Skocz do zawartości

Niech ktoś mi wytłumaczy co do cholery się dzieję na rynku mieszkaniowym? Ceny oraz dostępność - wtf


bassfreak

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, Krugerrand napisał:

Plan Balcerowicza nie był więc wolnorynkowy tylko socjaldemokratyczny i nie miał szansy powodzenia w tych warunkach.

 

Dużo można mówić, ogólnie z dekadę temu myślałem, że balcerowicz wyprzedał polski wartościowy przemysł za bezcen[☺️] , obecnie 

mam zbliżone zdanie do tego, co kelthuz stwierdził w tym nagraniu z '16r:

 

 

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Krugerrand napisał:

Zawsze słyszałem argument semantyczny od osób, a w szczególności kobiet, gdy kończyły się argumenty, nie wiadomo było jak odpowiedzieć lub co odpowiedzieć.

No i widzisz stosujesz kolejną sztuczkę retoryczną czyli porównujesz mnie do kobiet a później zarzucasz mi brak argumentów gdzie twoim argumentem jest stwierdzenie to nie jest kapitalizm. Ale mówię ja już podobne dyskusje toczyłem na wykopie, to się często kończy albo wyzwiskami albo chwaleniem się swoim kutasem, więc no nie wiem jak masz coś ciekawego, na przykład powiesz co jest dla ciebie kapitalizmem i gdzie on występuje to już masz jakiś sens base do dyskusji.

 

Ja swoją definicję nieraz tutaj podawałem. No ale to znowu bawienie się w semantykę. Bo niczego to nie zmienia. Zamienisz słowo kapitalizm na korporacjonizm i tyle. Korporacjonizm zły, kapitalizm dobry. Nie mamy kapitalizmu, gdybyśmy mieli to by było tak i tak. No i tyle.

 

Jeszcze jak byłem korwinistą to lubiłem rzucać argumentami, że kiedyś to był kapitalizm, i kiedyś to był wolny rynek. No ale właśnie niczego nie zmienia poza etykietami.

 

Zresztą polecam filozofię w takim razie, tworzysz sobie własne definicje i kłócisz z innymi o jakieś nieistniejące byty, które każdy ma w głowie i każdy ma swoją wersję. Tak można nawet dyskutować i 2000 lat. Nad pięknem hipotetycznego kapitalizmu czy socjalizmu i dlatego x nie jest kapitalizmem bo x, y, z dlatego, że według mnie kapitalizm to jest f.

 

Powtórzę się dla mnie kapitalizm to jest tylko system w którym osoba z kapitałem ma władzę i tylko tyle. Sposób działa rynku i dojście do kapitału to już inna bajka.

Edytowane przez NoHope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dworzanin.Herzogachyba nie nazwiesz mnie Szumlewiczem lub Ikonowiczem ekonomii. Moje podejście do Balcerowicza nie jest jednostronne. Wiele rzeczy spartaczył, ponieważ był jedynie teoretykiem, ale jego podejście do zdławienia inflacji 20 lat temu i trzymanie skrajnie wysokich stóp przy wysokim bezrobociu i problemach gospodarczych oraz coraz niższej podaży złotówki i nieugięcie się przed polityczną presją chociażby Andrzeja Leppera i jemu podobnych było majstersztykiem.

 

@NoHopesam zacząłeś, a teraz odwracasz kota ogonem już gdy dostałeś przykłady (do niektórych nie raczyłeś się odnieść) z życia wzięte lub argumenty prosto z książki na jaką się powołałeś lub innych źródeł z nią związanych. O wykopie już czytałem także podaj coś nowego do czego można by się odnieść, tylko żeby to było coś co przeczytałeś z zapamiętaniem lub zrozumieniem. Bez urazy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Krugerrand napisał:

prosto z książki na jaką się powołałeś lub innych źródeł z nią związanych

W sensie mówisz o tym, że neomi klain nazwała to korporacjonizmem i to jest obalenie mojego wywodu?

 

A zadam ci inne pytanie. Korporacje to na czym działają? Co sprawia, że korporacja ma większą władzę od małej firmy? Liczba pracowników jest wyznacznikiem władzy czy kapitał dzięki któremu korporacja korumpuje i rządy i rynek?

