Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@maroon

Przeczytałam to co napisałam, by sprawdzić czy nie zrobiłam literówki w nazwie. 🧐

Taki mam odruch tutaj na forum, gdy ktoś odpowiada mi z zapytaniem. 🤓

 

Pierekaczewnik to ciasto (makaronowe) przekładane farszem (słodkim - z białego sera; wytrawnie - z mieszanką mięs, najlepiej dominowanie mięsa wołowego). 

Na Podlasiu polscy Tatarzy robią to ciasto. 

 

https://youtu.be/q-P9assh8NU

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://ibb.co/8b4kTSM

Piecyk już jest, ładnie się prezentuje w kuchni (to ten czerwony).

Ciasto już wyrasta.

Mam sos śliwkowo-mięsny (taki mi został) i muszę z nim coś zrobić, więc zużyję do jednej pizzy. Jak ładnie wyjdą to wrzucę zdjęcia wieczorem, jak nie, to ani myślę :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Amperka said:

Mam sos śliwkowo-mięsny (taki mi został) i muszę z nim coś zrobić, więc zużyję do jednej pizzy.

Hm, IMO karkołomne przedsięwzięcie :D

 

Masz dwa kamienie w piecyku? Czy tylko dolny?

 

ps. Jak by co, to nie piecz w tej wnęce. Jak się piecyk wygrzeje, to w górę idzie bardzo, bardzo dużo gorąca. Szafka może tego nie lubić. Acha - i pamiętaj, że pizzę trzeba obracać w trakcie pieczenia (no trzeba zaglądać). 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rnext Czyli co, nie zużywać tego sosu? Mam mnóstwo własnych przecierów pomidorowych, więc mogę ich użyć. Ale pomyślałam, że może ten sos jakoś przemycę.

Mam tylko dolny, ale wczoraj byłam w media expert, żeby dokupić górny, to nie mieli na stanie. Chyba domówię sobie ten drugi, górny, o ile go można wmontować.

Ok, dzięki za uwagę o tej szafce. Będę uważać.

 

Edytowane przez Amperka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Amperka no mnie na samo wyobrażenie tej kompozycji smakowej na pizzy aż ciary przeszyły.

 

Zacznij od klasyki, naprawdę, bo pierwszy raz coś zrobisz, będzie ohydne i trauma na zawsze. Zrób najpierw w miarę prostą margheritę, weź swój przecier (trochę odsącz na sicie), odsącz trochę świeżą mozarellę z woreczka (bo też jest taka w bloku, jak prawie każdy inny badziewny polski ser "przemysłowy", ale to raczej do niskotemperaturowych wypieków) trochę poszarp bazylię i będzie pycha. 

 

1 hour ago, Amperka said:

Mam tylko dolny, ale wczoraj byłam w media expert, żeby dokupić górny, to nie mieli na stanie.

Jest na alle jak by co: 

https://allegro.pl/oferta/wymienny-gorny-kamien-do-pieca-do-pizzy-g10032-11865641198

 

Ale to musisz mieć w pokrywie takie uchwyty/motylki na to (raczej masz) no i podstawa - możliwość pieczenia w uniesieniu :) oczywiście pokrywy. Jak masz takie ruchome dystanse podtrzymujące pokrywę to bierz ten kamień. Ale chyba teraz robią bez nich (???) bo księgowi już projektują współczesne sprzęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pizza z śliwkowo mięsnym sosem i tak będzie „lepsza”jak hawajska. Sos zużyj do mięsa po prostu.

Narobiliście mi smaka na taki… prosty, zwykły jasny chleb. Może dodam dużo kminku, jak w chlebach co Czesi jedzą (tam praktycznie każdy chleb, w markecie nawet, ma w opór kminku)
Ja piekę po prostu w takiej hmm, brytwance? No takim prostokątnym metalowym ustrojstwie co się piecze np. piernika. Nie wiem czy tak się powinno robić czy nie ale chlebuś smaczny mi wychodzi i nawet coraz częściej nie „zakalec” :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, Pyrkosz said:

Narobiliście mi smaka na taki… prosty, zwykły jasny chleb. Może dodam dużo kminku, jak w chlebach co Czesi jedzą (tam praktycznie każdy chleb, w markecie nawet, ma w opór kminku)

Ależ oczywiście! Bliższy jest mi wprawdzie taki, ale żytni i z mocno wyczuwalną kwasowością, ale przecież w tym wszystkim chodzi też o nasze smaki i dogadzanie podniebieniu a nie jedzenie odpowiednio konfekcjonowanego pod kątem minerałów i witamin piachu. 

