Skocz do zawartości

Mój znajomy prawdopodobnie padł ofiarą oszustwa


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Ostatnio spotkałem znajomego, który był bardzo załamany, pokazał mi, że ma wzięte 40 tyś kredytu nie wiadomo dlaczego, nie wie skąd wzięła mu się ta kwota do spłaty, dostał informację z dnia na dzień, jak logował się na swoje konto bankowe w jednym z banków, sam mi się przyznał, że nigdy nie brał żadnego kredytu w banku, do którego przynależy, ktoś posłużył się prawdopodobnie jego danymi. Jak w takim wypadku bronić się, jak ustalić , kto się włamał ? Czy się włamał ?  Kto podpisał umowę elektroniczną, podpis elektroniczny. KOLEGA NIE BRAŁ ŻADNEGO KREDYTU ANI CHWILÓWKI.

 

I co jeszcze go zaszokowało, jest to, że dostał pismo z jednej agencji kredytów chwilówek, że ma w ratach do spłaty 15 tyś złotych, co jest najciekawsze, nie brał żadnego kredytu w kredytach chwilówkach ani w banku.

Jak w takim wypadku bronić się, jak otrzymamy jakieś pismo z banku, albo z agencji kredytów chwilówek do zapłaty, albo ktoś posłużył się naszymi danymi ?

 

Proszę o pomoc, doradźcie coś, sprawa jest bardzo poważna.

  • Like 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo: zawiadomienie do prokuratury/policji o popelnieniu przestępstwa, do podmiotów reklamacje. Ale to nie wszystko. Ponieważ gdzieś "latają" jego dane to zarejestrować konto w BIK, hasła i weryfikacje do kont bankowych pozmieniać...

Ze 2 mce temu zablokowano mi kartę kredytową bo wykryto próbę jakiś nieautoryzowanych operacji. Bank wyslał mi smsa i ...zablokował. Domyślam się, że ktoś złapał dane karty.a używana była wyłącznie do...booking-a. Booking wywalił lache na moją inf.;) 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Gościu napisał:

Co do kart, to też jest głupi wynalazek, bo każdy "sprzedawca", który otrzyma jej numer może Was okraść...

Ale wtedy będzie wiadomo kto to.

Kiedyś kupiłem produkt w złym kolorze i napisałem do sprzedawcy czy mi zamienią i zamienili na kolor czarny który był 1€ droższy i te 1€ sami mi ściągnęli z konta.

 

Czyli prywaciarze (przynajmniej w Niemczech) tak o mogą z dowolnego konta ściągnąć pieniądze - ale wiadomo kto to.

 

A karta kredytowa to inna kwestia bo właśnie ten numer wystarczy + data np 07/22 i chyba można płacić tym już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Niech założy sobie konto w BIK i do tego wykupi alert. Pieniądze nie wielkie coś koło 100 zł rocznie. Polecam każdemu.

2, Dzwoni do banku i tej instytucji od pożyczek i ewentualnie innych jakie znajdzie w BIK (nie wszystkie chwilówki zgłaszają, ale część na pewno)

3. Idzie na policję i zgłasza sytuację (wcześniej niech przemyśli gdzie mogło dojść do skopiowania dokumentów, czy może zostawił gdzieś dawał gdzieś do kserowania wysyłał skany itd).

4. Wymienia dowód i ewentualnie paszport (warto sprawdzić czym się posłużyli wyłudzający). 

 

ps. niech wypłaci gotówkę z kont i zorientuje się jakie są w tej chwili przepisy odnośnie egzekucji, tak żeby nie okazało się, że nie będzie miał za co czynszu zapłacić i kupić chleba gdyby mu pewnego dnia konto zablokowali. 

 

ps2. 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Analconda napisał:

Czyli prywaciarze (przynajmniej w Niemczech) tak o mogą z dowolnego konta ściągnąć pieniądze - ale wiadomo kto to.

 

A karta kredytowa to inna kwestia bo właśnie ten numer wystarczy + data np 07/22 i chyba można płacić tym już.

