Skocz do zawartości

Dostałem mandat za brak maseczki


Druid

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Jestem teraz na urlopie, byłem dzisiaj rano na zakupach w supermarkecie, i oczywiście patrol pieszy policji mnie zaczepił w supermarkecie, i od razu pytanie, gdzie ma Pan maseczkę ? Powiedziałem, że nie noszę, wywiązała się dyskusja, mówiłem art. 135, art 32 konstytucji o ograniczaniu swobód obywatelskich, policjant nie chciał dać za wygrana, wyszliśmy na zewnątrz, o tym, że nie ma stanu wyjątkowego, a działacie na podstawie rozporządzenia i tutaj mnie policjant zaszył, wymienił ustawę, nawet nowelizację, gdzie można nakładać ustawowo mandat, wykroczenie od kwoty 20 złotych do kilkuset złotych, więc widząc, że policjant nie ustępuje a sam nie wiedząc,, co to za ustawa ustąpiłem i powiedziałem mu tylko, żeby mi wypisał najniższą kwotę 20 zł, jak nie to idziemy do sądu. Policjant bez wahania od razu mi wypisał mandat za 20 złotych z art. 116 paragraf 1.

 

Moje pytanie brzmi, co to była za ustawa, nowelizacja ?

Czy Policjant miał prawo mnie wylegitymować, jak nie miałem maseczki i wystawić mandat ?

Jak drugi raz zostanę zaczepiony w sklepie, jak można się z tego wybronić, jakie argumenty, ustawy można policjantowi powiedzieć ? Co mówić w takim wypadku.

 

Dmucham na zimne, drugim razem może znaleźć się jakiś nadgorliwiec, co będzie mi chciał wypisać np.  400 złotych, więc warto wiedzieć, jakie ma się prawa w takim wypadku.

 

Proszę o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą ukarania za brak maski jest art. 116§1a kw. Przepis ten jednakże nie zawiera całości normy prawnej, podobnie zresztą jak art. 54 kw, z którego to kiedyś sypały się mandaty. Jest to tzw. przepis blankietowy, zawierający wyłącznie normę sankcjonującą, czyli karę za nieprzestrzeganie porządku prawnego. Norma sankcjonowana, zakazująca lub nakazująca określone zachowanie, zawarta jest w przepisach wydanych z upoważnienia ustawowego ustawy z 5 grudnia 2008 r. o chorobach zakaźnych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20082341570/U/D20081570Lj.pdf Rozporządzenia są, czy tam były, nowelizowane co 2 tygodnie, czasem w miejsce uprzednio istniejących wchodziły nowe. 

 

Delegacja dla zamaskowania wyrażona jest w art. 46b pkt 13 rzeczonej ustawy. Sama zaś norma sankcjonująca wyrażona jest w §25 tego aktu: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000861&SessionID=187191B8DBA714769C08653A036C79A690382AB4

 

Jeśli chodzi o brak zamaskowania na terenach zamkniętych, nadal jest to zachowanie zabronione pod groźbą kary (oczywiście, ja podzielam argumentację wolnościowców, natomiast większość sądów za to karze). Pocieszenie jest takie, że jeśli dostałeś mandat za brak maski na świeżym powietrzu przed 15 maja i odmówiłeś jego przyjęcia, to sąd orzeka na podstawie nowego stanu prawnego, co oznacza, że postępowanie musi zostać umorzone (takie postanowienia zapadają).

 

Tak, policjant ma prawo do legitymowania. Najlepiej  nie rozmawiać z funkcjonariuszem i nie stawiać się na przesłuchanie. W najgorszym wypadku sąd wyda wyrok nakazowy, od którego składasz sprzeciw, co oznacza, że wyrok traktuje się tak, jakby nigdy nie zapadł, po czym sprawa jest rozpoznawana na zasadach ogólnych tj. jest wyznaczana rozprawa, na której będziesz mógł wykładać swoje racje o stanach nadzwyczajnych, oczywiście w masonczece, bo inaczej nie wejdziesz, chyba że legitymujesz się zaświadczeniem lekarskim. W najlepszym wypadku sąd odmówi wszczęcia postępowania w sprawie bądź w wypadku wszczęcia, wyda postanowienie umarzające postępowanie z uwagi na brak znamion wykroczenia.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Covidianin
  • Like 5
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Boromir napisał:

ustąpiłem i powiedziałem mu tylko, żeby mi wypisał najniższą kwotę 20 zł, jak nie to idziemy do sądu. Policjant bez wahania od razu mi wypisał mandat za 20 złotych

