Skocz do zawartości

Jak uniknąć kwarantanny po przyjeździe do Polski?


manygguh

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że wydłużono okres kwarantanny z 10 dni do 14 bliska mi osoba nie będzie mogła wziąć udziału w Wigilii. Zastanawiam się, co można zrobić, żeby tą kwarantannę 14-dniową obejść? Gdyby to było 10 dni, to nie byłoby tematu, ale 14 dni, to już zachodzi na Wigilię w tym przypadku. 

 

Jak legalnie można obejść ten gniot jeśli osoba nie jest obywatelem Polski i nie jest szczepiona preparatem zatwierdzonym przez UE?

 

1. Albo lecieć przez Turcję i mieć 10 dni kwarantanny. Ale w tym przypadku, to ciężka sprawa, bo to osoba starsza i nie chcę jej stresować jakąś Turcją.

2. Info ze strony Straży Granicznej:

 

Kwarantanna po przekroczeniu granicy - Informacje dla podróżnych - Komenda Główna Straży Granicznej (strazgraniczna.pl)

Quote

WAŻNA WYJĄTKOWA OPCJA! - Z obowiązku odbycia kwarantanny mogą być zwolnione osoby podróżujące samolotem z krajów spoza strefy Schengen, które po przylocie drogą lotniczą do Polski przebywają na terytorium naszego kraju nie dłużej niż 24 h i posiadają bilet lotniczy jednoznacznie potwierdzający odlot samolotem w okresie 24 h, licząc od momentu przylotu na terytorium Polski.

 

Czy ktoś próbował coś takiego, lub wie jak ktoś inny to zrobił? Przekraczając granicę autobusem, w jaki sposób można coś takiego wykorzystać? Pokazujesz bilet na lot Warszawa-Jakieś miasto w UE i tyle? Dają spokój? Nie weryfikują tego jakkolwiek? Można z takim biletem wjechać do Polski, wyrzucić bilet i żyć normalnie jak człowiek, a potem sobie spokojnie z Polski wyjechać?

Edytowane przez manygguh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwarantanna po powrocie zza granicy jest nielegalna.

 

Popatrz tutaj jak gość z tego wybrnął:

 

 

Nie podawać im żadnych danych.

35 minut temu, manygguh napisał:

Na lotniskach chyba tylko. Ale gdy ktoś wjeżdża samochodem, to nie robią.

Do testów też nikogo nie mogą zmusić. 

Edytowane przez cst9191
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem w czym problem. Coś się zmieniło? 

 

http://www.gov.pl/koronawirus/przyjazd-do-polski-ze-strefy-schengen

 

Są 4 sposoby do wyboru.

1. Szczepionka.

2. Zaswiadczenie o przebytej chorobie nie później niż 6 m-cy.

3. Negatywny wynik testu PCR lub antygenowy (max 48h).

4. Kwarantanna na jeden dzień po przyjeździe i zrobić test na miejscu. Zwolnienie z kwarantanny. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minutes ago, cst9191 said:

Kwarantanna po powrocie zza granicy jest nielegalna.

To nie dotyczy obywatela polskiego, poza tym umiejętności językowe nie pozwolą na taką konwersację :D

 

 

20 minutes ago, RealLife said:

Nie bardzo rozumiem w czym problem. Coś się zmieniło? 

https://www.gov.pl/web/gis/szczepienie-i-test-a-zwolnienie-z-kwarantanny-wjazdowej

 

Quote

Ponadto zwolnieniu od obowiązku kwarantanny podlegają osoby, które po przylocie przebywają w Polsce nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot z Polski w ciągu 24 godzin są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny.

Więc teoretycznie jakoś można. Stąd pytanie, czy ktoś z forum zrobił taki myk. Testy to loteria. Tak jak pokazał to Elon Musk. Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie. Jeżeli po przyjeździe do Polski wyjdzie pozytywny, to sam będę uziemiony. Niezbyt mi się to uśmiecha. No i wtedy kwarantanna o wiele dłuższa wyjdzie. A szczepionek uznawanych przez UE tam nie ma.

