Skocz do zawartości

Kaczyński chce 250-tysięcznej armii


cst9191

Rekomendowane odpowiedzi

W założeniu nawet 250.000 regularnego wojska + 50.000 WOT.

 

Czyżby zorientowali się w PiSie że nie ma co liczyć na sojuszników?

- Państwo, które leży na granicy NATO i UE, musi mieć poważną siłę odstraszającą. Musi w razie potrzeby mieć możliwość naprawdę skutecznej obrony, także samodzielnie. Ponieważ mechanizm prowadzący do uruchomienia sił NATO trochę trwa - Jarosław Kaczyński.

 

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/dobrowolna-sluzba-wojskowa-gen-waldemar-skrzypczak-komentuje-zmiany/pt60hff,79cfc278

 

  • Pojawi się dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Będzie ona dobrowolna. Ochotnicy odbędą 28-dniowe szkolenie podstawowe, a później szkolenie szczegółowe przez 11 miesięcy. Ci, którzy go ukończą, będą mogli dołączyć do służby zawodowej
  • Wykwalifikowani rezerwiści będą mieli pierwszeństwo w rekrutacji do zawodowej służby wojskowej
  • Podchorążowie zostaną wliczeni do służby wojskowej
  • Rezerwowa służba wojskowa będzie podzielona na aktywną i pasywną - do pełniących służbę pasywną zostaną zaliczone osoby zakwalifikowane do rezerwy bez złożenia przysięgi oraz osoby, które złożyły przysięgę, ale nie są zainteresowane służbą w wojsku
  • Nowa ustawa ma też umożliwić zwiększenie liczebności Wojska Polskiego do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej
  • W planach jest również wprowadzenie nowych świadczeń motywacyjnych. 1,5 tys. zł dla tych, którzy zdecydują się zostać w służbie po 25 latach, oraz 2,5 tys. zł - po 28 latach
  • Powstanie nowy rodzaj wojska. Zostaną sankcjonowane na poziomie ustawowym wojska obrony cyberprzestrzeni
  • Wprowadzony zostanie nowy stopień wojskowy - starszy szeregowy specjalista
  • MON chce również dać 24-miesięczną ochronę zatrudnienia dla żołnierzy dobrowolnej służby wojskowej, którzy zdecydują się, by zostać żołnierzami zawodowymi
  • Będzie obowiązywał m.in. obowiązek poddania się przez żołnierzy, na wniosek dowódcy, badaniom na obecność środków odurzających
  • Możliwe będzie zwolnienia żołnierza ze służby w przypadku zachowania naruszającego godność i honor żołnierza lub nielicującego z powagą służby oraz zachowania godzącego w dobre imię i interes sił zbrojnych - nawet przed wydaniem prawomocnego wyroku
  • Jednocześnie zaproponowane zostały również przepisy dające możliwość zwrotu kosztów ochrony prawnej dla żołnierzy, wobec których umorzono postępowanie karne prowadzone w związku z pełnieniem zadań służbowych
  • Zaproponowane zostaną przepisy antykorupcyjne, które będą dotyczyły tych żołnierzy, którzy są bądź będą odpowiedzialni za transakcje związane z kupowaniem sprzętu dla Wojska Polskiego
  • Obecnie stopień wojskowy jest przypisany do etatu, a więc nie ma możliwości awansu liniowego w ramach jednego stanowiska. Żołnierz, który chce zdobyć wyższy stopień jest zmuszony do szukania nowego stanowiska
Edytowane przez cst9191
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rząd od kilku miesięcy nie potrafi napisać prostej ustawy o domkach na pozwoleni. A bierze się za taką kobyłę.

 

26 minut temu, cst9191 napisał:

Nowa ustawa ma też umożliwić zwiększenie liczebności Wojska Polskiego do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Czyli wydatki dobiją do 5% PKB. Drukarki robią brum brum :).

 

 

Edytowane przez Baca1980
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa armia to więcej możliwości finansowych przekrętów, jak wojna wybuchnie to się okaże wszystko lipa jak w '39, wiecznie pijane pasibrzuchy w mundurach nie obronią nawet samych siebie, to już lepiej dać Polakom wolną rękę w kwestii posiadania broni z obowiązkowym profesjonalnym przeszkoleniem.

