Skocz do zawartości

Afganistan: Taliban kontroluje 80% kraju


Rekomendowane odpowiedzi

https://www.abc.net.au/news/2021-06-25/taliban-claims-to-take-80-per-cent-of-afghanistan/100243354
 

Cytat

 

Oczekuje się, że około 650 żołnierzy amerykańskich pozostanie w Afganistanie, aby zapewnić bezpieczeństwo dyplomatom po zakończeniu wycofywania głównych amerykańskich sił zbrojnych, co ma nastąpić w dużej mierze w ciągu najbliższych dwóch tygodni, powiedzieli amerykańscy urzędnicy.

 

 

Ponadto kilkaset sił amerykańskich pozostanie na lotnisku w Kabulu, potencjalnie do września, aby pomagać tureckim wojskom zapewniającym bezpieczeństwo, pod warunkiem zachowania anonimowości.

 

Urzędnicy powiedzieli, że USA spodziewają się, że większość żołnierzy wyjdzie do 4 lipca lub wkrótce po tym terminie, spełniając aspiracyjny termin, który dowódcy wyznaczyli kilka miesięcy temu.

Ale gdy obce siły odchodzą, talibowie w szybkim tempie przejmują miasta i dystrykty w całym kraju, podsycając obawy, że rząd afgański i jego wojsko mogą upaść w ciągu kilku miesięcy.

 

Suhail Shaheen, rzecznik Talibskiego Biura Politycznego Islamskiego Emiratu Afganistanu, powiedział ABC, że teraz kontrolują 163 dystrykty.

 

 

„Istnieją inne dystrykty, w których tylko centrum znajduje się w rękach administracji Kabulu, ale sąsiednie obszary są pod naszą kontrolą” – powiedział Shaheen, który jest również członkiem zespołu negocjacyjnego talibów w Doha.

„Więc, licząc je wszystkie, ponad 80 procent terytorium jest w posiadaniu naszych sił”.

Nie było możliwości natychmiastowej weryfikacji zdobyczy terytorialnych, a niektóre obszary często zmieniają ręce w tę i z powrotem. 

 

 

 

A tutaj filmik jak Talibowie rozstrzeliwują Afgańskie wojsko: 


Tylko nasuwa mi się pytanie - jak to jest, że najpotężniejsza armia świata, najlepiej finansowana, mająca najnowocześniejszą technologię itd. nie jest w stanie pokonać fanatyków z karabinami? 

Czyżby teksty Arteuzy z forum gazety prawnej się właśnie sprawdzały? :D  (to teraz tak na boku)


Jak to wygląda w dłuższym terminie: 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Strusprawa1 napisał:

Tylko nasuwa mi się pytanie - jak to jest, że najpotężniejsza armia świata, najlepiej finansowana, mająca najnowocześniejszą technologię itd. nie jest w stanie pokonać fanatyków z karabinami? 

Bo nie pojechała tam widocznie z nimi wygrywać tylko kontrolować część terytorium i osiągnąć wyznaczone w tamtym czasie cele. W międzyczasie sytuacja geopolityczna się zmieniła więc się stamtąd wynieśli.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2021 o 09:47, Strusprawa1 napisał:

jak to jest, że najpotężniejsza armia świata, najlepiej finansowana, mająca najnowocześniejszą technologię itd. nie jest w stanie pokonać fanatyków z karabinami?

A no tak mój drogi że Armia USA jest w stanie ich pokonać nie angażując zbytnio sił tylko przywództwo USA nie chce tego robić.

 

Po co likwidować ogień jak z ognia są profity. 

Tutaj przygasimy tam rozpalimy wszak wojo musi mieć zajęcie a i trzeba trzymać fason że coś się robi.

 

UWAGA UWAGA!!!
 

Talibowie to nie zwykłe obszczymurki co pasą owce by je jebać. (Chociaż podobno zdarza się im😂)

 

1.Walczysz z ludźmi którzy prowadzą ,,Świętą Wojnę”, większych morali nie ma nawet armia USA.

 

2.Tyle lat uskuteczniali partyzantkę i skryte działanie że i szkolenia z taktyki mogli by prowadzić.

