Skocz do zawartości

Co słychać na rynkach finansowych?


Absolutny

Rekomendowane odpowiedzi

Czy są na forum aktywni inwestorzy? Jestem ciekaw z jakich źródeł czerpiecie wiedzę o aktualnych trendach na rynkach finansowych oraz w jaki aktywa inwestujecie.

 

Dziś trafiłem na prosty wskaźnik, który z dość wysoką skutecznością pokazuje trendy na rynku akcji. Mowa o indeksie sWIG80, który grupuje małe spółki na GPW. Na wykresie widać roczną dynamikę, odszumioną z chwilowych wahań, za pomocą średniej ruchomej. Za każdym razem, gdy dynamika osiągała szczyt powyżej +10% i zakręcała w dół, nadchodziła bessa na GPW. Wyjątkiem był tylko 2004r, mały spadek gdy Polska weszła do UE i podskoczyły inwestycje.

AVvXsEjr2CNcOW3zWQhwsbhu8DaR6X-U8Gote8CU

Wygląda na to, że roczna dynamika zakręciła w dół i może nas czekać bessa na giełdzie akcji. Jeżeli kursy mocniej spadną, będzie to już 8 okazja do zakupów, od 2000r.

AVvXsEg5wSLVAjCSv-Q_lbxxIlGr4UhFc5luGGxs

https://10-procent-rocznie.blogspot.com/2021/12/prosty-wskaznik-ktory-juz-dawno.html

 

ETF na sWIG80TR, właśnie startuje. TR to wersja indeksu, który akumuluje dywidendy, zwiększając stopę zwrotu w czasie. Wygląda na to, że za kilkanaście miesięcy, będzie można w bessie kupić ten ETF dużo taniej niż dziś.

 

Długo wyczekiwany ETF na sWIG80TR od wtorku na GPW

Michał Żuławińskianalityk Bankier.pl publikacja 2021-12-14 06:00 fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

 

Na ten dzień czekało wielu entuzjastów polskiej giełdy i inwestowania pasywnego. Na GPW pojawi się pierwszy fundusz ETF odwzorowujący indeks małych spółek.

Po ponad dwóch miesiącach od ogłoszenia, że ETF na sWIG80TR wreszcie pojawi się na warszawskiej giełdzie, dziś stanie się to faktem. Fundusz, na który od lat czekało wielu inwestorów, umożliwi proste inwestowanie w całą gamę spółek z GPW.

Beta ETF sWIG80TR, bo tak nazywa się nowy fundusz, dołączy do rodziny innych ETF-ów wprowadzonych przez Beta Securities. Animatorem dla funduszu będzie DM BOŚ, a depozytariuszem mBank. Zarządzaniem zajmie się AgioFunds TFI. Opłata za zarządzanie wyniesie 0,9 proc. Fundusz będzie stosował replikację fizyczną, czyli faktycznie będzie kupował akcje wchodzące w skład odwzorowywanego indeksu.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dlugo-wyczekiwany-ETF-na-sWIG80TR-od-wtorku-na-GPW-8242034.html

 

A tutaj notowania nowego ETFu:

https://www.gpw.pl/etf?isin=PLBSWTR00014

Edytowane przez Absolutny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długoterminowo kupuje spółki technologiczne o mocnych fundamentach, których rozumiem istotę biznesu. Tylko takie mam na koncie emerytalnym. Kiedyś miałem bank, patrząc na aktualne ceny trochę żałuję, że z niego wyszedłem, ale z drugiej strony zbyt od polityki są uzależnione takie biznesy. Czasami przed debiutem albo przy łączeniu na coś się skuszę. Ale tu zwykle nie ma co czekać do dnia rzeczywistego debiutu, bo zysk jest w wcześniejszej cenie. Jak się załapiesz na początek wzrostu i szybko sprzedasz to można sporo rzeczywiście zarobić (niestety na Warszawskiej giełdzie nie ma opcji, poza indeksami, więc nawet jak masz dobrego nosa a nie masz ogromnego kapitału, to niewiele zarobisz, w porównaniu z zagranicą).

