Skocz do zawartości

Złoto - kupować czy sprzedawać?


slusa

Rekomendowane odpowiedzi

7 minutes ago, Cloud7 said:

Dolar się umacnia.

Umacnia, ale jednym z lepszych zabezpieczeń przeciwko inflacji jest w sumie złoto. Biorąc pod uwagę, jak ta inflacja się rozgania, to złoto powinno też rosnąć, albo chociaż stać w miesjcu, a nie zjeżdżać tak mocno w dół. 

 

Rozumiem, że niemożliwy jest scenariusz w który złoto i dolar umacniają się jednocześnie? Tylko albo jedno albo drugie?

 

Bo wychodzi w takim razie, że najlepszym zabezpieczeniem antyinflacyjnym jest dolar w takim razie skoro wszystko inne spada. :D

Edytowane przez manygguh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę obecnie nikt nie da Ci 100% pewności na nic. Rynki są wykolejone i panuje pełne szaleństwo bez zasad ekonomii. Może się okazać ze zakaża złota i będziesz miał podkładki pod gwoździe bo nic z tym nie zrobisz.

Niemniej dywersyfikacja… dobrze mieć i złoto i dolary. Na czymś zyskasz na czymś stracisz życie.

Swoją pierwsza złota monetę kupowałem w 2015 r za około 4500zl cena wtedy wydawała mi się oderwana od rzeczywistości dziś mamy 2022 i 8600. Ktoś powie przez 7 lat to szału nie ma … 

Zależy wszystko jaki masz cel, ja zamiast nowego „iphonika” wolałem kupić złota monete. 
Kupilem, skitralem i nie śledziłem codziennie kursu złota bo wiedziałem ze i tak nie sprzedam,nie taki był mój zamysł. 
 

Edytowane przez Timidus
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Timidus napisał:

Swoją pierwsza złota monetę kupowałem w 2015 r za około 4500zl cena wtedy wydawała mi się oderwana od rzeczywistości dziś mamy 2022 i 8600. Ktoś powie przez 7 lat to szału nie ma … 

 

Jakbyś za to kupił wtedy bitcoina to miałbyś 450tys pln 🤣 odnośnie absurdów rynkowych. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, manygguh napisał:

Ktoś rozumie dlaczego złoto zalicza taki spadek w obliczu rozganiającej się inflacji i recesji?

Trzeba zacząć od podstaw. Na COMEXie nie handluje się złotem tylko kontraktami na złoto. Podaż złota wynikająca z kontraktów przewyższa podaż złota na świecie- mówiąc wprost na COMEXie handluje się złotem, które nie istnieje dlatego też kontrakty zazwyczaj są rozliczane w gotówce.

Warto zwrócić uwagę, że oficjalny kurs złota w chwilach zawirowań może się rozjechać z kursem złota u dilerów. Taka sytuacja była w marcu 2020 gdy kontrakty na złoto spadły do ok. 1500 USD/oz., a u dilerów złota ustawiały się kolejki.

 

Czemu w obecnej chwili kurs złota spada? Być może zadziałało prawo poptyu-poadaży, istnieje taka możliwość.

Tajemnicą też nie jest, że duże instytucje finansowe używają COMEXa do manipulowania cenami złota i srebra o czym wspomniał @Timidus więc być może ktoś szykuje się na większe zakupy złota i zbija cenę, żeby kupić fizyczny kruszec po korzystniejszej cenie.

Też mogła zajść sytuacja, że któryś z dużych graczy potrzebował gotówki i pozbywał się kontraktów co spowodowało spadek ich ceny.

Co zadzialo się w tym momencie? Mi to ciężko stwierdzić.

 

Tak nawiasem mówiąc to ja sądzę, że z naszej perspektywy lepiej patrzeć na kurs XAUPLN niż XAUUSD- rozliczamy się w złotówkach(przynajmniej większość) i raczej cena złota w złotówkach powinna nas bardziej interesować. Wykres XAUUSD różni się nieco od XAUPLN. Oczywiście kurs XAUPLN to kurs złota w dolarach XAUUSD razy kurs dolara USDPLN- więc kurs złotówkowy może się zmieniać też ze względu na wahania kursu dolara.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka zależność historyczna że jak dolar się umacnia to złoto leci i odrwrotnie. Ale co się teraz dzieje to tylko smart money wie. Ja kupuje ETF na surowce. Surowce to chyba jedyna wartość. Nie traktuje tego jako inwestycja zarobkowa. Raczej minimizcja strat.

Wydaje mi się ze posiadanie złotówek jest bardzo ryzykowne. 

Edytowane przez Cloud7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to teraz pojawiają się takie pytania:

 

1) Skoro cena złota jest manipulowana, to może być manipulowana cały czas? I cena będzie zupełnie odklejona od jakichkolwiek racjonalnych założeń. 

2) Wychodzi na to, że najlepszym środkiem do trzymania kapitału jest teraz dolar? No bo skoro wszystko się osłabia, to kapitał płynie do dolara, więc jego kurs będzie rósł.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.