 

3.Na każdego zabitego wskakuje kolejnych dwóch bo to był czyjś syn,wnuk,brat,kuzyn i tak wkoło że nie da się odkręcić.

 

4.Musiał byś wystrzelać wszystkich talibów + rodziny 2 pokolenia wstecz wtedy byś wygrał.

 

Nie do wygrania.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

15 minut temu, BlacKnight napisał:

4.Musiał byś wystrzelać wszystkich talibów + rodziny 2 pokolenia wstecz wtedy byś wygrał.

 

Nie do wygrania.

Nie.

Wystarczy kontrola społeczeństwa, którą zaczynają realizować Chiny.

 

17 minut temu, BlacKnight napisał:

,Świętą Wojnę

Z racji wierzeń można zastosować ciekawy manewr ze świniami i nie pójdą już do nieba i dziewic.;)

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2021 o 14:26, Kleofas napisał:

Tylko nasuwa mi się pytanie - jak to jest, że najpotężniejsza armia świata, najlepiej finansowana, mająca najnowocześniejszą technologię itd. nie jest w stanie pokonać fanatyków z karabinami? 

 

Cóż, być może dlatego, że nasi tam byli, a dokładnie cały Taliban jest tworem "naszego rodaka" pana Zbigniewa Brzezinskiego. Jak widać wywiązał się z powierzonego zadania nadzwyczaj dobrze... aż za dobrze ...

 

Edytowane przez oxy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje pogodzić się z faktem, że Afganistan będzie pod rządami religijnych doktrynerów i ich bojówek. Ten kraj jest wewnętrznie tak bardzo plemienny, że aż czułem zażenowanie patrząc, jak próbuje się tam wprowadzać zachodnie wzorce parlamentarne. Jednocześnie zdaję sobie sprawę z tego, że wielu ludzi nie chce żyć w takim kraju. Dla nich jedynym wyjściem pozostaje ucieczka. Talibowie mi nie wadzą, lepiej pilnować, co robią niedobitki Państwa Islamskiego.

52 minuty temu, DOHC napisał:

Kolejny powód, aby przejść szkolenie wojskowe. Z każdym dniem są nowe powody.

Tzn. jakie? Talibowie tu przyjdą?

Edytowane przez zychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Brat Jan napisał:

Wystarczy kontrola społeczeństwa, którą zaczynają realizować Chiny.

 

Każde społeczeństwo można zniszczyć w dwa pokolenia. Wystarczy zniszczyć instytucję rodziny i wprowadzić system kar i nagród w 100% zależny od państwa. Gdyby marksistom się to opłacało to mieliby tam już dawno takie witaminiki jak u nas :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, zychu napisał:

Tzn. jakie? Talibowie tu przyjdą?

Mało to kolorowych?

Jakie. Wiele, między innymi coś takiego, jak nagonka na białych, heteroseksualnych mężczyzn. Obrażanie w reklamach, mediach, dyskryminacja prawna. Lewackie szaleństwo jak to, że profesorowi biegłemu w rozwijaniu nauki o genetyce odbiera się tytuły, gdyż mówi prawdę o niższym IQ rasy czarnej, kiedy opowiada dlaczego mimo XX lat pomocy, w Afryce dalej jest chujnia. 

Albo nauczyciel biologii został odwołany, gdyż uczył że są dwie płcie. Wszędzie toksyczna męskość, promowanie LGBT, rozwiązłego trybu życia, media społecznościowe spierdolone do potęgi, usprawiedliwienie zdrad, popularyzacja kuloldztwa i simpostwa, wywyższanie kobiet i kolorowych na nadludzi, publiczne procesy pokazowe jak za czasów UB (Derek Chauvin i reszta policjantów służących społeczności po tym, jak ćpun i bandyta George Floyd udusił się po przedawkowaniu narkotyków), programowanie ludzi na największą dotychczas skalę (Netflix i seksualizacja, promowanie kobiet i kolorowych jaki nadludzi, a mężczyzn jako pierdoły), do tego plandemia i totalitaryzm za nią idący, nasranie na konstytucję RP działaniami pis, nielegalne lockdowny, kwarantanny, niszczenie gospodarki, podatki. 

