Skocz do zawartości

The Rings of Power - J.R.R. Tolkien przewraca się w grobie


I1ariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że wielu z was może ten temat latać koło dupca, ale pisarstwo J.R.R. Tolkiena uznaję za jedno z najważniejszych w moim życiu. Silmarilion przeczytałem już któryś raz i jestem pewny, że nie ostatni. Mimo, że Tolkien był zagorzałym katolikiem i w jego powieściach śródziemia przedziera się to w każdym punkcie, nikt nie reagował (jak sądzę) na jego twórczość bardzo negatywnie. Pamiętam, gdy sam byłem na etapie "poza" uznawałem Trylogię filmów za po prostu zbyt patetyczną: wyidealizowani bohaterowie, jednoznacznie źli i jednoznacznie dobrzy, oklepana (wydawałoby się) historia walki dobra ze złem. Mój punkt widzenia od tamtej pory znacząco się zmienił.

 

W obecnym kinie, w szczególności w twórczości serialowej, mam coraz bardziej poczucie, że oglądam jeden i ten sam film, który dzieli jedynie wierzchnia warstwa. Wciąż widzę tych samych bohaterów, wśród których musi być silna osobowość leadera czy mężczyzny... w skórze kobiety, różnorodność - a więc czarnoskórzy rycerze i damy, azjatyccy paziowie, gejowski związek naznaczony oczywiście wielką czułością i miłością i takie tam. Innymi słowy wkłada mi się lewackie postmodernistyczne "wartości" gardłem tak mocno, że już mi dupą wyszły razem z nogą, która je upycha. Tracę ochotę na oglądanie czegokolwiek. 

 

Serię Star Wars spotkał analogiczny los, Amazon ostatnio wydał "Koło Czasu", które już i tak przesiąknięte ideami feminizmu dostało dodatkowy boost, Wiedźmin... obejrzałem jeden odcinek i podarowałem sobie resztę. Teraz wygląda na to, że podobny los spotka szykowany przez Bezosa "The Rings of Power". Przez chwilę miałem nadzieję, że może jednak sprawa obierze inny kierunek, ale w momencie zapowiedzi pojawienia się czarnoskórego hobbita, a potem ujawnienia pierwszego trailera, musiałem ją stracić. Zobaczcie poniżej:

 

 

Przy takich komentarzach zawsze do znudzenia trzeba powtarzać, że nie mam nic przeciwko czarnoskórym czy innoskórym artystom, aktorom itd. To co mnie wkurza to mielenie każdego materiału przez jeden obrzydliwy przekaz, który sprawia, że każde oryginalne dzieło sztuki traci swój oryginalny posmak i treść. Wszystko robi się jedną bezkształtną papką wysmarkaną przez jednakową filozofię. Wiele wskazuje na to, że serial będzie wykonany dobrze w sensie technicznym, ale raczej nie będę bawił się w płacenie Amazonowi za oglądanie kolejnej porażki. Wolę wrócić do czytania Tolkiena. Na kanale YT nie widać liczby negatywów, ale są ludzie którzy dysponują tymi wskaźnikami i niestety wszystko wskazuje, że jest ich więcej niż pozytywnych :). Bezos myślał, że wyładowanie fury kasy na produkcje zakryje rdzeń i treść dzieła. Może okazać się, że się przeliczył. Chociaż patrząc dziś na papkę produkowaną na Tik Toku wiele wskazuje, że znajdzie chętnych do oglądania tego badziewia i ta kaszana się zwróci. Ale może też zyski będą na tyle niewielkie, że zdecydują się albo zmienić kierunek albo ukatrupić ten denny projekt.

