Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, Hubertius napisał:

Nie znam "Grandego" żadnego. :P

To o co mi chodzi jest następujące. W przyszłości może zdarzyć się... wszystko. Mogą być pozytywne scenariusze, jak i negatywne.

A w przypadku rządzących na Ukrainie sam widzisz, że nie muszą być to banderowcy u władzy. Nie wygrali wyborów, a i tak wchodzą Ci drudzy tym pierwszym w tyłek, oparli na kulcie Bandery swoją polityką historyczną i szkolnictwo. I to choćbyśmy się śmiali przyniesie straszne żniwo. "Mein Kampf" Hitlera też nikt nie chciał kupować, a wystarczyło, że zaczęto je wciskać po jego dojściu do władzy. W połączeniu z propagandą nazistowską wciskaną wszędzie i zawsze po kilku latach udało im się skutecznie "przeprogramować" naród. Tak więc kończąc tutaj mamy rząd nie będący "banderowcami", ale będący "pro banderowski".

Jakkolwiek to debilnie zabrzmi, to gdy się pogada z niektórymi, to dla nich "banderowskość" jest związana z byciem przeciwko okupantowi moskalskiemu, a nie polskiemu (już bardzo mało zostało Polaków na Ukrainie, choć w 2010 roku będąc na wycieczce szkolnej do Lwowa w gimnazjum za gadał do nas pewien kuc Polak około 30-letni, który nas pytał czy nam się podoba, skąd jesteśmy i opowiadał różne historie. Miłe wspomnienie).

Oczywiście masz rację - powinno to być rozwiązane i według mnie powinni się odnosić do historii kozackiej z początku XVII wieku. 

Ten cały banderyzm, który przedstawiają głównie (w 90%) zachodni Ukraińcy bierze się z tego, że oni paradoksalnie są czymś innym od Kozaków. Są to Rusini haliccy (historycznie, czyli podbici przez Kazimierza Wielkiego), którzy przez tyle lat bardzo wymieszali się z Polakami. Także oni są wyznawcami kościoła grekokatolickiego.

Ich język to mieszanina polskiego i staroruskiego. Środkowi, południowi, wschodni i północni Ukraińcy to w znacznej mierze potomkowie tych Kozaków - uciekinierów z Rzeczypospolitej, którzy mieli dość ucisku pąnszczyźnianego na ogół (dlatego tak stosunkowo rzadko wybuchały bunty chłopskie w Polsce). Oczywiście też w skład wchodzili przybysze z Turcji, Rosji itd., bo Kijów i okolice były niemal kompletnie odludnione po najazdach Mongołów.

Po holomodorze na początku lat '30 XX wieku wprowadziło się sporo Rosjan w te miejsca, stąd rusyfikacja mocno zaburzyła ich narodową spójność (coś jak germanizacja na Mazurach). 
Na głębokiej prowincji jednak ludzie mówili tak jak dawniej - po rusińsku (czyli na współcześniej ukraińsku). 
Rosyjski język na przykład był mocno poddany wpływom tatarskim, stąd też mamy pewne różnice w słowach od języków polskiego, białoruskiego i ukraińskiego jak na przykład zamiast "chłopcy", to "riebiata". 

 

Na telegramie miesiąc temu w jednej dyskusji znalazłem taki filmik z okolic Woroneża w Rosji (jakaś dziura jak pisał autor, który to zrobił), gdzie podchodzi do rosyjskich milicjantów ukraińskiego pochodzenia.
https://streamable.com/x7kahz

 

Historia jak widzisz jest bardziej skomplikowana, stąd tak mnie śmieszy jak wyjdzie taki Grzesiu czy Stasiu Michalkiewicz i mądrzą się, że Ukraincy powstali sztucznie, aby Polaków rezać. XD

 

Na 4chanie co jakiś czas Ukraińcy z środkowej, wschodniej lub południej Ukrainy zakładali tematy, w których narzekali na tych zachodnich, którzy fapią do Bandery i kompletnie tego nie kumają

 

Ale jeszcze jedno - jak myślisz - stosunek Ukraińców do Polaków jest pozytywny czy negatywny? Ponieważ stawiasz "banderskość" jako jednoznaczne ze skrajną nienawiścią do Polaków. Czy te wszystkie pozytywne komentarze Ukraińców to tylko dlatego aby nas złupić, wych/jąc itd.?