Od razu bym sobie sprawił jakąś konkretną broń :)

Edytowane przez Ace of Spades
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc trochę takie fakty potrafią przerażać, ponieważ da się połączyć kropki z 39':
- Silna polaryzacja społeczeństwa
- Rosnąca inflacja 
- Dozbrajanie się

Oczywiście ja wybitny z historii nigdy  nie byłem ale te fakty mi się z nią kojarzą zwłaszcza z etapami naszej historii przed IIW. Fajnie jak by jakiś brat, bardziej rozgarnięty w tym temacie się o tym wypowiedział. Może jestem w błędzie xD

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@x6eine Morawiecki kilka lat temu jak go nagrali mówił o potrzebie wybuchu wojny. Wojna zmienia wszystko, ludzie znów mają zapieprzać za miskę ryżu, gospodarka ma się odbudować. Na nasze szczęście dla wielkiego resetu wystarczyło zrobić plandemie jako substytut wojny. 

  • Like 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do konferencji prasowej: 

 

 

Obejrzałem tą konferencję. Pilnie obserwowałem Kaczyńskiego i moim zdaniem coś jest nie tak. 

 

Chyba szykują nam wojnę. Podczas prezentacji "Polskiego Ładu" Kaczyński porównał obecną sytuację do sytuacji Polski w latach 30stych co by znaczyło że będziemy mieć wojne za mniej więcej dekadę. 

 

Martwi mnie to bo nie marzy mi się latanie w błocie gdzieś na wschodzie.

 

Zwiększanie liczebności armii która nie dostanie dużej ilości nowoczesnego sprzętu to dowód na to że szykują nam niezłą rzeź. Sojusz z Amerykanami w sytuacji gdy ich kraj jest w takim bajzlu że mówi się o secesji niektórych Stanów, a od kilku lat ludzie wieszczą nową wojnę domową to błąd. Jeśli komuchy w USA kompletnie przejmą władzę to może być różnie. Najpotężniejsza armia świata z dnia na dzień może się stać naszym wrogiem.

 

Ostatnio dotarły do mnie wiadomości że nad granicę z Białorusią przemieszczają czołgi z Żagania (chyba nie przeciw "imigrantom"). Podejrzanie to wszystko wyglada. 

 

https://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/8278634,szef-mon-na-granicy-z-bialorusia-pracowac-okolo-10-tys-wojskowych.html

 

https://kresy24.pl/lukaszenka-o-sytuacji-na-granicy-boje-sie-zeby-tu-wojenki-nie-rozpetali/?__cf_chl_jschl_tk__=pmd_bFQgxV4HwfjGZefoXqO95MsAPHw_aPz5YsK33qngEok-1635273231-0-gqNtZGzNAmWjcnBszQi9

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Krótko mówiąc, w jednym miejscu Polski rządzą pozapartyjne siły, w innych partie opozycyjne i ci opozycyjni samorządowcy niejednokrotnie wychodzą ze swojej właściwej roli. Gdy mamy jakieś zagrożenie, dzieje się coś złego, różnice między nami nie mogą oddziaływać na to, jak się działa. Musimy te sprawy rozwiązać, musimy tutaj mieć odpowiednie instrumenty, które oczywiście będą działać czasowo w momencie zagrożenia. Gdy ono mija, to wszystko wraca do stanu poprzedniego - dodał Kaczyński. "

 

Więc o to chodzi. Ograniczyć rolę samorządów. W takim razie wszystko jasne:). Chodź ładnie ubrane w troskę o dobro kraju. :). 
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinniśmy stawiać na niewielką dobrze przeszkoloną armię. Dr Jacek Bartosiak przedstawił koncepcje w jaki sposób powinno być to zrobione.
Przede wszystkim najważniejszą sprawą jest - do jakiej tak naprawdę wojny się szykujemy. Kinetyczna? Szybka? Czy potrzebujemy 100 tysięcy żołnierzy na froncie?
Brakuje debaty na ten temat - co chcemy osiągnąć, jaka jest nasza strategia, dlaczego tak, a nie inaczej. Bez dyskusji i koncepcji pieniądze zostaną wyrzucone w błoto. Na koniec, niestety, może się okazać, że nasi żołnierze będą ginąć bez potrzeby, tak jak robili to po części w trakcie II wojny światowej, gdzie niby Polska była po stronie wygranych, a jednak nikt się z nami nie liczył. Dlatego właśnie ważny jest plan i strategia.
 



