Skocz do zawartości

Nowy wał


bzgqdn

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że wśród moich współpracowników jest popłoch i dezinformacja, każdy mówi co innego. Więc może podsumuje co ja doczytałem, może komuś się przyda.

Info raczej dla etatowców.

Oczywiście naprostujcie mnie jeśli coś pomieszałem.

 

"Pit-2" Jeśli dobrze rozumiem, jeśli go złoże to pensja urośnie, bo policzą wyższą kwotę wolną. Ale jeśli nie złożę to nic straconego, oddadzą mi to w PIT za rok. Czyli strata na ewentualnej inflacji, ale że to niezły zastrzyk "niespodziewanej", "niezagospodarowanej", niewidocznej we wpływach na konto gotówki w przyszłym roku.

 

"Ulgi dla klasy średniej" - tu jak czytam dotyczy to ludzi zarabiających 6800-12000, a najbardziej tych na granicach przedziału.

Jak jesteś w środku przedziału to możesz olać.

Są dwie pułapki, które mogą sprawić że dopłacisz 9% w kolejnym PIT

Jak zwykle zarabiasz mniej, ale w jednym miesiącu zarobisz więcej niz 6800 to ci naliczą zniżkę a potem każą oddać przy PIT - nieoprocentowana pożyczka :)

Jak zarabiasz mniej niż 12000 ale  jednak w którymś miesiącu zarobisz więcej (np premia, inna praca na boku), to ci naliczą zniżkę, a potem oddasz w PIT.

Doczytałem, że w tym przypadku również będzie można to załatwić s kolejnym PIT, więc wychodzi na to, że tu być może warto prewencyjnie jednak złożyć rezygnację z ulgi, szczególnie jeśli się jest blisko granic, wtedy kasę będzie można wytwarzać z US za rok, a nie narażamy się na dopłatę.

 

Edytowane przez bzgqdn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, bzgqdn napisał:

ale że to niezły zastrzyk "niespodziewanej", "niezagospodarowanej", niewidocznej we wpływach na konto gotówki w przyszłym roku.

Ta, jasne :D

 

Tu Ci dają stówę extra, z drugiej strony zabiorą 500 albo i więcej. 

 

Chyba jeszcze nikt nie zadał najważniejszego pytania: PO CO? Po co wprowadzają taki program?

 

 

11 minut temu, bzgqdn napisał:

Doczytałem, że w tym przypadku również będzie można to załatwić s kolejnym PIT, więc wychodzi na to, że tu być może warto prewencyjnie jednak złożyć rezygnację z ulgi, szczególnie jeśli się jest blisko granic, wtedy kasę będzie można wytwarzać z US za rok, a nie narażamy się na dopłatę.

Uj im w dupę. Jeśli będą takie możliwości, to kasę będę brał na czarno.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę że to jest super, bo nie jest, tylko przestrzegam przed wpadką - wyższa wypłata dziś, a za rok przy rozliczeniu PIT 9% całych rocznych zarobków do zwrotu.

W tym kontekście, wygląda na to, że lepiej dziś tej kasy nie wziąć, a wziąć za rok, niż polakomic się teraz a potem oddawać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo powinno być pisane dla ludzi. Jak mówią Szwajcarzy - prawo ma być proste, żeby zrozumiał je nawet głupiec, inaczej jaki z niego pożytek? Ustawa o której mowa to skrajnie na odpierdol stworzony 600-stronicowy bubel z odniesieniami do setek innych bubli ustawowych. Konia z rzędem temu, kto całościowo to ogarnia. Zwłaszcza wśród posłów, którzy to pchnęli a od czytania i rozumienia na co głosują - są. 

 

Niewolnik musi być zajęty robieniem tego, co pan każe. I choćby polecenia były najgłupsze pod słońcem, zwykle mają właściwy cel, inny niż tylko dogodzenie sadystyczno-psychopatycznym skłonnościom pana. Skomplikowane prawo dla ludu, jest zresztą cechą charakterystyczną każdej kolonii w której obowiązuje przygnębiająca maksyma z PRL - "dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie". A jedwabnik, czy chce czy nie, musi pływać w coraz gęstszym szambie, zagęszczanym zresztą przez "jego własny" rząd. 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nowe przepisy są tak w chuj skomplikowane, że serio mam problem z ich ogarnięciem. A dlugi czas kpir i płatnika własnoręcznie prowadziłem, robiłem sobie też do firmy własny plan kont. Więc coś tam się orientuję, a mimo to głowa mnie boli. 