 

 

 

28 minut temu, Hubertius napisał:

Chodzi o to, aby zostali i było ich jeszcze więcej, tak żeby w ogóle kto miał pracować w tym kraju i nie updał kompletnie gospodarczo. ALE...  powinni być redystrybuwani po całym kraju tak, żeby nie zaczęli w przyszłych latach osiągać większości na południowo-wchodnich terenach. No ale nasz rząd nawet tego nie potrafi tylko sypie naszą kasą licząc, że to rozwiąże wszystkie problemy. Nie kurła nie rozwiąże, za kilkadziesiąt lat możemy mieć na tych terenach przygranicznych burdel. I to z prostego powodu. 'Bo nawet święty wyr**** debila'. To, że Ukraińcy są tam teraz spokojni wynika z tego, że są teraz na tych terenach kobiety i dzieci. Ale jeżeli przybędzie ich znacznie więcej i nie będą wysłani dalej + zakończy się wojna i przyjdą tutaj także mężczyźni... no będzie Sajgon, tego możemy być pewni. :)

Masz rację i są dystrybułowani mniej-więcej po równo (gdzieś mapka była). Na wschodnio-południowej Polsce nie ma ich aż tak dużo, bo nie ma tutaj na prowincji za wiele pracy. Najwięcej jest ich na Dolnośląsku, bo jest tam najwięcej niemieckich montowni (jeszcze przed wojną tak było). 

Przyjechało przed wojną masa mężczyzn i nic się nie działo, bo pracowali. To nie są czarnuchy z IQ 70 (rasistowsko uuu), albo ciapaci z chowu wsobnego. Znaczna część zostanie tam, a znaczna część zginie (sam podejrzewam, że 100 tysięcy mogą mieć strat, bo kiepsko to na ogół wygląda, ale to inna kwestia), bo w końcu po to walczyli, o tamtą ziemię, a nie o to aby wracać. 

Ale wiadomo znów - to tylko gdybania. Nie sądzę by było ich więcej. Trochę mężczyzn do pracy, którzy nie są absolutnymi debilami też by się przydało, bo u mnie wyjechało ich więcej niż przyjechało (Lublin), gdyż budowle stanęły albo terminy ukończenia zostały przesunięte o rok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wrotycz napisał:

 

Znaczy wszystko co powiedzieli to kłamstwa. To już jest żenada.

 

Bardziej manipulacja i stworzenie kłamliwego przekazu ukazując 5% całkowitej historii tego kraju. 
To coś jakbym napisał, że Rosja jest pełnoprawnym kontynuatorem imperium mongolskiego, bo dorobiła się początkowych terenów przez pierwsze 150 lat bazując na współpracy z Mongołami. Jest to częściowo prawda, ale...  Trochę przesada...

2 minuty temu, Personal Best napisał:

Słabo widzę to jeśli Ruscy najechaliby Polskę. 
Wyszłyby te wszystkie nenufary i powiedziały że coś jest nielegalne i niezgodne z prawem?
Barbara Kurdej-Szatan odpowiada żołnierzowi na Pol'and'Rock Festival. - YouTube

Ja pierdolę.... Co to jest... Dlaczego wiwatują na jej cześć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1, a co, źle mu odpowiedziała? 

Wśród żołdactwa jest sporo takich, którzy chętnie by sobie pognębili tych 'mniej cywilizowanych' (bo przecież tych, których uważamy za barbarzyńców, możemy gnębić, c'nie?). Niech wiedzą, ćwoki, że nie wszystko im wolno.

Znam osobiście dumnego terytorialsa, który chwalił się, że 'prawie trafił na granicę, aby gonić tych skurwieli'. A gdy ruscy napadli na Ukrainę, to terytorials podkulił ogon i rozstrzęsiony opowiadał mi, jak to trzeba spierdalać do Niemiec, jeżeli wojna się rozleje.

 

Na takich gierojów to ja sram na rzadko. 

 

Edytowane przez zychu
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, zychu napisał:

@Strusprawa1, a co, źle mu odpowiedziała? 