 

I jak sobie wyobrażasz brak korporacjonizmu w kapitalizmie (zakładając słabe państwo)? Masz powiedzmy stosunkowo wolny rynek, firma rośnie, ma więcej kapitału, ma czasami tyle dochodu co PKB państwa i teraz operujemy w świecie w którym wszystko się kupuje - polityków, kobiety, ludzi, rządy. I masz bardzo dużo kapitału i dlaczego firmy nie miałyby go wykorzystać do wywalczenia nieuczciwej przewagi rynkowej?

Edytowane przez NoHope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NoHope

 

1. Pani ma na imię Naomi i imiona piszemy dużą literą.

2. Tak, ponieważ powołujesz się na nią nazywając kapitalizmem coś co ona sama nazwała korporacjonizmem.

3. Chyba nie czytasz jednak moich postów, ponieważ nie zadawałbyś w kółko tych samych pytań. Odpowiedziałem już na nie,

 

Dobranoc:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krugerrand napisał:

Chyba nie czytasz jednak moich postów, ponieważ nie zadawałbyś w kółko tych samych pytań. Odpowiedziałem już na nie,

Dobra jestem głąbem. Weź moje fragmenty tekstu i wklej swoje cytaty i będzie git. Może coś przeoczyłem. Jak będę uważał, że jednak nie przeoczyłem to dam ci lajka pod tym zbiorowym postem uznając, że dyskusja zakończona.

Edytowane przez NoHope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Libertyn napisał:

Parafrazując Marksa.

Marksa nigdy nie czytałem bo wydawał mi się złem, ale to błąd może powinien przeczytać jako krytyka rzeczy w które sam wierzę trochę.

 

Co to znaczy kapitalizm naukowy? Nie spotkałem się z tym określeniem wcześniej.

Edytowane przez NoHope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, NoHope napisał:

Dobra jestem głąbem. Weź moje fragmenty tekstu i wklej swoje cytaty i będzie git. Może coś przeoczyłem. Jak będę uważał, że jednak nie przeoczyłem to dam ci lajka pod tym zbiorowym postem uznając, że dyskusja zakończona.


Czy można prosić szanownych moderatorów o usunięcie wątków nie związanych z nieruchomościami?

 

dziekuję. 

  • Like 6
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesująca dyskusja poboczna nam się wywiązała.

Ja jednak, nudno-wiem, nawiążę do głównego wątku.

 

Wspominałem o Chinach jako o największym placu budowy na świecie.

Oni to dopiero napompowali ryżową bańę, że hej-ho.

 

Co tymczasem u naszych pracowitych Chińczyków słychać na rynku nieruchów? 

 

100 największych dewów raportuje spadek sprzedaży mieszkań w kwietniu o:

- 58,6% r/r

Sprzedaż domów w 30 największych miastach:

- 53,1% r/r

Sprzedaż gruntów w 100 największych miastach:

- 47.9% r/r

 

Wszystko na minus. Wszystko R/R.

Piszę żebyście wiedzieli co za naszą miedzą słychać.

 

Ktoś z przedmówców pytał mnie o obligi i które to tyle płacą.

Służę odpowiedzią.

Trzylatki Skarbu Państwa, oprocentowane obecnie 3.1% przez 6mcy.

Potem od kolejnego okresy 6miesięcznego - WIBOR 6M.

Wypłata odsetek co pół roku.

WIBOR 6M aktualnie, niech spojrzę, 6.55%

 

 

Edytowane przez Margrabia.von.Ansbach
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Margrabia.von.Ansbach napisał:

Ktoś z przedmówców pytał mnie o obligi i które to tyle płacą.

Służę odpowiedzią.

Trzylatki Skarbu Państwa, oprocentowane obecnie 3.1% przez 6mcy.

Potem od kolejnego okresy 6miesięcznego - WIBOR 6M.

Wypłata odsetek co pół roku.

WIBOR 6M aktualnie, niech spojrzę, 6.55%

 

A to nie lepiej już 4-letnie indeksowane inflacją? 3,30 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,00% + inflacja, z wypłatą odsetek co roku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Casus Secundus napisał:

A to nie lepiej już 4-letnie indeksowane inflacją? 3,30 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,00% + inflacja, z wypłatą odsetek co roku.

