Jump to content

Jak sanacja tępiła gospodarczo Polaków


Recommended Posts

Dość osobliwy skład, wybitnie, delikatnie ujmując, sceptyczny wobec piłsudczyków, więc trudno oczekiwać panegiryków. To nie jest tak jak powiada niejaki Suchodolski, że o gospodarce pod rządami sanacji nie mówi się "właściwie", a jeśli już to tylko dobrze. Wystarczy sięgnąć po opracowania Tomaszewskiego, które mają hoho a może więcej lat i wtedy człowiek zrozumie, że ktoś tu próbuje nabić w butelkę widza. Tak generalnie jest z nauką. Większość ludzi historii na serio nie uczył się nigdy, bo trudno uznać edukację na poziomie podstawowym za coś więcej niż jako taką orientację w postaciach historycznych. W szkole średniej to zwykle też są inne priorytety, więc...no właśnie. Nie chcę dyskredytować całego dorobku prof. Wyszczelskiego, ale też nietrudno znaleźć w necie recenzje jego książek, które są poddane mocnej krytyce. Pomijając to wszystko bezspornym jest to, że sztywna poltyka szczególne z II połowy lat 30. zahamowała o jakiś procent potencjał przemysłu zbrojeniowego i nie tylko. Kwiatkowski po latach bronił się, mówiąc że jakby wiedział o zbliżającej się wojnie to zmieniłby kurs w ekonomii. Wymówka czy autentyczne przekonanie? Nie wiemy. Natomiast poza dyskusją jest to, że pod koniec lat 30. nastąpił, można rzec, kryzys w gospodarce, ale właśnie w Polsce tego specjalnie nie odnotowano. To też

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Są książki na ten temat.

 

“Jak sanacja budowała socjalizm” Sławomira Suchodolskiego

 

collage_0xw8395.jpg

 

Jest też Sanacja Plus Mentzena o paralelach między Sanacją i Grupą historycznej rekonstrukcji przedwojennej Sanacji, alias Dobrą zmianą alias PiSem.

 

Sanacji bliżej było do narodowego socjalizmu niż się niektórym wydaje.

 

Niemcy, już w czasie wojny były bardzo silnie znacjonalizowane, tam własność prywatna w większości była czysto teatralna, fasadowa, w praktyce nie istniała. Mówił o tym, nie kto inny jak sam minister gospodarki rzeszy, Albert Speer.

I do podobnego modelu dążyła Sanacja.

 

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.