Jump to content

Podstawowe ubezpieczenie bez rejestracji w urzędzie pracy


Recommended Posts

Tak się złożyło, że finalnie odchodzę z aktualnej pracy. Dlatego pytanie, jak ogarnąć podstawowe ubezpieczenie społeczne wiecie, lek. Rodzinny, przyjazd karetki, pobyt w szpitalu itp. bez rejestracji w urzędzie pracy?

Link to post
Share on other sites

Mozesz albo opłacać dobrowolną składkę, w wysokości chyba jak dla działalności gospodarczej, bądź cudować z 1/8 etatu czy umowy zlecenie, tyle że nie wiem czy to jeszcze przechodzi, jak to jedyny tytuł ubezpieczenia. Słyszałem też o kombinacjach z fikcyjnym zatrudnieniem za granicą na jakieś ułamkowe etaty. 

 

Zasadniczo to ciężki temat. Robiłem sobie jakiś czas temu symulację, że bardziej mi się kalkuluje być trwale bezrobotnym i właśnie składkę dobrowolnie opłacać, niż podatki odprowadzać. 

 

PS. Karetki i tak nie jeżdżą. 

 

 

Edited by maroon
  • Like 2
Link to post
Share on other sites

Koszty:

Dobrowolne to ok. 520 PLN.

Przy działalności jest niby tańsze, ale w pakiecie za ok. 1400 PLN :D

Po rejestracji 0 PLN.

 

Edited by Gościu
Link to post
Share on other sites

1. Ubezpieczenie przysługuje ci też na okres zwolnienia lekarskiego, jeśli pójdziesz na nie po ustaniu stosunku pracy (nawet za porozumieniem stron) do 30 dni. Do tego dostaniesz zasiłek. Podobno nie ma zdrowych tylko nie zdiagnozowani bywają. Można się tak 6 miesięcy przebujać.

 

2. Z tego co kojarzę masz Fundację, doczytaj jak jest z zatrudnianiem zarządu i wolontariuszami. Kiedyś można było nie płacić większości ZUSu (podatek dochodowy normalnie) dla osób w zarządzie. A praca prezesa to nie musi być na cały etat. Kiedyś widziałem nawet umowę na 1/40 etatu, ale teraz to chyba nie przejdzie. 

 

Edited by Piter_1982
Link to post
Share on other sites

Najprościej będzie się jednak zarejestrować. Tylko, że wtedy może być taka sytuacja iż będa mogli zadzwonić o wstawienie się do urzędu bo jakaś oferta stażu czy coś takiego. Głównie by chodziło o podpisanie jakiejś listy.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.