@WolfSkin Uzyskanie jej jest w tym momencie poza naszym zasięgiem i będzie bardzo długo. W tym momencie budowa reaktora jądrowego może być poza naszym zasięgiem ( zależy głównie od dealów między Rosją, Niemcami i USA.) Poza tym w tym momencie to nie broń jądrowa jest Świętym Graalem, a pociski hipersoniczne.

Kolejną sprawą jest czy moglibyśmy takiej broni użyć. Najpewniej nie - nie jesteśmy państwem niezależnym. Sama w sobie była by kiepskim straszakiem. Z pewnością Rosja też by w razie użycia odpaliła swoje rakiety co dla nas byłoby tragiczne i nieliczyłbym że USA eskalowałoby konflikt.
Także najpierw musimy skupić się na budowaniu autonomii. Wszystko to wyjaśnione w filmie powyżej.

Edytowane przez Sman
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, maroon said:

bardziej coś a'la Donbas. 

 

Nie sądzę żeby coś takiego miało miejsce z krajem NATO. Prędzej sfingują coś ala Radiostacja Gliwicka - tylko tym razem to my będziemy oszukiwać i wejdziemy de facto w stan wojny z Białorusią. Reakcja Rosji będzie zależec od reakcji reszty NATO, a że Polska jest uważana za pogranicze i generalnei beidny kraj który sam jest sobie winien itd. to możliwe że dojdzie do sytuacji podobnej jak w Donbasie, ale raczej proxy konflikt z liniami frontu itd. Raczej zasiedziony ale we wstępnej fazie będzie sporo napięcia i dużo pełnoskalowych operacji jeśli do czegoś dojdzie (a tak to wygląda - zaostrzanie sytuacji na granicy, ruchy wojsk i teraz zmiana ustawy o obronie). W Donbasie tez tak było Bitwy pod Iłowajskiem gdzie okrążono całe kolumny pancerne czy pod Debalcewem. 

 

Moim zdaniem w nadchodzącej wojnie agresorem bedzie NATO. I nie będzie to słuszna sprawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trevor Myślę że będzie zupełnie na odwrót. Tzn. nikt Polską w NATO się zbytnio nie przejmuje, także jeśli już to nas mogą zaatakować, a nie my ich. Kolejna sprawa to kto z zachody zyskałby na ewentualnym konflikcie na naszej granicy? Dlatego myślę że do niego nie dojdzie, Białoruś/Rosja będzie z nami pogrywać coraz mocniej, tylko po to żeby pokazać jak słabi jesteśmy i niszczyć naszą pozycję na arenie międzynarodowej, co w praktyce przełoży się na końcu na hajs - Nord Stream 2, brak możliwości zrobienia po swojemu Via Carpatia itd.

PS. Jestem ciekaw czy jeśli by nas jawnie wielkoskalowo zaatakowali to czy NATO by pomogło, myślę że nie. Jednak zanim to nastąpi mamy jeszcze Estonie, Litwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cst9191 napisał:

Pojawi się dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Będzie ona dobrowolna. Ochotnicy odbędą 28-dniowe szkolenie podstawowe, a później szkolenie szczegółowe przez 11 miesięcy. Ci, którzy go ukończą, będą mogli dołączyć do służby zawodowej

Ciekawe czy będzie coś rzeczywiście przydatnego, czy jakieś gówno jak to bywa w państwówkach. 

1 godzinę temu, cst9191 napisał:

Możliwe będzie zwolnienia żołnierza ze służby w przypadku zachowania naruszającego godność i honor żołnierza lub nielicującego z powagą służby oraz zachowania godzącego w dobre imię i interes sił zbrojnych - nawet przed wydaniem prawomocnego wyroku

Zajebiście. Będzie można niewygodnym oficerom zjebać służbę i wywalić pod byle pretekstem przez beton biurokracji.

1 godzinę temu, Baca1980 napisał:

Drukarki robią brum brum :).

Albo kredyty z banków Żymian😉

 

Godzinę temu, Ace of Spades napisał:

Od razu bym sobie sprawił jakąś konkretną broń

Mnie też nosi, muszę wyrobić pozwolenie, już mam listę broni.

