Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, KolegiKolega napisał:

Natomiast Kadyrow opublikował oświadczenie, że na żadną Ukrainę się nie wybiera i uprzejmie przeprasza za nieporozumienie, bo się nigdzie nie wybierał i nie ma pojęcia skąd takie pomysły.

Podasz linka? Bo na onecie piszą, że już pojechali walczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale to jest strona z ukraińską propagandą. Oryginał podobno dostępny na TicTocu - tylko że ja słaby jestem w te wszystkie nowe social media.

 

Natomiast z Kadyrowem była inna sprawa. Wyciekły nagrania - bo te dzikusy nie piszą do siebie e-maili, tylko nagrywają wypowiedzi i wysyłają sobie pliki audio, taka kultura - z jednym z jego dowódców czy zastępców. I oni tam omawiają przygotowania do wjazdu na Ukrainę - gdzie będą atakować, do których miast wchodzić, jakie budynki czyścić. Ten jego dowódca jest na Białorusi, ludzie Kadyrowa też na Białorusi, Kadyrow sam w Czeczenii. I to wszystko dzieje się w tym czasie, kiedy Ławrow kłamał w żywe oczy, że żadnego wjazdu na Ukrainę nie będzie. Z jednej strony Ławrow zapewniał, że wojny nie będzie, z drugiej strony pełnomocnik Kadyrowa relacjonuje, jak dogrywa ostatnie szczegóły z rosyjskimi dowódcami. Taki prosty i namacalny dowód, że Ławrow nie mógł nie wiedzieć i bezczelnie kłamał.

 

A więc masz rację - kadyrowcy są na Ukrainie, wchodzili od strony Białorusi (przecież gdyby ich tam nie było, to by nie ubili dzisiaj tego Magomeda Tuszajewa, nie? Żył by sobie chłop spokojnie w tej swojej Czeczenii). Natomiast na Ukrainie nie ma i raczej nie będzie samego Kadyrowa osobiście.

Edytowane przez KolegiKolega
  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ruski jest nieco zardzewiały ale wydaje mi się, że to może być deep fake. Znalazłem tłumaczenie na ang i wydaje się poprawne.

 

„When I saw the amount of weapons that they had, I was shocked. They distributed weapons to civilians and volunteers coming from other countries, I was shocked of how many weapons they had. Therefore, we don’t have the will or wish to fight against Ukraine.”

 

Nie sądzę, żeby tak nagle zmienił zdanie ale Kazachstan też nagle zmienił zdanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Pyrkosz said:

Mój ruski jest nieco zardzewiały ale wydaje mi się, że to może być deep fake. Znalazłem tłumaczenie na ang i wydaje się poprawne.

 

Nie wiem czy powyżej filmik z tym czeczenem to fake czy nie - ale mam wątpliwości czy "nasza" propaganda nie jest lepsza od ruskiej czy chińskiej.

Edytowane przez eknm2005
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, ManOfGod said:

W tym filmie Bartosiak mówi, że my w razie takiego konfliktu wytrzymalibyśmy 1 góra 2 dni, czy ktoś może mi wytłumaczyć jak to możliwe?

 

Bartosik mówi też o geopolityce a jakoś mnie przewidział wojny ani też nie słyszał, żeby o niej mówił przed jej rozpoczęciem. Tak to jest z tą geopolityką Bartosiaka.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2022 o 19:51, Edelgeist napisał:

 

Nie każdy. Takie narody, jak Polacy, Irlandczycy, Niemcy, Francuzi, powstały samoistnie, jako konglomeraty różnych plemion i narodów...

No właśnie Ukraińcy powstali tak samo

37 minut temu, wrotycz napisał:

Bartosik mówi też o geopolityce a jakoś mnie przewidział wojny ani też nie słyszał, żeby o niej mówił przed jej rozpoczęciem. Tak to jest z tą geopolityką Bartosiaka.

No właśnie mówił bardzo głośno, ale nie słuchałeś. 

