Skocz do zawartości

Czy ktoś tu używa linuxa?


aras

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo Serdecznie Witam Państwa! Bardzo Serdecznie! :D

 

Niniejszy post ma charakter informacyjny i wartość jubileuszową.

A powodem wzniesienia kielichów w toaście są: Czternaste urodziny dystrybucji Ubuntu!

Tak, to właśnie 20-10-2004 roku Mark wypuścił na serwery swe pierwsze wydanie 4.10 Warty Warthog. Czego by nie mówić Cannonical i Ubuntu wprowadziło sporo zamieszania w dziedzinie samego Linuxa jak i ogólnie pojętej branży IT. To właśnie Ubuntu "obwiniane" jest za szerokie wprowadzenie Linuxa pod strzechy :)

 

Takoż:

Sto lat! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Chronicznie nie znoszę wyrobów "majkrosoftu", a już "Bila Gejtsa" w ogóle nie cierpię. Dlatego pierwsze co robię po kupnie kompa (a kupuję zawsze kompy używane), to wywalam windę i instaluje w jej miejsce Linuksa. Kiedyś lubiłem Mandrivę ze środowiskiem KDE ale odkąd przestano ją rozwijać przeszedłem na Ubuntu pomimo, że Ubunciak nigdy tak naprawdę mi się nie podobał. A już ich ostatnie środowisko Unity z motywem czerwonym niczym komunistyczny sztandar, to już porażka nad porażkami. Kroplą przelewającą czarę goryczy było wykrzaczenie się Ubuntu po którejś z kolei aktualizacji. Wnerwiłem się i postanowiłem zainstalować coś innego, co mi się akurat pierwsze pod rękę nawinie. W zamiarze miałem Debiana ale padło na Linux Mint 18.3 Sylvia, którego zresztą używam po dziś dzień. Przyznam szczerze, że niegdyś pogardzałem Mintem właśnie za jego zbytnie naśladownictwo Windowsa. Teraz jednak przeżyłem bardzo przyjemny szok. Mint zaskoczył mnie totalnie i to we wszystkich aspektach. Musiałem odwołać dotychczasowe wonty pod jego adresem. Linux Mint okazał się bardzo szybki, jeszcze bardziej wygodny, a przy tym prosty, jak budowa cepa i zwyczajnie skuteczny. Aha, i w przeciwieństwie do Ubunciaka instaluje się wraz ze wszystkimi potrzebnymi kodekami.

 

Gorąco polecam!

Edytowane przez książę elektor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Przez jakieś półtorej roku używałem Linux'a Mint na swoim poprzednim lapku, który nie grzeszył szybkością i mam jak najbardziej pozytywne doświadczenia. Był o wiele bardziej responsywny i nie zamulał jak Windows 7 ;) 

 

Na nowym laptopie live nie potrafił się zbootować, a nie miałem zbytnio czasu, żeby się bawić, więc wróciłem na "Windę". Tym razem w wersji 10 ;) 

 

Ale ogólnie na starsze kompy z czystym sumieniem mogę polecić Linuxy, bo są znacznie "lżejsze". Nie mówiąc już o tym, że prawie każdą dystrybucję można przetestować przed zainstalowaniem na dysku w wersji Live z pendrive'a :D 


Kopalnią wiedzy na temat dystrybucji Linuxa, jak pewnie większość z bardziej doświadczonych użytkowników wie jest oczywiście:

https://distrowatch.com
 

PS. A dla sceptyków Linuksa przypomnę, że Mac OS X Apfelweina wywodzi się z tej samej rodziny uniksowych systemów operacyjnych ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.