 

Ergo to nie jest po to zeby było lepiej, tylko żeby jak najbardziej namotać i potem np. jebać kary. Takie moje zdanie. I pewnie będzie po drodze 10 nowelizacji. 

 

Ps. A i dzięki temu usługi księgowe poszły w górę. 

Edytowane przez maroon
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, bzgqdn napisał:

"Pit-2" Jeśli dobrze rozumiem, jeśli go złoże to pensja urośnie, bo policzą wyższą kwotę wolną.

Że Ci pensja urośnie to Ty raczej nie licz ;)

Po złożeniu PIT 2 w każdym miesiącu podatek będzie naliczany od zarobków pomniejszonych o 1/12 sumy wolnej od podatku., co obniży zaliczkę o 425 ziko. Zróbmy przykład:

Miesięczne wynagrodzenie brutto niech wynosi 10 tys. ziko. Kwota wolna to 30 tys. ziko. 

30000/12 = 2500

Pracodawca pobiera zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 17% z 10 tys., co wynosi 1700 zeta (bez PIT 2) lub od (10000-2500)=7500, co wynosi 1275 ziko. Bez PIT2 wynagrodzenie netto jest niższe o 425 ziko miesięcznie. Oczywiście na ostateczną kwotę netto ma wpływ jeszcze parę innych składek, ale samo złożenie PIT 2 obniża zaliczkę na podatek dochodowy o 425 ziko miesięcznie.

50 minut temu, bzgqdn napisał:

Jak zwykle zarabiasz mniej, ale w jednym miesiącu zarobisz więcej niz 6800 to ci naliczą zniżkę a potem każą oddać przy PIT - nieoprocentowana pożyczka :)

Jak zarabiasz mniej niż 12000 ale  jednak w którymś miesiącu zarobisz więcej (np premia, inna praca na boku), to ci naliczą zniżkę, a potem oddasz w PIT.

A kto taką interpretację popełnił?

Wg mojej (przyznaję, skromnej) wiedzy o tym akcie, istotna jest sumaryczna wartość wynagrodzenia, premii, ryczałtów itp w ciągu roku. Jeżeli po drodze przytrafi się jakiś wyjątkowo słaby miesiąc (np. związany z odejściem z pracy) albo trafi się miesiąc wyjątkowo dobry (premia roczna), to ostatecznie i tak liczy się tylko to, ile razem do kupy wynosi dochód brutto.

A w ogóle to ta ulga dupy nie urywa. Maksimum ulgi to 2886.84 PLN, co daje 240.57 PLN miesięcznie. Bez szaleństwa.

1 minutę temu, Wolverine1993 napisał:

po co płacimy podatek dochodowy, skoro to tylko 15% wpływów do budżetu. 

Gdyby go zlikwidować to i tak by się wszystko wyrównało, a nawet było by więcej zysku na vacie, akcyzie itp

Nie do końca. Zarabiając 10000 ziko brutto, płacisz 17% PIT-u  od 7500, co daje 1275. Do ręki dostajesz 6937.39 (bo poza dochodowym są jeszcze ZUS-y, NFZ-ty itp.) i jak wszystko wydasz na dobra obciążone VAT-em 23%, to zapłacisz VAT-u 1595.60 zeta. Razem PIT plus VAT 2870.60 PLN. Sam VAT od około 8200 (dzisiejsze netto powiększone o zaliczkę na PIT, której by nie było) wyniósłby ok. 1890 PLN, co by oznaczało zebranie o 34% mniej pieniędzy z podatków.

Wyliczenia zgrubne, nie uwzględniające akcyz itp, jednak widać na pierwszy rzut oka, że byłaby to rewolucja, do przeprowadzenia której potrzeba by sporo przyciąć wydatki budżetowe, a na to nie ma odważnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, właśnie znalazłem, łatwo wytłumaczone, a jakże, przez Mentzena

 

 

51 minut temu, Adams napisał:

A kto taką interpretację popełnił?

Tak doczytałem na różnych stronach i Mentzen to potwierdza.