I jeszcze wyjeżdżasz z Michalkiewiczem, który jest skompromitowany swoimi chamskimi wypowiedziami o gwałtach, który na swoich wystąpieniach potrafi tylko "ktoś coś kiedyś powiedział, Izrael, kongres Żydów itp itd"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SzatanK napisał:

Ma rację, dwa dni I nie byłoby co zbierać z Pl,  podobnie jak z Ukrainą. Rosjanie nie chcą jej zniszczyć tylko przejąć co jest oczywiste po tym jak działają. Gdyby chcieliby zniszczyć to dwa dni by to im zajęło zniszczenie i Pl I Uk. W zasadzie wystarczy jedna atomówka w środek polski i Arivederci lub 3, co prawda Niemym by sie dostało i południu.

 

Jak czytam o brutalności Rosjan to jest dobijające, bardziej delikatnym nie można być na tzw wojnie. 

 

Właśnie onet.pl napisał  ze Rosja uderzy wszystkim co ma :D

Gratuluję kreatywności i rozumowania.  

 

Brutalni to byli Ukraincy dla nas jeszcze nie tak dawno temu. Rosja przy tym to gentelmani. Poki co nie słyszałem by wkładali w cipki kobiet różnych rzeczy i patrzeli co sie stanie czy nabijali dzieci na pale itd.

Tu macie brutalność:

https://wmeritum.pl/362-sposoby-upa-mordowanie-polakow/33331

 

  1. Rozcinanie brzucha ciężarnym kobietom i wybieranie płodu.
  2. Zamurowywanie dzieci żywcem w piwnicach klasztoru karmelitańskiego w Wiśniowcu.
  3. Zdzieranie żywcem skóry ofiary i polewanie otwartej rany wrzątkiem.

 

Rosjanie zaczną to robić i wysadzać co trzeba, ich głodzić its to wtedy będzie brutalnie teraz jest po prostu przejęcie. 

 

Nie łykajcie wszystkiego co wam mówią. 

Historia historią, trzeba o niej pamiętać, ale przestańmy w kółko wypominać co robiły dziady i pradziady obecnych Ukraińców. To co robili było okrutne i czyste skurwysyństwo na które brakuje słów , ale nie cofniemy już czasu. Sporo dzisiejszych ludzi z UKR ma już inne nastawienie i podejście, da się z nimi normalnie porozmawiać, nie są takimi znieczulicami.  Niektórym też jest za to wstyd, żałują.

Pewnie znajdą się jakieś ananski, które chciałyby to z nienawiści powtórzyć ale czy u nas takich nie ma?

Ile można ich karać za to co było długie dekady temu? 

My też świeci nie byliśmy i w odwecie robiliśmy dokładnie to samo. 

 

Ale dzisiaj czasy są już inne, są inne problemy i to na nich należy sie skupić. 

Edytowane przez Szczery Człowiek
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Szczery Człowiek napisał:

Historia historią, trzeba o niej pamiętać, ale przestańmy w kółko wypominać co robiły dziady i pradziady obecnych Ukraińców. To co robili było okrutne i czyste skurwysyństwo na które brakuje słów , ale nie cofniemy już czasu. 

Podesłać listę pododdziałów ochrony porządku ? Spadkobierców i naśladowców oun? Właśnie o to chodzi, że to w nich zostało...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Strusprawa1 napisał:

No właśnie Ukraińcy powstali tak samo

 

 Nieprawda. Ukraińcy, jako naród to efekt propagandy i polityki austriackiej. Podobno też Polakom z Małopolski wmawiali, że nie są Polakami, a jakimiś "Białochorwatami" (de facto było coś takiego w IX wieku, jak państwo białochorwackie na południu Polski). A sam termin "Ukraina" nawet genetycznie nie odnosi się do żadnego narodu. Pochodzi z języka staropolskiego i znaczyło tylko tyle, co "peryferia", albo bardziej swojsko "zadupie". Dziwię sę Ukraińcom, że używają z dumą tej nazwy względem siebie, bo po mojemu to tak jakby, w pewnym sensie lekki pejoratyw. I to polski pejoratyw.

 Trochę podobnie powstał "naród austriacki" w 1945 roku. Wcześniej Austriacy byli po prostu Niemcami, którzy nie wzięli udziału w zjednoczeniu przez kłótnię z Prusami...