20 zł

vs:

8 minut temu, Covidianin napisał:

jest wyznacza rozprawa, na której będziesz mógł wykładać swoje racje o stanach nadzwyczajnych, oczywiście w masonczece, bo inaczej nie wejdziesz, chyba że legitymujesz się zaświadczeniem lekarskim. W najlepszym wypadku sąd odmówi wszczęcia postępowania w sprawie bądź w wypadku wszczęcia, wyda postanowienie umarzające postępowanie z uwagi na brak znamion wykroczenia,

 

@Boromir masz dar przekonywania:D

Gdybym był funkcjonariuszem to za bycie krnąbrnym od 100 w górę w zależności od oporu "przestępcy".:D

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Boromir said:

Witajcie,

 

Jestem teraz na urlopie, byłem dzisiaj rano na zakupach w supermarkecie, i oczywiście patrol pieszy policji mnie zaczepił w supermarkecie, i od razu pytanie, gdzie ma Pan maseczkę ? Powiedziałem, że nie noszę, wywiązała się dyskusja, mówiłem art. 135, art 32 konstytucji o ograniczaniu swobód obywatelskich, policjant nie chciał dać za wygrana, wyszliśmy na zewnątrz, o tym, że nie ma stanu wyjątkowego, a działacie na podstawie rozporządzenia i tutaj mnie policjant zaszył, wymienił ustawę, nawet nowelizację, gdzie można nakładać ustawowo mandat, wykroczenie od kwoty 20 złotych do kilkuset złotych, więc widząc, że policjant nie ustępuje a sam nie wiedząc,, co to za ustawa ustąpiłem i powiedziałem mu tylko, żeby mi wypisał najniższą kwotę 20 zł, jak nie to idziemy do sądu. Policjant bez wahania od razu mi wypisał mandat za 20 złotych z art. 116 paragraf 1.

 

Moje pytanie brzmi, co to była za ustawa, nowelizacja ?

Czy Policjant miał prawo mnie wylegitymować, jak nie miałem maseczki i wystawić mandat ?

Jak drugi raz zostanę zaczepiony w sklepie, jak można się z tego wybronić, jakie argumenty, ustawy można policjantowi powiedzieć ? Co mówić w takim wypadku.

 

Dmucham na zimne, drugim razem może znaleźć się jakiś nadgorliwiec, co będzie mi chciał wypisać np.  400 złotych, więc warto wiedzieć, jakie ma się prawa w takim wypadku.

 

Proszę o rady

Ku*wa, 20 złotych 😂😂😂 

Policjantowi chyba się nudziło, albo żona mu nie dała 😁😁😁

Mam nadzieję, że paranoja z maseczkami kiedyś się skończy 😉✌️

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Brat Jan napisał:

masz dar przekonywania

Iść do sądu i wykłócać się o 20 złotych ;) Ale następnym razem może być nadgorliwiec.

1 minutę temu, Ceasar Arturros napisał:

że paranoja z maseczkami kiedyś się skończy

Skończy się, tylko to trochę potrwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze wystawiają mandaty za brak maseczki?