Jeśli suma dochodów rocznych z jakiegoś powodu wypadnie z widełek to za rok ma PIT może wyjść te 2800 do dopłaty, więc niemiła niespodzianka.

 

Podsumowując, ja osobiście wolę złożyć rezygnację z ulgi i jeśli jednak z widełek nie wypadnę to dostanę jej zwrot, niż wziąć ją teraz a potem oddawać. Ale tu zostawiam wam do indywidualnej oceny, bo przy tej inflacji, można potraktować to jak nieoprocentowaną pożyczkę :)

 

Złożenie PIT-2 (o ile ktoś wcześniej nie złożył, bo to się robi raz), wydaje się sensowne - wolę sam wydać tą kasę niż zostawić ją państwu. Natomiast może to być też niezły sposób na ukrycie części dochodów, np przed drugą połówką - brać teraz niższa pensje, a za rąk po cichu przytulić zwrot z US do kieszeni.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, bzgqdn napisał:

Podsumowując, ja osobiście wolę złożyć rezygnację z ulgi i jeśli jednak z widełek nie wypadnę to dostanę jej zwrot, niż wziąć ją teraz a potem oddawać. Ale tu zostawiam wam do indywidualnej oceny, bo przy tej inflacji, można potraktować to jak nieoprocentowaną pożyczkę

Też tak robię, ale inflacja zrobi swoje za rok. Gdzie się nie odwrócisz tam zadek z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, bzgqdn napisał:

Tak doczytałem na różnych stronach i Mentzen to potwierdza.

Mentzen mówi to, co ja mówiłem - liczy się całkowity dochód roczny, a nie w poszczególnych miesiącach:

... na koniec roku okaże się, że nasze dochody nie załapały się w ten próg pomiędzy 68400 a 133700 i wtedy co? Wtedy musimy tę ulgę oddać.

Ustawiłem film na ten fragment:

 

Podaj może link do tekstu, z którego wywnioskowałeś, że:

2 godziny temu, bzgqdn napisał:

Jak zarabiasz mniej niż 12000 ale  jednak w którymś miesiącu zarobisz więcej (np premia, inna praca na boku), to ci naliczą zniżkę, a potem oddasz w PIT.

Może ktoś na tych 600-parudziesięciu stronach doczytał się jakichś kruczków, nie należy tego lekceważyć. Także zarzuć źródło, pls, pogłówkujemy nad tym.

 

 

Edytowane przez Adams
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adams, myślę że mówimy o tym samym, może niejasno to napisałem.

Chodziło mi o to że jak ktoś jest blisko granicy i w jednym miesiącu zarobi więcej i to wpłynie na sumę roczną, to mu każą ulgę oddać

To samo w drugą stronę, jak ktoś jest blisko dolnej granicy i np straci pracę albo pójdzie na dłuższe L4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adams napisał:

 

Nie do końca. Zarabiając 10000 ziko brutto, płacisz 17% PIT-u  od 7500, co daje 1275. Do ręki dostajesz 6937.39 (bo poza dochodowym są jeszcze ZUS-y, NFZ-ty itp.) i jak wszystko wydasz na dobra obciążone VAT-em 23%, to zapłacisz VAT-u 1595.60 zeta. Razem PIT plus VAT 2870.60 PLN. Sam VAT od około 8200 (dzisiejsze netto powiększone o zaliczkę na PIT, której by nie było) wyniósłby ok. 1890 PLN, co by oznaczało zebranie o 34% mniej pieniędzy z podatków.

Wyliczenia zgrubne, nie uwzględniające akcyz itp, jednak widać na pierwszy rzut oka, że byłaby to rewolucja, do przeprowadzenia której potrzeba by sporo przyciąć wydatki budżetowe, a na to nie ma odważnych.

Na pozór tak, ale wydaje mi się że mając więcej w kieszeni ludzie byliby skłonni więcej inwestować, oszczędzać co w przyszłości spowodowało by i tak większe wpływy w związku z bogaceniem się społeczeństwo. Ale tak jak mówisz rządy "demokratyczne" patrzą bardzo krótkowzrocznie aby do końca kadencja. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, bzgqdn napisał:

Bo ludzie powinni dostawać do ręki brutto i sami co miesiąc grzecznie płacić podatki, kupić sobie polisę na leczenie (jak teraz oc do auta), i zapłacic "ZUS" w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym,  wtedy by widzieli ile kasy realnie im kochane państwo zabiera.