 

Popatrz co się dzieje w Chinach, tam jest już utopia, kamery oraz punktacja każdego obywatela, tam już jest za późno, tam już nie podskoczą. My jeszcze możemy, jeszcze możemy...

 

Ponadto historia ostatnich stu lat:

123 lata zaborów.

Powstania śląskie, oraz powstanie wielkopolskie.

Najazd rosyjski w 1920r.

Wojna w 1939, strata ponad 6 000 000 obywateli (procentowo największe straty w społeczeństwie, a należy pamiętać iż okaleczonych fizycznie i psychicznie było kilka razy tyle), w niewoli od 1939r do ok 1993, gdyż po 89r jeszcze w 92 wojsko ruskie było w Polsce, a praktycznie to nie mamy żadnej ileś tam RP tylko jest postkomuna, gdyby było inaczej byłaby dekomunizacja, a nie okrągłostołowcy dzielili by władzę. Kiszczak, Jaruzelski, Wałęsa, Tusk, Kaczyński, wszyscy na wolności, śmieją się z gojów. Szechter na wolności, czy to jest suwerenne państwo czy postkomuna?!

14 minut temu, Johny_B napisał:

Masz propozycje gdzie, bo chyba nie w WP

I tak i nie, chcę pójść tą drogą, krótkie i treściwe szkolenie. Późnej zobaczymy jaką drogę obiorę po emigracji. Albo wyjazd na stałe, albo będę walczył w Polsce, wtedy wstąpię do WOT. Na razie na jesieni coś takiego:

.https://wkuzamosc.wp.mil.pl/pl/pages/suzba-przygotowawcza-2018-06-27-0/

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Afganistan to Grobowiec Imperiów. Wiecie dlaczego? Bo tam nie ma o co walczyć. Masa chatek z kupy i zacofanych lokalsów. Telefon komórkowy i kałacha ma tam prawie kazdy. I to są jedyne oznaki cywilizacji. Gorąco polecam dokument VICE (wiem wiem ale jest naprawdę niezły) jeśli ktoś chce choć trochę zrozumieć co się tam dzieje "on the ground".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, DOHC napisał:

 

I tak i nie, chcę pójść tą drogą, krótkie i treściwe szkolenie. Późnej zobaczymy jaką drogę obiorę po emigracji. Albo wyjazd na stałe, albo będę walczył w Polsce, wtedy wstąpię do WOT. Na razie na jesieni coś takiego:

.https://wkuzamosc.wp.mil.pl/pl/pages/suzba-przygotowawcza-2018-06-27-0/

 

Jesli liczysz ze nauczysz sie czegos w WP to sie przeliczysz, gdyby glupota mogla latac to F16 nie bylyby potrzebne. Uwierz nie mowie tego zlosliwie.

 

Co do WP to instytucja strasznie zgnila, bylem bardzo blisko, na sama mysl jest mi niedobrze, to co widzialem nie nadaje sie do publikacji. Nienawidze tej instytucji,  a jakos na parady rownosci nie chodze.

Edytowane przez Johny_B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, Johny_B said:

Jesli liczysz ze nauczysz sie czegos w WP

 

Jak wojska nie bronię (bo to jest do pewnego stopnia patologiczna instytucja) to każde doświadczenie czegoś uczy. Te ciężkie szczególnie - jeśli nie dasz się im przytłoczyć i zachowasz pogodę ducha - szczególnie. Ja na koniec służby byłem w fatalnym stanie psychicznym. Ostatniego dnia dosłownie trząsłem się i byłem na skraju płaczu bo to wszystko co tam przeszedłem (a "koledzy" z kompanii próbowali ze mnie zrobić ofiarę - groźby i sytuacje na skraju bójki się zdarzały) uważałem że poszło na marne. Ledwo się trzymałem.

 

Półtora roku po wyjściu nie mogłem tego przetrawić. W końcu zdecydowałem się pójść do psychologa. Mówiłem głównie ja. On zadawał mi pytania. Dobrze było z siebie wszystko wyrzucić i dobrze że ktoś w ogóle tego słuchał bo tego potrzebowałem najbardziej. 

 

Obecna forma WP do mnie nie trafiła, (są tam świetni ludzie i zwykłe gnidy jak to w takich środowiskach), ale szkółkę miałem w 25bkpow, a tam podobno bywa dosyć ciężko (nie mam porównania). 

