Jump to content

Luneta czy lornetka


Recommended Posts

Witajcie Bracia

Potrzebuję przyrząd obserwacyjny, na wycieczki w góry czy do lasów, do obserwowania widoczków i podglądania natury (taa natury :D). Co byście wybrali, lunetę czy lornetkę i o jakich parametrach?

Link to post
Share on other sites

Też jakiś czas temu szukałem czegoś podobnego dla siebie - do lasu, w góry, do oglądania natury.

Kupiłem używaną Delta Forest II 10x50 za 300zł w idealnym stanie i na gwarancji.

Nikon o podobnych parametrach i wykonaniu wychodził wtedy co najmniej 500zł.

Jakość wykonania bardzo w porządku, optyka na szkłach, wodoszczelna.

Ta lornetka ma tylko jedną wadę: jest ciężka, bo waży z paskiem prawie 900g. Do lasu jak znalazł, ale w góry to już tak nie jest fajnie, bo masz dodatkowy kilogram w plecaku.

Ostatnio, gdy byłem w Tatrach to nawet nie pakowałem jej do plecaka - stwierdziłem, że nie ma sensu nosić cały dzień plecaka z dodatkowym balastem, którego może nawet raz nie użyję.

 

Podsumowując: szukałbym takiej najbardziej uniwersalnej 10x50, ewentualnie mniejszej i lżejszej 8x30.

Miałem też małego Nikona Travelite 8x25 i on się bardzo nadawał na rower - mały, lekki, całkiem przyzwoicie powiększał.

 

Jedna rada: nie kupuj żadnych tanich, niesprawdzonych gówien 10x50 z allegro po 149zł w promocji. Szkoda pieniędzy i oczu.

 

Luneta to jest dobra do oglądania gwiazd na werandzie, ewentualnie na strzelnicę. Za duże to, za ciężkie i potrzebuje statywu, żebyś cokolwiek sensownego zobaczył.

 

Edited by Janek Horsie
  • Like 2
Link to post
Share on other sites

Już spieszę z pomocą.  Generalnie liczą się dwa parametry które zawsze znajdziesz z boku lornetki pierwszy to wielokrotność zbliżenia np 8,10,12 a drugi to średnica okulara na wyjściu podana w milimetrach.( np 8×60)

Do obserwacji o jakich wspominasz polecam Ci lornetkę o zbliżeniu nie większym niż 10krotne ponieważ w większych trzęsie się obraz i potrzebny jest statyw, postaraj się do tego zbliżenia dobrać jak największy okular bo im większy tym więcej światła wylatuje do lornetki i wpływa to na jakość obrazu. Poza tym zadbaj żeby lornetka posiadała optykę ze szkła BK4 jest to absolutnie wymagane jeśli zależy Ci na dobrym obrazie.

I trzecia rzecz weź lornetkę wodoodporną. Wytrzyma deszcz i wilgoć w terenie, tobardzo ważne. Sam zobaczysz. Możesz jeszcze dołożyć trochę złotówek i nabyć lornetkę z funkcją nagrywania na kartę SD.

Co do lunety to sam używam takiej z zoomem i w konfiguracji największego zbliżenia (×75) I w słoneczny dzień z odległości ok 200m widziałem jakie PINy ludzie wprowadzają do bankomatu, do sprzęt takiego wymagany jest statyw i jest możliwość zamontowania adaptera do smartphona, Możesz wtedy robić zdjęcia lub nagrywać. Taka luneta to raczej do obserwacji statycznych(księżyc itp)

Używam też czasami małej kieszonkowej lunetki do szybkiej obcinki sytuacji ale to gadżet dla chętnych. Udanych zakupów. Powodzenia.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Aha,  zapomniałem dodać: jest tak lornetka polskiej produkcji, znajdziesz ją na portalach handlowych pod nazwą lornetka PZO (Państwowe Zakłady Optyczne) mimo że to stara konstrukcja to działa rewelacyjnie. Ja sam używam zwykłej 10×50 że szkłami BK4 firmy ze średniej półki i jest naprawdę ok! Jeśli zgłębisz temat to możesz się pobawić z wbudowanymi dalmierzami np. parabolicznymi w optyce i wtedy możesz szybko i prosto obliczyć odległość do obserwowanego obiektu i jego wielkość.   Istnieją również sprzęty o których zwykli ludzie nie wiedzą np. lornetka Vector21 to kosmos dostępny tylko na rynki militarne dla Special Forces, miałem okazję mieć taką w rękach. Przed użyciem jest kalibrowana ze satelitami i to co potrafi to np. Obliczanie wysokości danych obiektów, obliczanie azymutów, nanoszenie współrzędnych, dalmierz laserowy, funkcja noktowizora i wiele innych, możesz kierować ogień lotniczy i artyleryjski na podstawie danych z tego sprzętu. To tylko tak w ramach ciekawostki...    https://www.safran-vectronix.com/product/vector-21/

Edited by WolfSkin
  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
14 hours ago, WolfSkin said:

do sprzęt takiego wymagany jest statyw

Już zoom x40 dobrze testuje stabilność statywu, co dopiero luneta x100 czy x150  :) A większe rzadko się spotyka, bo x100 ma już problemy z widocznym falowaniem termicznym powietrza.

Zoom x39

 

Zoom x150 i efekty termiczne

 

@masculum ja do obserwacji używam oczu, więc jak nie muszę, to się nie dociążam. Do lornetek nie potrafię się przekonać. Mikro-lunetka czasami idzie w trasę jak nie planuję zdjęć, bo ma możliwość podłączenia do smartphona. Jakiś no-name x30, waży może 350g z mikro-statywem, mieści się w (dużej) dłoni, zdjęcia wychodzą... jako-takie, coś za coś :(natomiast "z ręki" już ciężko cokolwiek stabilnie oglądać dłuższą chwilę. Jak planuję porządne zdjęcia, idzie aparat foto x36 z trójnogiem.

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.