Edytowane przez I1ariusz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dworzanin.Herzoga napisał:

@I1ariusz Oglądam ten kanał od dłuższego czasu i koleś właśnie omawia kwestie związane z tą produkcja, na ostatnie sześć filmów, pięć jest o tym, może będziesz chciał zerknąć:

 

https://www.youtube.com/c/DrwalRębajło/videos

Tak, znam jego kanał. Podchodzi do sprawy analogicznie jak ja chyba. Wiedźmina ostro rugał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzy mi się, żeby jakiś reżyser się poświęcił dla sprawy i zaorał całe lewactwo w jednym filmie. Tak żeby wąż zjadł swój własny ogon, obsadzic wszystkie rolę gejów czarnymi, wszystkie negatywne postacie transami i niebinarnymi, kapusiów feministkami z różowymi włosami itd. najlepiej bez białych w obsadzie żeby nie było na kogo zwalać odpowiedzialności. 😛

Edytowane przez bzgqdn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@I1ariusz Już wzbudził tymi materiałami irytację wśród turbo-progresywnej części twittera, inny youtuber łukasz stelmach wrzucił tam jedną z miniaturek z filmu drwala i napisał "aż mnie skręciło z żenady xd" - ale to koleś, który np broni jak niepodległości obsadzenia czarnoskórej jako królowej angielskiej w mini-serialu i podobnych zabiegów. :P 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

@I1ariusz Już wzbudził tymi materiałami irytację wśród turbo-progresywnej części twittera, inny youtuber łukasz stelmach wrzucił tam jedną z miniaturek z filmu drwala i napisał "aż mnie skręciło z żenady xd" - ale to koleś, który np broni jak niepodległości obsadzenia czarnoskórej jako królowej angielskiej w mini-serialu i podobnych zabiegów. :P 

Ci ludzie funkcjonują na poziomie jednej rzeczy. Nie ma u tych głąbów żadnej faktycznej ciekawości świata i prawdziwiej różnorodności. Ironia polega na tym, że w rękach tych pacanów wszystko staje się takie samo.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkreślę jedno - dla mnie trylogia filmowa Władcy to świętość. To skarb, arcydzieło kompletne, ostatnio zaliczyłem maraton wersji reżyserskich 4,5 godziny ostatnia część, magia kurwa. 

 

Kiedy usłyszałem o zamiarach Amazona to po prostu przyjąłem jeden istotny paradygmat - nic nie jest w stanie klimatycznie zbliżyć się do dzieła P. Jacksona. Wiem, jakie dzisiaj mamy czasy, jak kinematografia poszła na usługi ideologii, jak ciężko jest zrobić dobry film bez bitego murzyna, biednego Żyda, a ostatnio bez piekła kobiet, czy dyktatu LGBT. Tak ogólnie piszę, mocno generalizuję. Powiedziałem sobie, że po serialowym Władcy spodziewam się przede wszystkim imponującej wizualności i rozmachu. Nie chcę się wkurwiać, nie ma dużych oczekiwań. Przy czym nie jestem też jakimś znawcą Tolkiena, po prostu zakochałem się w filmowej trylogii Władcy.

 

Wiem też, że jest już burza o te czarnoskóra aktorkę. Jak już wspomniałem nie jestem za płciowymi, rasowymi parytetami w kinematografii, ale tak sobie przy tej okazji pomyślałem, może wkurwie teraz wyznawców Tolkiena, ale przecież elfy, orki, kransoludy to wszystko fantasy, czemu miałby mi przeszkadzać czarny krasnolud? Czy są gdzieś dokładne opisy odcienia skóry poszczególnych ras w uniwersum Tolkiena? Zrozumiałbym gdyby nagle było 8 na 10 krasnoludów czarnych, no coś wtedy by nie grało, ale czy naprawdę jest o co bić pianę w obecnej sytuacji?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Redbad napisał:

...

Wiem też, że jest już burza o te czarnoskóra aktorkę. Jak już wspomniałem nie jestem za płciowymi, rasowymi parytetami w kinematografii, ale tak sobie przy tej okazji pomyślałem, może wkurwie teraz wyznawców Tolkiena, ale przecież elfy, orki, kransoludy to wszystko fantasy, czemu miałby mi przeszkadzać czarny krasnolud? Czy są gdzieś dokładne opisy odcienia skóry poszczególnych ras w uniwersum Tolkiena? Zrozumiałbym gdyby nagle było 8 na 10 krasnoludów czarnych, no coś wtedy by nie grało, ale czy naprawdę jest o co bić pianę w obecnej sytuacji?

