Skocz do zawartości

Czy osoby słabo wykształcone są bardziej podatne na teorie spiskowe?


BlackDrake

Rekomendowane odpowiedzi

On 11/26/2021 at 12:37 PM, Krugerrand said:

Uważam, że jeśli ktoś neguje teorie spiskowe, to jest albo ignorant albo pożyteczny niekoniecznie idiota, gdyż ma w tym jakiś swój prywatny interes.

To jest najczęściej zwyczajne wyparcie, zanurzenie się w kojącej iluzji bycia możliwie jak najlepiej poinformowanym i przez to dostarczenia sobie złudzenia rozumienia świata na tyle, na ile tylko się da go rozumieć, bo reszta to i tak przecież chaos i złożoność niewyobrażalna. Podczas gdy jest to zwykle przyjęcie cudzej narracji o najmocniejszym dowodzie społecznym, żeby nie wyjść na oszołoma. Coś jak kibicowanie najsilniejszej drużynie. 

 

Różnicę pomiędzy patrzeniem na świat i wydarzenia pomiędzy "oświeconym" a "teoretykiem spiskowym" można zilustrować tak - "oświecony" w sierpniu 1939r. łyknie oficjalny komunikat o tym, że Niemcy i ZSRR zawarły pakt o nieagresji zaś "teoretyk" zauważy, że nie po to w takim okresie historii podpisuje się gównowarte dydrymały, którymi finalnie można sobie dupę podetrzeć, żeby nie było do nich jakiegoś tajnego protokołu dodatkowego. Historia świata to historia spisków. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2021 o 15:48, JoeBlue napisał:

Powiedz coś, czego nie wiemy.

Każdy ma wiedzę i uważa, że jest najlepsza.

Nie o takiej wiedzy piszę, bo jeżeli tak postawisz sprawę to wiedza jest tym samym co wiara i możemy zaczynać zabawę od nowa używając innych pojęć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, foliarzem może zostać i osoba z wysokim, jak i niskim wykształceniem. Niektórzy po części mają rację, ale są też ci co pieprzą totalne głupoty. 

@t0rek A kto ma brać odpowiedzialność? Przecież nawet w zwykłym antybiotyku, masz na ulotce  takie skutki uboczne, że aż po zatrzymanie krążenia. Żadne leki, szczepionki itd nie są dobre dla każdego. Aferę ludzie robią,  bo jedna osoba na x zaszczepionych umiera, albo ma komplikację, co w tym dziwnego? Ja wziąłem nie tak dawno antybiotyk, dostałem silnej reakcji alergicznej i wylądowałem na sorze - a ten antybiotyk jest bardzo popularny, i co mają go wycofać, bo ja jeden na x osób tak na niego zareagowałem?

@Iceman84PL Masz jakieś badanie potwierdzające, że uw wypadł  z 1000 najlepszych na świecie czy po prostu to takie twoje wrażenie? Pytam bo wystarczy wejść na stronę.

https://www.uw.edu.pl/wspolpraca/pozycja-uw-na-swiecie/miedzynarodowe-rankingi-szkol-wyzszych/

@t0rek Wracając jeszcze do tego postu odnośnie ekipy. Każdy ma coś za uszami  a ona jest po prostu głupia. Ona nie zarobiła pierwszego miliona, bo zawineła sobie logo - ona, jak i jej facet są najwięksi na Polskim. J yt.  Jej facet na samych lodach zarobił miliony. Gdyby nie jej głupota albo niewiedza to z logo afery by nie było, bo żaden mądry człowiek  nie kradł by loga za kilka groszy będąc znanym w całej pl...

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na teorie spiskowe bardziej podatne są osoby inteligentne wbrew pozorom. Myślenie spiskowe w sumie w dużej mierze opiera się na założeniu, że większość wydarzeń nie jest wynikiem losowości czy przypadku a stoją za nimi określone grupy wpływu. Historycznie jest to czasami prawdziwe, a czasami nie.

 

Ludzie głupi nie są spiskowcami, albo raczej nie poznałem. Zazwyczaj łykają to co im media gadają bez refleksji.

 

No i są teorie spiskowe i teorie spiskowe. Masz Davida Icke, który gada o gadoludziach, ale masz też takiego Marka Lombardiego który popełnił samobójstwo a po jego śmierci służby specjalne zabrały jego diagramy. Masz też sprawę z Bin Ladenem, który został niby zabity przez amerykańskie służby specjalne, ale zamiast dać jego ciało do przebadania to wylądowało one w morzu. Masz też samobójców którzy siebie zastrzelili kilka godzin po swojej śmierci. W ogóle dość dużo ludzi których śledziłem i byli aktywistami (Aaron Swartz) albo poważnymi spiskowcami albo nie żyje bo nie wytrzymali presji i popełnili samobójstwo albo zniknęli/popełnili samobójstwo w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach.

 

Juliana Assange'a próbowali wciągnąć w jakąś aferę seksualną i ściągnąć do USA gdzie pewnie zniknąłby albo popełnił samobójstwo w celi. Dziwię się, że Snowden żyje ale jest może zbyt medialny i pod opieką rosjan.

 

Książka: "Confessions of an Economic Hitman" otworzyła mi oczy na to czym tak naprawdę jest USA. Lubię też czytać książki lewaków bo oni właśnie dobrze opisują jak wygląda kapitalizm w ujęciu zachodnim, a jest wypełniony krwią niewinnych. Tu polecam na przykład Naomi Klein.

 

Do tego dochodzą afery pedofilskie i to dość srogie i nie mówię tu o kościele ale o politykach i biznesie. Na przykład sprawa w belgi, jest świetny dokument "prosimy o ciszę, zabijamy dzieci". Jak ludziom to puszczałem to nie chcieli wierzyć. Tam ofiara i dziecko prostytutka (już dorosła w dokumencie) mówi o tym, że pedofile wrabiali polityków upijając ich a później wprowadzając młode dziewczyny, a oni najebani uprawiali z nimi seks, pedofile wszystko nagrywali i później oczywiście szantażowali. Gdy dziecko prostytutka była za stara to ją zabijali, czasami też je zapładniali i zabijali jak były w ciąży. Mówimy o belgii sercu EU.

 

Na świecie dzieją się takie rzeczy o których "normikom" się nie śniło, zauważyłem, że to jest po prostu umyślna ignorancja. Z resztą jak czasami opowiadam swój życiorys to ludzie mi nie wierzą, więc przestałem o tym gadać. Niech sobie żyją w błogiej nieświadomości.

 

Tylko termin teorie spiskowe to trochę śmietnik bo masz poważnych ludzi i też typów co gadają o ufo, duchach, annunaki i tak dalej.

Edytowane przez NoHope
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałam teorię na ten temat, osoby z wyższym wykształceniem mogą być bardziej podatne na teorie spiskowe ponieważ dzięki właśnie temu wykształceniu bardziej ufają swoim poglądom i przemyśleniom, podpięty pod to był wykres efektu Duninga-Krugera. Dziś przepływ informacji jest całkowicie inny, w kilka sekund możesz znaleźć jakąś grupkę/ forum osób które wpadły na podobne pomysły a później echo chamber się tylko zacieśnia, skoro inni też w to wierzą to nie jestem wariatem nie?

Jak mówi stare powiedzonko: kiedyś tylko rodzina wiedziała żeś debil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.