Skocz do zawartości

Zakup lasu


maroon

Rekomendowane odpowiedzi

Tereny leśne mają atrakcyjne ceny. Są pewne haczyki, np. konieczność prowadzenia prac porządkowych, posiadania planu utrzymania lasu, itp. 

 

Z drugiej strony kilka ha lasu można mieć za śmieszne pieniądze. 

 

Ktoś posiada, może się z praktyki wypowiedzieć jak to wygląda? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, maroon napisał:

Są pewne haczyki, np. konieczność prowadzenia prac porządkowych, posiadania planu utrzymania lasu, itp. 

Może dojść np do pożaru w lesie i wtedy chyba zostałby Ci fajny teren za grosze. Ale to mała szansa, że słońce przez butelkę zapali liść który doprowadzi do wypalenia drzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Analconda napisał:

Może dojść np do pożaru w lesie i wtedy chyba zostałby Ci fajny teren za grosze. Ale to mała szansa, że słońce przez butelkę zapali liść który doprowadzi do wypalenia drzew.

 

Dostaniesz prikaz z Nadleśnictwa zasadzenia nowego :)

Mamy bańkę na nieruchach i małpi popyt na nie.

Jak coś jest tanie, to nie ma haczyka.

Ma w sobie całą kotwiczkę!

 

images?q=tbn:ANd9GcQYYKYXyIUQso9CtLukOlT

 

  • Like 2
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Margrabia.von.Ansbach przyjąłeś błędne założenie, że zakup ma być w celach spekulacyjnych. Znam ustawę. Pytam jak to w praktyce wygląda jak masz swój las, który po prostu masz, a nie jakiś niedojebany fliper kupuj-sprzedaj. 

 

Ps. Czy pytanie brzmiało "Hej, gołodupcy, odpowiedzcie mi o swoich piromańskich marzeniach o lesie?" No chyba nie. 

Edytowane przez maroon
  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Margrabia.von.Ansbach said:

Nie mam lasu, nie wypowiem się :)

Ale chyba ktoś w rodzinie żony ma.

Podpytam się przy okazji jak to wygląda z praktycznej strony.

Dzięki. W ustawie nie ma takich rzeczy jak np. 

 

- czy w swoim lesie możesz sobie zrobić np. tor do crosu do prywatnego użytku? 

- czy możesz zrobić miejsce do biwakowania/survivalu

- czy możesz ogrodzić swój las? 

- czy w swoim lesie możesz postawić np. domki na drzewach albo ambonę myśliwską? 

- czy możesz do lasu wypuścić np. strusie i je hodować? 

 

Itp. itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maroon sąsiad przez miedzę ma sporo lasów, jak go spotkam to zapytam. Na razie głównie zwoził swoim suvem z przyczepką drewno, które jest jego głównym paliwem grzewczym i coś tam ktoś czasem od niego kupi parę kubików do kominka. Basen kąpielowy też sobie podgrzewa w ogrodzie piecem na drewno. Generalnie grzeje hacjendę za free swoim opałem. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Rnext said:

 Generalnie grzeje hacjendę za free swoim opałem. 

To jest przykładowo jeden z dużych plusów w dobie ciągłego wzrostu cen energii. 

 

Mozna sobie postawić np. generator elektryczny na gaz drzewny i masz też prąd bez ograniczeń za free (- koszty eksploatacji). Widziałem coś takiego w Bieszczadach. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, maroon napisał:

Dzięki. W ustawie nie ma takich rzeczy jak np. 

 

- czy w swoim lesie możesz sobie zrobić np. tor do crosu do prywatnego użytku? 

Wątpie, niszczysz przyrodę-popytaj

Cytat

- czy możesz zrobić miejsce do biwakowania/survivalu

jak dobrze zabezpieczysz, ale trzeba pytać kogoś z nadleśnictwa.

Plan Urządzenia Lasu - co to takiego? - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu - Lasy Państwowe 

Cytat

- czy możesz ogrodzić swój las? 

