Skocz do zawartości

Niech ktoś mi wytłumaczy co do cholery się dzieję na rynku mieszkaniowym? Ceny oraz dostępność - wtf


bassfreak

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Barry napisał:

Po co inwestować na bananie skoro masz mnóstwo brokerów zagranicznych?

 

Znam ten rynek dosc dobrze w porownaniu do rynkow zagranicznych. Oprocz indexow jak DAX, S&P czy Nasdaq brak doswiadczenia. A staram sie byc do przodu, wiec tu nie ma miejsca na losowe zagrywki. ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Pankoneser said:

 

Znam ten rynek dosc dobrze w porownaniu do rynkow zagranicznych. Oprocz indexow jak DAX, S&P czy Nasdaq brak doswiadczenia. A staram sie byc do przodu, wiec tu nie ma miejsca na losowe zagrywki. ;)

 

 

Losową zagrywka jest inwestowanie poprzez samodzielnie wybieranie spółek do portfela. W long term przegrasz ale nie jestem w stanie Ci tego wytłumaczyć w odpowiedni sposób i Cię nie przekonam bo jestem No name z internetow. 
 

Poszukaj kogoś starszego kto siedzi w temacie 10/15 lat, zaproś go na kawę i wszystko stanie się jasne. 
 

Stock picking jest dla studentów, po kilku latach kończą mówiąc ze to szulernia i teraz inaczej zarabiają hajs. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, Kespert said:

Wątek poboczny - pewien bank zasłynął w wąskich kręgach z wpisu, oznajmiającego że w przypadku likwidacji wskaźnika WIBOR, umowa bezaneksowo przechodzi na... EURIBOR. Na hipotece w złotówkach. A depozyty - ktoś zapyta? A kursy wymiany, jak ktoś lubi ryzyko?

Poboczny, ale ważny.

 

W tematach bankowych się nie orientuję. Co to znaczy w praktycę? Jak mam na koncie założmy 100k PLN, to co się wydarzy? Co to za mechanizm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, manygguh said:

Co to za mechanizm?

Tak zwany "oscylator", tylko w nowej lepszej wersji. I oczywiście nie dla Kowalskiego z ulicy...

Pożyczasz na 0%, zwracasz ile pożyczyłeś plus marża banku, a zysk inflacyjny dla Ciebie. Plus - lewar na wkładzie własnym.

Do wątku to się ma tak, że pod koniec roku może pojawić się grupa "krewnych i znajomych królika", zainteresowana krótkookresowo jak najwyższymi stopami... i inflacją. Obym się mylił, ale termin zapowiedzi M.M. na1 stycznia, w sytuacji gdy kredytobiorcy piszczą już dziś, zostawia pewne pole manewru, i każe zastanawiać się - skoro Nowy Ład vel system podatkowy można w trakcie roku zmienić, to czemu WIBOR ma czekać?

 

Oczywiście, to na razie pisane palcem przez no-name z internetu, jeszcze tysiąc rzeczy może się po drodze zmienić. Trzy lata temu nikt masowy odbiorca się zarazy bądź wojny nie spodziewał.

 

19 hours ago, Januszek852 said:

to sens takiej pracy jest jaki dokładnie...?

Nie pytaj jaki jest sens pracy, pytaj co będzie konsekwencją jej niewykonania... gdzie płaci się minimalną?

Zawsze cele polityczne ponad wszystkim innym stoją. Logiką, dobrem gospodarki, narodu...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/26/2022 at 11:21 AM, Januszek852 said:

Słyszałem że @maroon sprzedaje jednak chatę w stanie surowym, pogrążyły go koszty budowy. Prawie jak darmo, ktoś z forum chce? https://www.otodom.pl/pl/oferta/nowoczesna-architektura-dom-nad-zegrzem-ID4ge0x

 

😅

+ Bańka na dokończenie. 

 

Ta działka razem z pozwoleniem na ten projekt była gdzieś 2 lata temu wystawiona za 1.2 mln. Ktoś się podjął realizacji i raczej chce sporo zarobić na sprzedaży surówki jak to ostatnio w modzie. 