 

maseczka
1. zdr. od maska w zn. 1, 5.
2. «okład na twarz z ziół, kremu itp. stosowany w celu odświeżenia i ujędrnienia skóry»
 
maska
1. «zasłona na twarz (albo część twarzy) z otworami na oczy, nakładana podczas maskarady, obrzędów ludowych lub przez aktorów w teatrze; też: osoba z tak zasłoniętą twarzą»
2. «pozorowane zachowanie mające ukryć prawdziwe zamiary i uczucia»
3. «twarz zniekształcona, zastygła w jakimś grymasie»
4. «odlew twarzy ludzkiej»
5. «osłona twarzy chroniąca ją przed działaniem szkodliwych substancji lub przed urazami; też: osłona na nos i usta zapobiegająca rozsiewaniu zarazków»
6. «część aparatu tlenowego lub aparatu do narkozy, przylegająca szczelnie wokół ust i nosa chorego»
7. «maseczka kosmetyczna»
8. «zewnętrzna pokrywa silnika samochodu, samolotu, czołgu itp.»
9. «urządzenie służące do zasłaniania pola widzenia, używane przy robieniu zdjęć sztucznie montowanych»
10. «naturalna lub sztuczna zasłona stanowisk wojskowych»
 
5ed4c530d5983_o_medium.jpg
 
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalnie pojebane czasy nastały. Sam nie chodzę już, wyjebane mam. Jakaś patologia cię spotkała. A pały to pały, przecież oni mają wymagania do wypisywania mandatów. W Polsce nie ma chroń i służ, tylko kradnij, ile się da od uczciwych obywateli, a silnych nie ruszaj. To nie policjant cię zaczepił, tylko zwykły bandyta w mundurze.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Martius777 napisał:

Ludzie powinni się zbuntować,

 

Brachu ludziom nawet petycji nie chce się podpisać a co dopiero coś robić.

Popatrz ilu tak naprawdę wokoło nas się sprzeciwia, stawia władzy?

Raptem kilkanaście tysięcy ludzi w porywach, reszta bierna i pasywna czyli tzw. syndrom ofiary.

Zobacz jak wielu ludzi poddało się histerii pandemicznej i szczepią się trucizną by mieć święty spokój 

i swobodnie wyjechać na wakacje.

Ostatnio głośna sprawa z z urojonymi roszczeniami żydowskimi i co ludzie w Polsce się buntują?

Nie jeszcze tumany krzyczą by wypłacać zapominając, że to nasze pieniądze z podatków

do tego my nie jesteśmy nic im winni bo to Niemcy są odpowiedzialni za drugą wojnę i zgliszcza, które pozostawili.

Mamy najgorsze, najsłabsze społeczeństwo w historii tego kraju, które za socjal i kiełbasę wyborczą zrobią dosłownie wszystko.

 

1 godzinę temu, Boromir napisał:

powiedziałem mu tylko, żeby mi wypisał najniższą kwotę 20 zł, jak nie to idziemy do sądu

 

Zobacz jak to Wojtek robi😁

 

 

Edytowane przez Iceman84PL
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Iceman84PL napisał:

Mamy najgorsze, najsłabsze społeczeństwo w historii tego kraju, które za socjal i kiełbasę wyborczą zrobią dosłownie wszystko.

 

Nic dziwnego. 99% społeczeństwa w prostej linii pochodzi o pańszczyźnianego chłopa. Do tego dwie wojny światowe. W tym celowa eksterminacja "inteligencji" w czasie II w.ś. Następnie 45 lat "komuny" dobiło ten naród. Teraz dominuję typowo post kolonialna mentalność. Czyli żyć tu i teraz. Bo za np. 10 lat przyjdzie Rus czy Germaniec i weźmie jak swoje.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patyczkować się, nie przyjmować. Zgłaszać nadgorliwców jeśli tylko uchybią procedurze, np. nie przedstawią się. Nagrywać bez zastanowienia. Jeśli tylko mają jakieś ale to przypomnieć im, że są funkcjonariuszami publicznymi, na służbie, służbie obywatelowi nie komendantowi. Nie bać się, śmiać im się prosto w gębę. Nie wyszydzać, nie kląć, nie wyzywać ale pod żadnym pozorem nie dać się zastraszyć.