 

Podobnie bałbym się tego ETFa, Warszawska giełda z jednej strony ma potencjał, tym bardziej spółki o takiej wielkości, a z drugiej jak wszystko u nas jest przesiąknięte polityką.

 

Wiceprezes Giełdy 'delikatnie' sugerował menagerom spółek notowanych na niej, że dobrym interesem będzie inwestycja w film, który produkuje wspólniczka Patryka Vegi. To się dzieje naprawdę. Gość nie poniósł żadnej odpowiedzialności, tzn. musiał pożegnać się z cieplutką posadką jak wyszło to na światło dzienne. Tak wygląda przejrzystość dla nich.

Jedna ze spółek sfałszowała wprost dane w prospekcie emisyjnym. I co właśnie, nic. Pewnie to przypadek, że prezydent naszego kraju wraz ze współmałżonką chętnie występują na tle produktów tej spółki i podają za przykład zwycięstwa polskiej myśli technicznej (nad zdrowym rozsądkiem).

 

NewConnect jest ciekawy pod wieloma względami. Są spółki, z milionowym kapitałem a obrót akcjami, których to ledwie kilka tysięcy zł i dosłownie naście transakcji na tydzień. Nawet nie trzeba mieć dostępu do zleceń na żywo te opóźnione wystarczą to testowania różnych strategii spekulacyjnych. Tu mam jedną spółkę, gdzie liczę na zysk w ciągu kilku lat albo przynajmniej przetrzymanie kapitału. I trzymam ją na koncie maklerskim tam gdzie mam swoje konto. Okresowo bawię się w spekulację, ale wtedy o wiele ważniejsza jest psychologia niż twarde dane wg. mojej oceny. 

 

Nie piszesz jaki jest twój cel inwestycyjny. 

 

ps. analiza techniczna zawsze skutecznie tłumaczy to co się stało ;).

 

 

 

 

 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam teraz czasu na rozpisywanie się.

Ale wszystkim głowiącym się, czy WIG20 jest tani czy drogi.

Polecam rzucić okiem na WIG20 total return.

Przed chwilą byliśmy wyżej niż w pamiętnym 2008

 

https://stooq.pl/q/a2/?s=wig20tr&i=m&t=c&a=lg&z=170&ft=20091031&l=127&d=1&ch=0&f=1&lt=57&r=0&o=1

 

Rynek akcyjny w średnim terminie?

Tango down.

Edytowane przez Margrabia.von.Ansbach
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIG to magiczne miejsce, zbyt magiczne na inwestycje.

 

Post factum dla ogarniania trendu najprościej było śledzić spikerke kongresu Nancy Pelosi - idealne dołki, idealne górki, nie mam pojęcia jak oni to robią, bo insider trading jest nielegalny , zwłaszcza dla 3 osoby w USA. A na pewno kongresmeni to krystalicznie czyste osoby.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piter_1982 napisał:

Podobnie bałbym się tego ETFa,

Ja rozważam zakup tego ETFa na indeks sWIG80TR, ale dopiero w bessie. Gdy wyceny zejdą o 30 - 50% z obecnych i oddanie w kolejnej hossie, za 3-4 lata. Chyba, że kursy akcji spółek, które obserwuje spadną mocniej, wtedy wybiorę spółki.

Póki co kupiłem ETFBW20ST, bo liczę na spadki na rynku, a wtedy jego wycena rośnie razem z WIG20Short.

Myślałem o zostawieniu na dłużej krótkiej pozycji na CFD na spadki PKO BP. Jednak XTB nalicza sobie za wysoki SWAP dzienny, żeby zostawać tam na kilka-klikanaście miesięcy.

4 godziny temu, Piter_1982 napisał:

Wiceprezes Giełdy 'delikatnie' sugerował menagerom spółek notowanych na niej, że dobrym interesem będzie inwestycja w film, który produkuje wspólniczka Patryka Vegi.