Wśród żołdactwa jest sporo takich, którzy chętnie by sobie pognębili tych 'mniej cywilizowanych' (bo przecież tych, których uważamy za barbarzyńców, możemy gnębić, c'nie?). Niech wiedzą, ćwoki, że nie wszystko im wolno.

(usunąłem)
Masz rację. Tylko tyle wystarczy.

Edytowane przez Strusprawa1
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1 a co ma chuj do dupy? ;) 

 

 

nie możemy Ukraińcom tworzyć polityki historycznej - sami muszą dojrzeć do tego, aby krytycznie spojrzeć na swoje dzieje. Możemy tylko reagować na takie działania, które są sprzeczne z naszą polityką historyczną. Ale wymuszone przeprosiny zawsze będą nieszczere - więc jaki z nich pożytek?

 

Edytowane przez zychu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1

 

Znaczy wszystko co powiedzieli to kłamstwa. To już jest żenada.

 

Tu i teraz otwieram pamiętniki Ronikiera i napisane jest, jak byk, to co, zresztą słowo w słowo, cytuję Michalkiewicz.

 

Wrzucam w wyszukiwarkę "letter from Cromwell to Khmelnytsky" i oto co dostaję:

 

A letter addressed to Khmelnytsky by an English author (possibly Cromwell) described the title conferred on Khmelnytsky by the English: “Dei gratia Generalissimos of the Host and ancient Greek religion and the Church, Ruler of all Zaporozhzhian Cossacks, the horror and destroyer of the Polish szlachta, conqueror of fortresses, destroyer of Roman [Catholic] priests, pursuer of heathens, Antichrist, and Jews...” (the rest of the document has not survived the ravages of time).

 

Czyli Braun mówił prawdę.

 

 

Jesteś typowym wierzącym zelotą - ja wierzę że jest tak a tak a każdy kto to kwestionuje łże, jest moim wrogiem i należy go zniszczyć.

Jeśli nie fizycznie to słownie. No i stąd twój sposób argumentacji dowiedzą się do ataków na osobę, wyśmiewania i tym podobnych lewackich taktyk.

 

To jest smutne, bo wydajesz się być inteligentny a takiebrednie piszesz. Jednak wiara jest silniejsza od wiedzy.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wrotycz napisał:

Jesteś typowym wierzącym zelotą - ja wierzę że jest tak a tak a każdy kto to kwestionuje łże, jest moim wrogiem i należy go zniszczyć.

Nie niszczę. Napisałem tylko, że manipuluje. Czemu o Sahajdacznym nie powie.
Albo czemu Grzesiu nie wytłumaczy się z tego co kiedyś mówił - co teraz wprost sam robi?
https://www.wykop.pl/link/6744599/grzegorz-braun-kiedys-szczucie-na-ukraincow-to-dzialanie-antypolskie-video/

 

Przecież nie piszę, że w tym co piszesz to kłamstwo. 

12 minut temu, wrotycz napisał:

podobnych lewackich taktyk.

Ale przecież nie wyśmiewam i bardzo daleko mi do lewaka (skąd nagle szczucie na Ukrainę i łapanie rosyjskiej propagandy, co ma tutaj miejsce stało się oznaką bycia prawicowcem?!).
 

 

12 minut temu, wrotycz napisał:

To jest smutne, bo wydajesz się być inteligentny a takiebrednie piszesz. Jednak wiara jest silniejsza od wiedzy.

Nie no ja po prostu piszę, że aby stawiać takie odważne tezy, że cały naród ukraiński powstał wprost, aby przeciwdziałać Polakom to mocne nadużycie i trzeba się w głębić w całą historię tego narodu, skąd, jak, dlaczego powstał i się rozwijał. 

 

12 minut temu, wrotycz napisał:

A letter addressed to Khmelnytsky by an English author (possibly Cromwell) described the title conferred on Khmelnytsky by the English: “Dei gratia Generalissimos of the Host and ancient Greek religion and the Church, Ruler of all Zaporozhzhian Cossacks, the horror and destroyer of the Polish szlachta, conqueror of fortresses, destroyer of Roman [Catholic] priests, pursuer of heathens, Antichrist, and Jews...” (the rest of the document has not survived the ravages of time).