 

10 minutes ago, thyr said:

Jestes w polsce transferem  .

Nie za bardzo rozumiem?

 

9 minutes ago, Trevor said:

Jest taka ekipa przerzutowa w Kuźnicach. Możesz tam spróbować ;)

No ba, i jakie elitarne towarzystwo w dodatku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy nadal przechodzi numer przez niemcy. W poprzednich "falach" wielu ludzi podróżowało tranzytem przez niemcy. Do niemiec samolotem a potem samochodem, jak sprawdzali na lotnisku to się mówiło że jest się tranzytem i puszczali bez testów i kwarantanny, na granicy nie było żadnych kontroli i tak wracali do domu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz stwierdzam, że Polacy są wyjątkowi i jestem dumny, że też nim jestem.

To jednak inny wątek, tu chciałem wyrazić zdziwienie, czemu żaden z rządów nie pojął, że dbając o obywateli, wraz ze wprowadzeniem jakiejś ustawy powinien dać interepretację jak ją ominąć.

O ile życie byłoby prostsze.

PS:

Jak tak liczę, to wciąż jest dość czasu do Wigilii, żeby przebyć 14-dniową kwarantannę i zdążyć na kolację, chyba że coś przegapiłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, JoeBlue said:

Jak tak liczę, to wciąż jest dość czasu do Wigilii, żeby przebyć 14-dniową kwarantannę i zdążyć na kolację, chyba że coś przegapiłem.

Przyjazd ma być 11 grudnia, więc zachacza. No albo zostaje zrobić test po przyjeździe. Wtedy 50/50. 

 

A jak wygląda sytuacja z takim testem? Jeśli osoba ma siedzieć na kwarantannie w okoreślonym miejscu i z niego nie wychodzić. To wtedy nie może pójść i się przetestować. Więc w jaki sposób można taki test wykonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, cst9191 napisał:

Popatrz tutaj jak gość z tego wybrnął:

Nie wybrnął, bo sprawdzą go pod tym adresem i może dostać mandat, którego oczywiście płacić ani przyjmować nie musi ale wtedy zakładamy, że w Polsce nie ma żadnego konta bankowego ani majątku na wypadek komornika.

 

 

Żeby w pełni legalnie uniknąć kwarantanny (dla osób niezaszczepionych często podróżujących samolotem) należy mieć status studenta (są zwolnieni z kwarantanny - przetestowane). 

O status studenta względnie tanio (ale może może łatwo bo trzeba złożyć papiery na uczelnie itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.12.2021 o 14:08, manygguh napisał:

W związku z tym, że wydłużono okres kwarantanny z 10 dni do 14 bliska mi osoba nie będzie mogła wziąć udziału w Wigilii.

 

Ale o ile zahacza termin ? Jak nie chce się bawić w testy, to niech odczeka ile może - nie wiem, tydzień , 10 dni.

 

Samej wigilii jeszcze nie będą sprawdzać, nie mamy takich nazistowskich-gestapowskich tradycji - i trzeba nakręcić więcej histerii , żeby policja nie czuła się jak ostatnie skurwysyny, chodząc po wigilii.

 

Co przejdzie w Austrii, Australii, Holandii czy części Niemiec - u nas na razie nie. Tam naziolstwo we krwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Mogę potwierdzić, że z biletem byle gdzie w ciągu następnych 24h nie ma kwarantanny, a nie masz obowiązku lecieć dalej. Kupiłem najtańszy za chyba 5 funtów z powrotem.

Najlepsze, że nie mogłem się odprawić bo brakowało 3 godzin do "24h przed odlotem" i fizycznie nie miałem karty pokładowej.