Przyjęcie nawet takiego za 20 zł poprawia im te ich debilne, komunistyczne, statystyki. Ostanią rzeczą jakiej oni chcą to nie przyjęcie bo muszą potem wypełniać papiery, które i tak im nie pomogą przed sądem a zabierają i cenny czas, który mogliby poświęcić na ściganie trzech,  czterech takich jak ty. To coś na kształt strajku włoskiego, tyle, że wymierzonego w nich. Chcą się babrać w papierach? To proszę bardzo.

 

Ja dostałem takich 6 i żadnego nie udało mi się zapłacić.

 

Edytowane przez wrotycz
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Patton napisał:

No może i się zbuntują, ale wtedy kiedy nie będzie czego do gara włożyć.

 

Czyli nigdy. Obecnie władza ma sporo wentyli bezpieczeństwa np. socjal, tanie kredyty czy wreszcie emigracja. Dzięki czemu społeczeństwo utrzymywane jest w stanie "za mało by żyć, za dużo by umrzeć".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Ceasar Arturros said:

Policjantowi chyba się nudziło, albo żona mu nie dała

Stawiał bym na wyrabianie "normy" mandatowej do premii. 

2 hours ago, Baca1980 said:

Obecnie władza ma sporo wentyli bezpieczeństwa np. socjal, tanie kredyty czy wreszcie emigracja.

PRL też miał darmowe mieszkania, socjal, markowanie pracy, komedie Barei. I padł, właśnie dlatego że ludziom nie chciało się wysilać gdy robili na wspólne, nie na swoje.     

5 hours ago, wrotycz said:

Ja dostałem takich 6 i żadnego nie udało mi się zapłacić.

Jak to zrobiłeś? Ja kilka razy miałem policję w zasięgu wzroku i nie reagowali na brak maseczki. 

Może wyglądam na menela i nie widzieli sensu (500+ biorę). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Boromir napisał:

Iść do sądu i wykłócać się o 20 złotych ;) Ale następnym razem może być nadgorliwiec.

I właśnie dlatego jest jak jest. Nawet jakbyś zapłacił 1 zł nie powinieneś przyjmować mandatu.

Pokażcie mi wyrok sądowy skazujący za brak kagańca.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, trop napisał:

I właśnie dlatego jest jak jest. Nawet jakbyś zapłacił 1 zł nie powinieneś przyjmować mandatu.

Pokażcie mi wyrok sądowy skazujący za brak kagańca.

 

Uwierz mi na słowo, że jest ich całe mnóstwo. Nie wynika to jednak wcale ze złej woli sędziów, lecz po prostu z faktu, że sprawy te robi się na nakazówkach (bez rozprawy), ewentualnie załatwia w trybie konsensualnym po uzgodnieniu kary na przesłuchaniu na komendzie, i mało kto wgłębia w analizowanie poprawności rozwiązań przyjętych przez prawodawcę (brak chęci, czasu, znużenie etc.).

Edytowane przez Covidianin
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Orybazy napisał:

PRL też miał darmowe mieszkania, socjal, markowanie pracy, komedie Barei. I padł, właśnie dlatego że ludziom nie chciało się wysilać gdy robili na wspólne, nie na swoje.

 

Padł bo taką decyzje podjął Gorbaczow, Reagan do spółki z Papieżem. Solidarność została spacyfikowana w czasie stanu wojennego. Zresztą robotnicy nie chcieli kapitalizmu a socjalizmu z "ludzką twarzą". Podwyżki pensji oraz wolnych związków zawodowych.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/21_postulatów_MKS

  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minutes ago, Baca1980 said:

Padł bo taką decyzje podjął Gorbaczow, Reagan do spółki z Papieżem.

A nie padł bo był nieefektywny? Te puste półki w sklepach to był objaw działającej gospodarki? 

12 minutes ago, EMKEJ said:

No i przyjąłeś, podpisałeś, przyznałeś się ,że bierzesz udział w tym cyrku ,który będzie trwał. 

Też założyłem że nie przyjmę mandatu dla zasady czy to będzie 20 czy 500PLN. Taki niski właśnie po to byś machnął ręką i się zgodził "tak przyznaje że złamałem prawo". 

Edytowane przez Orybazy
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.