No tak - Chmielnicki zbuntował się przeciwko Polakom i mieliśmy z nimi brutalną wojnę, ale nie wtedy zaczęła się historia Kozaków. Grzesiu chociaż nie powiedział, że jedną z przyczyn powstania Chmielnickiego było nie tyle to, że szlachta polska ich wyzyskiwała, ale że Król Władysław obiecał Kozakom, że zrobią wyprawę przeciwko Turcji i potem nie mogąc ubłagać sejm o hajs na wojnę zachorował i zmarł. Kozacy się wk/rwili. 

 

Uwaga, to mniej powiązane z tematem - niech Grzesiu Braun lepiej powie, że nasza ukochana szlachta zatrudniała Żydów do napastwiania Polaków (chłopów pańszczyźnianych, no i także współczesnych Ukraińców w sumie) w ciężkiej pracy w polu.
https://www.jewishvirtuallibrary.org/arenda-jewish-virtual-library

Taka specyfika tych czasów. 

Z Kozakami Polska miała także dobre historie - jak choćby zdobycie Moskwy i bitwę pod Kłuszynem, gdzie Kozacy stanowiąc trzon polskiej piechoty stanowili bardzo ważną rolę w walce z wojskami szwedzkimi. 
 

Dlatego piszę, że historia jest większa i wyciąganie wprost takich kwiatków, aby pasowało do narracji Grzesia jest zaiste obrzydliwe. 
Ale jak ktoś nie chce poznać całość historii, aby potem być manipulowanym małymi wycinkami (ta zagrywka jest bardzo popularna w statystyce także), to cóż...

Nie no ale masz rację na ogół - tak, to rzeczywiście legitnie tak było.

Lecz na tej samej zasadzie Korwin buduje prorosyjskie poglądy wśród swoich apologetów zaznaczając, że pieśń "Boże coś Polskę" powstał na pochwałę cara.

I na pewno w zaborze rosyjskim na pewno jakieś poparcie dla okupacji było, choć wciąż jest to manipulowanie obrazem nie przedstawiając całości. 

O to mi tylko chodzi.  

Spokojnie, my tylko dyskutujemy, gadamy i poszerzamy horyzonty...

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Strusprawa1po pierwsze nie nazwałem Cię żadnym "ukrofilskim agentem wpływu", tylko inaczej. Po drugie, nikt nie wątpi w to że Rosja zaczęła tę wojnę, ale to nie znaczy że Ukraińcy są bez winy - ustawa językowa, masakra w Odessie, próby stłumienia pokojowych początkowo protestów w Donbasie, banderyzacja historii.

 

A to kurwa ciekawe, bo wystarczy włączyć byle jaki filmik na YouTube w stylu "Co Ukraińcy sądzą o Polakach" i zawsze dziwnym trafem pojawiają się głosy o "ukraińskim Chełmie i Przemyślu". Taki margines że swego czasu zdobywał nawet 15% głosów w Radzie Najwyższej. Wiesz że w ukraińskich podręcznikach do nauki "historii" (bo inaczej jak tylko propagandą tego nazwać nie można) uczy się już małe dzieci że "Chełmszczyzna, Zakerzonia i południowe Podlasie to historyczne krainy Ukrainy"? Wiesz że w ukraińskim hymnie wprost się o nich śpiewa jako "odwiecznych ziemiach Ukrainy"? 

 

Wiesz, tylko pewnie znowu to przemilczysz, bo to będzie niewygodne dla Ciebie - "Fakty? Tym gorzej dla faktów". 

 

Jak na pięć lat obecności to masz tyle nawalone tematów co Ja, dość słaba aktywność z Twojej strony, jak na rzekomo doświadczonego użytkownika. 

 

W Rosji głosy o Polsce jako części rosyjskiego imperium są totalnym marginesem, na użytek wewnętrznej propagandy, by zmobilizować Rosjan przeciwko Zachodowi. Dla przeciętnego Rosjanina Polska to "Zachód" a nie "russkij mir", inna cywilizacja, kultura i religia, a Polacy to "zdrajcy Słowiańszczyzny", którzy nie mają prawa być jej częścią (oczywiście pod ruskim butem).