GPW nie bez powodu ma nadal opinię bananowej. 😉 Dlatego staram się inwestować teraz w trendach.

4 godziny temu, Piter_1982 napisał:

Nie piszesz jaki jest twój cel inwestycyjny. 

Inwestowanie cykliczne w niedocenione przez rynek aktywa, głównie akcje. Kupowanie w głębokiej bessie i oddawanie akcji w hossie. Żeby nie zostawać z nimi w portfelu na więcej niż kilka lat. Obecnie testuje też zarabianie na spadkach, stąd ETFBW20ST.

Do NewConnect jakoś nie mam zaufania, jeszcze więcej tam firm sprzedających marzenia, niż na głównym parkiecie. Ale to subiektywne wnioski, bo nie śledzę tamtego rynku.

3 godziny temu, Margrabia.von.Ansbach napisał:

Polecam rzucić okiem na WIG20 total return. Przed chwilą byliśmy wyżej niż w pamiętnym 2008

https://stooq.pl/q/a2/?s=wig20tr&i=m&t=c&a=lg&z=170&ft=20091031&l=127&d=1&ch=0&f=1&lt=57&r=0&o=1

Rynek akcyjny w średnim terminie?

Tango down.

Widzę, że mamy podobne wnioski. Na Wall Street wyceny wskaźnikowo są już na poziomach bańki internetowej z 2000r. Odłączęnie szprycy w postaci QE, może spuścić dużo powietrza z tego balona.

2 godziny temu, sargon napisał:

Post factum dla ogarniania trendu najprościej było śledzić spikerke kongresu Nancy Pelosi - idealne dołki, idealne górki,

Ciekawe spostrzeżenie, dorzucę do obserwowanych. Choć u mnie pierwszeństwo mają dane makro i wskaźniki wyprzedzające koniunktury. A dokładniej kilkanaście z nich, które obserwuje.

 

Edytowane przez Absolutny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weekendowa aktualizacja sytuacji. Kolejne wskaźniki pokazują, że spowolnienie gospodarcze w 2022r, może być dobrą okazją do zakupów. Jednak dopiero po silnym spadku cen akcji i surowców. Gospodarka w Chinach przekłada się coraz silniej na światowe cykle koniunkturalne. Do tego z dużym wyprzedzeniem czasowym.

 

Na wykresie Chiński Impuls Kredytowy przesunięty do przodu o 12 mies. względem Japan Machine Tool Orders (zmiany zamówień na obrabiarki w Japonii).

FGe36ReX0AMMA86?format=jpg&name=small

 

Tutaj 11 mies do przodu względem metali...

FFBcXf2WUAQz_R3?format=jpg&name=small

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Morfeusz Jeżeli zostanie zamknięty, to na 99% będzie info wcześniej. Będzie można sprzedać jednostki ETFa na rynku, dla zapominalskich zaczekać aż sami sprzedadzą. Kasa ze sprzedaży trafi na rachunek maklerski.

 

Wygląda na to, że kolejny wyprzedzający wskaźnik koniunktury minął swój szczyt.

AVvXsEjXnDEuPgEDnX0_MwQTOcLbtcXTCN8gfzoj

https://10-procent-rocznie.blogspot.com/2021/12/indeks-wskaznikow-wyprzedzajacych-po-11.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wykresy na dziś dla inwestujących na forumowiczów. Cykl koniunkturalny to błogosławieństwo dla świadomych inwestorów i przekleństwo dla tych, którzy go ignorują.

Wygląda na to, że gotówka i złoto mogą być najlepszymi inwestycjami na czas nadchodzącej bessy. Pozwalającymi obkupić się, gdy będzie dużo taniej.

rys1_1474.png

 

rys2_1173.png

https://qnews.pl/pl/news/giełdowy-plan-na-rok-2021-wykonany-co-z-2022

 

?s=zb.f:plnusd&d=20211223&c=10y&t=l&a=lg

FHOaQEiXwAM8nT1.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Inwazja Rosji na Ukrainę mocno przyspieszyła bessę na giełdach akcji.