 Chodziło mi o to, że czym innym jest naród, który powstał naturalnie a czym innym jest naród, który powstał, bo komuś było to na rękę...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Edelgeist Właśnie teraz pokazują że są narodem godnym samostanowienia. 4 dzień już odpierają atak silniejszego przeciwnika na swój kraj który jest praktycznie patelnią. Są dzielni, walczą mądrze, a w miarę jak tężeje opór ludność cywilna zaczyna rozumieć że można nie żyć pod butem Rosji co pokazują wideo z tego jak cywile w wioskach zaczynają blokować czołgi, podnosić broń czy kpić z Rosjan im w twarz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, SzatanK napisał:

Jak czytam o brutalności Rosjan to jest dobijające, bardziej delikatnym nie można być na tzw wojnie. 

 

Właśnie onet.pl napisał  ze Rosja uderzy wszystkim co ma :D

Gratuluję kreatywności i rozumowania.  

 

Brutalni to byli Ukraincy dla nas jeszcze nie tak dawno temu. Rosja przy tym to gentelmani. Poki co nie słyszałem by wkładali w cipki kobiet różnych rzeczy i patrzeli co sie stanie czy nabijali dzieci na pale itd.

 

Dobrze, że ktoś to w końcu napisał.

Dla nas wejście Ukr. do NATO nie byłoby korzystne.

Mocna Ukr. to dla nas zagrożenie, oczywiście znacznie mniejsze niż Rosja, ale jednak.

To duże państwo, sporo ludności i nie najgorszy przemysł zbrojeniowy.

Ich nacjonaliści pokazują mapy, gdzie Ukr. jest pod Kraków.

 

Jeszcze 2-3 tyg temu blokowali nasze pociągi.

 

Należy pomagać jedynie dla tego, że w naszym interesie jest osłabienie obecnej polityki Rosji i jej inwazji.

Napisałem osłabienie, gdyż życzyłbym sobie ugrzęźnięcia podobnego do Afg.

 

Edytowane przez Brat Jan
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Władimir Władimirowicz napisał:

Oby wjechali. lepiej mieć sąsiada Chińczyka niż tą bolszewicką kurwe.

Oj chłopie nie wiesz o co prosisz, ujmę to tak, Chiny weszły w Afrykę gospodarczo i tam czarni mówią tylko jedno "inni nas wykorzystywali fakt, ale chińczycy są najgorsi". Niedobrze jest kiedy którekolwiek państwo ma za dużo władzy. Ty chciej aby z Polski poznikali wszyscy zdrajcy ci wewnątrz i z zewnątrz sterujący tym burdelem, aby Polska mogła się na prawdę odrodzić i być silna... Tego życzę tobie sobie i każdemu Polakowi!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Trevor napisał:

@Edelgeist Właśnie teraz pokazują że są narodem godnym samostanowienia. 4 dzień już odpierają atak silniejszego przeciwnika na swój kraj który jest praktycznie patelnią. Są dzielni, walczą mądrze, a w miarę jak tężeje opór ludność cywilna zaczyna rozumieć że można nie żyć pod butem Rosji co pokazują wideo z tego jak cywile w wioskach zaczynają blokować czołgi, podnosić broń czy kpić z Rosjan im w twarz. 

 

 Po pierwsze mówisz to na podstawie doniesień medialnych. A też nie wiadomo, ile w tym ściemy. Po drugie sami Ruscy mogą nie mieć woli walki. Paru widziałem i mam wrażenie, że poszli na tę wojnę z musu, bez przekonania. Poza tym wyczyny armii, nie reprezentują ogółu narodu.

 Co z tego, że rozwalili kilka samochodów, jak być może dalej (strzelam) 1 mln cywili będzie siedział w Polsce i na co dzień mówił po rosyjsku.

Im mam to w głębokim poważaniu, czy są tym narodem, czy nie (powiedzmy, że to kwestia umowna), ale clue wszystkiego jest takie, że Polska nie powinna wspierać Ukrainy ani finansowo, ani militarnie a co najwyżej humanitarnie. A nie, że te dwa pajace wyskakują przed szereg i próbują zgrywać "mężów stanu"...

