Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

4 minutes ago, Strusprawa1 said:

Sam mam mieszane zdanie o to czy Ameryka upadnie. 
Aaron Clarey (redpillowiec, można tak określić, ale także niezły ekonomista) w swojej książce sprzed 11 lat daje twarde argumenty, że upadnie i nie można z tym nic zrobić, tylko się pogodzić (mówił do Amerykanów).


Po pierwsze, Ameryka nie jest najlepszym miejscem do życia. Liczba ludzi którzy ucieka z Ameryki jest rekordowa. Po za tym wiele statystyk, jak np. przestępczość, narkomania, bezdomność plasuje ten kraj na niechlubnych miejscach.

Jeżeli jest dla Ciebie to jest najlepsze miejsce do życia to dlaczego tam nie wyjedziesz?

Po drugie, sam napisałeś, że możliwe jest, że Ameryka upadnie. Dlaczego chciałbyś ryzykować wszystko na opcje kraju który może upaść?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@takiTomek Też kiedyś myślałem w taki sposób, ale według mnie, jednak to bez sensu trochę. 

Tzn bezdomni, narkomanii czy inne takie nie są do końca wyznacznikiem. 

Po prostu dobrze sobie radzą ci co potrafią a ci którzy sobie nie radzą, nikt ręki nie podaje. W Europie jest więcej takiej pomocy społecznej a tam to mają wyjebango na nich. 

 

Można by było zrobić ulice czyste, ich powyciągać z tego i sprawić, żeby ci co sobie nie radzą żyli jakoś normalnie, ale widocznie nie chcą. 

 

Mają dużo bezdomnych, ale bardzo dużo takich typowych kapitalistów. 

 

Zobaczcie ilu wpływowych gości z amerykańskim obywatelstwem ma korzenia europejskie. Polak Brzeziński który był bodajże jednym z założycieli komisji trójstronnej, soros chyba z Węgrzech i inni. Masa jest takich osób. 

Edytowane przez $Szarak$
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Amerykańska kultura" to wolność i prawa jednostki względem państwa, czego w Rosji nigdy nie znano, bo tam państwo to machina, która mieli ludzi. Nie jestem z tych, co to gardzą Rosją i Rosjanami, być może tyrania sprawdza się w pewnych okolicznościach, ale rosyjska tyrania sprzęgnięta ze zdemoralizowaną biurokracją to nie jest przepis na rozwój kraju. Zestawmy sobie wiek XIX - Ameryka i carska Rosja. No przecież to dwa światy. 

Mogę biadolić na amerykański imperializm, na ich agresywne wojny i przestępstwa dokonywanie w ramach polityki międzynarodowej. Nie zmienia to faktu, że Ameryka jest cywilizacyjnie wyższa od Rosji. Nikt mnie nie przekona, że jest inaczej, bo swoje zdanie opieram na analizie faktów, nie na własnych sympatiach i resentymentach.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, $Szarak$ said:

Można by było zrobić ulice czyste, ich powyciągać z tego i sprawić, żeby ci co sobie nie radzą żyli jakoś normalnie, ale widocznie nie chcą. 

 

W tym się nie zgadzam. Mają duży problem i nie mogą sobie z tym poradzić. Tak samo jak mają np. kryzys opioidowy, bardzo dużą przestępczość, strzelaniny między innymi w szkołach, duży procent ludzi żyjących na granicy ubóstwa, rozwarstwienie ekonomiczne społeczeństwa, opieka zdrowotna, ogromne kredyty studencie itd. Oni mają realne problemy i to nie dlatego, że sobie wymyślili, że jak te problemy będą to będzie fajnie.

 

20 minutes ago, $Szarak$ said:

Mają dużo bezdomnych, ale bardzo dużo takich typowych kapitalistów. 

 

Zobaczcie ilu wpływowych gości z amerykańskim obywatelstwem ma korzenia europejskie. Polak Brzeziński który był bodajże jednym z założycieli komisji trójstronnej, soros chyba z Węgrzech i inni. Masa jest takich osób. 


Tak, mają bardzo osób, których jak bym nazwał oligarchami. Te osoby mają ogromne wpływy i władzę. Dałeś dobry przykład Sorosa, poczytaj o nim.