No tak się składa, że jest dokładny opis tych ras, np. że krasnoludzkie kobiety mają brody. Jeden z ważniejszych dla mnie faktów jest taki, że Tolkien sięgał po określony materiał kulturowy, historyczny i tematyczny: mitologie i legendy anglosaskie czy nordyckie. Sięganie po średniowiecze już w jakimś stopniu to sugeruje - mamy tu do czynienia z inspiracją kulturą Europy. Sami czarnoskórzy fani bronią tego poglądu i są wkurzeni, że robi się to, co robi. Jeśli oglądam film o Wikingach i widzę tam murzyńskiego rapera to wypada mi imersja. Nie mówiąc już o zmianach w warstwie fabularnej, które w ogóle zniekształcają punkt widzenia Tolkiena na wiele spraw, choćby w postaci Galadrieli. 

Edytowane przez I1ariusz
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co nerwy? Po prostu nie oglądać, nie odtwarzać informacji od zjebów i unikać za wszelką cenę. Niech kobiety i murzyni oglądają xD Regularnie wracam do różnych książek. Tolkien stworzył coś genialnego. Filmy, seriale nigdy się nie zbliżą, bo tylko odtwarzają, przetwarzają, kopiują geniusz. Myślą, że coś robią, ale tak naprawdę chuja robią, tylko posługują się schematami wykreowanymi przez geniusza. Najlepiej wrócić do źródła i po prostu się zachwycić.

 

Jeszcze mówią, że rasizm, czy coś, pojebani. Murzyni to często zajebiści aktorzy, kobiety również, ale trzeba myśleć nad wyborami, scenariuszem i historią. Podobnie w grach nie liczy się grafika, tylko grywalność, która wynika z przemyślanych mechanizmów i dopracowania najmniejszych szczegółów. Mają hajs i przepierdalają na jakieś gówno. Już lepiej, żeby spalili niż wypuszczali abominację xD Mnie bardzo bawią kobiety latające z mieczami, twardsze od kolesi. Po prostu nie da się tego oglądać. Kobiety tak pragną zostać mężczyznami, czyli tym, kim najbardziej gardzą w życiu i wykorzystują. Dosłownie choroba psychiczna w skali makro. Odciąć się i lepiej do lasu pójść z książką. Na spokojnie, odetchnąć świeżym powietrzem, spojrzeć na głęboką zieleń. Jak to dobrze być wieśniakiem, mówię wam xD

  • Like 3
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się tak nie czepiał formy.

Każde czasy mają swoją główną narrację i tyle, za komuny nawet fabryka czekolady tak ją robiła, że kałachy wychodziły.

A ile przy tym dzieł genialnych powstało a taka cenzura przecież była.

 

TREŚCI, które mają wartość są ponadczasowe i bezforemne.

Rozumiem, że nie o Marvela przekaz chodzi bo zaiste czarny Spiderman byłby krindżowy.

 

Tolkien jest jaki jest, książki w tłumaczeniu Skibniewskiej były zajebiste, film miał też swój klimacik nie licząc rozwleczonego Hobbita imo, choć za brak Tomka Bombadila duży minus ode mnie.

 

Ale bądźmy szczerzy to i tak jest umoralniająca rozrywka niczym opowieści przy ognisku a nie wgląd w naturę wszechrzeczy. 

 

Edytowane przez icman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam nie ma. Ostatnio zaskoczył mnie w kinach film Diuna - podeszlem z redpill i ten film jest zajevisty od tej strony. Młody chłopak, taka cipka,  jest szkolny nawet przez matkę, żeby być mężczyzną,

jak świat chce żeby był sobą,  pomimo tego, co chce matriks od reszty takich jak on.

 

Naprawdę świetny film i mam nadzieję, że tej trylogii nie zniszczą,  bo pierwsza część ma fajne smaczki .

 

No i jest tam ta aktoreczka  - Zendaya, która pomimo, że nie w moim typie(brak dupy i cyca), to na jej linię pleców mógłbym patrzeć się godzinami(love).

 

download.jpeg

Edytowane przez RedChurchill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, I1ariusz napisał:

No tak się składa, że jest dokładny opis tych ras, np. że krasnoludzkie kobiety mają brody. Jeden z ważniejszych dla mnie faktów jest taki, że Tolkien sięgał po określony materiał kulturowy, historyczny i tematyczny: mitologie i legendy anglosaskie czy nordyckie. Sięganie po średniowiecze już w jakimś stopniu to sugeruje - mamy tu do czynienia z inspiracją kulturą Europy

No ja rozumiem, ale spójrz - to wciąż jest opowieść fantasy, a brak stricte opisu w ten deseń:"A krasnoludy to stworzenia o cerze jasnej, czerwonawej, o oczach błękitnych jak lazur.