 To, co duda powiedział, że "z mordercami się nie gra". To jakiś cyrk...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wrotycz napisał:

 

Bartosik mówi też o geopolityce a jakoś mnie przewidział wojny ani też nie słyszał, żeby o niej mówił przed jej rozpoczęciem. Tak to jest z tą geopolityką Bartosiaka.

 

Rzeczywiście nic nie mówił o wojnie przed jej rozpoczęciem:

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Brat Jan napisał:

ich nacjonaliści pokazują mapy, gdzie Ukr. jest pod Kraków.

 

 Jakie pod Kraków?!! Z Krakowem włącznie. Swoją drogą, nie wiem, czy wstyd się przyznać, ale ja (rocznik 85) nigdy jeszcze nie byłem w Krakowie... W Warszawce byłem z 3 albo 4 razy w dzieciństwie, to pamiętam. A w Krakowie nigdy...

 

11 minut temu, Brat Jan napisał:

Jeszcze 2-3 tyg temu blokowali nasze pociągi.

 

O to to, właśnie to. To powinna być puenta dla wszystkich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Edelgeist said:

Po pierwsze mówisz to na podstawie doniesień medialnych. A też nie wiadomo, ile w tym ściemy. Po drugie sami Ruscy mogą nie mieć woli walki. Paru widziałem i mam wrażenie, że poszli na tę wojnę z musu, bez przekonania. Poza tym wyczyny armii, nie reprezentują ogółu narodu.

 Co z tego, że rozwalili kilka samochodów, jak być może dalej (strzelam) 1 mln cywili będzie siedział w Polsce i na co dzień mówił po rosyjsku.

Im mam to w głębokim poważaniu, czy są tym narodem, czy nie (powiedzmy, że to kwestia umowna), ale clue wszystkiego jest takie, że Polska nie powinna wspierać Ukrainy ani finansowo, ani militarnie a co najwyżej humanitarnie. A nie, że te dwa pajace wyskakują przed szereg i próbują zgrywać "mężów stanu"...

 To, co duda powiedział, że "z mordercami się nie gra". To jakiś cyrk...

 

Kolego. Ja całe życie obserwuję bardzo dokładnie konflikty zbrojne. Na prawdę dokładnie. Mogę ci opisać co się działo i dzieje w Syrii, Libii, jak wygladała wojna między Armenią i Azerbejdżanem. Ukrainę obserwuję od 2014 roku i widzę hipokryzję zarówno na zachodzi i na wschodzie, ale całym sercem wspieram teraz ukraińców bo ruskich trzeba tłuc gdzie się da. Studiowałem też historię i wiem że jako Polak nie mogętwierdzić inaczej. Jestem za tym żeby z Rosją rozmawiać do samego końca żeby uniknąć wojny, ale kiedy staje się to niemożliwe to trzeba ich napierdalać czym i ile się da. 

 

Co już nie pamietasz jak nasz żołnierz zdezerterował, i gadał w białoruskich mediach że jestesmy mordercy i rozstrzeliwujemy uchodźców po lasach?

 

Z Polski poszły transporty uzbrojenia już po wybuchu konfliktu. Jestem za tym żeby Ukraińcom pomagać ile się da. Ruskich trzeba tłuc. 

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Edelgeist napisał:

Chodziło mi o to, że czym innym jest naród, który powstał naturalnie a czym innym jest naród, który powstał, bo komuś było to na rękę...

 

Oni właśnie teraz realnie się tworzą jako naród, we wspólnym wysiłku. 

Starzy "bohaterowie" którzy są na sztandarach z braku innych opcji, będą mogli być zastąpieni realnymi. 

 

19 minut temu, Brat Jan napisał:

Ich nacjonaliści pokazują mapy, gdzie Ukr. jest pod Kraków.

 

Jeszcze 2-3 tyg temu blokowali nasze pociągi.

 

Ta sytuacja dużo zmieni w tym zakresie, jeśli nasi politycy nie zaprzepaszczą tej szansy. Ich wróg jest teraz i jeszcze długo będzie na wschodzie, mamy szansę się pokazać jako ważny, wartościowy sojusznik.