Czas leciał, ja pytałem gościa pare razy "Ale czego Pan ode mnie oczekuje? Pokazałem potwierdzenie, że kupiłem bilet na jutro, tylko nie mogę się jeszcze odprawić, a nikt nie może mnie zmusić do płacenia za to, żeby pokazać Panu bilet wcześniej"

A on do mnie "NO POKAŻ BILET" :D I ja ta sama śpiewka, w końcu zrezygnował, machnął ręką i mówi "dobra, idź". Troche mu dojebałem, bo dopowiedziałem, że ten koleś za mną też się jutro wraca i tak na prawdę to mam dwa bilety. Już nic nie powiedział i puścił obu :D

 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, sargon said:

Ale o ile zahacza termin ? Jak nie chce się bawić w testy, to niech odczeka ile może - nie wiem, tydzień , 10 dni.

Przyjazd 11 grudnia, plus 14 dni, czyli 25 grudnia dopiero. Kwarantanne przedłużono właśnie do 14 dni teraz. 

 

1 hour ago, sargon said:

Samej wigilii jeszcze nie będą sprawdzać, nie mamy takich nazistowskich-gestapowskich tradycji - i trzeba nakręcić więcej histerii , żeby policja nie czuła się jak ostatnie skurwysyny, chodząc po wigilii.

 

+

1 hour ago, Baca1980 said:

Zrobić test. Nawet jak wyjdzie + to spokojnie można iść na wigilię, Teraz nawet nikt tego fizycznie nie kontroluje.

Teraz jest apka Kwarantanna Domowa. Masz mieć włączony telefon z internetem cały czas i przychodzi powiadomienie, że masz sobie cyknąć zdjęcie w tej aplikacji i tam przez nią odesłać. Na zdjecie masz chyba 20 minut. Przychodzi 2-3 razy w dzień o losowych godzinach, ale w nocy nie. Do tego automatycznie apka sparwdza lokalizację telefonu. Ma być taką sama, jaką się podało pogranicznikom. Jak nie zdążysz to jest to wysyłane gdzieś tam do Policji czy Sanepidu. Tak to wygląda, ludzi do kontroli jest za dużo żeby za każdym wysyłać patrol, więc już od ponad roku jest ta aplikacja, przez którą się weryfikujesz. W skrócie tak to działa. 

 

1 hour ago, yummyboy said:

Mogę potwierdzić, że z biletem byle gdzie w ciągu następnych 24h nie ma kwarantanny, a nie masz obowiązku lecieć dalej. Kupiłem najtańszy za chyba 5 funtów z powrotem.

Właśnie! Właśnie się dowiedziałem od Straży granicznej, że to dotyczy tych, co przylatują do Polski samolotem. A nie dotyczy ruchu samochodowego. Więc taki myk nie przejdzie. Ale dobrze wiedzieć, że taka luka wciąż funkcjonuje. Niech ludzie korzystają. 

 

1 hour ago, Akadyjczyk said:

siedź w domu nie kombinuj... koronawirus to nie żarty!

Uznaję to za trolling. Nie będę ciągnąć tutaj tego tematu. Mamy od tego inny wątek. 

Edytowane przez manygguh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, manygguh napisał:

Właśnie! Właśnie się dowiedziałem od Straży granicznej, że to dotyczy tych, co przylatują do Polski samolotem. A nie dotyczy ruchu samochodowego. Więc taki myk nie przejdzie. Ale dobrze wiedzieć, że taka luka wciąż funkcjonuje. Niech ludzie korzystają.

Szkoda. Miałem proponować kupno biletu na jakikolwiek autobus z Polski w ciągu tych 24h :P No ale skoro już wiesz.. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, manygguh napisał:

Teraz jest apka Kwarantanna Domowa. Masz mieć włączony telefon z internetem cały czas i przychodzi powiadomienie, że masz sobie cyknąć zdjęcie w tej aplikacji i tam przez nią odesłać. Na zdjecie masz chyba 20 minut. Przychodzi 2-3 razy w dzień o losowych godzinach, ale w nocy nie. Do tego automatycznie apka sparwdza lokalizację telefonu. Ma być taką sama, jaką się podało pogranicznikom. Jak nie zdążysz to jest to wysyłane gdzieś tam do Policji czy Sanepidu. Tak to wygląda, ludzi do kontroli jest za dużo żeby za każdym wysyłać patrol, więc już od ponad roku jest ta aplikacja, przez którą się weryfikujesz. W skrócie tak to działa. 

