Skocz do zawartości

Poziom testosteronu u mężczyzn obniża się o 1% rocznie od 1980 r. – The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism


harel.

Ankieta  

42 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy ograniczyłbyś kontakt z plastikiem (np. wybierając nieplastikowe opakowania żywności, napojów oraz niesyntetyczną odzież), aby mieć wyższy poziom męskich hormonów?

    • zdecydowanie tak
      21
    • raczej tak
      9
    • raczej nie, bo zbyt dużo produktów jest w plastiku
      5
    • raczej nie, bo ma to dla mnie małe znaczenie
      3
    • zdecydowanie nie, bo zbyt dużo produktów jest w plastiku
      1
    • zdecydowanie nie, bo ma to dla mnie małe znaczenie
      3


Rekomendowane odpowiedzi

Badanie opublikowane w The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (https://doi.org/10.1210/jc.2006-1375) stanowi, że w USA poziom testosteronu u mężczyzn obniża się średnio o 1% rocznie od lat 80-tych. Tzn. np. 60-latek w 2004 r. miał o 17% niższy poziom testosteronu niż 60-latek w 1987 r. Podobne wyniki (https://doi.org/10.1210/jc.2006-2633) dało badanie prowadzone w Danii. Analogicznie spada jakość spermy (https://dx.doi.org/10.1093%2Fhumupd%2Fdmx022)

a-Meta-regression-model-for-mean-sperm-c

 

Maciej Kurpisz, kierownik Zakładu Biologii Rozrodu i Komórek Macierzystych w Instytucie Genetyki Człowieka PAN twierdzi, że główną przyczyną tych tendencji jest wszechobecny plastik, zwłaszcza w opakowaniach żywności, choć są też inne przyczyny (więcej tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/plodni-mezczyzni-wymieraja-nie-ma-swiatla-w-tunelu).

 

Po pierwsze, jak sądzicie, czy gdyby mężczyźni byli świadomi, że stają się mniej męscy przez plastik, to wybieraliby szklane butelki zamiast plastikowych, owoce i warzywa w całości zamiast ich przetworów paczkowanych w plastik itd.? Po drugie, czy domagaliby się od państwa regulacji w celu ograniczania obecności substancji szkodliwych w środowisku życia, czy też ogółem brakuje męskiej solidarności? Ten temat jest w ogóle poza agendą: nikt o tym nie mówi w mediach i nie podejmuje starań, aby to zmienić. Kobietom będzie coraz łatwiej rywalizować z mężczyznami.

Edytowane przez harel.
  • Like 5
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • harel. zmienił(a) tytuł na Poziom testosteronu u mężczyzn obniża się o 1% rocznie od 1980 r. – The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism

Już widzę te kampanie które mają rozpromować nie używanie plastików wśród mężczyzn, i ogólnie ludzi. Rządom krajowym na rękę jest jak mają soy-boyów niż testosteronowych facetów, którzy są w stanie w razie wkurwienia (jak choćby teraz gdy sytuacja ze świrusem i inflacją jest jaka jest) zrobić rewolucję. Poza tym, gorsza sperma, mniejsza szansa na zapłodnienie - to też chyba jest 'elytom' na rękę. Widziałeś kiedyś busy czy inne podobne rzeczy które powiedzmy badają prostatę, zamiast mammobusów i innych takich? W TV reklamują z takich rzeczy w 90% jakieś maści na swędzenie pizdy, a z prostatą to nie ma nic, jedynie czasem jakieś suple na to, żeby stanął, dramat.

 

Ja chcę właśnie w najbliższym czasie ograniczyć wodę z plastików, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edytowane przez Ceranthir
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Ceranthir said:

Rządom krajowym na rękę jest jak mają soy-boyów niż testosteronowych facetów

 

+ HAJS dla korpo, więc

 

16 minutes ago, harel. said:

gdyby mężczyźni byli świadomi

 

nigdy się nie zadzieje, bo nikomu nie zależy na tym aby to promować (reklamować)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zwalalbym winy na plastik, może jest po części winny ale jest też mnóstwo innych czynników.

Poziom bezsensownego stresu (kortyzol), deadliny w korpo, straszenie w tv terrorystami, covidem i *huj wie czym jeszcze, ogólnie miękkie czasy i wożenie wszędzie dupy samochodem (brak wysiłku fizycznego), *hujowa dieta węglowa z małą ilością tłuszczu, bo cholesterol jest be (dla testosteronu niezbędny) itd.

 

Poprawić dietę, ograniczyć stres, wysypiac się, poruchac czasami zamiast fapać, wysiłek fizyczny, Przebywanie w męskim gronie (ważne w życiu mężczyzny mieć taki kontakt), ewentualnie tran czy jakieś ziółka jak ashwaganda.