To jest w naszym interesie, mieć silny i przyjazny bufor na wschodzie. 

  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Trevor napisał:

Z Polski poszły transporty uzbrojenia już po wybuchu konfliktu. Jestem za tym żeby Ukraińcom pomagać ile się da. Ruskich trzeba tłuc. 

 

Wiesz przypomniał mi się taki rysunek Mleczki. Na tym rysunku był Wujek Sam, jakiś przygłup w stroju krakowiaka, i niedźwiedź, z głową w śmietniku chyba. I Uncle Sam mówi: "Kopnij go, obronię cię"...

 A ja Ci powiem, że gdyby mnie wzięli do (hipotetycznie) woja i dali broń, to bym agitował przeciw ukrom, a nawet do nich postrzelał...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Yolo napisał:

Oni właśnie teraz realnie się tworzą jako naród, we wspólnym wysiłku. 

Starzy "bohaterowie" którzy są na sztandarach z braku innych opcji, będą mogli być zastąpieni realnymi. 

Racja że aż zacytuje Thomasa Jeffersona "Drzewo Wolności trzeba podlewać od czasu do czasu krwią patriotów i tyranów"

 

1 minutę temu, Edelgeist napisał:

A ja Ci powiem, że gdyby mnie wzięli do (hipotetycznie) woja i dali broń, to bym agitował przeciw ukrom, a nawet do nich postrzelał...

Ciężko to nawet komentować...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Yolo napisał:

 

Oni właśnie teraz realnie się tworzą jako naród, we wspólnym wysiłku. 

Starzy "bohaterowie" którzy są na sztandarach z braku innych opcji, będą mogli być zastąpieni realnymi. 

 

 

Ta sytuacja dużo zmieni w tym zakresie, jeśli nasi politycy nie zaprzepaszczą tej szansy. Ich wróg jest teraz i jeszcze długo będzie na wschodzie, mamy szansę się pokazać jako ważny, wartościowy sojusznik.

To jest w naszym interesie, mieć silny i przyjazny bufor na wschodzie. 

 

To nie jest żaden bufor i Ukraina jest bardziej wroga Polsce, niż Rosja. Rosja to po prostu moloch, który chce mieć swoje wpływy, a Ukraina to słabe, zdegenerowane i zakompleksione Państwo, którego mity założycielskie kolidują z samą egzystencją państwa polskiego.

 

 nie jest żadnym buforem. Buforem to mogłaby być, gdyby i Białoruś była buforem. A Rosja wjeżdżając na Ukrainę od Białorusi, być może dała sygnał Polsce że też się może doń wjebać z Białorusi...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Edelgeist napisał:

Ukraińcy, jako naród to efekt propagandy i polityki austriackiej.

 

Nie do końca. Ukraińców tak naprawdę to Polacy sobie sami wyhodowali, jako efekt uboczny swojej polityki. Po unii lubelskiej, szlachta ruska, która do tej pory miała tożsamość z Rusią Kijowską, została spolonizowana, a pozostałą rzeszę ruskiego chłopstwa trzymano pod butem, podobnie jak polskie chłopstwo. Wtedy nie istniało jeszcze pojęcie - szczególnie wśród chłopów -,,tożsamości narodowej".

 

Ten żywioł został kompletnie zignorowany, co skrzętnie wykorzystywali Kozacy w swoich interesach i to od nich zaczęło się kształtowanie tożsamości ukraińskiej (nieprzypadkowo ich bohaterem narodowym jest Chmielnicki). Czyli już gdzieś w XVII wieku.

 

Chmielnicki jednocześnie skazał ten naród na potępienie i nawet ta dzisiejsza wojna z Rosją, to jest w dalszym ciągu, długofalowa konsekwencja jego czynów - ale to już zupełnie odrębny wątek.

 

Austriacy już w tym kierunku nie musieli nic robić, po prostu wykorzystywali animozje na linii chłopstwo-szlachta (rabacja), a że do tamtej pory tożsamość narodowa Ukraińców była (i na długo potem też) zbudowana wokół rezania lachów (już sto lat wcześniej miała miejsce koliszczyzna), to i do tego się odwoływali.

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.