Skocz do zawartości

Nowy kanał historyczny głównie o II wojnie światowej, proszę o rady które ułatwią mi tworzenie takich filmów, które dadzą ludziom przyjemność, rozrywkę, będzie po prostu przyjemnie :)


Rekomendowane odpowiedzi

Od miesiąca albo i dłużej, noszę się z zamiarem założenia nowego kanału, gdzie będę nagrywał najczęściej o tym, co się działo podczas 2 wojny światowej. Ten temat ubóstwiam, jest to moja pasja, a być może poruszę też tematy z innych okresów historycznych. Jeśli mnie zainteresują, zaciekawią, kilka a nawet kilkanaście takich mam, to też się douczę i stworzę jakiś dobry materiał. Dobry w mych czach, a dla innych niekoniecznie... życie.

 

I powstało ważne pytanie - czy to ma być tylko nagrywane głosowo, jak na Radio Samiec2 (jakieś zdjęcie i mówię), czy też ma to być film, niekoniecznie taki, że stanę obok np. dużej mapy i będę mówił, tylko film gdzie mnie nie widać, a na ekranie pojawiają się obrazy. Niektórzy w takich momentach wystawiają swoją twarz nawet.

 

Z obrazem jest masa kłopotów:

 

1. Czas pracy znacznie się wydłuża, z godzinki, dwóch gdy tylko mówię, do pewnie kilku godzin gdy trzeba będzie poskładać obraz np. z kilkuset zdjęć i filmów. I to o tyle, jeśli niczego nie popsuję, a popsuję na pewno.

 

2. Nie mam do składania filmów umiejętności, ani przede wszystkim cierpliwości. Oczywiście w shotcut coś lekkiego i nieskomplikowane złożę, ale to wszystko. Chyba będę musiał się nauczyć obsługi softu na Tip Top, chociaż wolałbym nie. Kupiłem kiedyś w promocji vegasa, ale jest to trudny w obsłudze program, przynajmniej dla mnie. Wszystko czego się nie lubi robić, wydaje się mega trudne.

 

3. Długa robota przy ogarnianiu filmu mnie wkurza, bo niestety lubię krócej pracować i szybciej doświadczyć przyjemności za to co zrobiłem, niż pracować długo i dłużej czekać aż doświadczę większego spełnienia. To brzydka cecha, ale cóż zrobić :)

 

No i problem największy. Skąd brać materiały audio wizualne z 2 WŚ? Słyszałem że są bardzo drogie, więc jeden filmik mógłby naprawdę straszne pieniądze kosztować. Gdy mamy film godzinny - to zdjęcia i filmiki (może być i sto zdjęć) to masa tego będzie, a wszystko drogie tak bardzo, że wyjdą jakieś kosmiczne pieniądze.

 

Ktoś mi ostatnio mówił, że gdy minie 70lat od ostatniej wojny,  to zdjęcia są dla każdego (wygasają prawa autorskie), ale wiadomo że jakoś to sprytnie obeszli. Nie chcę nikogo okradać z jego zdjęć, chcę uczciwie, czysto to wszystko załatwić. Może tak jak jest pixabay, strona z której korzystam i masa darmowych zdjęć do użytku komercyjnego, to i może jest taka strona ze zdjęciami z 2 wojny światowej?

 

Z góry dziękuję za konkretne rady.

 

I co w ogóle myślicie o takim kanale? Wiadomo że miliardów na tym nie zarobię, ale daje mi to przyjemność, a także przybędą na mój kanał goście z dużą wiedzą by mnie poprawiać, a ja zamierzam z takich dobrych rad skorzystać. Historii człowiek uczy się całe życie, tyle jest wiedzy, ciekawostek i smaczków.

 

Nazwy kanału nadal nie mam, ogólnie mam dwa typy ale raczej mi nie pasują: Hihihistoria - symbolizuje że historia jest w sumie śmieszna, ciągle to samo, wojny, spiski, walka o zasoby i niewolników.

 

"Historię piszą zwycięzcy" - fajne ale długie, nie wiem też czy youtube przyjmie taką nazwę.

 

No i coś co bardzo mi się podoba, ale nie ma mowy żebym to zrobił - "historia bez gumy" - czyli niebezpieczna, prawdziwa i przyjemna, bez żadnych ograniczeń :)

 

  • Like 3
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można mówić coś na jakiś temat, a na ekranie lecą jakieś filmiki, albo zdjęcia jakichś dokumentów/ traktatów itp. Np.: mówisz o Bitwie pod Stalingradem, a w tym samym czasie leci filmik z walk w tym mieście. To sprawi, że kanał będzie ciekawszy i generalnie takie kanały mają większą widownie niż jeśli jest tylko statyczny obraz przez całe nagranie. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tam podoba się ta nazwa. Hihihistoria. :D

 

Pomyślałbym nad formą tego co chcesz wrzucać. Na polskim YT jest trochę kanałów o historii.