 

Ostatnio rozmawiałem z mikrodewem budującym po kilka domków klonów w roku, twierdził że wszystko co zbuduje w tym jest wysprzedane i ludzie zaliczkują przyszłoroczne inwestycje. Fakt ceny niskie 360-400 za dom, ale 50km od Centrum. Tymczasem znajoma chce sprzedać mieszkanie na Bielanach i już 5x z ceny schodziła i chętnych nie ma. 🤔

 

Ja profilaktycznie w ostatnim czasie wywaliłem lpg i kończę zakładać pc + kolektory. W sumie od poczatku tak powinienem zrobić. Tankowanie zbiornika za ~8k jednorazowo stymuluje do myślenia. 

 

W wątku gazowym nie chce mi się pisać, ale jest prosty sposób na duże oszczędności. Temperaturę z 26 "bo myszce zimno i bombelki zachorujo" na 21, wyłączyć ogrzewanie garażu oraz zamiast kąpieli w wannie 2x dziennie, szybki prysznic. 

 

Zdziwilibyście się ile w domach/mieszkaniach myszki energii przepierdalają. 

 

A propos recesji. Najbardziej w dupę dostanie nasza tzw. klasa średnia - drobni przedsiębiorcy i specjaliści na dg i etatach i wszyscy ci którzy mają wypracowany jakiś własny niewielki majątek. Im nikt nie pomoże, a koszty życia wzrosną. Tymczasem Januszom i Grażynkom zostanie obficie sypnięty socjal i dopłaty wszelakie. 

 

Przy czym ta recesja rozleje się też na Zachód  Trochę później, ale tam też będzie bidnie. 

 

Ogólnie będziem kolektywnie spijać śmietankę lat konsumpcjonizmu, a kto się miał ustawić, to się już ustawił. 

Edytowane przez maroon
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, maroon napisał:

Ostatnio rozmawiałem z mikrodewem budującym po kilka domków klonów w roku, twierdził że wszystko co zbuduje w tym jest wysprzedane i ludzie zaliczkują przyszłoroczne inwestycje. Fakt ceny niskie 360-400 za dom, ale 50km od Centrum. Tymczasem znajoma chce sprzedać mieszkanie na Bielanach i już 5x z ceny schodziła i chętnych nie ma. 🤔

A to mieszkanie w dobrym miejscu ? ile z metra? ;)

 

W okolicy "naszej" (maroon i ja mamy parę km do siebie) nie widać prawie w ogóle SSZ-tów na sprzedaż, a jak już są, to są drogie i... znikają szybko, chyba jednak są chętni. Działki znów podrożały. Nie wierzyłem własnym oczom, ale jednak. W mojej okolicy, mimo drogiego kredytu ceny powoli żegnają się z 350 zł/m^2 i zaczynają zmierzać ku 400 zł/m^2.

 

Wygląda na to, że pójście w dom było jednak dobrym pomysłem. Mieszkania dostały lekkiej zadyszki. Domy/działki - szczerze mówiąc nie za bardzo. Myślę, że to przede wszystkim dlatego, że brak na rynku sensownych działek i domów. Bardzo dużo ofert się po prostu nie nadaje do niczego. Działki z wadami, słabo położone, z problemami prawnymi, etc. a domy - przestarzałe, za duże i drogie jak diabli.

24 minuty temu, maroon napisał:

Ja profilaktycznie w ostatnim czasie wywaliłem lpg i kończę zakładać pc + kolektory.

Ja zrezygnowałem z ogrzewania gazem, gaz podłączyłem bo koszty nie były duże, ale będzie tylko do gotowania. Idę w PC + dotacja ("moje ciepło").

Edytowane przez Januszek852
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, Januszek852 said:

brak na rynku sensownych działek

W mojej specyficznej okolicy, działki skończyły się dwa lata temu. Zostały śmiecie, zbocza 40 stopni, błotno-torfowe, działki 2km od czegokolwiek, albo obrzeża "leżących wieżowców" nasr...ch przez mikrodeweloperów itd.