 

 

Apka w B2100 solid? powodzenia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, Baca1980 said:

Apka w B2100 solid? powodzenia :).

Nie wiem o co chodzi. Ale serio jest obowiązkowa. 

 

https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa

 

 

24 minutes ago, yummyboy said:

Miałem proponować kupno biletu na jakikolwiek autobus z Polski w ciągu tych 24h :P No ale skoro już wiesz.

Zapytam, nic nie zaszkodzi. Może z autobusem też przejdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, manygguh napisał:

Nie wiem o co chodzi. Ale serio jest obowiązkowa. 

 

Jak zainstalować apkę w telefonie który niema nawet systemu operacyjnego? Smartfona nigdy nie miałem nie mam i mieć nie będę :).

10 minut temu, manygguh napisał:

Ale serio jest obowiązkowa. 

Kto jest zwolniony z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa?

  • osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące),
  • osoby które złożyły właściwym służbom oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania (patrz materiały poniżej).
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o przyjeździe autobusem spoza Unii/Strefy Schengen, a więc w grę wchodzą 3 kraje wyjazdu: Ukraina, Białoruś i Rosja.

 

Jest różnica między Ukrainą a dwoma pozostałymi krajami, bo Ukraina ma prawo wystawiać normalny "unijny" certyfikat Covid, w tym certyfikat o wykonanym teście. I ten certyfikat jest honorowany przez polską Straż Graniczną tak samo jak certyfikaty o teście polskie lub z innego dowolnego kraju Unii.

 

Natomiast dwa pozostałe kraje traktowane są przez Unię jako "kraje dzikie" i wyniki testów tam wykonanych można sobie w dupę wsadzić.

 

Tak czy inaczej - osobie przyjeżdżającej spoza Unii przysługuje prawo do skrócenia kwarantanny po 8 dniu. Trzeba wykonać test PCR (nie antygenowy!) i w momencie wprowadzenia negatywnego wyniku testu do systemu informatycznego kwarantanna zostaje automatycznie uznana za zakończoną. Ale to dopiero po 8 dniu (więc raczej dziewiątego dnia) i na własny koszt test PCR - może być około 500 PLN.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Baca1980 said:

Jak zainstalować apkę w telefonie który niema nawet systemu operacyjnego? Smartfona nigdy nie miałem nie mam i mieć nie będę :).

 To może być dobry trop:

 

Kto jest zwolniony z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa? 

... 

  • osoby które złożyły właściwym służbom oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania (patrz materiały poniżej)

Jak złożyć oświadczenie?

  • za pośrednictwem ePUAP, przesyłając na adres skrytki: /MAiC/SkrytkaESP,
  • przesyłając na adres e-mail KPRM: [email protected] opatrzone podpisem zaufanym, podpisem osobistym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
  • do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego dla miejsca odbywania kwarantanny,
  • lub przekazać wypełniony druk oświadczenia lokalnej jednostce Policji

O kurła, faktycznie!! Wychodzi, że mówisz, że nie masz smartfona, tylko cegłę oraz dajesz druczek na policję i tyle? Coś za łatwo. 

 

Ale kwarantanna dalej obowiązuje chyba taką osobę, po prostu jest bez apki. 

 

Wątpię by dali sobie spokój tylko z tego powodu. Wtedy pewnie będą przyjeżdżać i pukać do drzwi. 

 

Ale napiszę na komendę jak takie oświadczenie wygląda i jak wygląda kwarantanna wtedy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.