 

Co kto lubi, co kto woli.

Pod mój plan, który realizuję do grudnia 2021 pasują 3 latki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/6/2022 at 8:17 PM, Libertyn said:

Roszczeniowi młodzi chcą pracować

Młodzi, którzy mają "wymarzoną" dobrze płatną pracę w korpo, zazwyczaj mają zdolność i na wynajem, i na kredyt (pomijam ostatnie kilka miesięcy jako niereprezentatywne). Więc grupa ludzi, których opisujesz, nie istnieje - albo opis jest niedokładny.

 

Podpowiem - problem jest w "miejsca gdzie łatwo o pracę" - praca, o którą jest łatwo, w każdej chwili może być zastąpiona przez tańszego pracownika. Więc praca, o którą łatwo, nie może być dobrze płatna! Dobrze płatna jest praca, o którą jest TRUDNO. A więc "większości młodych" z miksu zdolności i roszczeń, pozostają wyłącznie roszczenia.

Pracownik, który zarabia niewiele ponad minimalną, nigdy nie był i nie będzie "targetem" mieszkań na Mokotowskiej, Kruczej, Hożej.

 

On 5/6/2022 at 8:17 PM, Libertyn said:

Zęba sobie samodzielnie połatasz i wymienisz tuleje wahacza mając 70 lat? Turbonaiwne. 

Ile by nie było inflacji, wycenię pracę na dwie wizyty u dentysty... Jest ich znacznie więcej, i zawód łatwiejszy. Podstawy barteru.

On 5/6/2022 at 9:07 PM, Throgg said:

Brak zrozumienia istoty rodziny jako komórki społecznej, który jest dość obrzydliwą wypadkową socjalistycznej myśli społecznej i katolickiego zamordyzmu, doprowadził do tego, że polski model społeczny kompletnie się rozsypał przez te 30 lat, doprowadzając do atomizacji społeczeństwa.

Odwrotnie. Dokładne zrozumienie roli rodziny, pozwoliło zaimplementować mechanizm atomizacji, który zniszczył istniejące zasady społeczne.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po załamaniu sprzedaży nowych mieszkań sprzedaży w Chinach.

Zaczynają się problemy z wykupem obligacji emitowanych przez deweloperów.

Sunac, trzeci największy dew w Państwie Środka nie płaci kuponów.

Tak tylko wspomnę, że nasi dewi lokalni lubili emitować obligacje oparte o ... WIBOR + % ponad benchmark.

 

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo ciekawy wywiad, Pan Kuba jest chyba największym youtubowym propagatorem wchodzenia w nieruchomości.

 

Jego myślenie:

- ceny nieruchomości zawsze idą w górę

- jak PiS wprowadzi podatek katastralny to przerzuci się go na najemców

- brałbym kredyty na nieruchomości nawet teraz

 

W przy jednoczesnym mówieniu, że:

- jedna trzecia polaków będzie uboga

- że kraj się sypie

 

Phil próbował zadając mu pytania zmusić go do myślenia na przykład pytał się a co się stanie jak najemcy będą tak biedni, że przestaną płacić i nie będziesz mógł ich wypierdolić z mieszkania bo PiS wprowadzi kolejne prawda chroniące najemców? Ale to wszystko grochem o ścianę. 

Edytowane przez NoHope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pan Kuba" z tego żyje.

On nie może mówić inaczej.

To byłoby sprzeczne z jego interesem.

 

Każda hossa na danym aktywie.

Obrasta naganiaczami pasożytującymi na zainteresowaniu tematem.

Krypto, nieruchy, wcześniej giełda.

 

Z tego jest lepszy i szybszy 'hajs' dla pasożytów niż z samego inwestowania pieniędzy w dane aktywo.

Edytowane przez Margrabia.von.Ansbach
  • Like 3
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Margrabia.von.Ansbach napisał:

Obrasta naganiaczami pasożytującymi na zainteresowaniu tematem.

Krypto, nieruchy, wcześniej giełda.

 

Z tego jest lepszy i szybszy 'hajs' dla pasożytów niż z samego inwestowania pieniędzy w dane aktywo.