 

Zresztą Rosjanie w życiu nie chcieliby posiadać Polski na własność, bo wiedzą że to byłby zbyt twardy orzech do zgryzienia, wiedzą to na bazie własnych doświadczeń z historii - powstania, zabory, wojna 1920 roku, partyzantka antykomunistyczna, "Solidarność" itp, przez którą pośrednio upadł carat, a potem ZSRR. Dla nich jesteśmy narodem z "innego świata".

 

 

 

Edytowane przez Maniek92
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Strusprawa1 said:

Albo czemu Grzesiu nie wytłumaczy się z tego co kiedyś mówił - co teraz wprost sam robi?
https://www.wykop.pl/link/6744599/grzegorz-braun-kiedys-szczucie-na-ukraincow-to-dzialanie-antypolskie-video/

 

Rozumiem, że  ukraińskie flagi na polskich masztach, zasiłki, pesele, prawa wyborcze, stawianiu Ukraińców i ich praw wyżej od polskich, w Polsce (sic!), to grzech, powód do wstydu i przestępstwo przeciw twojemu prawu.

A nawet jeślibyś takie prawo uchwalił to jeszcze to nie znaczy, że kłamał, co jemu i Michalkiewiczowi zarzuciłeś.

 

Legalność nie jest kryterium prawdy, jest kryterium legalności.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maniek92 napisał:

ustawa językowa

Zabronili mówić po rosyjsku? Nie uczą go? W takim razie czemu mieszkańcy Charkowa, Dnipro czy Mikołajowa tak zacięcie walczą? (terytorialne obrona z tych miejsc)
 

1 minutę temu, Maniek92 napisał:

@Strusprawa1po pierwsze nie nazwałem Cię żadnym "ukrofilskim agentem wpływu", tylko inaczej.

Pocieszające :)

 

1 minutę temu, Maniek92 napisał:

ale to nie znaczy że Ukraińcy są bez winy

Nie no ale co oni powinni zrobić w 2014 roku? Wystarczy, że tolerowali zajęcie Krymu, co było dla nich kompletnym szokiem, bo nie spodziewali się tak wrogiego działania. To trochę jakby napisać, że w 1939 roku byliśmy współwinni, bo nie zgodziliśmy na korytarz i prześladowaliśmy Niemców. Bzdura, oczywiście, lecz gdyby wygrali byłoby prawdą historyczną.

 

2 minuty temu, Maniek92 napisał:

masakra w Odessie

Pisałem, że przed tymi wydarzeniami ci "uczestnicy protestu" zamordowali 7 Ukraińców, ale zawsze podaję inny przykład. Co byś zrobił gdyby Niemcy domagali się przejęcia Śląska? Bo ja zapewne podobnie bym zareagował. Zresztą Piotr Ryczek (korespondent, który bardzo obiektywnie relacjonował i także oskarżał obie strony tak jak ty - słusznie) o tym opowiadał. Bodajże we wcześniejszych odcinkach niż ten, ale na ogół świetnie się słucha. 

 

3 minuty temu, Maniek92 napisał:

próby stłumienia pokojowych początkowo protestów w Donbasie,

To akurat też nie jest nic złego i daleko temu było do pokojowych gdy pojawiali się agenci FSB (słynny Girkin) i gdy przejmowali sprzęt wojskowy...

 

4 minuty temu, Maniek92 napisał:

A to kurwa ciekawe, bo wystarczy włączyć byle jaki filmik na YouTube w stylu "Co Ukraińcy sądzą o Polakach" i zawsze dziwnym trafem pojawiają się głosy o "ukraińskim Chełmie i Przemyślu".

No to pokaż te filmy, bo sobie nie przypominam.

Chodzi mi także ostatnio - zawsze jak jakieś wspomnienie o Polsce, to są bardzo pozytywne reakcje w ich internetach. 

I nie mówię, że tam takich nie ma i też nie zamierzam wstawać w ich obronie. No brzydzę się takimi ludźmi, co żądają Chełma czy Przemyśla. Odklejeńcy, jeśli tak myślą, rzecz jasna.

5 minut temu, Maniek92 napisał:

Taki margines że swego czasu zdobywał nawet 15% głosów w Radzie Najwyższej.

