dostępu do kredytów dla przeciętnego zjadacza chleba ceny nieruchomości będą rosły.

Jebnie to wszystko jak te stopy podniosą. Rata wzrośnie to biedota będzie się wyprzedawać za pół ceny. "Wszystko to już było".

Nie będą wysprzedawać, w Polsce mieszkanie w kredycie hipotecznym w opisanej przez Ciebie sytuacji jest niesprzedawalne. Załóżmy, że Janusz wziął 500k, nagle do spłaty ma 700k, a mieszkanie straciło na wartości i jest warte 400k. Taki Janusz sprzeda nerkę, a mieszkania nie bo i tak miałby na głowie ogromny dług, a mieszkania by już nie miał. Ceny nie spadną. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 16.07.2021 o 08:03, TMiro napisał:

Taki Janusz sprzeda nerkę, a mieszkania nie bo i tak miałby na głowie ogromny dług, a mieszkania by już nie miał. Ceny nie spadną.

 

Jak nie będzie miał na spłatę, to bank mu zajmie mieszkanie, więc może się okazać, że i tak bardziej będzie się opłacało sprzedać i mieć mały dług. Ceny nie spadną, ale z innych powodów. Bardziej realny scenariusz to "ratowanie" zadłużonych przez wykupywanie mieszkań przez państwo, które powoła do tego celu specjalny fundusz.

 

To się dzieje z hotelami kupowanymi przez Polski Holding Hotelowy (100% udziałów na państwo). Na branżę fitness też sobie ostrzą zęby, bo PZU ogłosiło, że startuje z własnymi kartami sportowymi.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/mieszkanie-na-sprzedaz-rynek-wtorny-2021-ceny-kupowanie-bez-ogladania/43709q7

[brak pl klaw]

 

Ja to tylko tutaj zostawie. To co sie dzieje na warszawskim rynku nieruchomosci jest niepojete. Wlasnie przegladam sobie ogloszenia i przecieram oczy ze zdumienia jakie podle kurniki ludzie chca opchnac za prawdziwe fortuny. Jak tak dalej pojdzie to na mieszkania niebawem nie bedzie stac nikogo.

 

@bassfreak posrednicy to rak. Moja siostra szukala ostatnio mieszkania i dala mi kilka umow do przejrzenia. Prowizje jakie sobie krzycza za otwieranie drzwi i pokazanie mieszkania to jakis zart - min. 20k 🤣

 

Edytowane przez dziadek do orzechow
ort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2021 o 22:11, Januszek852 napisał:

czynsz w mieszkaniu rodziców 38M^2 to 667 zł.

Proszę, to rozbicie cenowe czynszu:

hTJB45a.jpg

 

Trochę zmanipulowany obrazek - już tłumaczę.

Na powyższej karcie czynszu przy 2 osobach jest zaliczka na zimną wodę 20 metrów sześciennych (!!!!!)

Ja z rodzicami (3 osoby) zużywamy miesięcznie 3,8m3 wody zimnej

 

Jakim jebanym cudem 2 osoby zużywają 20m3? Mają tam dwa baseny? 😆

 

Na bank nie zużywają tyle wody, nie ma opcji żeby miesięcznie 2 osoby zużywały 197 PLN za wodę zimną, dlatego jest tam napisane zaliczka.

 

Teraz podpytaj rodziców ile mają nadpłaty(czyli do zwrotu) ze spółdzielni za tę pozycję :)

Edytowane przez Tomek9494
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tomek9494 napisał:

Na bank nie zużywają tyle wody, nie ma opcji żeby miesięcznie 2 osoby zużywały 197 PLN za wodę zimną, dlatego jest tam napisane zaliczka.


Zaliczka jest ustalana na podstawie średniego zapotrzebowania, nie z dupy.

 

Zużywacie bardzo mało wody. Ja biorę prysznic 2x dziennie (nie spieszę się przy nim, bo mi się nie chce) i zużywam więcej, niż Wy wszyscy naraz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Januszek852 napisał:

Zaliczka jest ustalana na podstawie średniego zapotrzebowania, nie z dupy.

Zużywacie bardzo mało wody. Ja biorę prysznic 2x dziennie (nie spieszę się przy nim, bo mi się nie chce) i zużywam więcej, niż Wy wszyscy naraz. :)

 

Nie zrozumiałeś mnie 😆

 

Ja pisałem, że w 3 osoby zużywamy 3,8m3 wody zimnej (a nie ciepłej + zimnej)

Biorąc prysznic chyba też odkręcasz kurek na ciepłą wodę, no nie? ;)

 

No ale okej, skoro sam zużywasz więcej niż 3,8m3 wody zimnej, to powiedz mi jak to robisz? odkręcasz kran na pełną pizdę i wychodzisz z domu?

Bo ja np Nie rozumiem jakim cudem Twoi rodzice zużywają 20m3 wody zimnej????

(nie ciepłej, nie ciepłej + zimnej, tylko samą zimną)

 

Co trzeba zrobić by zużyć tyle wody? odkręcić wszystkie krany 24/7? Rozumiem 6m3, rozumiem 9m3, ale kurwa 20m3?

Edytowane przez Tomek9494
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Januszek852 napisał:

@Tomek9494Nie wiem, może spółdzielnia jebie ich na kasę? Żadnych zwrotów nie było, przed chwilą zadzwoniłem specjalnie i zapytałem. W domu raczej standardowy zestaw - zmywarka, pralka, takie tam.