Te bardzo popularne maja niestety ale formę, gdzie facet rozmawia a w tle jest jakiś obraz.

Czy to History Hiking, gdzie pan ciekawie opowiada ale i przechadza, oprowadza nas po terenie, gdzie się coś działo czy Historia Bez Cenzury, gdzie są jakieś slajdy na śmiesznie i nie tylko w tle.

 

Widać, że jest popyt na takie kanały a jak ktoś ciekawie opowiada, to jest w stanie zainteresować całe masy.

Proponuję inspirację wziać od najlepszych i zrobić swoisty mix.

 

Na początek zacząłbym od jakiegoś dobrego intro.

PS. Skoro nie lubisz montować, to może udało by Ci się nawiązać współpracę, z kimś, kto się an tym zna?

Nie mówię tu o specjaliście w swoim fachu ale o kimś, kto jest niezły ale jeszcze sie uczy :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie idealne są te kanały. Opowiadając i pokazując filmy/mapy dobrze działają na wyobraźnię. IMO pokazywanie siebie w nagraniach o tematyce historycznej to błąd:

 

1) https://www.youtube.com/channel/UCfCKvREB11-fxyotS1ONgww/videos

 

2) https://www.youtube.com/c/EpichistoryTv/videos

 

3) https://www.youtube.com/channel/UCffCZhWRKiNeirye8kyfC3Q

 

4) https://www.youtube.com/c/Eastory/videos

 

5) https://www.youtube.com/c/WorldWarTwo/videos (choć jesli już to w ten sposób jak ten gość)

 

6) https://www.youtube.com/c/HistoryMarche/videos

 

Żeby mieć miliony wyswietleń na kanale historycznym trzeba w jedno wideo włożyć na prawdę ogrom pracy. Sam o tym myślałem, ale odbiłem się od animacji (na mapach) - nie bardzo wiem jak by się za to zabrać i już chęci brak. Kiedyś łomotałbym godzinami na kompie byle jedna mała rzecz się zgadzała z której potem byłbym mega dumny. Dzisiaj już nie mam ochoty ani cierpliwości. 

8 minutes ago, Marek Kotoński said:

Tylko skąd wziąć te materiały filmowe? :(

 

Musisz szukać materiałów Open Source. Nie wiem czy biblioteka kongresu takie udostępnia: 

https://www.loc.gov/film-and-videos/?q=world+war+ii&all=true

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, manygguh said:

Można mówić coś na jakiś temat, a na ekranie lecą jakieś filmiki, albo zdjęcia jakichś dokumentów/ traktatów itp. Np.: mówisz o Bitwie pod Stalingradem, a w tym samym czasie leci filmik z walk w tym mieście. To sprawi, że kanał będzie ciekawszy i generalnie takie kanały mają większą widownie niż jeśli jest tylko statyczny obraz przez całe nagranie. 



To zależy. Są kanały, gdzie ktoś w tak przyjemny sposób opowiada, że nie trzeba żadnych cięć, przebitek etc. Bardzo lubię słuchać Plociuch Historyczny
 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masę materiałów możesz pozyskać z kolekcji gazet wojennych, na Allegro chodzą za ok. 200 zł, albo pojedyncze, ale sporo tego można jeszcze znaleźć. Sam chyba mam gdzieś w piwnicy, ale nie pamiętam. Musiałbym zobaczyć. Za miesiąc będę w domu rodzinnym to poszukam i ci wyślę ewentualnie (pod warunkiem, że znajdę). W tych segregatorach były gazety, więc pomysł taki, że ciemniejszy klimacik, fajka, stare radio i gazeta otwierana z niepokojem. Odtwarzasz jakiś moment w historii, jakiś dzień, dzięki tym gazetom mniej więcej można to zrobić i omawiasz, jak żyli ludzie i działania w skali makro. Gazeta w łapie z tych czasów jako rekwizyt i materiał jednocześnie. Tak bym kombinował, jakbym nie chciał czasu tracić na montaż. Zawsze to jakiś pomysł na urozmaicenie. Za małolata się w tym zaczytywałem i naprawdę zajebiste ciekawostki były.

 

Ogrywaj też jakieś gry wojenne, czołgi i jednocześnie odwołuj się do bitw, rób jakieś symulacje. Fajnie ci to wychodzi moim zdaniem. Łączenie takiej formy rozrywkowej z bardziej poważną. Taki gameplay + historia xD Rzucam luźno oczywiście. Nie wiem, czy coś się dopasuje do twojej wizji.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłbym na treściwość. Gdy filmiki będą 10-15 minut, bez dygresji i lania wody, to i materiałów będzie potrzeba mniej, i czas obróbki krótszy. No i nie daj się zbanować za Hitlera, jak już raz powiesz coś o nim (a nie da się nie mówić), pomówić jest łatwo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Fury King napisał:

Jest ewangelia wg św Marka. Niech będzie Historia wg... Marka 🙂

 

Za bardzo kojarzy się z Wenecją i jej imperialnych zapędach kolonialnych w średniowieczu.