100% prawda. Jestem na kilku grupach zrzeszających deweloperów. Dołączyłem, bo pomyślałem, że fajnie byłoby się dowiedzieć czegoś ciekawego i zaczerpnąć wiedzy od doświadczonych w tej branży. Co się okazało?

Adminami grup jest kilka osób, które ze sobą aktywnie współpracują, naganiają na swoje książki i „spotkania” (delikatne 600zl za kolację w gronie spijających sobie z dzióbków bałwanów) oraz „weekendy dla inwestorów” (2 dni szkolenia z power pointa za jedyne 7000 złotych). 
 

W ogóle, co to ku$wa jest? Niepłacenie za wyemitowane obligi? To powinno być od razu aresztowanie i kryminał dla rady nadzorczej, CFO i CEO od razu, w jakim świecie my żyjemy …

Widzę narastające zainteresowanie kursami deweloperskimi, przy załamaniu podaży nieruchów, niedługo szkolenia z deweloperki będą przynosić większy zysk, niż sama deweloperka 😄

 

Jakakolwiek krytyka jest momentalnie usuwana lub wyśmiewana, jest zajebiście, przerzucamy koszty na klientów, będziemy negocjować stawki z wykonawcami i wysysać ich do kości.


Dowiedzialem się tyle, co na muratorze, że tylko debile rozliczają się na ryczałcie, że jak budować to tylko na kredycie, że trzeba kupować kursy w cenie projektów indywidualnych, żeby wiedzieć o co kaman.

 

Żeby nie było, sam wchodzę w deweloperkę, ale kameralną, jednorodzinną, za gotówkę, na działce kupionej 5 lat temu i z własną ekipą, nie ma szans, żebym na tym nie zarobił (mam możliwość wziąć w rozliczeniu mieszkanie/działkę/samochody, mam tę elastyczność), ale jeśli ktoś buduje z GW wielorodzinną zabudowę za 4500 netto, podpiera się kredytem i buduje na drogiej działce, to może się wywrócić szybciutko. Podobno średniej wielkości deweloperzy już planują budowy 70/30 lub 50/50 (mieszkań na sprzedaż/na wynajem). 

Edytowane przez LSD
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2022 o 09:55, NoHope napisał:

Bardzo ciekawy wywiad, Pan Kuba jest chyba największym youtubowym propagatorem wchodzenia w nieruchomości.

 

Ten czlowiek sie kompletnie odkleil od rzeczywistosci. Nie wiem w ogole po co go gdziekolwiek zapraszaja. Jest jednym z najmniej wartosciowych ludzi, ktorych mozna znalezc na YT.

 

1 godzinę temu, Soprano napisał:

 

Bardzo dobrze, tak ma byc i oby jak nadluzej. 

Edytowane przez Pankoneser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Soprano napisał:

 

Jest czas siania.

Jest czas żniw.

 

Skrajnym sku_wysyństwem jest jednak oprocentowanie kredytów wedle WIBOR + marża.

A depozytów na lokatach po 0.5% (coś się ruszyło na szczęście).

Ale to znowu zawinili rządzący, ustanawiając tak niski poziom rezerwy cząstkowej.

Banki nie potrzebują kasy od ludzi.

Więc o nią 'nie konkurują' oferując korzystniejsze lokaty.

 

Marzy mi się rząd w Polsce, który realizowałby zasady austriackiej szkoły ekonomicznej.

Ech.

 

Swoją drogą.

Recesja i spowolnienie już pewne na 99%.

Edytowane przez Margrabia.von.Ansbach
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Margrabia.von.Ansbach said:

A pisaliśmy o tym w III i IV dekadzie 2021r.

Trzeba przewidywać, a nie opisywać ;)

Stoi tyle ruin w zasobach państwowych, i spółek SP - ktoś to musi wyremontować, zanim...

Sprzedaż -> remont (popyt na materiały) -> "mieszkanie prawem" nadawanym i odbieranym przez WłaśKów - Właściwych urzędniKów.

Cytat z artykułu:

Quote

Gminy mogą nakładać podatek od nieruchomości na niezabudowane tereny gotowe do zabudowy.

Na razie planowany od 2025r. w Niemczech.

Kiedy u nas?

I cyk, zmiana MPZP :)

Albo dalszy wzrost popytu na materiały budowlane.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.