Który konkretnie? Bo Tam ktoś coś powiedział to można pisać. Swego czasu rosyjska propaganda mówiła, że partie prorosyjskie są zakazane na Ukrainie, a tu się okazuje dupa - kompletne kłamstwo. Partia prorosyjska była i w wyborach w 2019 roku zwyciężyła w obwodach ługańskim i donieckim. 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Opozycyjna_Platforma_–_Za_Życie

Tak samo tutaj, konkretnie.

 

6 minut temu, Maniek92 napisał:

Wiesz że w ukraińskim hymnie wprost się o nich śpiewa jako "odwiecznych ziemiach Ukrainy"? 

W całościowym tak, ale usunęli to. Tak samo próbowałem się dosłuchać swego czasu gdy grali na paradzie bodajże w 2018 roku "Marsz nowej armii" urywek "Od Sanu po Kaukaz" i nie ogarniam co oni tutaj zamienili. Może sam się dosłuchasz. Chyba Dudeł też tu był 

1:30:57

 

 

9 minut temu, Maniek92 napisał:

Wiesz, tylko pewnie znowu to przemilczysz, bo to będzie niewygodne dla Ciebie - "Fakty? Tym gorzej dla faktów". 

Nie no staram się odpowiadać na wszystko. 

 

9 minut temu, Maniek92 napisał:

Jak na pięć lat obecności to masz tyle nawalone tematów co Ja, dość słaba aktywność z Twojej strony, jak na rzekomo doświadczonego użytkownika. 

Podałem mały promil tego. Czasowo byłoby więcej gdyby zliczyć. W większości robię ściany tekstu.

3 minuty temu, wrotycz napisał:

 

Rozumiem, że  ukraińskie flagi na polskich masztach, zasiłki, pesele, prawa wyborcze, stawianiu Ukraińców i ich praw wyżej od polskich, w Polsce (sic!), to grzech, powód do wstydu i przestępstwo przeciw twojemu prawu.

A nawet jeślibyś takie prawo uchwalił to jeszcze to nie znaczy, że kłamał, co jemu i Michalkiewiczowi zarzuciłeś.

 

Legalność nie jest kryterium prawdy, jest kryterium legalności.

 

Nie. Masz rację. Nie powinno czegoś takiego być. Sam w ogóle nie zawieszałem flagi czy nie zmieniałem sobie profilowego z ukraińską flagą, bo to debilstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Strusprawa1 napisał:

bo to na mnie wpierw zaczęto najeżdżać personalnie.

Zwykle tak jest gdy głosisz opinię/fakty niezgodne z przekonaniami ''ogółu''. 

Demografia i USD w przyszłości będą grać na korzyść USA. Chińska gospodarka zmierza ku przepaści. Hegemonia USA nie jest zagrożona. Na szczęście dla nas. Demograficznie znaczenie w przyszłości będą miały tylko USA, Meksyk oraz Indie (Indie do czasu, jak chiny), reszta to kraje bez zastępowalności pokoleń, jak Polska m.in. Kraje które wchodzą do BRICS i tak są bez znaczenia, bo prócz Rosji nikt tam nie ma żadnej karty przetargowej (Rosja ma surowce). USA ma kartę przetargową - flotę oraz prawdziwą walutę do której zaufanie ma cały finansowy świat - to się prędko nie zmieni. Ponadto jak długo rządzą na morzu tak długo aktualny porządek świata będzie zachowany. 

 

Chiny: w 2035 szacuje się, że 30% ludzi będzie w wieku 60+, to tragiczne informacje dla Chin, chiny generalnie już przegrały walkę o hegemonie z USA, po prostu to proces odłożony w czasie. Ponadto są zbyt zależni od importu surowców strategicznych, żeby fikać do USA. Potencjalny atak na Tajwan będzie dla CHIN tragiczny gospodarczo (sankcje, blokada cieśnin).  Więc grożenie Tajwanowi (czyli de facto prawdziwym Chinom a nie komunistycznej lądowej przystawce) to jedyne co mogą zrobić.  Chiny ŻYJĄ z handlu z USA, EU, UK - to podstawa ich egzystencji. Potencjalne sankcje ich zabiją. Komu sprzedadzą? Biednej Brazylii, Indiom, Afryce? Gdyby tak było to już dawno by to robili  ;) Stąd też ich inwestycje w NJS. Wiedzą która ręka ich karmi. Ich fikanie to takie podrygi truposza niestety. 