- czy w swoim lesie możesz postawić np. domki na drzewach albo ambonę myśliwską? 

- czy możesz do lasu wypuścić np. strusie i je hodować? 

 

Itp. itd. 

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu sporządzania planu urządzenia lasu, uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu (sejm.gov.pl)

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu sporządzania planu urządzenia lasu, uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu (sejm.gov.pl) 

Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 sierpnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu uznawania lasów za ochronne oraz szczegółowych zasad prowadzenia w nich gospodarki leśnej. (sejm.gov.pl) 

Trzeba pytać leśniczych, na stronach różnych.

Żeby się nie wpakować w przestępstwo niszczenia przyrody z kodeksu karnego.

Rozdział XXII. Przestępstwa przeciwko środowisku - Kodeks karny [KK] (arslege.pl) 

 

Edytowane przez Kamil9612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, maroon napisał:
50 minut temu, Rnext napisał:

 Generalnie grzeje hacjendę za free swoim opałem. 

To jest przykładowo jeden z dużych plusów w dobie ciągłego wzrostu cen energii. 

Gdyby nie unia, która chce zabronić używania pieców na paliwa typu:

drewno, węgiel chyba od 2028r.

Z opałem jest kupa roboty, ale fakt faktem z własnego lasu, tylko transport Cię kosztuje.

 

Edytowane przez Leniwiec
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Leniwiec said:

Gdyby nie unia, która chce zabronić używania pieców na paliwa typu:

drewno, węgiel chyba od 2028r.

Niemiaszki chcą, bo i nie dziwota - będą jedynym autoryzowanym dystrubutorem ruskiego gazu na Europę.

Zresztą oni od zawsze mieli sentyment do dwóch rzeczy - pieców i gazu ;)

  • Like 4
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, bez sensu inwestycja. Nie bez przyczyny ceny są niskie. Jeśli chcesz korzystać z lasu zgodnie z prawem to za wiele w nim zrobić nie możesz. Działki na budowlaną tak łatwo nie przerobisz. Drzewa bez zezwolenia nie wytniesz, na dziczyznę bez zgody związku myśliwych nie masz co liczyć, o miejscu do survivalu, torach crosowych możesz też zapomnieć raczej.

Inaczej jest jeśli nie przeszkadza Ci ryzyko konfliktu z prawem, ale w to nie wnikam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lambert W górach jest od groma lasów prywatnych. Górale tonami zwożą drewno, robią przecinki pod trady zjazdowe, ba nawet całe stoki. Stawiają jakieś wiaty, domki, zjeżdzalnie robią.

 

@Kamil9612 Dzięki poczytam, ale bardziej mnie interesują opinie i praktyka posiadaczy, niż leśnika, bo w leśnictwie to wiadomo, że u jednego można wszystko, a u drugiego nic, poza tym nawet jak coś wolno, to się nie dowiesz, że wolno. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej rodzinie Mamy kilka hektarów lasu, ale jedynie wycinamy drzewa z niego na opał, ewentualnie, nam kradną. Myślę że gdybyś ogrodził lasek i zrobił sobie tor crosowy to by nie było problemu.

 

Mnie najbardziej wkurw..ją grzybiarze, kradnący grzyby z tego lasu. Wstydu nie mają, złodzieje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maroon napisał:

@LiderMen A lasy państwowe wam się wpindalają w to, co z tym lasem robicie? Kontrolują? Czy aby na papierze było ok? 

Mam około 0,5 h lasu. Nigdy nic nie pisali, nigdy nie dzwonili. Jak chcesz wyciąć drzewo to jest prawo leśne, musisz znakować drewno etc.

W praktyce kradną mi średnio 3-4 drzewa na rok, leśniczy ma to w pompie. Nie liczę tu choinek, które kradną na święta. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, maroon napisał:

W górach jest od groma lasów prywatnych. Górale tonami zwożą drewno, robią przecinki pod trady zjazdowe, ba nawet całe stoki. Stawiają jakieś wiaty, domki, zjeżdzalnie robią.