Za to co tydzień-dwa na forach lokalnych pojawiają się "szukający działek" - jest ich trochę mniej, ale nadal są.

1 hour ago, Margrabia.von.Ansbach said:

za moment zapuka w Polsce oficjalna recesja

Zanim nadejdzie, tłum pójdzie w złoto i nieruchy... jak zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maroon napisał:

A propos recesji. Najbardziej w dupę dostanie nasza tzw. klasa średnia - drobni przedsiębiorcy i specjaliści na dg i etatach i wszyscy ci którzy mają wypracowany jakiś własny niewielki majątek. Im nikt nie pomoże, a koszty życia wzrosną. Tymczasem Januszom i Grażynkom zostanie obficie sypnięty socjal i dopłaty wszelakie. 

Nie dostanie. Ludzie zakładają firmy w czechach i optymalizują. Reszta taka jak ja wyjedzie. Nowa generacja małych przedsiębiorców to głównie internet i rynek IT a to jest typ działalności który można prowadzić z całego świata.

 

To Ukraińcy mają być nowymi niewolnikami grażyn i januszy. Taki jest moim zdaniem plan. Na początku gównosocjale w postaci marchewki a później krojenie.

Godzinę temu, maroon napisał:

Przy czym ta recesja rozleje się też na Zachód  Trochę później, ale tam też będzie bidnie. 

Jest bieda, i "bieda". W norwegi, anglii i niemczech będzie "bieda" a u nas będzie i już zresztą powoli jest bieda przez duże b. Będzie taka bieda, że kto nie jest poważnie zapakowany w kredyty to będzie uciekał.

 

Jaki profil polaka z klasy średniej przypomnę: skończone wyższe, często techniczne, bardzo dobra znajomość angielskiego, wysokie kwalifikacje, x lat doświadczenia. Prawda jest taka, że polaków chcą za granicą. Sam dostaje regularnie propozycje pracy w Holandii, Hiszpanii, Anglii i tak dalej.

 

W polsce opłacało się żyć bo miałeś czasami pensje europejskie a niskie koszty życia. Od jakiegoś czasu to przestaje być prawda i czasami życie w takich niemczech jest bardziej opłacalne. Będzie coraz gorzej to ta najbardziej zaradna część polaków się spakuje i wyjedzie.

 

Endgame to jest oczywiście bankructwo polski które wcześniej szacowałem na 2040-2050. Obecnie jednak jest tak źle, że ciężko powiedzieć czy ten kraj nie jebnie za 5 lat.

Edytowane przez NoHope
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minutes ago, NoHope said:

Nie dostanie. Ludzie zakładają firmy w czechach i optymalizują. Reszta taka jak ja wyjedzie. Nowa generacja małych przedsiębiorców to głównie internet i rynek IT a to jest typ działalności który można prowadzić z całego świata.

 

 

Nom. Tysionce optymalizujo i wyjeżdzajo. 

 

M. in. przez takie komentarze sfeterków 15k programistów przestałem się na forum udzielać. 

 

Chuja chłopaku wiesz o życiu. Bez odbioru. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, maroon napisał:

Nom. Tysionce optymalizujo i wyjeżdzajo. 

Poczytaj sobie wypowiedzi doradców podatkowych po nowym ładzie co się działo 😛 Takie osoby jak Mentzen są szczęśliwe bo dość, że mają więcej klientów to jeszcze sobie same zoptymalizowały działalność i mniej płacą podatków. Z resztą gadał, że część jego klientów wcześniej nigdy nie optymalizowała bo to się nie opłacało a teraz przez nowy ład zainteresowali się tą kwestią.

 

W IT masz bardzo dużo programistów co przechodzą na IP Boxa.

