Skocz do zawartości

Psychologiczne podejście do pożyczania i oddawania


ManOfGod

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.miałem ostatnio kilka akcji,że pożyczyłem komuś coś. Jakieś drobne rzeczy i teraz nie kumam może ktoś mi wytłumaczy jak to działa. Po pierwsze muszę się dopominać o swoje rzeczy po drugie ludzie często robią się niemili,gdy to robię. Ostatnio robię się bardziej asertywny i wywołuje to agresję. Nie rozumiem tego,czy ktoś może mi wytłumaczyć jak to działa? Na pozór wydaje się to nielogiczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy pożyczasz to swoje, ale gdy oddają to już ich. To proste - przywiązanie. Stąd agresja, próby unikania, wywijania. Ludzie po prostu sądzą (mimo, iż to nie logiczne), że te pieniądze są ich własnością. Podobnie uważamy, że "ta kobieta jest moja". Myślisz, że jest twoja (i tylko twoja) na zawsze. Tak naprawdę to tylko twoja kolej. Rzeczywistość (mózg pierwotny) interpretuje to inaczej niż logika. 

Nie pożyczaj ale w mądry sposób. Nie mów: nie bo nie. Tylko: mam długi, chętnie bym pożyczył ale sam nie mam itd. Wiarygodne wymówki połączone z emocjonalną chęcią pomocy. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.