 

Zeby było jasne - nie chce bronić krucjaty nowej polit-poprawnosci i wciskania jej gdzie się da, urabiania tradycji i historii pod  nową modłę. Ale czasem nie ma się co sprzeczać o jednego czy dwóch mudzinow.

Edytowane przez Redbad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, I1ariusz napisał:

Na kanale YT nie widać liczby negatywów, ale są ludzie którzy dysponują tymi wskaźnikami i niestety wszystko wskazuje, że jest ich więcej niż pozytywnych :).

 

No właśnie dlatego zarządzili ukrycie tego - bo lewackie wysrywy dostawały same w dół.

 

Jeszcze była akcja, że pod trailerem ludzie pisali cytat "Zło nie umie niczego samodzielnie stworzyć potrafi tylko niszczyć", czy coś takiego, w różnych językach.

 

Nie wiem, czy to pousuwali, czy wyłączyli.

 

Ale w temacie - Susan Wojcicki niedawno zasugerowała, że może warto udostępnić rządom dostęp do większej cenzury treści na platformie. Także ten.. xD

 

A Stelmach....cóż..coś tam oglądałem o popkulturze, ale już laaata temu zaczął się z niego robić straszny kukold i śliska menda, z tego co piszesz to ewolucja poszła dalej.

 

Rozwiązanie - nie oglądać. Nie promować. Jak ziomek / dziewczyna / rodzina będzie chciała koniecznie oglądać, to zaproponować alternatywę, a jak nie to robić coś innego.

 

Nie pompujemy zła  i spierdolenia przez darmową atencję i pieniądze.

43 minuty temu, Redbad napisał:

Wiem też, że jest już burza o te czarnoskóra aktorkę. Jak już wspomniałem nie jestem za płciowymi, rasowymi parytetami w kinematografii, ale tak sobie przy tej okazji pomyślałem, może wkurwie teraz wyznawców Tolkiena, ale przecież elfy, orki, kransoludy to wszystko fantasy, czemu miałby mi przeszkadzać czarny krasnolud? Czy są gdzieś dokładne opisy odcienia skóry poszczególnych ras w uniwersum Tolkiena? Zrozumiałbym gdyby nagle było 8 na 10 krasnoludów czarnych, no coś wtedy by nie grało, ale czy naprawdę jest o co bić pianę w obecnej sytuacji?

 

Zawsze zadaje sobie pytanie - dlaczego Netflix nie zrobi czegoś z mitologii afrykańskiej, Zulusi czy coś, czy jakieś ich mity.

Nie potrafią sięgnąć po nowe oryginalne treści tylko niszczyć kanony ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, I1ariusz napisał:

Nie ma u tych głąbów żadnej faktycznej ciekawości świata i prawdziwiej różnorodności. Ironia polega na tym, że w rękach tych pacanów wszystko staje się takie samo.

Bardzo fajne zdanie :) 

 

34 minuty temu, mac napisał:

Kobiety tak pragną zostać mężczyznami, czyli tym, kim najbardziej gardzą w życiu i wykorzystują. Dosłownie choroba psychiczna w skali makro.

Również.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sargon napisał:
Godzinę temu, I1ariusz napisał:

Na kanale YT nie widać liczby negatywów, ale są ludzie którzy dysponują tymi wskaźnikami i niestety wszystko wskazuje, że jest ich więcej niż pozytywnych :).

 

No właśnie dlatego zarządzili ukrycie tego - bo lewackie wysrywy dostawały same w dół.

 

Zainstalowałem do chrome wtyczkę "Return YouTube Dislike" i normalnie widać łapki w dół na YT.

Obecnie przy tym trailerze jest 101 tysięcy lajków, 125 tysięcy dislajków. 