Myslisz ze by wykupili te swiadczenia, a podatki odprowadzili? :D Dlatego wprowadzono płatnika podatku, bo tam gdzie sie da, ludzie unikaja opodatkowania, dotyczy to obrotowego jak i dochodowego, czytaj janusz na dzialalnosci gospodarczej pierwsze co to szuka kosztow uzyskania przychodu aby uniknac dochodowego ;) Teraz przeloz to na ludzi na etacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@antyrefleks, w pełni to rozumiem, bo nie tak łatwo oddać własne pieniądze jak się je już ma w rękach. Dlatego napisałem że. "jak OC do auta", w domyśle obowiązkowo, pewne polisy trzeba wykupić.

3 godziny temu, antyrefleks napisał:

Dlatego wprowadzono płatnika podatku

I również dlatego, że to czego nie mamy w łapkach to jakoś łatwiej oddać.

Zupełnie jak z płaceniem bezgotówkowym, jakieś wyjąć kilka tysięcy z portfela i wydać jest trudniej niż jednym kliknięciem w necie tą samą kwotę zapłacić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/10/2022 at 6:03 PM, bzgqdn said:

Ulgi dla klasy średniej" - tu jak czytam dotyczy to ludzi zarabiających 6800-12000, a najbardziej tych na granicach przedziału.

Mentzen to ładnie wyjaśnia:

 

17 hours ago, antyrefleks said:

Dlatego wprowadzono płatnika podatku, bo tam gdzie sie da, ludzie unikaja opodatkowania, dotyczy to obrotowego jak i dochodowego, czytaj janusz na dzialalnosci gospodarczej pierwsze co to szuka kosztow uzyskania przychodu aby uniknac dochodowego ;) Teraz przeloz to na ludzi na etacie

Co złego w tym że ludzie chcą owoców swej pracy?

Podatek dochodowy to relatywnie nowy pomysł, w USA wprowadzony w 1913 roku.

Wiek poprzedzający takie pomysły jak podatek dochodowy, bank centralny, socjal był wiekiem ogromnego rozwoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rnext napisał:

uprościć wszystko tak bardzo, jak to tylko możliwe, ale nie bardziej

Parę lat temu Komisja Nadzoru Finansowego opodatkowała na swoją rzecz (tj. haraczem pod nazwą "koszty nadzoru") giełdowych emitentów z rynku regulowanego odrobinę podobnymi wzorami (troszkę krótszymi, ale niewiele). Cyrk, który był w pierwszym roku obowiązywania niniejszego przepisu był tak znaczący, korekt tak dużo, że od kolejnego roku pojawiła się całkiem sprawna aplikacja do wyliczania kwoty tego "łupu".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat internauty, oryginalna pisownia, tutaj wklejam bo idealnie podsumowuje Polski Ład i nie tylko:

 

- Leonardo da Vinci .

16 marca 2020 r. To tylko dwa tygodnie.
Od tego momentu mijają prawie dwa lata.
Większość ludzi tak na prawdę nie wie co się dzieje na świecie i do czego to ma w ostateczności doprowadzić. "Nowy Ład" w zasadzie nie ma uratować nas z kryzysu ale bardziej go pogłębić w taki sposób aby system finansowy państwa został zniszczony w podstawach a na jego miejsce wprowadzony całkowicie nowy system zarządzania na wzór Chin.

 

Jesteśmy w trakcie "wielkiego Resetu" który ma nastąpić podczas pandemii jak zapowiadają elity tego świata, a chodzi o wdrożenie cyfrowej tożsamości, czegoś co będzie powiązane z Twoim kontem bankowym, dokumentacją medyczną, wykonywaną pracą a również w jakim sklepie i co kupujesz, gdzie podróżujesz, z kim się znasz oraz co lubisz robić i czym się interesujesz oraz wiele więcej informacji o Tobie oraz całkowite wyeliminowanie gotówki. Wszystko po to by kontrolować Ciebie i Twoje decyzje oraz manipulować Tobą oraz indoktrynować, wystawiać oceny społeczne za Twoje poglądy jeśli się zgadzają z władzą lub nie. Dzisiaj ludziom odbiera się wolność słowa, wolność wypowiedzi. Nie jest to widoczne dla większości ludzi gdyż ich nie interesuje polityka, ale to też był jeden z celów polityków - abyście ich nienawidzili i nie wiedzieli co robią poprzez niechęć do oglądania ich.