 

Koniec sesji na GPW. Akcje zakończyły swoje notowania na sporym minusie. Indeks WIG spadł o 10,7%. Spółki państwowe również pod kreską (KGHM -5,3%, PKN Orlen -7,7%). Najmocniej spadły jednak akcje banku PKO BP - aż o 16,8%.

Znacznie gorzej jest z akcjami na Ukrainie, ponieważ indeks WIG-Ukrain zanotował dzisiaj stratę rzędu 39%.

Indeks spółek rosyjskich MOEX zakończył dzisiaj sesję ze stratą wynoszącą -33,2%.

https://independenttrader.pl/jak-rynki-zareaguja-na-wojne-relacja-live.html

 

 

rys2_1208.png

rys3_551.png

https://qnews.pl/pl/news/wig-ju%C5%BC-ponad-20-poni%C5%BCej-szczytu

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 24.02.2022 o 18:58, Syfik napisał:

@Absolutny, inwestujesz na GPW? Jaka strategia u Ciebie? 

Tak inwestuje, rozbijam teraz środki na 3 portfele akcji. Dywidendowy, długoterminowy i krótkoterminowy (spekulacyjny). Każdy portfel ma inną strategię, ale generalnie staram się wykorzystywać cykle bessy i hossy.

W dniu 24.02.2022 o 18:58, Syfik napisał:

Ja nie zdążyłem sprzedać i tak chyba będę siedział na minusach aż odbije. 

Już mocno obiło na szerokim rynku, na giełdach cierpliwość wygrywa ze strachem. Choć do dołka bessy może być jeszcze daleko i nadejdzie kolejna fala spadków.

rys1_1550.png

https://qnews.pl/pl/news/spowolnienia-w-gospodarkach-ciąg-dalszy

 

rys3_562.png

https://qnews.pl/pl/news/spowolnienie-szkodzi-akcjom-kiedy-pomoże-obligacjom

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest duża szansa na kolejną falę spadkową i to nie jedną w tym roku. Wtedy ETF na spadki np. ETFBW20ST może znów dać zarobić kolejne kilka - kilkanaście % w krótkim czasie.

https://www.gpw.pl/etf?isin=PLBETF200011

 

Od Maja FED planuje zmniejszyć ilość pustego pieniądza wpakowanego dodrukiem na rynek QT2.

rys1_1558.png

rys2_1237.png

https://qnews.pl/pl/news/nadciąga-ilościowe-zacieśnianie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mała aktualizacja. Zakup ETFu na spadki ETFBW20ST był trafny. Wycena skoczyła od początku kwietnia z ok 300 do 347, czyli + 15% w miesiąc. Sprzedałem i liczę na podobny zysk na ETFie na wzrosty, na który teraz poluje, ETFBW20LV.

Krótkoterminowo może przyjść odbicie ostatniej fali spadków, dające zarobić na spekulacji.

 

W dłuższym wielomiesięcznym terminie szykuje się dalsze spowolnienie gospodarcze i bessa.

rys1_1574.png

https://qnews.pl/pl/news/sprawdzona-zale%C5%BCno%C5%9B%C4%87-ci%C4%85gle-w-trybie-ostrzegania

 

Jestem ciekaw ile FED/FOMC wytrzyma bez skupu aktywów i jaka skala spadków skłoni ich do wznowienia dodruku zielonych.

 

@Piter_1982 @Margrabia.von.Ansbach @sargon @Morfeusz @Syfik Jak Wasze strategie i postrzeganie rynku obecnie? :-)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal spółki technologiczne. Zostałem w tych co byłem. Żałuję ale musiałem trochę sprzedać (żeby pozbyć się jednego kredytu wziętego na zakup nieruchomości komercyjnej), a chętnie bym dokupił, bo to były dobre wybory. Tylko moja strategia to min. kilka lat, bo to część kasy "na przyszłość". Spekulacja nie na moje nerwy.

