Jump to content

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Recommended Posts

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest „demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy”. Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. W wielu miejscach Ukrainy słychać eksplozje, w Kijowie ludzie ewakuowani są do schronów.

Wystąpienie Putina

Putin oświadczył w wystąpieniu transmitowanym przez telewizję rosyjską, że do Rosji „z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu”, czyli tzw. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy.

„W związku z tym podjąłem decyzję o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej. Jej celem jest obrona ludzi, którzy w ciągu ośmiu lat byli ofiarą prześladowań, ludobójstwa ze strony reżimu kijowskiego.

W tym celu będziemy dążyć do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy” – głosi oficjalne, propagandowe stanowisko Rosji.

 

Putin wezwał ukraińskich wojskowych do złożenia broni i niewykonywania – jak to ujął – „przestępczych rozkazów”. Dodał następnie: „cała odpowiedzialność za możliwy przelew krwi będzie spoczywać całkowicie na sumieniu reżimu rządzącego na terytorium Ukrainy”. Władze Ukrainy Putin nazwał „juntą, która działa przeciwko narodowi”, „neonazistami”, którzy przejęli władzę.

Zwracając się do mieszkańców Ukrainy nazwał działania Rosji „samoobroną” przeciwko tym, którzy „usiłują wykorzystać Ukrainę przeciwko Rosji”. „Dzisiejsze wydarzenia związane są z obroną samej Rosji przeciwko tym, którzy wzięli Ukrainę za zakładnika i próbują wykorzystać ją przeciwko naszemu krajowi i narodowi” – powiedział.

 

„Okupacja terytoriów ukraińskich nie wchodzi w nasze plany” – mówił Putin. Oznajmił przy tym, że Rosja uważa za ważne, by – jak to ujął – „wszystkie narody na terytorium dzisiejszej Ukrainy” mogły skorzystać z prawa do samookreślenia.

„Jestem przekonany, że oddani swojej ojczyźnie żołnierze i oficerowie sił zbrojnych Rosji profesjonalnie i mężnie spełnią swój obowiązek. Nie mam wątpliwości, że wszystkie szczeble władzy będą działać płynnie i skutecznie” – oświadczył.

 

Putin ostrzegł, że Rosja pozostaje jednym z najpotężniejszych państw nuklearnych i że dysponuje nowoczesnymi rodzajami broni, a pod względem niektórych z nich ma przewagę.

„W związku z tym nie powinno być wątpliwości, że bezpośrednie zaatakowanie Rosji doprowadzi do klęski i strasznych następstw na potencjalnego agresora” – oznajmił.

Ogłaszając decyzję o ataku Putin oświadczył, że „zagospodarowanie” Ukrainy przez NATO jest nie do zaakceptowania i że NATO tworzy „fundamentalne zagrożenie” dla Rosji rozszerzając się na wschód. Zagrożenia te – twierdził – politycy zachodni tworzą „bezceremonialnie” w stosunku do Rosji i budzą one „szczególne zaniepokojenie” Moskwy. Zapewnił, że Rosja próbowała „porozumieć się z głównymi krajami NATO” o zasadach bezpieczeństwa w Europie, ale próby te napotykały „cyniczne kłamstwa” i „próby szantażu”.

Przekonywał, że po upadku ZSRR doszło do „naruszenia równowagi sił na świecie” i że wcześniejsze porozumienia z Zachodem „faktycznie nie istnieją”. Oświadczył, że „tak zwany blok zachodni, stworzony przez USA” to „imperium kłamstwa”. Dodał także: „prawdziwa siła polega na sprawiedliwości i prawdzie, które są po naszej stronie”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orędzie Prezydenta Ukrainy do obywateli rosyjskich.

 

 

 

 

 • Like 6
 • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Uważam, że konflikt będzie pełnoskalowy. Za chwilę zaleje nas fala uchodźców z Ukrainy. Prawda jest taka, że od dłuższego czasu (od początku plandemii) wojna przyśpieszyła. Obecnie mamy do czynienia z preludium do czegoś większego.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Marek Kotoński - To będzie niestety pełna wojna. Już teraz Ukraina ma uszkodzone lotniska i szereg baz wojskowych też jest uszkodzony. Czyli pierwsze prawidło wojny (zniszczyć lotniska, bazy wojskowe by ograniczyć, a nawet uniemożliwić odwet obrońcom danego kraju) zostało spełnione. 

Już są pod Kijowem na lotnisku, leci już 18 IŁów- samoloty typu cargo, czyli pewnie jakieś wsparcie w postaci prowiantu, amunicji, sprzętu i dodatkowych ludzi.

 • Like 1
 • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Na lokalnych stacjach benzynowych w Polsce kolejki, ludzie kupują na zapas paliwo i gaz w butlach.