 

Paszporty Covidowe są sprzeczne z logiką i nauką gdyż zaszczepieni również zarażają, nie wspominając że nigdzie na świecie gdzie je wprowadzono nie przyniosły żadnych pozytywnych rezultatów po za protestami ludzi wobec tego całego cyrku. Jestem przeciwnikiem odbierania jakiejkolwiek wolności, to nie wolność jest problemem tylko źli ludzie którzy chcą jej nadużyć lub ją odebrać innym, złota reguła etyczna jest najbardziej uniwersalnym zachowaniem wobec drugiego człowieka "traktuj innych tak, jak ty byś chciał być traktowany". Dzisiaj pod płaszczykiem epidemii elity chcą wprowadzić system informatyczny katalogujący wszystkich ludzi w jednej bazie danych w której znajdzie się wiele informacji do których dostęp jest niebezpieczny jeśli nieodpowiedni ludzie go otrzymają. Władza nie jest empatycznym opiekunem który troszczy się o Ciebie, władza jest systemem kontroli grup społecznych - im więcej system ma informacji o Tobie tym ma nad Tobą więcej władzy.

 

Rządy wielu państw na świecie wprowadzają jawną dyskryminację ludzi jeśli ktoś nie posiada paszportu szczepionkowego, ludzie mają ograniczoną możliwość pracy, wyjścia do sklepu, czy nawet (o ironio!) możliwość wizyty u lekarza. Bezczelnie, chamsko i haniebnie łamane są podstawowe prawa ludzi takie jak możliwości pracy i zakupienia żywności, już przeżyliśmy nie raz wykluczanie pewnej grupy ludzi ze społeczeństwa - zawsze kończyło się to tragedią...

 

Pomyślcie o Waszych dzieciach, wnukach, już nie wspomnę o reszcie ludzi na świecie którzy Wam nic nie zrobili że oni też nie chcą ograniczenia wolności i zwiększenia kontroli. Nie odradzam nikomu szczepienia ale weźcie pod uwagę że z 70043 osób które zmarły miedzy 2-1-2021 a 10-1-2022 dokładnie 67489 miało powyżej 50 lat. Daje to ok 5% ze wszystkich zgonów w przedziale 0-50 lat. Ludzie starsi są narażeni dużo bardziej jak osoby młode, dlatego zastanówcie się czy na pewno wszyscy muszą się szczepić? To wszystko nie jest dla waszego dobra, to wszystko jest dla dobra i ułatwienia kontroli dla ludzi którzy są najwyżej. Rządy już dawno przestały walczyć z cenzurą, manipulacją i nie kryją się z kłamstwami, to nie było z dnia na dzień przygotowane, to trwało wiele lat, kolejne osoby były przekupywane oficjalnie lub nieoficjalnie np. posadami na wysokich stanowiskach, znajomościami, oraz przysługami. Świat polityki, biznesu i mediów się ściera, mamy prawie dealerów szczepionek nazywających się posłami lub dziennikarzami.

 

To jest wielka operacja psychologiczna mająca na celu zastraszyć ludzi chorobą aby spanikowali i się szczepili jednocześnie otrzymując paszport szczepionkowy który jest przykrywką do cyfrowej tożsamosci. Ja nie chcę aby ktoś mi mówił co mam myśleć, co mówić gdzie mogę pójść i co kupić. Chciałbym żyć w jak najbardziej wolnym społeczeństwie a nie w wielkim systemie który jest nastawiony jedynie na wydajność. Zarządzanie społeczeństwem jak fabryką prowadzi do tego aby stopniowo usuwać z ogromnego mechanizmu niezbędne elementy lub takie które w jakikolwiek zaburzają jego funkcjonowanie. Tym się stanie świat jeśli korporacje go całkowicie przejmą.

"Polityka ma być drugim najstarszym zawodem. Zdałem sobie sprawę, że jest bardzo podobny do pierwszego."
Ronald Reagan
"Polityka to nie zabawa, to całkiem dochodowy interes."
Winston Churchill
"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię odrobiny tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."
Benjamin Franklin

 

Przeformatowałem, nie dało się czytać takiej blachy.

Rx

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.