 

Więc jedyne realne zagrożenie dla USA i ich sojuszników to póki co Rosja, niestety odcięci od zachodniej kasy również będą mieli ciężko (rynek w Brazylii nie jest taki chłonny, zostają starzejące się Chiny oraz Indie). Tylko gorzej, bo bez zachodniej technologii od której Ruskich odcięto (słusznie oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Patryk napisał:

Demografia i USD w przyszłości będą grać na korzyść USA.

Też bym się tu sprzeczał. Gdy się spojrzy na piramidę wieku, to wygląda dla nich całkiem dobrze, ale gdy wejdziemy głębiej w szczegóły, to spojrzymy, że biali tam mają problem, bo od 50 lat mają dzietność poniżej zastepowalności pokoleń, przez co zmienia się "twarz" USA. Wiadomo, można to zaliczyć do rasistowskich teorii, ale przecież na przykład Brazylia czy Afryka także mają bardzo dobrą demografię, a nikt się nie łudzi, że zawojują świat. 
Niemcy mają tragiczną demografię, ale jeszcze ciągną. Oczywiście ich zdolność produkcyjna powoli maleje przez odchodzenie na emeryturę ogromnego wyżu demograficznego, ale patrząc na ich piramidę wieku (chyba tylko japońska jest gorsza), trzymają się całkiem nieźle (być może z wyzysku środkowej Europy).

USA utrzymują swoją demografię dzięki latynosom, a oni nadają się zazwyczaj do prostych prac na ogół.

Chiny natomiast kształcą masę inżynierów i celują mocno w AI, automatyzację i robotyzacje. 

Ten argument o tym, że Chiny się bardzo szybko starzeją jest mocno powielany lecz gdy się spojrzy na ich piramidę wieku, to tak tragicznie nie jest, chyba że zakłamują dane młodszych roczników, bo są one 70-80% liczby 30-latków. Nie tak źle.

Wchodzi w czynnik bardzo dużo zmiennych, że robi mi się mętlik w głowie. 
 

19 minut temu, Patryk napisał:

Chiny: w 2035 szacuje się, że 30% ludzi będzie w wieku 60+

W Europie wtedy będzie dużo gorzej...

 

23 minuty temu, Patryk napisał:

walkę o hegemonie z USA

Gdy się spojrzy ile Chiny kształcą inżynierów, jakie już technologie robią i jaki jest ich wzrost, to można inne wnioski wyciągnąć. Nie wiem (może się Bartosiaka za bardzo naczytałem xD).

24 minuty temu, Patryk napisał:

Chiny ŻYJĄ z handlu z USA, EU, UK - to podstawa ich egzystencji. Potencjalne sankcje ich zabiją. Komu sprzedadzą?

Ale tak samo USA, EU i UK żyje z pracy chińskiej... Byłoby katastrofą nagłe odcięcie od rynku chińskiego...

 

25 minut temu, Patryk napisał:

zostają starzejące się Chiny oraz Indie)

W tych dwóch krajach spalanie ropy tak gigantycznie wzrosło, że przesunięto nawet termin zużycia się światowych zasobów ropy. To są gigantyczne rynki surowcowe.

 

26 minut temu, Patryk napisał:

Tylko gorzej, bo bez zachodniej technologii od której Ruskich odcięto (słusznie oczywiście).

Niby tak, choć gdy Niemcy potrzebują gazu, to namówili Kanadyjczyków by wysłali turbiny Rosjanom do Nord Stream 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minutes ago, Maniek92 said:

nikt nie wątpi w to że Rosja zaczęła tę wojnę

 

Nieprawda, zaczęły tę wojnę Stany, prowokując od dekad Rosję na sporo sposobów, nie tylko NATO (rozszerzanie strefy oraz olewanie propozycji dołączenia do NATO przez Rosję), a także wycofanie się z dwóch umów dotyczących zbrojeń nuklearnych, czy chamskie zagrywki podczas spotkań międzynarodowych. A jak już naprawdę chcemy być dokładni, wszystko zaczęło się od tego że Putin nie wpuścił zachodniej banksterki, czyli kurcze od niego w sumie xD

