Skocz do zawartości

Książki o tematyce stoicyzmu, racjonalność, o postępowaniu o zasadach męskich.


nefi

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Bracia,

Przychodę do Was z pytaniem, czy polecacie jakieś dobre książki w takich tematykach jak:

- Racjonalność

- Stoicyzm

-  O Postępowaniu i zasadach, mężczyzny twardo stąpającego, po prostu o męskości. 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i życzę Wam Bracia miłego dnia.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

352x500.jpg

 

Jeśli człowiek stale pozostaje świadomy celu swojego życia i wszystkie swoje działania kieruje ku spełnieniu tego celu, nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Ci, którzy nie są świadomi celu swojego zycia,, są dość łatwo chwytani przez wir nieszczęść.

Swami Rama

 

352x500.jpg

 

Strzeż się swoich pierwszych odruchów, zazwyczaj bywają szlachetne.

Talleyrand

 

Nagranie "Wodospad" (bezpłatne) z płatnych "Inteligencja finansowa" i "Motywacja do działania" - A. Bytoff:

https://adamb.pl/nagrania-bezplatne/

 

Filmy:

"Wielki Szu" - W pokerze nie ma czegoś takiego jak szczęście. Szczęście to trzeba sobie umieć zorganizować.

"Spirala" Zanussiego - a właściwie ten cytat z niej:

 

Ale "Spiralę" oglądasz tylko jak masz uporządkowaną głowę, Broń Boże depresję itp.

Edytowane przez niemlodyjoda
  • Like 3
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry temat. Dodaje do obserwowanych bo sam miałem zakładać podobny. Od siebie dodam tylko książki w temacie stoicyzmu.

,,Rozmyślania" - Marek Aureliusz

"Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia" Stephen Hanselman, Ryan Holiday

"Sztuka życia według stoików" Piotr Stankiewicz

 

A jednak napiszę inne warte przeczytania:

48 Praw Władzy. Jak wykorzystać manipulację do osiągnięcia przewagi  - Robert Greene

Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości - David R. Hawkins

Przebudzenie - Anthony de Mello

Psychologia ewolucyjna - David M. Buss

Prawa ludzkiej natury - Robert Greene

Hieny, modliszki, czarne wdowy czyli jak kobiety zabiją - Paweł Śląski

No more Mr. Nice Guy! - Robert Glover

Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary - David M. Buss

 

 

  • Like 5
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam od siebie 4 pozycje:

 

- 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos

- Poza porządek. Kolejne 12 życiowych zasad 
- Jack Donovan - droga mężczyzny

- od zaraz można posłuchać (żołnierz jednostek specjalnych z misji zagranicznych) 

 

 

 

Edytowane przez Soprano
  • Like 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Soprano napisał:

Dorzucam od siebie 4 pozycje:

 

Jocko Wilink jak najbardziej, do tego można dodać Davida Gogginsa (też Nave Seal) same konkrety prosty język bez teoretyzowania. Ale :D Peteresona bym wyrzucił na śmietnik, ten facet swoją postawią życiową udowodnił że jest hipokrytą. Garść tabletek, antydepresanty, na porządku dziennym. Nie wiem czy czasem nawet w wariatkowie nie skończył. Na tym facecie się bardzo zawiodłem. Zwykły teoretyk, który nie potrafi poskładać sam swego życia do kupy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce stoicyzm rozwijamy jest przez kilku ludzi. Chyba najbardziej rzetelnie robi to Tomasz Mazur. Napisał kilka książek oraz prowadzi własny blog stoicway. 

 

Same Rozmyślania M. Aureliusza są mało wciągającą lekturą bez zgłębienia w historię i filozofię antycznego świata. 

 

Stoicyzm w pigułce to Encheiridion Epikteta, który można kupić obecnie w jednej książce z Diatrybami. Kolejną książka, nazwijmy to, kanoniczną stoicyzmu są Listy Seneki. 

 

No i czytanie o stoicyzmie bez ćwiczeń to jak czytanie o treningu siłowym bez chodzenia na siłownię.

 

Taka ciekawostka -Marek Aureliusz, Senaka czy Mozuniusz Rufus nie zalecali czytania książek. Uważali to za czynność w najlepszym razie nieprzydatną jak nie szkodliwą. 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Soprano napisał:

- 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos

- Poza porządek. Kolejne 12 życiowych zasad 

Nie wiedziałem, że jest druga część. Pierwsza część ,,12 zasad życiowych" rzeczywiście, w mojej opinii, bardzo dobra i dobrze się czytało.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RealLife napisał:

Senaka

hahaha fajnie się czyta. Ale jest jedno ALE - SENEKA był najbogatszym człowiekiem imperium rzymskiego, właścicielem tysięcy niewolników - więc jego rady można sobie o kant dupy potłuc. Ten facet nie znał prawdziwego życia, więcej jaj od niego mają kredytobiorcy kredytów frankowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Wruźka Zębuszka said:

hahaha fajnie się czyta. Ale jest jedno ALE - SENEKA był najbogatszym człowiekiem imperium rzymskiego, właścicielem tysięcy niewolników - więc jego rady można sobie o kant dupy potłuc. Ten facet nie znał prawdziwego życia, więcej jaj od niego mają kredytobiorcy kredytów frankowych. 