 

Dla mnie służba była ciężka psychicznie gdy zaczęły się ujawniać charaktery "kolegów". Na unitarce nie było źle. Każdy siedział cicho i zapierdalał.

 

Byli ludzie dla których służba była wręcza zabawą. 

 

Najpiękniejszą rzeczą było ciągłe przebywanie w terenie. Warunki pogodowe bywały różne ale opady śniegu mgły rześkie poranki - coś pięknego. Tego mi brakuje najbardziej bo w głębi ducha nie jestem cywilizowanym człowiekiem. Wolałbym żyć z dala od cywilizacji ale wśród ludzi (jakieś niewielkie osiedla gdzie wszyscy się znają i gdzie można zapuścić korzenie).

 

Wracając do wojska. Zależy jak na to wszystko spojrzeć. Ja wybrałem że z całej tej przygody coś dla siebie wyciągnę, i tak już od pewnego czasu trwa moja droga do wolności. Właśnie dzięki decyzji że pójdę do wojska - żałowałbym do końca życia że nie spróbowałem, a tak byłem widziałem przeżyłem i mimo że było mi tam cięzko to sobie to cenię bo trochę to zmieniło w moim myśleniu o ludziach i świecie na lepsze (w sensie bardziej zgodne z rzeczywistością). Przeszedł mi patriotyzm tak ochoczo deklarowany przez młodych ludzi. 

 

Jak widziałem mój pluton jak symulował atak sekcjami to sobie wyobraziłem jak by to było naprawdę i w tamtym momencie uświadomiłem sobie jakim koszmarem byłaby wojna. Żadna chwałą żadne piękne mundury i cała ta otoczka wojownika nie jest warta tego żeby przez coś takiego przechodzić. 

 

Stary żołnierz na szkoleniu opowiadał nam o piątkowym żołnierzu  który któregoś dnia po prostu się powiesił. Zostawił list w którym napisał dlaczego to zrobił. Miałem na kompanii kaprala który wrócił świeżo z misji w Afganistanie i stracił tam kolegę. Nie mam o tym nic do powiedzenia, ale było to po nim widać. Pokazywali nam zdjęcia ludzi zmielonych przez wybuchy pocisków moździerzowych. Kupa mięcha nie przypominająca człowieka.

 

Dlatego nie zdecydowałem się tam zostać. Długa służba odcisnęłaby mocne piętno na mojej psychice. Mimo wszystko jestem wrażliwcem. Upartym, i wytrzymałym ale wrażliwcem. Nie przeskoczę tego więc zaakceptowałem to. Mimo wszystko często wystawiam się na próby żeby nie stracić pazura, i w razie czego o siebie zawalczyć. 

 

Jeśli coś się zacznie będę musiał iść, ale nie chcę nigdy żadnej wojny. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DOHC napisał:

Mało to kolorowych?

Marzy ci się strzelanie do kolorowych? Powiedz to psychologom w WKU, będą zachwyceni.

 

Dobrze, że ludzie wciąż chcą iść do armii. Pytanie tylko, komu ta armia służy i będzie służyć w ciągu najbliższej dekady? Chciałbym wierzyć, że jest to armia narodowa, ale... - jesteśmy kolonią, a nie po to partia dokonała "przewietrzenia" w armii, aby któryś z dowódców wystąpił przeciw partii.

 

Prędzej będziesz strzelał do swoistego euroforu niż do kolorowych - chyba że kolorowi zasilą eurofor...

 

 

Edytowane przez zychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego, że Talibowie nie są/byli jeszcze niedawno już tacy źli? ;)

Teraz na tapecie jest/było państwo islamskie i jego franczyzy, a ono jest wrogo nastawione do Talibów.

 

1 godzinę temu, zychu napisał:

Tzn. jakie? Talibowie tu przyjdą?

Oni już tu są. Francja, Niemcy, Hiszpania, Szwecja... i codziennie przybywają nowi.