 

Może postawię jakaś koparka na CPU bo mam taka możliwość, ale bez wielkich oczekiwań. Wolę popracować nad nowymi planami sprzedażowymi i ofertą, ostatni rok był bardzo dobry, pomimo spadków w branży. Dla mnie giełda to dywersyfikacja, plus mogę zarejestrować nawet jedną akcję i mieć informacje z największej firmy z branży ;).

 

Życie spekulanta nie na moje nerwy. 

 

Ogólnie uważam, że trzeba mocno stać na ziemi, najgorsze co można zrobić, to spekulować pożyczonymi pieniędzmi. Trzymać gotówkę (na tę chwilę $), bo pojawi się sporo okazji. Wystarczy popatrzeć na otodom, coraz więcej licytacji, przeprowadzanych przez syndyków (czy jak tam się to nazywa, przy upadłości). Mówią, ze w kryzysie gotówka jest królem i pomimo inflacji uważam, że sporo w tym racji. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2022 o 12:33, Absolutny napisał:

Jak Wasze strategie i postrzeganie rynku obecnie?

Obecnie nastawiam się bardziej długoterminowo niż spekulacyjnie. Dołek złapać jest ciężko, a to moim zdaniem jeszcze nie czas na większe zakupy aktywów. Dalsze spadki nadal przed nami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2022 o 12:33, Absolutny napisał:

Mała aktualizacja. Zakup ETFu na spadki ETFBW20ST był trafny. Wycena skoczyła od początku kwietnia z ok 300 do 347, czyli + 15% w miesiąc. Sprzedałem i liczę na podobny zysk na ETFie na wzrosty, na który teraz poluje, ETFBW20LV.

Krótkoterminowo może przyjść odbicie ostatniej fali spadków, dające zarobić na spekulacji.

 

@Piter_1982 @Margrabia.von.Ansbach @sargon @Morfeusz @Syfik Jak Wasze strategie i postrzeganie rynku obecnie? 🙂

 

Burrish 😉

Z jednej strony są pesymistyczne oznaki makro, nieruchy i wskaźniki przemysłu w USA, do tego dziwna polityka Chin do czasu wyborów (lockdowny z dupy, przyciśnięcie techu, opóźnienia dostawczo-produkcyjne).

Z drugiej - coś tam się jednak dzieje na zapleczu wyjścia ze świata chińskiej dominacji produkcji, recesji jeszcze nie ma, jak wojna na Ukrainie będzie miała jakieś przełomy, co spowoduje ulgę z przestawiania się energetycznego i wysiłek odbudowy - może być ostatni rajd starej hossy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zerkam w stronę Ameryki południowej..... Rosja bez Ukraina wyłączona, towaru z Chin tamtędy nie przejadą.... Amerykanie chcą wypiąć Chińczyków z rynków światowych.... Wydaje się że gdzieś muszą mieć montownie i inwestycje... W Chinach drogo już lub się nie da, w Afrykę nigdy nie wierzyłem, że się da, zostaje mi Ameryka Południowa, statkiem do Europy czy Afryki podobny dystans jak z Chin ...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwość popłaca. ETFBW20LV osiągnął dziś poziom wyprzedania 17 na dziennym RSI, a WIG20 18. https://pl.tradingview.com/chart/?symbol=GPW%3AETFBW20LV

Kto dziś kupi ETF i akcje może ładnie zarobić na korekcyjnym odbiciu w górę, w obecnej bessie. Podejrzewam, że Goldman Sachs vs. Morgan Stanley robią spore zakupy na takiej wyprzedaży. Choć to tylko domysły, bo dołek złapać trudno ale można coś zyskać na odbiciu...

 

W dniu 1.05.2022 o 13:34, Piter_1982 napisał:

Nadal spółki technologiczne.