Ci ludzie często mają potężne korporacje, które są praktycznie monopolistami. A o wpływie monopolu nie trzeba pisać.

Jak się to ma do przeciętnych ludzi? Pojedziesz tam i będziesz Sorosem? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zychu amerykańska kultura a amerykańska cywilizacja to dwie różne rzeczy. Konflikt cywilizacja zachodnia (Ameryka Europa Kanada i Australia się moim zlały w jeden byt) vs cywilizacja rosyjska przypomina mi bardzo konflikt znajomi slusa, nieświadomi, uważający się za kogoś lepszego niż są w rzeczywistości vs slusa który od wielu lat nad sobą pracuje. W długim terminie widać doskonale kto wygrywa.

 

Rosjanie zerwali z przeszłością komunistyczna, tworzą swoją historię na nowo. U nich silny jest kult przywódcy, ludzie tam, a zarazem cywilizacja, kreować się będą na jego podobieństwo, a jak prześledzisz jego przemówienia oraz wywiady na przestrzeni lat przekonasz się, że to cholernie inteligentny człowiek. W zestawieniu z zachodem gdzie coraz większą część młodzieży identyfikuje się jako lgbt (koło 15% w stanach), oczywiste jest dla mnie kto w długim terminie wygra. Kto może nawet już wygrywa. 

 

Jeśli chodzi o zacofanie, sprawdź sobie miasto Krasnaya Polyana, i porównaj sobie jak wygląda oraz ceny z tym co jest w Szwajcarii. Niewiele im do nas brakuje. 

 

A odnośnie korupcji, well, zapomniałeś o wirusie celebrycie? Możesz też wspomnieć, że u nich na niskim szczeblu jest większa korupcja, ale zastanów się jak się robi biznes w Polsce czy nawet w Niemczech. Jak się zaczynasz za bardzo wybijać też możesz mieć problemy jak nie znasz odpowiednich ludzi. Aż tak bardzo się nie różnimy. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@takiTomekWydaje mi się, że to w USA jest mocniej nadmuchiwane bo są hegemonem. W Chinach też masz wiele takich akcji. Pełno ćpunów, biednych ludzi itd. tylko po prostu filmy stamtąd za bardzo nie wyciekają i każdy się skupia na USA. W Rosji też jest ogromny problem. 

 

Ale soros to taka już skrajność. Jeśli ktoś jest inteligentnym człowiekiem to tam zarobi dobrze i będzie żył dobrze. Silnym dobrze się żyje a osobie która chce żyć przeciętnie i ma przeciętne umiejętności ogólnie no to kiepsko. 

 

Widzisz w Rosji podatki są stosunkowo niskie - niższe, niż na zachodzie Europy, ale i tak źle stoją. Po prostu nie mają takiej ilości ludzi żeby to pociągnąć - w sensie mądrych ludzi żeby to pociągnęli.

 

W historii USA był taki okres, że właśnie ci europejczycy którzy chcieli zarobić duży hajs pakowali manaty z Europy i lecieli do Ameryki często. Byli to często tacy, którzy chcieli rzeczywiście pracować i dobrze zarobić. 

 

Usa ma ludzi z różnymi korzeniami. Dlatego też technologicznie idą do przodu. Patrz elon musk np. Nawet na wikipedii pisze, że urodził się w RPA. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, takiTomek napisał:


Po pierwsze, Ameryka nie jest najlepszym miejscem do życia. Liczba ludzi którzy ucieka z Ameryki jest rekordowa. Po za tym wiele statystyk, jak np. przestępczość, narkomania, bezdomność plasuje ten kraj na niechlubnych miejscach.

Ale jeszcze większa jest liczba ludzi, która jedzie do Ameryki za lepszym życiem. Wciąż.

 

7 minut temu, slusa napisał:

Rosjanie zerwali z przeszłością komunistyczna, tworzą swoją historię na nowo.

Tak jest, panie generale!
kBAuPIR.jpg

 

Godzinę temu, takiTomek napisał:

Jeżeli jest dla Ciebie to jest najlepsze miejsce do życia to dlaczego tam nie wyjedziesz?