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, slusa napisał:

 

Nieprawda, zaczęły tę wojnę Stany, prowokując od dekad Rosję na sporo sposobów, nie tylko NATO (rozszerzanie strefy oraz olewanie propozycji dołączenia do NATO przez Rosję), a także wycofanie się z dwóch umów dotyczących zbrojeń nuklearnych, czy chamskie zagrywki podczas spotkań międzynarodowych. A jak już naprawdę chcemy być dokładni, wszystko zaczęło się od tego że Putin nie wpuścił zachodniej banksterki, czyli kurcze od niego w sumie xD

Nie róbmy też z Rosji niewiniątka. To im służy jedynie za argument, ponieważ Ruscy chcą i muszą zdobyć Ukrainę. Już nawet nie tyle ze względu na zasoby co bardziej chęć pochłonięcia ludności i podreperowania demografii. Na szczęście za bardzo z tym drugim nie wyjdzie, nawet jeżeli tereny Noworosji uda im się zagarnąć.

Swoją drogą, czy to nie są śmieszne czasy? Niemcy i naziści dokonując anschlussu Austrii i Czechosłowacji za każdym razem podreperowywali sobie tym ich gospodarkę (a miała ona poważne problemy, między innymi przed ładowanie za dużej części budżetu w zbrojenia).

W tym materiale TIK to nawet nieźle objaśnił (i dał nawiązanie do książki):

Teraz nastaje okres, gdzie przede wszystkim kluczowym będzie uzyskanie zasobów ludzkich... . Surowce dopiero na drugim miejscu.

Edytowane przez Hubertius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, $Szarak$ said:

Traktujesz Amerykę jakby była upośledzona i nie wiedziała kompletnie co robi.

Ameryka nie jest monolitem i w zasadzie zgodność między frakcjami/klanami dotyczy (niekoniecznie metod) nabijania kabzy, eksportu papieru, oraz ekonomicznej kolonizacji/wasalizacji kolejnych krajów. Oczywiście przy akompaniamencie oficjalnej narracji wolności i demokracji. Do tego potrzebny jest aktualny status dolara, który zaczyna się chwiać i konia z rzędem temu, kto wie jak to się potoczy. Możemy obserwować aktualne fakty i procesy a nie paplaninę polityczno-propagandową, bo ta weszła w styl totalnego, naturalnego, patologicznego kłamstwa, zaczerpniętego rodem z "pierwszej klasy podstawówki" dezinformacji dla specsłużb. 

 

3 hours ago, $Szarak$ said:

Nie wiem, czy myślisz, że w Ameryce rządzą takie sasiny czy morawieccy albo kaczory.

Myślę, że wymienieni jednak dos-ko-na-le wiedzą co czynią i za ile. Tworzenie pozorów nieudolności i niekompetencji może być tylko jednym z elementów zasłony dymnej. Zawsze łatwiej ludowi uwierzyć w nieudolność rządzących niż w ich zdradziecką perfidię. I jeśli musiałbym postawić w tej ruletce jakieś kwoty, to właśnie na świadomą i z pełną premedytacją zdradę interesów narodowych za prowizję. Przecież nikt działający w interesie narodu, nie zamówił by tylu pseudoszczepek, respiratorów, maseczek, widowiskowego Antonowa itd. 

 

3 hours ago, $Szarak$ said:

Zobacz co Braun mówił o Ukrainie x lat temu a co mówi teraz.

Pojęcia nie mam. Nie przywiązuję się szczególnie do wypowiedzi polityków, więc zasadniczo wpuszczam jednym uchem a po czasie samo mi wylatuje drugim. Szkoda mi zasobów, bo politycy chyba już powiedzieli wszystko co tylko można było powiedzieć a powiedzą jeszcze więcej. 

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RnextA no ta, zapomniałem, że mogą ten kraj sprzedać ci którzy będzie się im opłacać. Racja. Wątpię żeby swoje możliwości wykorzystwali tylko w celu, by ten kraj funkcjonował bardzo dobre. 

Jakby tak było, to tylu towaru na ulicach by nie mieli - a skąd on jest, to różne wersje są. Nawet takie, że wojsko sprowadza z chin czy tam innych części świata. xd

 

Edytowane przez $Szarak$
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.