Skocz do zawartości

Manga Anime


Druid

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

 

Ostatnio naszła mnie myśl, by zacząć oglądać, czytać Mangi, anime, jakie macie tytuły fajne do polecenia, obejrzenia ? Pamiętam kiedyś 25 lat temu puszczano na wszystkich kanałach w TV film anime, fabuła po prostu wbiła mnie w ziemie. Co polecacie ? Traktuje to jako odskocznie, które warto obejrzeć, przeczytać ? Chodzi mi o wartościowe treści, które są wciągające, interesujące.

 

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji :)

 

 

 

A tutaj Mangi ?

 

https://badloopus.pl/najlepsze-mangi-dla-doroslych/

https://www.filmweb.pl/ranking/film/Anime/66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oglądam dużo, od czasu do czasu, więc słabo znam się na anime. Ale jeden tytuł co mnie wciągnął mocno to "7 grzechów głównych". Nie chcę spojlerować ale wejście i zakończenie wątku jednej postaci - Escanora, wymiata. Obceń, jak cię wciągnie to masz 5 sezonów niezłego pochłaniacza wolnego czasu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to rozpiszę kilka klasyków jakby ktoś chciał wejść do świata anime:

 

Ku pokrzepieniu serc (gatunek anime się nazywa Shōnen, jest o przyjaźni, ratowaniu świata, miłości, braterstwie, anime skierowane dla nastolatków i młodych dorosłych):

- Full Metal Alchemist Brotherhood

- One punch man

- my hero academia

- naruto

- dragon ball kai + super

- bleach

- król szamanów

- JoJo (polecam - anime o chadach xD)

 

Masz takie stronki jak myanimelist i szukasz po gatunku anime z najwyższymi notami.

 

Anime dla dorosłych (Seinen). Często bardzo brutalne, zdarzają się gwałty czy sceny które zaszokują normalnego zachodniego normika. Generalnie na zachodzie jest cenzura dość duża, w japonii jakimś cudem jest dużo większa wolność twórcza więc i dużo więcej porytych rzeczy xD

- neon genesis evangelion. Ciężkie psychologiczne anime o półsierotach żyjących w postapokaliptycznym świecie.

- berserk. Horror, dark fantasy. Jak żyć w świecie pozbawionym sensu, pełnego przemocy?

- ergo proxy. Pytanie o boskość.

- lain. Całe anime to jeden wielki psychodeliczny trip poruszający boskość, samotność, życie w świecie technologii

- shiki. Anime o wampirach, ale mega ciekawe. Pojawiają się czarnookie wampiry które przejmują wioskę, ale ludzie się nie poddają. Anime stawia pytanie kto jest prawdziwą bestią człowiek czy wampir?

- madoka. Anime mega troll, zaczyna się jak bajka dla dzieci (i tak wygląda) a jest bardzo brutalne. Zadaje pytanie ile jesteś wstanie poświęcić dla innych i pokazuje, że nie ma nic za darmo. 

- hellsing (OVA), anime o wampirach z nazistami. Krew, akcja, przemoc polecam daleko temu do zmierzchu.

Ghost in The Shell

Black Lagoon

- Cowboy Bebop

- elfen lied - anime które jest trochę krapem, ale też ma przebłyski geniuszu, wiele osób kocha, wiele nienawidzi, ale raczej dla nastolatków. Opening jest jednak cudowny (nawiązanie do gustava klimta + zaśpiewany w łacinie)

- devilman crybaby 

 

 

 

Intelektualne anime, nie wiem jak to nazwać ale chodzi o bohatera który jest geniuszem i walczy z innymi geniuszami:

- death note

- code geass

Kakegurui

- Kaiji

 

 

Jest też bardzo dobra seria anime Fate, Fate stay night i fate zero.

 

Jeśli chodzi o romanse i anime szkolne to nie oglądam więc niczego nie polecę. Może poza romansem your lie in april, ale to smutne romansidło z piękną muzyką klasyczną (którą japończycy ubóstwiają).

(opening bardzo zmyla, ale jest fajny)

 

 

Czasami zdarzają się też artystyczne perełki jak angel's egg ale to za czasów gdy produkcje anime miały bardzo wysokie budżety. Akira do tych perełek należy również.

 

 

Edytowane przez NoHope
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lubię i czytam lub oglądam:

 

Zipang, 

Oregairu, 

Spice and Wolf, 

Natsume Yujinchou, 

Noragami, 

Space Pirate Captain Harlock

Domestic Girlfriend, 

Hibike! Euphonium

Girls und Panzer

Nodame Cantabile

Baccano! 

Joker Game

 

Kimi no Nawa

Koe no Katachi

Chcę zjeść Twoją trzustkę

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji, jakieś dwa lata temu pytałem, czy ktoś nie kojarzy, jaka to mogła być produkcja, ale wiem, że opis jest tak nieprecyzyjny i bełkotliwy, iż skojarzenie tego jest skrajnie mało prawdopodobne.

Chodziło o to:

 

Cytat

Pamiętam tylko, że mogłem mieć 3-5 lat kiedy to emitowali, czyli okolice 1995-1997r. Leciało na jakimś ze standardowych kanałów, żadna kablówka itd. Styl to było coś jak anime/manga.

Była tam scena pościgu przez miasto takie bardziej starodawne [osadzone w średniowieczu?]chyba na koniach popierdalali, przeciskając się przez tłum, na bruk spadła sakiewka ze złotymi monetami i rozsypała się.