 

Rządowi Maroko nie spodobało się działanie Hiszpanii... to na jakiś czas kazali patrzeć swojej straży granicznej w inną stronę. No i taki był efekt, bo normalnie to Marokańczycy się nie bawią i strzelają. Erdogan robił to samo. UE nie chciała dawać kaski, to płoty na granicy były równane z ziemią, a Syryjczycy z obozów dla uchodźców puszczani do Grecji.

 

Edytowane przez BumTrarara
lit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykanie wchodzili do Afganistanu, Iraku i innych państw bo mieli w tym jakiś interes. A nasi? Po co wysyłano naszych chłopaków do Iraku? Co w ten sposób uzyskaliśmy? 

 

Lepper kiedyś ładnie wyjaśnił tych dupowłazów.

 

 

Edit: skoro jesteśmy już w temacie islamskich fundamentalistów, to zadaję pytanie: cóż to się stało z Al-Kaidą i państwem islamskim? :) Gdzie się oni podziali? A może...?

 

 

Edytowane przez cst9191
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, zychu napisał:

Marzy ci się strzelanie do kolorowych?

Gdzie tak napisałem? Masz pytanie, masz odpowiedź odnośnie talibów i ich podobnych. 

 

20 minut temu, zychu napisał:

Pytanie tylko, komu ta armia służy i będzie służyć w ciągu najbliższej dekady?

Dobre pytanie. Nie wiem stary komu, ale wiem co było w przeszłości. Na takim Wołyniu np, bierność oznaczała śmierć. Ludzie którzy uważali, że im się to nie przytrafi po prostu byli mordowani. Ci którzy uciekali albo walczyli mieli szanse zginąć, ale jednocześnie mieli dużo większe szanse na przeżycie niż zostając i dając się zamordować. 

 

@Trevor nie wiem co mnie czeka ale wiesz co czuję. Jeśli nie spróbuję, będzie kicha. Charakter mężczyzny wykuwa się w ogniu. A co do starego wojska to wiem że był syf i zgnilizna, przemoc, mobbing, jakieś jebane musztry zamiast praktycznych umiejętności. 

 

Godzinę temu, Johny_B napisał:
Godzinę temu, DOHC napisał:

 

Jesli liczysz ze nauczysz sie czegos w WP to sie przeliczysz

Zdaję sobie sprawę, że w służbach państwowych jest z reguły chujnia. Może znasz więc jakąś inną alternatywę? 

Ogólnie teraz troszkę opadłem z sił z powodu pracy obecnej, ale w PL robiłem treningi wg WOTowskiej aplikacji, i progres był ogromny. 

Do tego strzelanie z pneumatyki, a gdy byłem na strzelnicy, z dziewiątek szło mi bardzo dobrze, kałach też nieźle, aż gość nie mógł uwierzyć że nigdy nie strzelałem gdyż mi broń nie skakała (to zasługa jazd motocyklami w terenie, trzeba trzymać kierownicę na piachu i nierównościach). 

 

Tak czy tak, po prostu jest ostatni dzwonek na zrobienie takiej akcji, późnej... Może być już za późno.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, DOHC said:

nie wiem co mnie czeka ale wiesz co czuję. Jeśli nie spróbuję, będzie kicha. Charakter mężczyzny wykuwa się w ogniu. 

 

Wiem. Jeśli cię ciągnie - idź i się nie ogladaj. Moja rada. Nie poddawaj się i wytrwaj do końca choćby skały srały. Duma pozostanie, i rozwiniesz charakter. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2021 o 09:47, Strusprawa1 napisał:

Tylko nasuwa mi się pytanie - jak to jest, że najpotężniejsza armia świata, najlepiej finansowana, mająca najnowocześniejszą technologię itd. nie jest w stanie pokonać fanatyków z karabinami? 

 

Pokonać są w stanie, ale najgorzej jest zdobyty teren utrzymać i go ustabilizować.

 

A nie pomyśleliście o jednym - tutaj nie chodziło o "zwycięstwo". Zarówno Irak jak Afganistan miał ten region ZDESTABILIZOWAĆ a nie uspokoić.  Amerykanom nie zależało na spokoju w tamtej okolicy. Dodajcie do tego wietrzenie demobilu i robienie miejsce na nowe zabawki. Biznes. 

 

Libia, Syria - jedna wielka destabilizacja.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.