 

13 minut temu, maroon napisał:

M. in. przez takie komentarze sfeterków 15k programistów przestałem się na forum udzielać. 

No ale to jest polska klasa średnia kolego właśnie. Wiem, że według PiSu jesteśmy bogaczami ale nie jesteśmy i daleko nam do tego xD

 

Kiedyś klasa średnia to byli moi rodzice - słabo wykształceni, znający może tylko ruski i raczej przywiązani do kraju, ale nawet to nieprawda bo wielu spawaczy, hydraulików, budowlańców wyjechała za granicę w tym na stałe. Po 2004 roku. Tę dziurę łatają nam ukraińcy.

 

W tym kraju zostaną ukrainy i idioci którzy zapakowali się w srogie kredyty bo wierzyli, że poland strong xD Z resztą polecam posłuchać wypowiedzi inwestorów na temat nieruchomości, najlepiej przed 2020 rokiem - że to duże ryzyko i nie warto w to się pakować, że lepiej już w chodzić w te śmieszne reity. No bo na logikę bierzesz kredyt z zmienną stopą na 20-30 lat a to szmat czasu. Nie minęło nawet 5 lat od 2018 i widać co się dzieje.

Edytowane przez NoHope
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był marketing i zarządzanie, potem budownictwo, teraz IT. Każda branża ma 5 minut i się w końcu nasyca. Na ten moment IT jest dochodowe, cholera wie, co będzie za 5-10 lat. Ci, którzy się załapali, mają jednak ten plus, że do tego momentu będą mieć tyle kasy, że nawet życie na NEET z oszczędności może być dla nich realne. Sftereki15k to fenomen Europy Wschodniej, ale to niepodważalny fenomen i żyla złota :)

Edytowane przez Januszek852
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Januszek852 napisał:

Był marketing i zarządzanie, potem budownictwo, teraz IT.

Takie bzdury gadałem jak miałem 18 lat właśnie. Branża IT to nie jest moda bo pracy jest w chuj i jeszcze więcej a przez COVIDa jest jeszcze więcej. Gdzie cała gospodarka zdychała to firmy IT rekordowe zyski wiem bo mam dostęp do wewnętrznych statystyk firm w których pracowałem ale z oczywistych powodów nie mogę ich wrzucać. Powiem tylko tyle wzrosty były tak duże że firmy się powiększały 2-3 krotnie nawet.

 

Trend jest widoczny - IT i finanse. IT to nie budownictwo gdzie jesteś zależny od lokalnego rynku. Z resztą dlatego zarobki są takie wysokie. 

 

No widać, że jesteście starymi januszami już powoli bo jesteście odklejeni od tego co się dzieje na polskim i nie tylko polskim rynku.

 

COVID to jest golden age branży IT, wszyscy się cyfryzują i wszyscy przechodzą do internetu. Zarobki programistów też poszły o mniej więcej 30% w górę, byłem na spotkaniu w firmie gdzie management się martwił bo zarobki są tak u nas wysokie że zbliżamy się z usa więc mamy coraz mniejszy margines marży.

 

Z resztą widełki teraz to +- 9 do 25 tysięcy złotych za miesiąc. Gdzie 9 to świeżynka. Ja w ogóle zmieniłem pracę na GORZEJ płatną ale z lepszym produktem imo, ciekawszym xD Duży startup, pewnie większość z was z niego korzysta albo korzystała.

 

2050, 2060 też będą ludzie gadać, że IT to moda xD Weszliśmy w erę wodnika, wszystko co związane z tak zwanym hitechem to przyszłość, przeszłość to właśnie korwinowskie budki z hotdogami. Nowi polscy milionerzy wyrastają na krypto  i pewnie niedługo na NFT.

Edytowane przez NoHope
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, NoHope napisał:

Z resztą widełki teraz to +- 9 do 25 tysięcy złotych za miesiąc.

 

Super, osobiście cieszę się jak ludzie godnie zarabiają.  Ale czy musisz o tym pisać non stop i rozmywać wątek? :) A, nie uchodzi poza tym pisać "Janusze" o wszystkich drobnych przedsiębiorcach. Oni de facto cały ten pierdolnik swoją pracą utrzymują.

