Skocz do zawartości

Windows Vista, 10, Linux


horseman

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

naoglądałem się filmików na YT jak to kolesie robią ze starych laptopów i stacji "maszyny do retro grania". Kupiłem więc starszego kompa z tą myślą. Jak się okazało Linux, nawet ten najłatwiejszy jak Pop!OS czy Mint sprawia zbyt wiele problemów. Bo o ile przeglądarka działa ładnie to grać się nie da. Zainstalowałem Steama, Lutrisa, PlayOnLinux... Zawsze coś. A to coś z Vulkanem, a to z Protonem. Miałem grać w San Andreas i Red Alert 2 na urlopie, a tu wyszła dupa.

 

Chyba pora przeprosić się z Windowsem i kupić licencję. Na ile legalne są te z Allegro za ~50 zł i czemu na stronie Microsoftu ta sama kosztuje 500? A może ściągnąć ISO Visty bo na obudowie jest naklejka? 

 

Poniżej specyfikacja blaszaka. 

 

Cytat

HP XW6600

Procesor: Intel Xeon E5420

Pamięć RAM: 18GB DDR2

Seria procesora: Intel® Xeon™

Taktowanie procesora: 2,5 GHz

Dysk Twardy: 500 GB HDD

Liczba rdzeni: 2

Karta Graficzna: AMD CAICOS

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, horseman napisał:

Kupiłem więc starszego kompa z tą myślą. Jak się okazało Linux, nawet ten najłatwiejszy jak Pop!OS czy Mint sprawia zbyt wiele problemów. Bo o ile przeglądarka działa ładnie to grać się nie da. Zainstalowałem Steama, Lutrisa, PlayOnLinux... Zawsze coś. A to coś z Vulkanem, a to z Protonem. Miałem grać w San Andreas i Red Alert 2 na urlopie, a tu wyszła dupa.

A te gry mają wersje na Linuxa? Bo jeśli są tylko na Windowsa to byś potrzebował je uruchamiać przez WINE'a, ale to też może być trochę zabawy i gra może nie chodzić tak płynnie jakbyś oczekiwał.

 

5 minut temu, horseman napisał:

Chyba pora przeprosić się z Windowsem i kupić licencję. Na ile legalne są te z Allegro za ~50 zł i czemu na stronie Microsoftu ta sama kosztuje 500? A może ściągnąć ISO Visty bo na obudowie jest naklejka? 

Nie wiem na ile legalne są te na Allegro, ale to, że ta sama licencja na stronie MS kosztuje 10 razy więcej budzi wątpliwości co do sensowności prowadzenia takiego biznesu na Allegro.

Co do pobrania Visty i użycia kodu z naklejki, ja tak robiłem wielokrotnie na różnych komputerach(jeśli dobrze pamiętam to robiłem tak z Win7 i Win10, choć z Win10 jakieś cyrki były żeby ogarnąć ten kod jeśli dobrze pamiętam) i generalnie wszędzie działało oprócz oczywiście mojego własnego komputera gdzie po zainstalowaniu Windowsa i podaniu kodu ze spodu laptopa i tak dostawałem informacje, że system jest piracki... No ale to tylko było u mnie, u reszty to działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kangur Z Austrii napisał:

A te gry mają wersje na Linuxa? Bo jeśli są tylko na Windowsa to byś potrzebował je uruchamiać przez WINE'a, ale to też może być trochę zabawy i gra może nie chodzić tak płynnie jakbyś oczekiwał.

 

W teorii SA powinno hulać jak złoto po włączeniu Protona na Steamie, a RA2 na Originie, który nawet nie chce się uruchomić na Lutrisie.  Te gry działały za czasów Windowsa XP na kompach z 256 mb RAMu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@horseman

Dobrze masz skonfigurowanego Lutrisa? 

 

Ja się z wieloma gierkami namęczyłem strasznie (Diablo 2 battlenet) by działało w samym wine/playonlinux, a w Lutrisie od razu odpaliło.

Sprawdź może, którą z wersji wina masz zainstalowaną, i jak coś wybierz zamiast stable to stage/devel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz kod oryginalny windows 7 na allegro, najtańszy, robisz automatyczną aktualizację na windows 10 i masz oryginalnego windows 10. Zaktualizuje ci, a to znaczy, że nie ma żadnych problemów z licencjami. Niedawno tak robiłem, dalej obowiązuje bezpłatna aktualizacja z kluczy windows 7. Miesiąc temu może ogarniałem.

 

Jeżeli chodzi o PlayOnLinux to tam wszystko ci pójdzie, ale trzeba dodawać konkretne sterowniki, dodatkowe funkcje, tam masz listę. Najczęściej, dzięki poradnikom ogarniesz, co trzeba dodać, żeby konkretny tytuł poszedł. Jakaś bibliteka, czy nakładka graficzna. Sam na linuksie przesiedziałem masę czasu i wszystko ogrywałem na playonlinux. Wszystko, dosłownie. Najczęściej chodzi o odpowiedni direct i typowe wtyczki tam do wyboru, albo o zmianę sposobu uruchamiania. PlayOnLinux jest akurat dość rozbudowany. Masz tam też opcję sprawdź błędy, czy uruchom z konfiguracją, już dokładnie nie pamiętam. Pokazuje ci, co się nie zgadza w dokumentacji, instalujesz i problem z głowy. Poradników cała masa, chyba do wszystkich gierek na anglojęzycznych forach.

Edytowane przez mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie ta metoda nadal powinna działać, którą opisał mac ale wydaje mi się, że windows 10 jest całkiem za darmo nawet do ściągnięcia na strone Microsoft.

 

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

 

Kliknij' na pobierz narzędzie i tam chyba się to robiło.

MediaCreationTool21H1.exe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windowsy 10 tylko te z oryginalnego obiegu za 500zł wzwyż (w zależności od wersji) są legalnie użytkowane. Linux to nie jest system dla nowicjusza, da się wiele zrobić, ale trzeba mieć wiedzę i cierpliwość. Na pewno system jest o wiele mniej pamięciożerny niż Winda czy Mac. Teoretycznie posiadanie Windowsa XP nie powinno już łamać copyright, bo dawno wyszedł z użytku oraz wsparcia, ale ma za to wiele dziur zabezpieczeniowych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@horseman są dwa sposoby. Musisz ściągnąć wersję pod wine lub tak jak ja robię, wersję Linux native. Ta druga odpala z marszu, nic nie trzeba kombinować. Widzę że na torrentach jest red alert ale chyba 1 w native i San Andreas ale w paczce z innymi gta (vice city, IV, V) i jest native lub wine

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 23.08.2021 o 20:59, horseman napisał:

 

 

Jeżeli chcesz kupić licencję na Windows na już posiadany, starszy komputer, musi to być licencja refurbished. Nie możesz kupić zwykłego OEM w sklepie za te 500 zł i gotowe. Zainstaluje się, aktywuje, ale będzie używany niezgodnie z warunkami licencji. No chyba, że wydasz więcej na wersję box. I mała rada - jeżeli chcesz kupić Windows 10, absolutnie musisz wymienić dysk na SSD. Windows 10 na talerzach działa okropnie.

Edytowane przez Cyr4x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.