 

24 minutes ago, Pyrkosz said:

Nie wiem czy tak się powinno robić czy nie ale chlebuś smaczny mi wychodzi i nawet coraz częściej nie „zakalec”

Dawaj czas na fermentację ciasta, być może nadmiernie uwadniałeś i będzie coraz lepiej. Pierwszy udany serwis w tenisa to zaledwie tzw. "szczęście dyletanta" ;) A jak musisz pszenny piec w foremce, to najprawdopodobniej brakuje wypracowanej siatki glutenowej albo jest skrajnie uwodnione ciasto. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle było:

https://ibb.co/R4LVkhX

Tyle zostało:

https://ibb.co/NtJVscw

 

Niestety nie naprószyłam wystarczająco dużo mąki na łapki i się pizza przykleiła, stąd kształt nie jest idealny, ale pierwsze koty za płoty. Wieczorem zrobię drugą z dziećmi, córka będzie komponowała, ona lubi gosposiować. Super jest ten sprzęt, ten drugi kamień zaraz sobie zamówię.

Może to będzie jakiś zaczątek (gra słów :)) mojego rozwoju kulinarnego, kto wie, kto wie :)

 

Edytowane przez Amperka
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Amperka ano pisałem, że te pół-łapki nie są do końca dla mnie optymalne. Dlatego mam już łopat(k)ę ;) Ale jak by co, to możesz podsypywać spód semoliną, ona dość długo chłonie wodę, więc się spód tak nie przylepi. 

 

46 minutes ago, Amperka said:

Moim zdaniem, możesz jeszcze trochę dłużej trzymać w piecyku. Daj jej się na próbę chociaż tak granicznie przypalić na brzegach przedłużając czas pieczenia. Aaaa, jeszcze taki patent - jak masz doskonale wentylowane pomieszczenie to zawiń w folię alu trochę zrębków wędzarniczych i ją podziuraw a potem włóż na brzeg kamienia. Wyjdzie efekt/posmak pieca opalanego drewnem. 

 

46 minutes ago, Amperka said:

Super jest ten sprzęt,

No jest. Nic nie poradzisz :) A możliwości śniadaniowe jakie otwiera! Nawet z gotowych placków a'la tortilla. Nacinasz taki, układasz szynkę, sałatę, ser itd. i masz składane coś takiego (przykład składania a nie dania czy polecanie kanału, bo go nie znam - znalezione na szybko):

 

 

 

ps. Zrób raz, tak testowo, klasyczną margheritę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni chwalipost na dzisiaj. Taka chłopska. Kiełbasę mój tato sam robił, więc samo dobre.

https://ibb.co/d5rm3M6

 

Tak, do tych łapek ciasto się klei i muszę formować pizzę już na kamieniu, bo nie mogę jej zrzucić. Pisałeś wcześniej. Packę dokupię.

Znowu zbyt szybko wyciągnęłam z piecyka, raptus ze mnie - mogłam przetrzymać dłużej. Z tą folią fajny patent.

Nic to, będę działać :) 

Sprzęt jest super.

Godzinę temu, Rnext napisał(a):

 

ps. Zrób raz, tak testowo, klasyczną margheritę ;) 

Hahah, ok :) 

Edytowane przez Amperka
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hah, 4 pizze dzisiaj były. Ostatnie już ładnie wypieczone, ciemniejsze na brzegach i dodałam oliwy do ciasta, mam wrażenie, że ładnie zjeżdżały na kamień.

Super sprawa, jestem podjarana tym piecykiem strasznie.

 

Ciasto nie rosło zbyt długo, ok. 6 h. Wiem, że trzeba dłużej, że muszę nauczyć się cierpliwości, ale serio chciałam zobaczyć, jak to działa.

Ten mój styl życia chapsania wszystkiego w locie, dojadania w samochodzie zdążył mnie zmęczyć. Muszę zmienić parę spraw. 

Bardzo inspirujący jest ten filmik z piekarzem Smolarzem. Daje do myślenia.

 

Edytowane przez Amperka
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, Amperka said:

Super sprawa, jestem podjarana tym piecykiem strasznie.

Temperatura robi co należy. U nas w PL niby mamy świetne tradycje kulinarne, ale akurat z pizzy próbujemy zrobić zwykły, drożdżowy placek ;)

 

13 minutes ago, Amperka said:

Wiem, że trzeba dłużej, że muszę nauczyć się cierpliwości,

Jak już jesteś tak niecierpliwa, to zamiast części wody dodaj piwo. Doda ciastu iluzji fermentacji. Ale i tak nic nie zastąpi dojrzewania choć przez noc w lodówce. Tylko wówczas dużo mniej drożdży. Znajdź sobie kalkulator pizzy. Są apki na tel. 

 

16 minutes ago, Amperka said:

Bardzo inspirujący jest ten filmik z piekarzem Smolarzem. Daje do myślenia.

Nooo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.