Bo Polska w zachodniej strefie wpływów jak obecnie jest dla mnie jeszcze lepszym miejscem do życia i chcę by tak zostało. :) Mi subiektywnie Polska się bardziej podoba, bo jestem Polakiem i jestem jako konserwa bardzo związany z ziemią (zawsze muszę wracać na prowincję przechadzać się gdzie dorastałem).
 

Godzinę temu, takiTomek napisał:

Po drugie, sam napisałeś, że możliwe jest, że Ameryka upadnie. Dlaczego chciałbyś ryzykować wszystko na opcje kraju który może upaść?

No a po co stawać po stronie już przegranej Rosji?
O Chinach też można powiedzieć że ma potencjał ku upadkowi pod pewnymi względami. 

Ja piszę, że model amerykański jest najlepszy i pokazały to wyniki tego kraju, jego historia, osiągnięcia i to co dali światu. Piszę to na forum tutaj także od dawna, że ideałem państwa według mnie jest USA na przełomie XIX i XX wieku. 3% opodatkowanego PKB, konserwatyzm w podejściu do życia, dyscyplina, wolność (wolność do działania - pełna odpowiedzialność za swoje działania).

 

Tak mi się przypomniało:

 

Godzinę temu, Perun82 napisał:

Bardziej - anglosaska. Jest po prostu skuteczna. Ma lepszy PR. gwoli ścisłości i sprawiedliwości - WASP mają Słowian jako gorszych.

Tak, mieli. Odnosisz się do "nie dosyć dawnych czasów, gdzie każdy na zachodzie był rasistą". 
Tak. Coś jak obrzydzenie Lovecrafta do polskich i włoskich imigrantów. Wtedy (100 lat temu) była w Ameryce większość.
Sam jestem rasistą i dlatego bardziej toleruję Ukraińców i Białorusinów niż np. Anglików albo Turków.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, Strusprawa1 said:

Ja piszę wprost - tak, wolę Amerykę po stokroć od Rosji. Chcę, aby Polska była w zachodniej amerykańskiej strefie wpływów

 

A ja nie. Nie chcę tu ani Ameryki ani Niemiec ani Rosji. Chcę tu mieć Polskę. Co prawda to nie gwarantuje sukcesu, ale chcę żyć po swojemu. Nie po amerykańsku, nie po niemiecku, nie po rosyjsku a po polsku.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, slusa napisał:

W zestawieniu z zachodem gdzie coraz większą część młodzieży identyfikuje się jako lgbt (koło 15% w stanach), oczywiste jest dla mnie kto w długim terminie wygra. Kto może nawet już wygrywa. 

Rosja może nie ma LGBT, ale za to mają najwyższą aborcję, wskaźnik hiv, alkoholizm i korupcję w Europie.
0LQjVms.png

 

 

17 minut temu, slusa napisał:

A odnośnie korupcji, well, zapomniałeś o wirusie celebrycie? Możesz też wspomnieć, że u nich na niskim szczeblu jest większa korupcja, ale zastanów się jak się robi biznes w Polsce czy nawet w Niemczech. Jak się zaczynasz za bardzo wybijać też możesz mieć problemy jak nie znasz odpowiednich ludzi. Aż tak bardzo się nie różnimy. 

No jak się robi? Ile biznesów w Polsce czy Niemczech zrobiłeś? Akurat jest gigantyczna różnica pomiędzy korupcją rosyjską, a polską czy niemiecką. Nie ma porównania. Ale gdzie chcesz podlizać się kacapom i dosrać swoim, to wszędzie znajdziesz powód.

 

 

18 minut temu, slusa napisał:

Jeśli chodzi o zacofanie, sprawdź sobie miasto Krasnaya Polyana, i porównaj sobie jak wygląda oraz ceny z tym co jest w Szwajcarii. Niewiele im do nas brakuje. 

Jeśli mówisz, że Polska jest płaska, to sprawdź sobie Zakopane i pokażę Ci, że Polska wcale nie jest płaskim krajem. 

Taki sam spi/rdolony argument. xD

 

3 minuty temu, wrotycz napisał:

A ja nie. Nie chcę tu ani Ameryki ani Niemiec ani Rosji. Chcę tu mieć Polskę. Co prawda to nie gwarantuje sukcesu, ale chcę żyć po swojemu. Nie po amerykańsku, nie po niemiecku, nie po rosyjsku a po polsku.