Później nie pamiętam, ostatnia scena - na czarnym tle palące się świeczki, które reprezentują ile czasu życia jeszcze komu zostało, jedna z nich została zdmuchnięta, albo sama zgasła.

Inne rzeczy widzę przed oczami ew. w formie obrazów, pewnie przekłamanych przez upływający czas i nie dam rady nawet tego opisać heh.

 

Ew. gdyby ktoś mógł wymienić parę animacji w tym stylu które w tamtym czasie leciały, to bym sobie zerknął screeny i coś tam skojarzył.

Jest to jedna z tych rzeczy, gdzie pamiętam tylko kilka detali, a chciałbym wiedzieć co to było i sporadycznie mi się przypomni np teraz widząc tytuł wątku - nie wiadomo po co, ale tak mnie mózg w ch**a robi. 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za moich lat dzieciństwa było pełno anime.

Kto wtedy nie oglądał? Wszyscy oglądali.

 

Saint Seiya

 

 

Teraz na Netfilx masz z powrotem reaktywacje tego anime.

 

 

Dragon Ball najlepsze jak dla mnie anime tamtych lat.

 

 

W 2015 roku kolejna saga DBZ Super ze 131 odcinkami.

 

 

Ze sportowych niezapomniany Capitan Tsubasa.

 

 

W 2018 roku reaktywacja w nowej grafice.

 

 

Widać, że na nowo odtwarzają te popularne w latach 80 i 90 tych anime bo wtedy przyciągały miliony jak nie miliardy fanów.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Arthur Morgan napisał:

Polecam mocno 😁 Super klimat i zajebiście zrobiona animacja. Swoją drogą grałem w Castlevanie więc dlatego tez ta pozycja do mnie przemawia.

Na Netflixie ?  Jestem zaskoczony.

5 minut temu, Mosze Red napisał:

 

Dzięki za polecenie, zapraszam, żebyś wypowiedział się na ten temat, co polecasz ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Iceman84PL napisał:

Za moich lat dzieciństwa było pełno anime.

Kto wtedy nie oglądał? Wszyscy oglądali.

Ja też a jakieś z przesłaniem filmy o tej tematyce ?

1 minutę temu, Władimir Władimirowicz napisał:

zwykła bajka,

Ale są też takie, które warto znać i obejrzeć, przeczytać, więc staram się wyłowić perełki a niestety nie znam tematu :(

Edytowane przez Boromir
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem jedną i mnie wciągnęła na maksa i byłem pozytywnie zaskoczony.

@Władimir Władimirowicz

1 minutę temu, Mosze Red napisał:

jest wiele serii, które ma klimat i scenariusz lepszy od hollywoodzkich produkcji. 

Poleć coś :)

@Marek Kotoński  Wodzu, może ty byś się zainteresował ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze genialne anime, którego nigdy nie obejrzałem do końca. 

 

Podchodziłem, ze trzy razy ale klimat gęsty w pierwszych odcinkach robi się tak gęsty, że można siekierę zawiesić. 

 

Historia jest tak straszna a emocje bohatera tak dogłębnie pokazane, że nigdy nie udźwignąłem całości.

 

Z jednej strony czuje się parcie na kolejne odcinki, z drugiej coraz mocniej gra na emocjach.

 

Nie dotrwałem nigdy do 50 odcinka (a seria ma ponad 70), za duży bagaż narzuca to anime jak dla mnie. 

 

Trochę zakreślę fabułę, młody chirurg ratuje seryjnego mordercę, a później .... cóż trzeba zobaczyć, bo historia jest ostro p.....ana. 

 

 

 

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Władimir Władimirowicz napisał:

Co jest w tych bajkach że tak je lubicie?

To nie są bajki. Najlepiej postrzegać Anime jak filmy, masz specyficzne gatunki i wiele rzeczy których nigdy byś nie zobaczył na zachodzie. To samo z mangami, niektóre mangi są tak koszmarnie poryte, że to głowa mała. W Anime nie ma poprawności politycznej ale to nie oznacza, że nie zdarzają się silne postacie kobiece, czy trans. W Anime praktycznie od zawsze coś takiego było, ale nie spotkałem się z nachalnością jak na zachodzie.

 

Niektóre anime skłoniły mnie do mega grubych refleksji, inne rozbawiły a jeszcze inne doprowadziły do płaczu. Tak jak z filmami jest duża różnorodność choć występują często pewne schematy.

 

Po prostu nie ma cenzury; chcesz zrobić anime o przegrywie który boi się wychodzić z domu i tylko siedzi i gra w gry? Spoko i cyk masz Welcome to the N.H.K. Ale dopiero mangi przekraczają wszystkie granice; w berserku masz rozdział gdzie coś ala elfy, które są demonami uprawiają ze sobą seks i się zabijają xD Tak zryte, że wycieli to z anime.

 

Każdy temat, od głupich komedii romantycznych dla facetów po ćpuńskie wręcz tripy, zostaje poruszony przez mangi i anime. Bardzo bogate media.

 

W USA po wojnie była straszna cenzura obyczajowa i widać tego pokłosie, teraz co prawda cenzury niby nie ma, ale i tak czuć poprawność polityczną produkcji i brak odwagi do przekraczania granic, prawdziwych granic a nie pokazywanie gejów bo to jest modne. W NGE masz 14 latka który wali sobie konia do nieprzytomnej, cycatej rówieśniczki. Wyobraź sobie pokazanie czegoś takiego na zachodzie. I ta scena ma sens, głęboki sens, ale żeby to zrozumieć to trzeba zobaczyć.

Edytowane przez NoHope
  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.