Skocz do zawartości

Spis powszechny - porada prawna


Rekomendowane odpowiedzi

Jak już deklarowałem kilka razy, nie zamierzam brać udziału w tej szopce. Połączenia od rachmistrza nie odebrałem, choć wcale nie dlatego, że nie chciałem - po prostu nie noszę telefonu przy sobie. Gdy próbowałem się połączyć, numer był zajęty. Więcej do mnie się nie dobijano. Sytuację mam taką, że wynajmuję pokój w jednym miejscu, zameldowany jestem gdzie indziej, a w jeszcze innym miejscu przebywam. I tak się bujam pomiędzy wschodem a północą kraju. Teraz pytanie:

- kara przewidziana jest dla osób, które odmówią udziału w spisie. A co z ludźmi, którzy nie wzięli w nim udziału? Nie odebrali połączenia od rachmistrza, nie wiedzą nawet, czy taki był u nich pod drzwiami, a internetu nie mają lub nie korzystają z niego. Czy również i tu ignorancja obywatela (niewiedza o spisie powszechnym) traktowana będzie jako podstawa do ukarania?

 

Nie ukrywam, że odwlekam tę nieprzyjemność, ile się da. No i mam odłożone pięć koła, specjalnie po to, aby chujkom zapłacić w razie konieczności. Jesteśmy pod butem psycholi i kryminalistów, zatem liczę się nawet z jakimś rodzajem odwetu na nieposłusznych obywatelach.

 

https://businessinsider.com.pl/narodowy-spis-powszechny-2021-posypaly-sie-pierwsze-kary/mwe78q2

 

Z artykułu wynika, że urzędy ukarały ludzi, którzy w konfrontacji z rachmistrzem jednoznacznie odmówili wykonania obywatelskiej powinności. Swoją drogą, i tutaj znalazł się śliczny grzybek, istny miód na serce rodzącego się we mnie anarchisty:

Cytat

dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego: (...) jego zdaniem jednym z powodów unikania spisu powszechnego jest generalnie niskie zaufanie Polaków do państwa.

- Przyczyniły się do tego między innymi patomarketingowe firmy, które wydzwaniają na potęgę do wszystkich, próbując coś oferować. Ludzie są tym zmęczeni. Rachmistrzom trudno jest prowadzić wywiady przez telefon, bo wiele osób jest po prostu zrażonych do tej formy.

 

A zatem: niskie zaufanie obywateli do państwa. W punkt, celne spostrzeżenie. Ale nie przyczyniły się do tego "patomarketingowe firmy", a działania samego państwa, które jest obecnie największym wrogiem obywatela.

Edytowane przez zychu
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, zychu napisał:

A zatem: niskie zaufanie obywateli do państwa. W punkt, celne spostrzeżenie. Ale nie przyczyniły się do tego "patomarketingowe firmy", a działania samego państwa, które jest obecnie największym wrogiem obywatela.

 

Nie chcę aby moje dane były przechowywane w obcym państwie, w tym przypadku mowa o Izraelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie ma nic za nie spisanie się.  To wcale nie jest takie oczywiste.  Trzeba by przeczytać ustawę o spisie z 2019.

Ale na pewno można im powiedzieć, że mają dzwonić a jak zadzwonią to spytać "jaką ją mam możliwość weryfikacji pańskiej tożsamości, że jest pan/i tym za kogo się podaje?". Nie ma żadnej, nawet numer można podrobić*, więc proszę przyjść osobiście, z legitymacją odpowiedniego urzędu i dowodem osobistym, na dowód, że to Pan/i. Wtedy możemy dyskutować. A jak przyjdą to powiedzieć żeby się nie zbliżali bo mamy stan pandemii  ogłoszony przez rząd i dopóki jest  pandemia to proszę nie narażać  mojego życia na niebezpieczeństwo.    Proszę przyjść jak się skończy pandemia.

 

Wg mnie to^ nie jest odmowa, bo masz szczerą chęć współpracy ale obiektywne okoliczności to uniemożliwiają.

 

--

* nawet nasz najważniejszy sojusznik ostrzega przed tym na rządowej stronie (fcc.gov/spoofing)

 

Co to jest Spoofing?

Spoofing jest, gdy dzwoniący celowo fałszuje informacje przekazywane do wyświetlacza ID rozmówcy, aby ukryć swoją tożsamość. Oszuści często używają spoofingu sąsiedzkiego, aby wydawało się, że połączenie przychodzące pochodzi z numeru lokalnego, lub spoofują numer z firmy lub agencji rządowej, którą możesz już znać i której możesz ufać. Jeśli odbierzesz połączenie, oszuści wykorzystują oszukańcze skrypty, próbując ukraść Twoje pieniądze lub cenne informacje osobiste, które mogą zostać wykorzystane w nieuczciwej działalności.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj:

 

Nie odbieraj telefonów z nieznanych numerów. Sprawdzaj post factum na "kto dzwonil" itp.

Kontakt osobisty, nie odmawiaj ale z uwagi na stan epidemii proś o inną formę, nie osobistą. Nie potwierdzaj że jesteś kim jesteś.

Jeśli dostaniesz list, to tylko polecony można udowodnić że doszedł.

A jeśli jednak dostaniesz karę (5k max) ale w sądzie powinieneś zbić (bałeś się bo jest epidemia itd., gwarancja prawa do prywatności w konstytucji) niech to bedzie 1-2k grzywny.

Nie będziesz jedyny w sądzie i skończy się pewnie jak z karami za maseczki.

Czy to wysoka cena za prywatność?

 

Pamiętaj spis jest po to by wiedzieć co i komu będzie można komuś zabrać ... .

 

Art.  47.  [Prawo do ochrony prywatności]

Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minutes ago, Orybazy said:

Nie odbieraj telefonów z nieznanych numerów. Sprawdzaj post factum na "kto dzwonil" itp.

 

Jeśli znasz numer, z którego mają dzwonić to odbierz i spław jak pisałem wyżej. Powołaj się na stronę  Federalnej komisji komunikacji i każ im przyjść osobiście.

Skoro jest tak jak mówisz to oni cię nigdy w życiu nie znajdą.

 

Możesz nawet oskarżyć ich o bycie oszustem i zgłosić to pisemnie (może być email) do nich. Wiadomo, że nic z tym nie zdobią ale będziesz miał pidkładkę a oni żeby to wykorzystać będą musieli coś z tym zrobić.

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.