 

Godzinę temu, tmr napisał:

Ze 2 mce temu zablokowano mi kartę kredytową bo wykryto próbę jakiś nieautoryzowanych operacji. Bank wyslał mi smsa i ...zablokował. Domyślam się, że ktoś złapał dane karty.a używana była wyłącznie do...booking-a. Booking wywalił lache na moją inf.;) 

 

Wszędzie można dane z karty wpisać ręcznie do terminala. Dlatego najlepszym sposobem jest karta wirtualna do płacania w sklepach internetowych. Na taką kartę można przelewać małe kwoty np. 200 zł i uzupełniać przed większymi zakupami. Może i uciążliwe, ale w razie wycieku stracimy te 200 zł, a nie 20000 zł, a kartę zawsze można usunąć i zrobić nową. Tutaj więcej w temacie:

https://niebezpiecznik.pl/post/placac-przez-booking-com-masz-pewnosc-ze-dane-karty-beda-bezpieczne-oh-wait/

Oprócz tego we wszystkich kartach płatnicznych obowiązkowo limity płatności.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Analconda said:

i chyba można płacić tym już.

Jeszcze kod CVV, ten warto zakleić. Nie mam pewności ale płaciłem kartą w hotelu, kartę miałem na oku ale gość mógł mieć położony telefon z włączonym nagrywaniem. Bierze kartę, oddaje do góry nogami i ma przód i tył sfilmowany. 

4 hours ago, iwamori said:

Dlatego najlepszym sposobem jest karta wirtualna do płacania w sklepach internetowych.

Chciałem Revoluta założyć ale chciało zdjęcia mojej twarzy. Możesz jakieś inne polecić?

Edytowane przez Orybazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piter_1982 napisał:

2, Dzwoni do banku i tej instytucji od pożyczek i ewentualnie innych jakie znajdzie w BIK (nie wszystkie chwilówki zgłaszają, ale część na pewno)

Czy jeśli kolega miał w systemie wprowadzone dwa numery telefonu, swój i innego kolegi, to czy kolega mógł na jego konto wziąć kredyt, zalogować się na konto bankowości kredytowej, zrobić przelew, bo widać ewidentnie po wyciągach, że pieniądze były zaksięgowane oraz zostały przelane na jakieś konta bankowe. Jeśli tak, to dlaczego nie przychodziły informacje o przelewach na sms-y każdego z telefonów komórkowych czy na e-maila ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Orybazy napisał:

Jeszcze kod CVV, ten warto zakleić.

 

Ja mam nawet przód zaklejony :D

 

33 minuty temu, Orybazy napisał:

Chciałem Revoluta założyć ale chciało zdjęcia mojej twarzy. Możesz jakieś inne polecić?

 

Mam konto w mBanku i dają takie karty za darmo. Innych niestety nie znam. Może inne banki też mają taką opcję.

 

Edytowane przez iwamori
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Boromir said:

miał w systemie wprowadzone dwa numery telefonu, swój i innego kolegi

Fatalny pomysł.

1 hour ago, Boromir said:

to czy kolega mógł na jego konto wziąć kredyt, zalogować się na konto bankowości kredytowej, zrobić przelew

Zależy czy kolega nr 2 był podany jako współwłaściciel, czy np. jako telefon zapasowy. W przypadku podania jako współwłaściciela konta, odpowiedzi brzmią tak-sposobem, tak, i tak.

1 hour ago, Boromir said:

oraz zostały przelane na jakieś konta bankowe

Nawet jeśli nie ma słowa opisu tych kont docelowych, Policja powinna być w stanie coś więcej o nich powiedzieć.

1 hour ago, Boromir said:

Jeśli tak, to dlaczego nie przychodziły informacje o przelewach na sms-y każdego z telefonów komórkowych czy na e-maila ?

Nie będę podawał jak można kogoś oszukać, ale podpowiem że kluczem jest drugi telefon, który (jeśli był podany jako osoba upoważniona do dokonywania wszelkich operacji na koncie), poprzez ustawienia konta lub infolinię mógł zrobić COKOLWIEK.

 

W kolejności Policja, bank, reklamacje do podmiotów poszkodowanych. W zależności od czasu jaki upłynął, warto być może spytać u okręgowego komornika czy ktoś wystąpił już o egzekucję. Potem, można próbować uzyskać z banku pełną informację o wszystkich czynnościach dokonanych na koncie (szczególnie czy ktoś logował się by "odsłonić" numer dowodu osobistego czy PESEL, a potem czy ktoś zmieniał ustawienia powiadomień o transakcjach na koncie). Ta agencja chwilówek to poważniejszy problem niż Bank, bo oznacza że ktoś miał dostęp do danych osobowych - a więc mógł działać szerzej niż tylko w jednym banku.