Nie masz wrażenia, że kupiłeś na szczycie bańki spekulacyjnej na dłuższy termin? Wskaźniki dla techów nadal są kosmicznie wysokie...

W dniu 3.05.2022 o 12:55, Morfeusz napisał:

Obecnie nastawiam się bardziej długoterminowo niż spekulacyjnie.

Rozumiem, też mam portfel długoterminowy, oddzieliłem go od spekulacyjnego, gdzie mogę pobawić się w spekulację.

W dniu 4.05.2022 o 19:16, sargon napisał:

Z drugiej - coś tam się jednak dzieje na zapleczu wyjścia ze świata chińskiej dominacji produkcji, recesji jeszcze nie ma, jak wojna na Ukrainie będzie miała jakieś przełomy, co spowoduje ulgę z przestawiania się energetycznego i wysiłek odbudowy - może być ostatni rajd starej hossy.

Ciekawe, ja patrząc na wskaźniki makro stawiam na bessę do jesieni albo marca 2023. Kwestia też kiedy pęknie FED i wznowi dodruk zielonej bibuły.

W dniu 4.05.2022 o 22:30, Mmario napisał:

A ja zerkam w stronę Ameryki południowej....

Kupujesz tamtejsze akcje albo inne aktywa?

 

 

Kolejny wskaźnik wchodzi w fazę bessy.

getBasicChart.ashx.png

https://10-procent-rocznie.blogspot.com/2022/05/esi-ostatni-obronca-hossy-zmieni-zdanie.html

Edytowane przez Absolutny
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Absolutny może tak.

 

Moim zdaniem firmy rokują. Ja mam naprawdę długi horyzont jeśli chodzi o giełde. Optymalnie - wieczność. I wcale nie żartuję. Część mam na koncie emerytalnym resztę na dwóch rachunkach. Giełda to dla mnie przechowanie wartości. Spółki zarabiają, mają stabilny "zwyczajny biznes" plus moim zdaniem potencjał by wystrzelić. Jeśli to się stanie to wielokrotnie zrekompensuje mi zamrożenie kapitału. Jeśli nie zniosę tę niedogodność, że nie mam tych pieniędzy w tej chwili. Nie zmieniłyby one jakości mojego życia. Ogólnie ostatnio na koniec marca robiłem rachunek. Przygotowałem się na 18 miesięcy jeśli nie zimy to ciemnej jesieni. Stąd decyzja o spieniężeniu akcji i spłacie kredytu. Nawet jeśli odnotowałem lekką stratę.

 

Patrzę łakomie w stronę nieruchomości bo ja już widzę, że pojawiają się działki, o sprzedaży których nikt, by nie myślal kilka miesięcy temu i nie schodzą. Boję się nieprzewidywalności zawieruchy politycznej (nawet nie wojny). Na razie mam tylko polski paszport, ale część aktywów już poza jurysdykcją naszych "ojców narodu". 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Absolutny napisał:

Ciekawe, ja patrząc na wskaźniki makro stawiam na bessę do jesieni albo marca 2023. Kwestia też kiedy pęknie FED i wznowi dodruk zielonej bibuły.


Wybory do kongresu są w q4. Ja tam upatruje potencjalnego odbicia tej korekty. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Porcja informacji przed weekendem. Może nas czekać korekta wzrostowa w czasie bessy.

 

Potem powrót do spadków, gdy FED zacznie mocniej odchudzać bilans dodrukowanych zielonych.

rys2_1274.png

 

Odbicie w USA wsparła deklaracja Fed, że przerwie podwyżki stóp jesienią jeśli stonują inflację/wpłyną na PKB. Oczekiwana formacja W na S&P500 staje się realna, potrzebne jednak wybicie nad 4100. To jednak etap raczej oczekiwania korekty spadków niż nowej fali hossy:

Image

https://twitter.com/BlogiBossaPL/status/1530082345470107650

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.