Pytanie czy robią to legalnie czy nie. Zgodnie z prawem nie możesz od tak wyciąć drzewa nawet z własnego podwórka jeśli obwód jego pnia przekracza bodajże 30 cm. Musisz mieć na to zgodę z urzędu. Niby nic wielkiego, bo trochę się nałazisz ale załatwisz co chcesz, tylko...

Czy warto zainwestować 40-50k cebulionow po to żeby mieć drzewo na opał i musieć uzyskać zgodę żeby jedno drzewo wyciąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lasów prywatnych jest odpowiedni "leśniczy" w gminie.

Co do posiadania, to każdy teren leśny ma określony plan zagospodarowania,  co do dopuszczalnej wycinki, rodzaju drzew które tam mają rosnąć itd.

Prawdą jest, że jeżeli wycinasz drzewa to musisz nasadzać nowe, są na to nawet jakieś programy, dot zalesiania lasu, dofinansowania.

Niestety w lesie nie można stawiać nic, domków, przyczep (ja ze swojego lasu taki domek musiałem wywieźć 😅, w którymś temacie na forum pisałem już na ten temat).

Legalnie z tego co wiem w lesie można postawić tylko ambonę myśliwską ( swoją drogą to też dobry paradoks 😆)

 

Tutaj garść informacji na temat:

https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/jakie-prawa-przysluguja-wlascicielowi-prywatnego-lasu

 

Jak masz wolną gotówkę i las w dobrej cenie kupuj, nie stracisz na pewno, ale na kokosy czy życie w dziczy bym się nie nastawiał 😉@Piter_1982 o ulach nie wiedziałem, ciekawy pomysł 😉

Edytowane przez Misfits
Temat taty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Misfits Bardziej mnie interesuje kwestia możliwości postawienia wiaty, zrobienia miejsca biwakowego, np. na polanie leśnej, czy nad brzegiem jeziora z którym graniczy las. Skoro można na polanoe wysiać zboże, to może można też inne rzeczy.

 

Jak ci kazali zabrać domek (mobilny domniemuje), to się posiłkowali jakimś paragrafem, że nie wolno, czy zdaniem leśniczego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maroon napisał:

@LiderMen A lasy państwowe wam się wpindalają w to, co z tym lasem robicie? Kontrolują? Czy aby na papierze było ok? 

Nie, od kąd żyje jeszcze nigdy się lasy państwowe nie wpierniczyły no może poza jednym incydentem w postaci wycięcia jednego drzewa, (błąd ludzki) którego potem oddali ze swojego przygranicznegjo terenu.

 

Najgorsi są ci od lini elektrycznych bo wycinają drzewka samisiejki pod linią na dużem obrzarze  około pół hekrara i nie poczuwają się do odpowiedzialności żeby zapłacić za wycięte drzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, maroon napisał:

 

Jak ci kazali zabrać domek (mobilny domniemuje), to się posiłkowali jakimś paragrafem, że nie wolno, czy zdaniem leśniczego?

Domek to była taka chatka 3x4 postawiona z bali i desek, taka pustelnia, bo jak jestem dziecko lasu. 😆

Nie pamiętam już dokładnego paragrafu, ale brzmiał on że na działce leśnej można postawić tylko i wyłącznie urządzenia służące gospodarce leśnej ( ambony się na to łapią). Cokolwiek innego jest samowolą budowlaną i mogą wezwać nadzór. 

W praktyce drogi są dwie ( o ile działka nie jest objęta MPZP). Występujesz do gminy o WZ lub wykluczenie działki z gospodarki leśnej , albo stawiasz co chcesz i liczysz że nikt się nie przyczepi. 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Misfits said:

 działce leśnej można postawić tylko i wyłącznie urządzenia służące gospodarce leśnej ( 

😉

Hmm. A wiata do przechowywania maszyn i urządzeń służących do pielęgnacji lasu? 😁

 

Debilne są te przepisy. 

 

W US, Kanadzie, Skandynawi czy na Syberii idą do lasu, stawiają chaty z bala i nic komu do tego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.