 

Ale podobno dislajków kilka razy ubyło, bo "pewnie boty spamowały" i usunęli część ocen. ;) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki teraz trynd, że wszystko musi być unetfliksowione, przemielone na pop-papkę i służące jako nośnik pewnych ideolo. Tak samo jest z grami wideo, które do niedawna jeszcze były przytulnym azylem dla różnych niepoprawnych treści. Ja z tego pop-tramwaju wysiadłem, do kina pójdę może na Indianę Jonesa, ale też za wiele sobie nie obiecuję. Na szczęście wciąż pozostaje literatura - choć tęczowi cenzorzy i po nią wyciągają łapy.

Edytowane przez zychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu Silmarilion i pobocznych książek o historii Śródziemia, marzyło mi się obejrzenie ekranizacji tych historii. Zwłaszcza epickie walki Valarów i elfów z Morgohtem i Sauronem. Wyobraźnia pracowała wtedy na wysokich obrotach. Pewnie rzucę okiem na serial, ale żeby nie czuć się rozczarowanym tym na co poszły moje pieniądze, to go spiratuję... Dobrą stroną serialu będzie to że wrócę do książek. I kupię je, nie spiracę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Redbad napisał:

No ja rozumiem, ale spójrz - to wciąż jest opowieść fantasy, a brak stricte opisu w ten deseń:"A krasnoludy to stworzenia o cerze jasnej, czerwonawej, o oczach błękitnych jak lazur.

 

Zeby było jasne - nie chce bronić krucjaty nowej polit-poprawnosci i wciskania jej gdzie się da, urabiania tradycji i historii pod  nową modłę. Ale czasem nie ma się co sprzeczać o jednego czy dwóch mudzinow.

Otóż właśnie takie opisy są. Tolkien był w swojej pracy bardzo precyzyjny i często sam też tworzył concept arty. Gdy wydawano jego dzieła osobiście komentował np. prace graficzne i rysunkowe, które do jego dzieł tworzono. To nie jest tak, że mając ten materiał nie masz inwencji twórczej. Wystarczy spojrzeć na grafiki Alana Lee i Teda Nasmitha - widać ogromne różnice, ale oba kierunki są wspaniałe w interpretacji graficznej. Tolkien miał bardzo określony obraz tego, co chciał żeby jego fantastyka przedstawiała.

 

Nie chodzi tutaj tylko o kwestie wyglądu, ale także przekaz. Twórcy Amazona jawnie powiedzieli, że chcą żeby historia odwoływała się w jakimś stopniu do obecnej polityki. Jak lewactwo interpretuje te rzeczy to wiemy i wiemy jeszcze jedno: Tolkien na bank miał inny przekaz na myśli. To są często subtelności. Np. wśród kobiecych bohaterów znajdziesz postacie wojowniczek, ale one nigdy nie są po prostu mężczyznami przerobionymi na kobiety. Dalej idąc: fantastyka jest bardzo różna na poziomie przekazu. Tolkien odwoływał się w swojej pracy bezpośrednio do koncepcji katolickich. Jak czytasz Conana od R. Howarda czy Dunę to masz już zupełnie inną podbudowę filozoficzną. Te cholerne kluchy natomiast usiłują zrobić z wszystkiego jedno i to samo.

4 godziny temu, icman napisał:

...

Ale bądźmy szczerzy to i tak jest umoralniająca rozrywka niczym opowieści przy ognisku a nie wgląd w naturę wszechrzeczy. 

 

Zdecydowanie nie. Czytałeś Silmarilion? To jest bardzo głęboki wgląd w naturę wszechrzeczy. Tolkien jest właśnie za to noszony na rękach: za niesamowitą głębię i spójność świata, który stworzył. Tam jest ogrom treści, których bezpośrednio nie widzisz. To nie jest ta banalna fantastyka, którą napłodzili po nim. Niewiele dzieł w ogóle równe jest rozmachowi tego, co napisał.

4 godziny temu, mac napisał:

...

Mnie bardzo bawią kobiety latające z mieczami, twardsze od kolesi. Po prostu nie da się tego oglądać. Kobiety tak pragną zostać mężczyznami, czyli tym, kim najbardziej gardzą w życiu i wykorzystują. Dosłownie choroba psychiczna w skali makro. 

Akurat tutaj nie ma niespójności. Feministki uważają, że męskość jest siłą, władzą i mocą. Feministki nienawidzą kobiecych atrybutów bo te uznają za słabe. Dlatego tak bardzo zależy im na wyrugowaniu z męskiej populacji cech męskich.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.