Aha, jeśli znajomy instalował ostatnio nowe oprogramowanie na telefonie lub komputerze, i z tej maszyny logował się do banku - warto sprawdzić antywirusem. Czy nie dostał dziwnego SMSa że musi dopłacić 1zł do przesyłki kurierskiej, albo maila że musi zmienić hasło w banku...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Boromir napisał:

Czy jeśli kolega miał w systemie wprowadzone dwa numery telefonu, swój i innego kolegi, to czy kolega mógł na jego konto wziąć kredyt, zalogować się na konto bankowości kredytowej, zrobić przelew, bo widać ewidentnie po wyciągach, że pieniądze były zaksięgowane oraz zostały przelane na jakieś konta bankowe. Jeśli tak, to dlaczego nie przychodziły informacje o przelewach na sms-y każdego z telefonów komórkowych czy na e-maila ?

 

Zależy pewnie od warunków danego banku. To konto wspólne czy jedna osoba jest właścicielem, a druga współwłaścicielem. Pytanie czyje były środki, czy były tylko powierzone. Tu już się robi łamigłówka. 

 

W BIK jest chyba tylko jeden numer. Nigdy nie miałem dwóch. Co to znaczy w systemie? Czy uwierzytelnianie było na dwa telefony(!)? Czy kolega widniał w systemie, czy zaufał twój znajomy koledze i po prostu dał mu dostęp? Mam w spółce, tak że przelewy potwierdzamy wspólnie, ale każdy loguje się osobno i osobno podpisuje. Mnie nie przychodzą sms kiedy wspólnik podpisuje.  

 

 To co piszesz to już zupełnie zmienia postać rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piter_1982 napisał:

czy jedna osoba jest właścicielem,

Jedna osoba jest właścicielem, , drugi telefon był podany kolegi kolegi, nie wiedział o tym, że jest w systemie.

4 godziny temu, Piter_1982 napisał:

Czy uwierzytelnianie było na dwa telefony(!)?

Najwidoczniej na jeden, bo nie otrzymywał na swój telefon powiadomień o transakcjach.

12 godzin temu, tmr napisał:

Ponieważ gdzieś "latają" jego dane to zarejestrować konto w BIK,

BIK - Biuro informacji kredytowej.

@Mosze Red wypowiedz się proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boromir a co więcej może zrobić. 

 

Zawiadomić o popełnieniu przestępstwa, złożyć dokładne wyjaśnienia. 

 

Prokuratura powinna ustalić jeśli ktoś posłużył się jego danymi.

 

Jak to ustalą otrzyma status pokrzywdzonego w sprawie i będzie mógł się bronić w sądzie przed roszczeniami z tytułu tego zadłużenia. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2021 o 10:39, Mosze Red napisał:

awiadomić o popełnieniu przestępstwa, złożyć dokładne wyjaśnienia. 

Już złożone, a jeśli chodzi o inne instytucje, gdzie szukać informacji na temat, gdzie zostały wzięte kredyty na jego nazwisko, osobę, BIK wystarczy ? Biuro informacji kredytowej, żeby nie okazało się, że za kilka miechów przyjdzie jakieś zawiadomienie do zapłaty, nie wiadomo skąd, kolejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boromir nie wszystkie podmioty wpisują klientów do BIK.. Chwilówki, parabanki, o różnych nieprzyjemnościach yteój kolega może dowiedzieć się nie tylko za ileś miesięcy, ale również za kilka lat, wszystkich podmiotów nie sprawdzi. 

 

Sprawdziłbym również Centralną Informację o rachunkach bankowych. 

 

Ktoś mógł na jego dane założyć konto/a , przepuścić przez nie duże kwoty, a później po zrobieniu wysokich przepływów wziąć kredyt czy debet. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boromir przecież podałem wyżej, trzeba ustalić czy w jakichś bankach ktoś nie założył konta na jego dane. 

 

Jeśli tak to sprawdzić, czy nie ma na nich kredytu lub debetu. 

 

Przestępcy zakładają rachunki na cudze dane, przepuszczają duże kwoty przez rachunek żeby wygenerować lipne wpływy, a później składają wnioski kredytowe online lub debetowe. 

 

Tyle, że ani w BIK ani w centralnej informacji o rachunkach bankowych nie będzie wszystkiego. 

 

Nie będzie parabanków, niektórych SKOK, firm udzielających chwilówek. 

 

Nie będzie kont zagranicznych założonych niedawno (bo wymiana jest danych jest raz do roku).

 

Nie sprawdzi wszystkiego, niektóre rzeczy mogą wyjść po latach na etapie postępowania sądowego.  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mosze Red napisał:

Nie sprawdzi wszystkiego, niektóre rzeczy mogą wyjść po latach na etapie postępowania sądowego.  

Bardzo gruba sprawa, ciekawe z ilu paragrafów jest to przestępstwo ? I ile lat trwają takie postępowania w Prokuraturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.