Pominę już fakt aż takiego zachwycania się kwotami, które właściciel niedużej firmy budowlanej ma z jednej faktury, ale nie będę złośliwy.

 

 

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Obliteraror napisał:

A, nie uchodzi poza tym pisać "Janusze" o wszystkich drobnych przedsiębiorcach.

U nas praktycznie nie ma drobnych przedsiębiorców bo i jak. Pamiętam początki lat 2000, masa jakiś małych sklepików, bazarków i tak dalej. A teraz? Biedronki, lidle, ruchy.

 

Ostatnie 20 lat to właśnie rynek IT. Ktoś zdolny założył startup, dostał dofinansowanie z usa, ktoś założył software house i brał zlecenia z zachodu.

 

Ja jestem na b2b więc też jestem "przedsiębiorcą", mój ojciec również. I właśnie tak jest zakłamywana rzeczywistość. Później rząd może się poszczycić, że u nas to tyle przedsiębiorców xD A to wszystko tylko optymalizacja podatkowa. I co się dziwić mój kumpel zarabia 20 tyś miesięcznie na uop a na rękę dostaje lekko ponad 10 tyś. Prawie połowa idzie u niego na podatki i ZUS.

 

W tym kraju albo optymalizujesz albo frajerzysz.

 

Młodzi przedsiębiorcy w pl to są influeserzy, to ludzie którzy mają sklepy internetowe, to indiehackerzy, to goście handlujący krypto, i tak dalej i tak dalej. To nie są janusze co siedzą na ulicy i sprzedają ruskie parówki. Mentalnie to widzę, że część z was żyje w latach 90. A te czasy już dawno minęły. Teraz masz macieja aniserowicza co zarobił ponad 2 mln na kursach. Jakiś ludzi którzy mają kanały na yt i sprzedają kubki i koszulki. Inny świat.

 

Zresztą wystarczy popatrzeć na młodych milionerów jak Zaorski (branża elearningowa) i tak dalej. Masz starych dziadów jak Michał Sołowow ale oni dorobili się na zmianach ustrojowych i kontaktach.

 

Edytowane przez NoHope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, NoHope napisał:

Takie bzdury gadałem jak miałem 18 lat właśnie. Branża IT to nie jest moda bo pracy jest w chuj i jeszcze więcej a przez COVIDa jest jeszcze więcej.

To samo myśleli inni w innych branżach. Zawsze będzie praca ;) Nic nowego nie piszesz, młody bojowniku - ileż to już niezatapialnych branż w historii ludzkości powstało i zniknęło  :)

 

Życzę Ci jak najlepiej, ale pewności odnośnie branży nie podzielam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Obliteraror napisał:

Pominę już fakt aż takiego zachwycania się kwotami, które właściciel niedużej firmy budowlanej ma z jednej faktury, ale nie będę złośliwy.

No słabo na etacie zarabiać tyle co właściciel niedużej firmy xD Gnije. I co ten właściciel to ile ma lat 20? Czy to jakiś stary janusz co się dorobił na dymaniu innych polaków a później ukrainów? xD

 

Przedsiębiorca złodziej to właśnie reputacja wyrobiona przez starych januszy przedsiębiorców, i to zasłużenie.

 

Podejrzewam że jakby się przyjrzeć polskim milionerom po 50 to większość z nich wylądowałaby w pace.

Edytowane przez NoHope
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, NoHope napisał:

No słabo na etacie zarabiać tyle co właściciel niedużej firmy xD Gnije. I co ten właściciel to ile ma lat 20? Czy to jakiś stary janusz co się dorobił na dymaniu innych polaków a później ukrainów? xD

Ty się śmiejesz z janusza, a z Ciebie śmieje się gościówa, która srakę na onlyfans pokazuje - ona w ogóle nic nie musi, za zdjęcie stóp dostaje Twoją dniówkę ;)

 

Więc wiesz.

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.