 

Ja + rodzice (3 os.): 3,8m3 wody zimnej

Mój najemca (1 os.): 3,7m3 wody zimnej

Najemcy z innego mieszkania (2 os.): 3,6 - 4,8m3 wody zimnej

 

Ale na 2 osoby 20m3? Takie zużycie to ma 5 Ukraińców :D

Edytowane przez Tomek9494
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomek9494

Z tego, co udało mi się ustalić, to nie należy traktować wody zimnej jako wody zimnej per se - tylko wody łącznie. Dlatego osobno masz "opłatę za podgrzanie wody", a nie "wodę ciepłą".

 

A mój menel ma wannę z hydromasażem, pewnie z tego wychodzi duże zużycie.

 

Nie znam niestety dokładnego ich zużycia, mogę Cię jedynie zapewnić, że nic nie było manipulowane przy tym - to zdjęcie ekranu z ich czynszu, a zaliczki - podobnie jak np. w zakładach energetycznych - są naliczane na podstawie użycia w poprzednich miesiącach, a nie z dupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Januszek852 napisał:

@Tomek9494

Z tego, co udało mi się ustalić, to nie należy traktować wody zimnej jako wody zimnej per se - tylko wody łącznie. Dlatego osobno masz "opłatę za podgrzanie wody", a nie "wodę ciepłą".

 

Błąd

 

Wodę ciepłą masz w pkt. 5

Podgrzanie wody (opłata zmienna/w zal. od zużycia) - zaliczka 6m3

 

Woda zima w pkt. 8

Woda zimna zaliczka 20m3

 

Nie obraź się ale mam znajomego, który całe życie mieszkał w domkach jednorodzinnych i też kompletnie nie ogarnia tych kart czynszowych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.money.pl/gospodarka/rekord-w-nieruchomosciach-za-jednym-razem-kupili-ponad-1000-mieszkan-6655815271283232a.html

 

Nie chce mi się czytać całego wątku.W dużym uproszczeniu to jest główną przyczyną. 

 

Zagraniczne fundusze emerytalne wykupujące masę mieszkań.W praktyce biedny Polak na dorobku funduje wysoką emeryturę jakiemuś bogatemu staruszkowi na zachodzie.

 

Takie tematy jak ten dosadnie pokazują to o czym mówi Jacek Bartosiak z S&F tj. że wszystko sprowadza się do tego kto na kogo pracuje. Smutne ale prawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2021 o 22:11, Januszek852 napisał:

hTJB45a.jpg

 

Z tego aż 439 zł miesięcznie na wodę i ogrzewanie. 5268 PLN rocznie.

 

Kolejna manipulacja z Twojej strony

 

Piszesz, że wydają miesięcznie na wodę i ogrzewanie 439 PLN

Woda (zimna, i ogrzanie wody) - pkt: 5, 6 i 8

Ogrzewanie (takie w kaloryferach) - pkt 1

 

Chcesz mi powiedzieć, że ogrzewanie mieszkania (kaloryfery) jest cały rok nawet w lato?

Sezon grzewczy trwa 7 miesięcy (paź - kwiecień)

 

Tak więc koszty za wodę i ogrzewanie musisz policzyć następująco

Zsumować pkt 5, 6 i 8 i pomnożyć x12

Następnie pkt 1 pomnożyć x7 miesięcy

 

I masz wynik

 

Kolejna sprawa, 2 osoby i 20m3 wody zimnej, to jest nieprawdopodobne.

 

6 minut temu, Januszek852 napisał:

@Tomek9494Ja całe życie mieszkam w bloku. 34 lata życia.

 

Jak dla mnie, to będzie to 20m^3 wody łacznie, z czego 6m^3 ogrzanej. Czyli 14 zimnej, 6 ciepłej. Ale może się nie znam, powiem szczerze, że nie wgryzam się w to specjalnie.

 

 

Nie no masz wyraźnie napisane

Pkt 5 woda ciepła 6m3

Pkt 8 woda zimna 20m3

 

Pkt 1 to kaloryfery (7 msc w roku)

Edytowane przez Tomek9494
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynek mieszkaniowy ocipiał. 

 

Właśnie dopinam sprawy spadkowe. 

 

Przyjechał dziś kolo z agencji nieruchomości.. 

Mieszkanie w czteroosobowym bloczku w miejscowości przyklejonej do dużego miasta. Fajna miejscowa. 

Mieszkanie 70 mkw z ogródkiem. 

Kolo mówi 500 000. Za tyle pójdzie. 

 

Ludzie nie chcą dużej płyty, wysokich czynszów i chcą mieć ogródek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tomek9494 napisał:

Kolejna manipulacja z Twojej strony

 

Nie rozumiem, po co uderzasz w taki ton.

 

Po co miałbym chcieć czymkolwiek manipulować? masz surowy screen z netu z ich czynszu. Z czym chcesz tu polemizować i co dokładnie mi zarzucasz? Że wrzuciłem to do photoshopa?

 

12 minut temu, Tomek9494 napisał:

Chcesz mi powiedzieć, że ogrzewanie mieszkania (kaloryfery) jest cały rok nawet w lato?

Sezon grzewczy trwa 7 miesięcy (paź - kwiecień)

 

Może byś spytał, jak jest w tej spółdzielni, zamiast "dowodzić" czegoś, co nie jest prawdą? Specjalnie dla Ciebie zalogowałem się na stronie spółdzielni i pobrałem czynsz z czerwca 2021, tak, nie grzali wtedy.

Niespodzianka dla Ciebie:

BWSOcQq.png
 

Tak, to się tam płaci cały rok.

 

13 minut temu, Tomek9494 napisał:

Pkt 5 woda ciepła 6m3

Pkt 8 woda zimna 20m3

 

8E9dMVG.png

 

Mam wyraźnie napisane "woda ciepła" ? okej, widzę, że wiesz coś, czego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.