No tak, ja też chcę mieć Polskę, ale niestety jesteśmy za słabi demograficznie (i może ekonomicznie także choć mamy potencjał intelektualny by to naprawić), aby między Niemcami i Rosją wypinać się na wszystkich, w tym na Amerykę, chyba że chce nam się wydawać 5-6% PKB na wojsko i mieć powszechną służbę wojskową jak miała Ukraina, to wtedy się da. 

 

Byśmy musieli się stać mniej-więcej drugim Izraelem pod tym względem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slusa napisał:

amerykańska kultura a amerykańska cywilizacja to dwie różne rzeczy.

Bo w amerykańskiej cywilizacji zawiera się wiele kultur, których wzajemne oddziaływanie wytwarza ciekawą wewnętrzną dynamikę. Nawet jeżeli wiodąca kultura WASP wygasa, to nadała ona Ameryce rozpęd, który jeszcze przez jakiś czas będzie trzymał ten kraj w światowej czołówce. 

W Rosji było i jest inaczej. Tam mniejszości nie miały nic do powiedzenia, bo i ludzie nie mieli nic do powiedzenia. Przewrót bolszewicki przyniósł system społecznej urawniłowki, dążący do stworzenia człowieka sowieckiego. Człowieka sowieckiego raczej nie udało się stworzyć, pozostał natomiast sterany i wkurwiony mużyk, który wciąż żyje mitem Rosji-mocarstwa światowego. 

Oczywiście wiem, że w Ameryce bili murzynów - ale w Rosji bili każdego. I nawet jeżeli Rosja jest po azjatycku kolektywna, to nie przekłada się to na ich gospodarczy sukces.

2 godziny temu, slusa napisał:

to cholernie inteligentny człowiek.

Jego ostatnie poczynania świadczą na niekorzyść tezy. 

Edytowane przez zychu
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pusty Baltic Pipe. Gazu ze Skandynawii zimą nie będzie

https://www.newsweek.pl/biznes/gaz-z-norwegii-i-danii-nie-poplynie-baltic-pipe-pgnig-nie-ma-kontraktow/3jd92c6

 

Norwegia nie zwiększy wydobycia, a Duńczycy rozpoczną dostawy dopiero za półtora roku. Gazociąg Baltic Pipe, na którym zawisło nasze gazowe bezpieczeństwo, będzie pracował zimą na ćwierć gwizdka.

https://www.newsweek.pl/biznes/gazociag-baltic-pipe-nie-dostarczy-tyle-gazu-ile-potrzebujemy-bedzie-zimna-zima/b7hbf64

 

Może wschodni sąsiad nam sprzeda trochę?

https://forsal.pl/swiat/artykuly/8516050,ukraina-norwegia-o-wspolpraca-dostawy-gazu.html

 

 

Pozamiatane

Edytowane przez spacemarine
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minutes ago, spacemarine said:

Norwegia nie zwiększy wydobycia, a Duńczycy rozpoczną dostawy dopiero za półtora roku. Gazociąg Baltic Pipe, na którym zawisło nasze gazowe bezpieczeństwo, będzie pracował zimą na ćwierć gwizdka.

Uuuu, ktoś jednak może nie mieć ciepłej wody z bojlerka ;)

 

ps. A nie mówiłem że gówno z tego będzie? To się tu wielcy zwolennicy nakładania na siebie sankcji indyczyli. Szczuci przez tych, którym ani gazu ani paliwa nie zabraknie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Rnext napisał:

Uuuu, ktoś jednak może nie mieć ciepłej wody z bojlerka ;)

 

ps. A nie mówiłem że gówno z tego będzie? To się tu wielcy zwolennicy nakładania na siebie sankcji indyczyli. Szczuci przez tych, którym ani gazu ani paliwa nie zabraknie. 

Ponoć jak wschodni sąsiedzi kupią od norwegów gaz to ma lecieć baltic pipe... tak Ator coś gadał

 

 

 

Granice absurdu się  przesuwają coraz dalej, to jakiś sabotaż jest na narodową skalę

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minutes ago, spacemarine said:

Granice absurdu się  przesuwają coraz dalej, to jakiś sabotaż jest na narodową skalę

Onegdaj pisałem, że patrząc po skutkach, to nie jest rząd tylko zorganizowana grupa sabotażowo-dywersyjna. 