 

Kanałów historycznych jest tak wiele i tak różnych, że ciężko ocenić jak będzie. Kwestia gustu.  Widzę 'Samczą Historię' ale to musiałoby się rozciągnąć daleko poza drugą wojnę światową.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za wszystkie rady. Obecnie ten tydzień to sądy i zeznania, więc ten tydzień raczej odpuszczę temat.

 

Nadal pod znakiem zapytania stoi to, skąd brać legalne filmy i zdjęcia. Bez tego jeden, dwa filmy i raz że skasują kanał, dwa że możliwe sprawy sądowe o wykorzystanie czyjejś własności intelektualnej czy coś w tym stylu. Musi być perfekt 100% legalnie, bo będę pod gigantycznym ostrzałem.

 

Obecnie w każdej wolnej chwili zaczytuję się w książkach historycznych, tematów nie braknie na pewno :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 lat to od śmierci autora, a nie od końca wojny. Wchodzą wtedy do tzw. domeny publicznej, ale są wyjątki.

 

Ogólnie szukałbym materiałów na licencji otwartej (są różne, zwykle takie, że trzeba oznaczyć źródło i nie można na nich zarabiać). Oznaczasz autora i jest ok. Szukaj materiałów z odpowiednią infografiką. Np. na Wikipedii jest masa takich zdjęć. Filmy - szukaj kursów na zagranicznych uczelniach. Sporo fundacji też użycza. Z tego co pamiętam to np. fundacja Gatesów kupiła wykłady Feymana od jego uniwersytetu i udostępniła. Nigdy nie interesowałem się jakoś szczególnie historią, ale patrzyłbym właśnie na jakiś duże instytuty za granicą raczej. 

 

cc_1-768x565.png

 

Tu lektura obowiązkowa: https://creativecommons.pl/poznaj-licencje-creative-commons/ . Tylko uważaj czy ktoś kto to udostępnia i oznacza jest poważny. Co innego bloger z Azerbejdżanu co innego Uniwersytet Stanforda. Wikipedia jest na początek najbezpieczniejsza i ma naprawdę sporo materiałów, zawsze warto sprawdzić też co jest na stronach w innych językach nawet bardzo egzotycznych. Przy każdym zdjęciu na wiki masz "szczegóły pozwolenia". Jest też coraz więcej materiałów video.

 

 

ps. konkurencja jest ogromna, ale trzymam kciuki. Może zamiast analizowania książek lepiej by było na żywo odwiedzić jakieś miejsca tak jak robi to np. https://www.youtube.com/channel/UCCvPTDuK7LsXrzPUmi9AZzA . Wtedy nadajesz osobisty rys. Albo ezoteryka w czasie wojny? Pewnie można by zrobić nawet serie o wierzeniach na wszystkich frontach i duchowości żołnierzy konkretnych armii. Jak to było z tym astrologiem słynnego akwarelisty ;)? 

 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może efekt kuli śnieżnej? Zacząć od audycji i jeżeli "siądzie" i słuchaczy będzie przybywać, to urozmaicić o legalne, darmowe materiały wizualne? A jeżeli wtedy również słuchaczy będzie przybywać to zrobić zrzutkę na jakimś patronite na odpimpowany wizualnie odcinek? Itd. itd. aż do momentu gdy kanał będzie tworzony przez cały zespół solidnie wynagradzanych redaktorów i specjalistów od animacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.08.2021 o 10:21, Marek Kotoński napisał:

Tylko skąd wziąć te materiały filmowe? :(

 

Może stąd: http://www.fn.org.pl/pl/page/217/udostepnianie-zbiorow.html zastanawia mnie tylko jak jest z licencją na takie materiały, na stronie jest info, że można sobie ogarnąć licencję na publikacje, pewnie jak to w życiu bywa kwestia ceny. Mi się wydaje, że nawet same materiały filmowe w przedstawieniu wydarzeń historycznych nie będą, aż tak istotne. Można zastosować zdjęcia, zlepek zdjęć (w sumie zlepek zdjęć - klatek to już film :D). W każdym razie, temat trudny, by historie przedstawić w sposób zrozumiały dla odbiorców, w różnym wieku. Bo jednemu będzie odpowiadała konwencja "historii bez cenzury" a drugiemu "Sensacje XX wieku". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w tej chwili na wiki jest ponad 5k video (od 30 sekundowych po ponad 20 minutowy materiał o skutkach bombardowania Nagasaki) o II wojnie światowej, kilka otworzyłem i większość w domenie publicznej.

 

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?search=II+world+War&title=Special:MediaSearch&go=Przejdź&uselang=pl&type=video

 

@Marek Kotoński na kilka pierwszych filmów powinno wystarczyć. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.