 

Poczytaj więcej o nim, podobny argument możesz wywlec przeciwko Aureliuszowi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PoProstuMarek napisał:

Poczytaj więcej o nim, podobny argument możesz wywlec przeciwko Aureliuszowi. 

Pewnie ze mogę, bo pisać to sobie oni mogli o stoicyzmie leżąc pod baldachimem nie musząc się kompletnie o nic martwić, o żadne przyziemne rzeczy. Tak samo bezwartościowe będą dla mnie rady syna Jana Kulczyka w zakresie dorobienia się majątku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Wruźka Zębuszka napisał:

Ale :D Peteresona bym wyrzucił na śmietnik, ten facet swoją postawią życiową udowodnił że jest hipokrytą. Garść tabletek, antydepresanty, na porządku dziennym. Nie wiem czy czasem nawet w wariatkowie nie skończył. Na tym facecie się bardzo zawiodłem. Zwykły teoretyk, który nie potrafi poskładać sam swego życia do kupy. 


Powinieneś zrobić większy research (podpowiem: benzodiazepiny, nowotwór żony) przed tak śmiałą oceną i podważaniem 15 - letniej wiedzy i doświadczenia lekarza neuro-psychiatry i terapeuty. 
 

Jak to łatwo dziś wyrzucać wszystko na śmietnik..

Edytowane przez Soprano
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Soprano napisał:

Powinieneś zrobić większy research (podpowiem: benzodiazepiny, nowotwór żony) przed tak śmiałą oceną i podważaniem 15 - letniej wiedzy i doświadczenia lekarza neuro-psychiatry i terapeuty. 

No właśnie, to chyba zaprzecza idei stoicyzmu. Choroba żony to raczej tragedie życiowe normalnych ludzi jakich wiele, które nie doprowadzają go do uzależnienia od KLonozepamu tak jak to było w jego przypadku. Dlatego więcej mam zaufania do ludzi którzy przeszli przez piekło i coś mają do powiedzenia, a nie do teoretyków którzy z pisania zarabiali pieniądze, a jak przyszła tragedia życiowa to się zesrał. To tak jakby uczyć się inwestowania na giełdzie od KOŁCZ MAJKA.

Edytowane przez Wruźka Zębuszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam książki Ryana Holidaya, chłop siedzi w temacie od lat. Szczególnie jego książka "Stoicyzm na każdy dzień roku" - cytaty największych stoików okraszone krótkimi opisami i przykładami z życia.

 

Dodatkowo jeśli masz opanowany angielski to polecam jego kanał "Daily stoic" dla utrwalenia tych mądrości 🙂

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Wruźka Zębuszka napisał:

No właśnie, to chyba zaprzecza idei stoicyzmu.

 

Nie wiem czy dobrze pamiętam ale chyba Seneka kiedyś powiedział jednej kobiecie która straciła syna "rodząc śmiertelnika powinnaś była być świadoma że może umrzeć", a kiedy jego córka zmarła to się załamał i na 3 lata usunął się gdzieś na wieś. Tak więc stoicyzm stoicyzmem a życie życiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Wruźka Zębuszka napisał:

No właśnie, to chyba zaprzecza idei stoicyzmu.


Akurat w jego książkach o stoicyzmie nie było zbyt dużo (czytałem dawno, popraw mnie jeśli się mylę). Ty rozumiem przeczytałeś obydwie, a przynajmniej jedną - tak? 
 

I nie, nie każdy uzależnia się od benzo. Dlatego nie uważam, że trzeba uogólniać. 
 

Ja też nie lubię pseudo-nauczycieli życia, ale akurat nie zgadzam się z Twoimi argumentami i podważaniem osiągnięć Petersona bo miał chwilowa słabość w życiu.


Może najpierw samemu przestudiować masę książek, kilka napisać a potem wyrokować?

 

Dla mnie koniec tematu. Każdy ma swoje zdanie i warto je wyciągnąć po treści książki. 

Edytowane przez Soprano
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po autorach i tytułach, mam wrażenie że to same poradniki, takie książki, o ile nie są fajnie napisane, z reguły źle się czyta (nie wciągają).

Macie może coś z beletrystyki? Coś gdzie można poczytać fajną historię, a jednocześnie poobserwować zachowanie głównego bohatera?

Ja kojarzę że dużo takich meskich spraw opisywał Wilbur Smith (żeglarze, kolonizatorzy), ale bardzo dawno to czytałem i nie wiem czy dziś ten kontent uznałbym meski-redpillowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Wruźka Zębuszka said:

hahaha fajnie się czyta. Ale jest jedno ALE - SENEKA był najbogatszym człowiekiem imperium rzymskiego, właścicielem tysięcy niewolników - więc jego rady można sobie o kant dupy potłuc. Ten facet nie znał prawdziwego życia, więcej jaj od niego mają kredytobiorcy kredytów frankowych. 

 

Trzeba wspomnieć że był wygnany z państwa a na końcu zmuszony do podcięcia sobie żył w ciepłej wodzie. 

 

Kredyt we frankach nie wydaje się być w takiej sytuacji dokuczliwy. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.