 

Godzinę temu, BumTrarara napisał:

Co pokazała ostatnia wojna Armenii z Azerbejdżanem?

To coś zupełnie innego, nawet w Donbasie tego nie było. Podczas 2WŚ zignorowali lotnictwo i plot co nas wykrwawiło.

Godzinę temu, x6eine napisał:

Szczerze mówiąc trochę takie fakty potrafią przerażać, ponieważ da się połączyć kropki z 39':

Jak pokazuje przykład 39, historia powtarza się w kółko. Elity uciekają, ludność mordują. Broń, dobre zarządzanie a nie żadne zamorskie układy, również uważam, że 

 

55 minut temu, WolfSkin napisał:

Jedynym sensownym rozwiązaniem w naszym położeniu i sytuacji geopolitycznej jest posiadanie broni jądrowej. 

i koniec, kropka.

 

8 minut temu, Fury King napisał:

Chyba by mnie popierdoliło zdrowo żeby iść na wojnę za kaczora, maowieckuego, czy za inne 7ydostwo

Racja. Ale w sumie dla ochotnika jeśli szkolenie jest ok, to może warto dla samego siebie, oczywiście każdy człowiek jest inny i dobrze że nie ma przymusu.

 

Godzinę temu, Fury King napisał:

Morawiecki kilka lat temu jak go nagrali mówił o potrzebie wybuchu wojny. Wojna zmienia wszystko, ludzie znów mają zapieprzać za miskę ryżu, gospodarka ma się odbudować.

Masz ten film?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie - diagnoza o podobieństwie do lat 30 XX wieku - jest trafna.

Nawet z PiSem jak z sanacją by się zgadzało.

Do tego Republika Weimarska zaczyna wojnę handlowo-polityczną itp.

 

Z dekadę temu już był wyraźny koniec tzw. "pauzy geostrategicznej" - jest ciągła zmiana sojuszy, każdy poważny kraj kręci dla siebie jak najlepszą pozycję po resecie geostrategicznym.

Natomiast jest szansa uniknięcia błędów - czyli przede wszystkim przystąpienia do wojny jako pierwszy.

 

Najlepiej iść do wojny na samym końcu, razem z obozem wygranych.

I - uwaga - posiadanie kompetentnej dużej armii ułatwia właśnie to.

 

Bodajże Clausewitz za antycznymi autorami rzekł - "napadnięci są sami sobie winni napadu, bo byli tak słabi, że można było ich napaść".

I tak niestety jest.

Silna spora i nowoczesna armia odstrasza zagrożenia i daje karty do zagrywek dyplomatycznych.

 

Kaczyński powinien się przyjrzeć koncepcjom think tanku Bartosiaka, a wiem, że Kaczka jest sceptyczna co do średniej armii zawodowej, wysoce wysyconej sprzętem osobistym i na poziomie małych jednostek.

I to jest błąd.

Bo jak za sanacji - znowu możemy skończyć z białym słoniem typu duże niszczyciele, które znikną w 1 dniach wojny, a na poziomie komunikacji będzie chaos i rozpierdol, jednostki będą bez pełnej obrony plot, bez rozpoznania satelitarnego, czy bez pełnego wsparcia precyzyjnej artylerii.

Będą F-35 pod pełną kontrolą amerykanów, bez awacsów, bez możliwości robienia czegokolwiek. Itp, itd

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minutes ago, RealLife said:

W sumie pewnie kiladziesiat sztuk

 

Wygląda jakby przerzucali cały batalion (58 sztuk). Ciekaw jestem jakie jest uzasadnienie przerzucania czołgów nad granicę. Przy obecnej sytuacji to jawne zaostrzanie sytuacji. Nie wiem jak się ma sprawa po stronie Białoruskiej, ale nic nie słyszałem o tym żeby białorusini ściagali ciężki sprzęt nad granicę - nie mówiąc o tym że w Porónaniu z Polską Białoruś jest biedna. 

33 minutes ago, DOHC said:

Ciekawe czy będzie coś rzeczywiście przydatnego, czy jakieś gówno jak to bywa w państwówkach. 

 

Nie łudziłbym się ze to bedzie wartościowe xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.