  • Like 6
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma odpowiedzi pasującej do mnie :

 

Woda ze szklanych butelek na zachodzie w polsce kranówa i szungit bo mieszkam w miejscu gdzie woda w kranach jest lepsza niż w reszcie kraju, żarcia z plastikowych opakowań nie jem a nawet jakbym jadł to bym nie płakał bo plastik przenika przede wszystkim do rzeczy które się w nim podgrzewa albo leżą na słońcu.

 

Aż se zbadam kiedyś ten mityczny testosteron.

 

11 minut temu, RealLife napisał:

Przypomnijcie mi, po co nam ten cały testosteron? 

 

Żeby umierać za samiczki czy po co?

 

 

Poziom testosteronu jest powiązany mniej więcej z takimi rzeczami jak długość penisa (ci co biorą teścia przed ukończeniem dojrzewania oprócz dziwnych czaszek mają też dłuższe fajki), mężczyźni z wyższym teściem są atrakcyjniejsi dla kobiet i statystycznie szybciej osiągają sukcesy finansowe i zawodowe (d. buss).

 

Oczywiście to co przyroda daje więcej nie robi tego za darmo bo istnieje takie coś co się nazywa plejotropia co w biologii przejawia się np tak, że jedna rzeczy "na młodości daje na starość zabiera"

 

I tak wysoki poziom teścia (nawet naturalnego tylko) wpływa też na szybsze łysienie czy zwiększoną możliwości zachorowania na nowotwory.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Król Jarosław I said:

Poziom testosteronu jest powiązany mniej więcej z takimi rzeczami jak długość penisa (ci co biorą teścia przed ukończeniem dojrzewania oprócz dziwnych czaszek mają też dłuższe fajki), mężczyźni z wyższym teściem są atrakcyjniejsi dla kobiet i statystycznie szybciej osiągają sukcesy finansowe i zawodowe (d. buss).

 

Ale tak zakładając, że mam gdzieś kobiety, nie chce już brać udziału w godach i rykowisku, to po co mi testosteron? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testosteron jest np. po to, abyś miał siłę i motywację do działania, aby zostać lekarzem, inżynierem,  ogółem odnieść sukces (https://doi.org/10.1016/j.psyneuen.2019.104552). Testosteron kształtuje też sylwetkę, nawet jak specjalnie nie ćwiczysz.

 

Zamiast bielizny, spodni, bluzy z poliestru/poliamidu warto wybrać te z bawełny/lnu/wełny. Ale nie do przesady: np. nigdy nie pójdę w bawełnianych bokserkach na plażę/basen, a kupię te poliestrowe, aby wysychały i się trzymały. Jest woda mineralna w szkle, ale jak już kupujesz sok pomarańczowy w plastikowej butli, to nie rzucaj nią, aby nie robić sobie soku z mikroplastikiem. Jak kupujesz jogurt w plastiku, to lepiej pitny, aby metalową łyżką nie skrobać w plastikowym kubku i nie jeść przez to jogurtu z mikroplastikiem. Zapewne ogółem im więcej warzyw i owoców nieprzetworzonych, tym lepiej i dla zdrowia i też dla redukcji kontaktu żywności z plastikiem.

Edytowane przez harel.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Ceranthir napisał:

Widziałeś kiedyś busy czy inne podobne rzeczy które powiedzmy badają prostatę, zamiast mammobusów i innych takich?

Jest akcja Movember (od tego roku Mosznowładcy 🤦‍♂️) . W zeszłym sezonie badali kule i obecność markerów nowotworowych prostaty. Kolejki zainteresowanych kilkugodzinne.

Ale fakt. Skala tego projektu kilka rzędów wartości niższa, niż chociażby rzeczone mammobusy czy profilaktyka przeciwko rakowi szyjki macicy.

Edytowane przez Vlad_Lokietnichuk
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kupiłem dzbanek filtracyjny żeby nie kupować butelek, choć bardziej chodziło o to, że nigdy nie było wody do picia w domu.

Dodatkowo bardziej dbam o michę niż wcześniej, choć zostały mi nawyki z domu że trzeba żreć. Gówno nie żreć, jeść mniej. Ostatnio na treningu się gorzej czułem po 2h wcześniejszym posiłku.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, RealLife napisał:

Przypomnijcie mi, po co nam ten cały testosteron? 

 

Żeby umierać za samiczki czy po co?

Masz siłę i motywację do działania, lepiej się wysypiasz i szybciej regenerujesz, jesteś mniej zmęczony, kształtuje się sylwetka i rozwija masa mięśniowa oraz szereg innych korzyści, których teraz nie pamiętam, bo wymieniłem na szybko z głowy. Ogólnie jesteś bardziej zadowolony z życia i czerpiesz z niego większą radość. 

Wyższy poziom testa = wyższa jakość życia w każdym aspekcie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, RealLife napisał:

Przypomnijcie mi, po co nam ten cały testosteron? 

 

Żeby umierać za samiczki czy po co?

Chyba bardziej po to żeby radzić sobie w życiu. Nie dziwie się że niektórzy wchodzą na Test4life tylko dużo "zabawy" z tym potem.

Edytowane przez matthewx
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.