 

Ukraina samodzielnie militarnie nie ma żadnych szans z agresorem. Rosyjska armia ma obecnie gigantyczną przewagę.

irJk9kpTURBXy84OGY5MDZlY2VlYzVmZDg2MDAzZ

 

17:13 - Według specjalistów z USA, Rosja wysłała na front ok. 150 - 200 tysięcy żołnierzy. Rosyjskie siły bombardują lotniska na Ukrainie, paraliżując tym samym transport. Po ulicach jeżdżą czołgi, a w powietrzu można dostrzec przelatujące wojskowe helikoptery oraz samoloty. Zgodnie z komunikatem prezydenta Ukrainy Volodymira Zelenskyy’ego od teraz każdy obywatel, który chce bronić kraju dostanie dostęp do broni palnej.

https://independenttrader.pl/jak-rynki-zareaguja-na-wojne-relacja-live.html

 

Wojciech Świder - ekonomia, inwestycje

W chińskich mediach społecznościowych wyciekł wpis (już usunięty) który był instrukcją dla cenzury i wydawców dotyczącą sposobu relacjonowania rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z Internetu usuwane mają być wszystkie „pro-zachodnie” komentarze oraz krytyczne wobec Rosji.

Idzie nowe... Ameryka jest w bardzo trudnym położeniu. Duet Chiny + Rosja jest poza zasięgiem USA, za duża przestrzeń, za silne wojska lądowe, zbyt dużo surowców, zbyt dużo żołnierzy i obywateli.

Minęły czasy kiedy globalny policjant mógł wejść wszędzie, Putin to wie i korzysta z szansy. Zauważcie, że Amerykanie nawet się tam dronami nie pchają za blisko. Sankcje, sankcje i modlitwy Bidena, jak Chińczycy zaciągną surowce z Rosji, to sankcje jakoś da się przetrwać. Przez ostatnie 20 lat świat zmienił się nie do poznania.

https://pl-pl.facebook.com/WojciechSwiderVlog

Edited by Absolutny
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/rzecznik-kremla-stawia-warunki-ukrainie-i-przekonuje-moskwa-jest-gotowa-do-negocjacji/30k9tkl,79cfc278

Cytat

Moskwa jest gotowa do negocjacji z władzami Ukrainy na temat neutralnego statusu tego kraju i rezygnacji z rozmieszczenia broni na jego terytorium – stwierdził rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

 

 • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Wydaje się, że Rosja zniszczyła całkowicie obronę przeciwlotniczą Ukrainy. Jeśli to prawda, to zapewne dzisiaj w nocy pod Kijowem na zdobytym lotnisku wylądują wojska powietrzno - desantowe, a najpóźniej w niedzielę Kijów zostanie zajęty. Przyszły tydzień to albo ucieczka władz Ukrainy do Lwowa, albo poddanie się i wybór nowych władz a zarazem koniec wojny. 

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Albo Ukraina planuje kontrofensywę, do której się przygotowuje i wpuszcza Ruskich w swoją głębię strategiczną, albo Ukraińcy nie mają woli walki i odpuszczają całą sprawę. Bo nie widać żadnych zaciekłych walk, a Ruskie są już pod Kijowem i chyba lada moment go zajmą. 

Link to comment
Share on other sites

Póki co,  atakują tylko obiekty militarne i strategiczne. Nawet te które w dni powszednie są używane jako cywilne, jak lotnisko w ivano-frankievsku (całkiem niedawno z niego odlatywalem). Pod Kijowem nie zaatakowali cywilnego Boryspolu, tylko Antonowa (siedzibę tego wielkiego samolotu). Pod Lwowem też w bazę wojskową uderzyli.

Wygląda na to, że cywilne obiekty jak na razie obrywają tylko przez przypadek. Mam nadzieję, że na tym poprzestaną 

 

Przyznać trzeba że mają rozmach, równo w całym kraju, tak żeby Ukraińcy nigdzie nie czuli się zbyt bezpiecznie .

Edited by bzgqdn
Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, Dodarek napisał:

 albo Ukraińcy nie mają woli walki i odpuszczają całą sprawę. Bo nie widać żadnych zaciekłych walk, a Ruskie są już pod Kijowem 

Jak to napisał mi dziś kolega po wizycie na rosyjskich portalach

 "Ruskie piszą, że jak na koncercie - wszystkie ręce w górze "

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Marek Kotoński napisał:

Czy to będzie krótki konflikt, powiedzmy "graniczny",

Konflikt jest lokalny między państwem A i B na pełną skalę. 

 

Moim zdaniem Polska czy inne kraje NATO nie mają czego się obawiać.

 

Jest jedno ale, czy obłąkaniec z Moskwy planuje lokalny czy międzynarodowy w stylu Wojny Światowej?

 

No i tutaj tylko on sam wie.

___________________________

Takiego konfliktu o takim natężeniu nie było w Europie od bardzo dawna a jeszcze nawet 24h nie minęły.

 

I lepiej by Ukraina nie upadła bo po co nam taka długa granica z Rosją.

 • Like 2
 • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

20 minut temu, Kleofas napisał:

Wydaje się, że Rosja zniszczyła całkowicie obronę przeciwlotniczą Ukrainy. Jeśli to prawda, to zapewne dzisiaj w nocy pod Kijowem na zdobytym lotnisku wylądują wojska powietrzno - desantowe, a najpóźniej w niedzielę Kijów zostanie zajęty. Przyszły tydzień to albo ucieczka władz Ukrainy do Lwowa, albo poddanie się i wybór nowych władz a zarazem koniec wojny. 

Na to wygląda:

 

Cytat


Rosyjskie odrzutowce lecą w stronę Kijowa
Osiemnaście odrzutowców transportowych Ił-76 wyleciało z Pskowa w kierunku Kijowa - poinformował szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew powołując się na źródła we władzach ukraińskich.

"Jedyne możliwe wyjaśnienie jest takie, że Rosjanie chcą zająć Kijów, żeby już dziś stworzyć marionetkowy rząd" - napisał Grozew na Twitterze.

 

 

Przerzut sprzętu, następnie obsadzenie marionetkowego rządu.

 

Okupacja wrogiego kraju z 45 milionami obywateli byłaby prawdopodobnie zbyt trudna, więc obstawiam, że (póki co) nie będą próbować.

 

Łatwe do wcielenia do FR republiki zostaną zapewne szybko do niej wcielone.

 

Po jakimś czasie powstanie noworosja (wszystko na wschód od Dniepru) i Ukraina (biedna część zachodnia, która ruskim nie jest do niczego potrzebna).

Edited by Januszek852
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, tmr napisał:

Jak to napisał mi dziś kolega po wizycie na rosyjskich portalach

 "Ruskie piszą, że jak na koncercie - wszystkie ręce w górze "

 

Aż tak bym w to nie wierzył - "fejki" wojenne były już w 39', gdy polska prasa twierdziła m.in. że Polacy bombardują Berlin. 

 

z22394448IH,Goniec-Wieczorny.jpg

 

 

2 minuty temu, BlacKnight napisał:

Moim zdaniem Polska czy inne kraje NATO nie mają czego się obawiać.

 

Tak, ale jeśli będziemy mieli wojska rosyjskie od północy i na całej wschodniej granicy to zmieni bardzo dużo. To my będziemy buforem. 

 

Druga kwestia to ukraińscy imigranci...

 

 • Like 3
 • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, RealLife napisał:

Kolejki we wschodniej Polsce. 

 

Przemyśl chyba. 

 

Przemyślę (żarcik).

A tak na serio - przed chwilą wróciłem do domu z małych zakupów. Na Shellu po drodze też widziałem kolejkę.

Panika chyba, bo mieszkam w dużej aglomeracji w centralno-zachodniej Polsce.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Casus Secundus said:

 

Przemyślę (żarcik).

A tak na serio - przed chwilą wróciłem do domu z małych zakupów. Na Shellu po drodze też widziałem kolejkę.

Panika chyba, bo mieszkam w dużej aglomeracji w centralno-zachodniej Polsce.

 

Słyszałem, że niektóre stacje wprowadziły limitu po 20l

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Casus Secundus said:

 

Przemyślę (żarcik).

A tak na serio - przed chwilą wróciłem do domu z małych zakupów. Na Shellu po drodze też widziałem kolejkę.

Panika chyba, bo mieszkam w dużej aglomeracji w centralno-zachodniej Polsce.

Potwierdza to, że przeciętny Polak to kretyn żywiący się "njusami" z gównoportali. 

 

Im się kurwa wydaje, że zaraz do Warszawy 50 samolotów ze spadochroniarzami z Charabowska przyleci. 

 

Kretyni się nakrecają jeden z drugim. 

 

A w efekcie wszyscy po dupie dostają. 

 • Like 14
Link to comment
Share on other sites

Oczywiście przewaga armii rosyjskiej w ogólnym rozrachunku jest miażdżąca, ale przecież nie rzucili na Ukrainę wszystkiego co mają. Rosja to ogromny kraj, nie zostawią niezabezpieczonej azjatyckiej części. Musieliby baaardzo ufać Chińczykom. Dodatkowo atak zawsze wymaga większych sił niż obrona więc Ukraina nie stała na z góry przegranej pozycji, dodatkowo jest dozbrojona przez inne kraje w ostatnich tygodniach. Dlatego dziwne jest trochę, że ruscy póki co wchodzą jak w masło. Ukraińcy doskonale wiedzieli jakie będą cele ataku i którędy ruscy będą wchodzić. Więc albo rzeczywiście wciągają ich głębiej na swoje terytorium albo morale jest bardzo słabe i oddają się bez walki.

Link to comment
Share on other sites

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.