 

Tymczasem "batoniki Bandery" będą zasilały krwiobiegi ukraińskich żołnierzy:

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W Polsce gwałtownie rośnie liczba kradzieży. Efekt inflacji?

"Bezprecedensowy wzrost liczby kradzieży w sklepach i na stacjach benzynowych w całej Polsce. Rekord w Warszawie – więcej przypadków o blisko 100 proc,

Nie tylko alkohol i papierosy znikają z półek sklepowych bez płacenia, ale też kremy, czekolada, kawa, a nawet towary o niewielkiej wydawałoby się wartości – jak masło, bułki, pomidory. W tym roku – jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, które poznała „Rzeczpospolita” – dramatycznie wzrosła liczba kradzieży w sklepach i stacjach benzynowych we wszystkich kategoriach – jako wykroczenia (towary o wartości do 500 zł), jak i przestępstwa przywłaszczenia cudzego mienia (powyżej 500 zł). To już prawdziwa plaga – najwięcej przypadków przybyło w Warszawie i na Śląsku, w województwie wielkopolskim, małopolskim i dolnośląskim. Niedawny przypadek w Katowicach – kobieta ukradła w znanej sieci chleb i kefir o wartości 12 zł. Złapana tłumaczyła się ciężką sytuacją życiową, w efekcie kierownik marketu wycofał wezwanie. "

https://www.rp.pl/przestepczosc/art36874371-w-polsce-gwaltownie-rosnie-liczba-kradziezy-efekt-inflacji

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawosławie nie działa.

Supermag zużył prawie całe złote wiaderko wody:

FaQzfXpWAAEXbvm?format=jpg&name=medium

 

A efekty dużo poniżej oczekiwań:

 

"What airdefense doing?"

 

Także jak już Kościół to tylko Rzymsko-Katolicki. Ewentualnie jakiś protestancki. Prawosławie nie działa, nie mają charyzmatu wiary, to są przebierańcy po prostu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2022 o 17:16, Tamerlan napisał:

 

 

Z drugiej strony przed 2 wojną światową pomagali Niemcom łamać polskie szyfry.

 

Lndk9kqTURBXy8xZDU4OWViNGYwYTRlYzlkZTYzN

Czyżbyś również korzystał z dokumentów węgierskiego archiwum państwowego w Budapeszcie  lub w Berlinie czy znalazłeś to w internecie? Jakie źródło? Bo znam ten dokument jako historyk, tyle że w węgierskiej wersji językowej. 

Edytowane przez Maniek92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/niemcy-zalatwily-sobie-gaz-z-norwegii-polska-wciaz-negocjuje/h9qlym8

 

"Norwegia zwiększyła dla nas produkcję gazu. Pomoże to przetrwać zimę teraz i ponownie napełnić nasze zbiorniki gazu w przyszłym roku" - napisał na Twitterze kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

 

Przypomnijmy, że jednocześnie o norweski gaz bardzo zabiega Polska. W Business Insider Polska jako pierwsi pod koniec lipca pisaliśmy o tym, że błękitnego paliwa może zabraknąć, by uruchomić w pełni gazociąg Baltic Pipe. Ten ma ruszyć jesienią tego roku.  Polski gigant gazowy PGNiG wciąż nie ma bowiem podpisanych kontraktów na takie ilości gazu z Norwegii, które zapełniłyby nowy gazociąg Baltic Pipe. To kluczowy kierunek dostaw błękitnego paliwa do Polski po jej odcięciu od rosyjskiego surowca. Tymczasem chętnych na norweski gaz jest wielu i Polska musi ścigać się o kontrakty z innymi krajami Europy.

 

Wybornie :).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Maniek92 napisał:

Czyżbyś również korzystał z dokumentów węgierskiego archiwum państwowego w Budapeszcie  lub w Berlinie czy znalazłeś to w internecie? Jakie źródło? Bo znam ten dokument jako historyk, tyle że w węgierskiej wersji językowej. 

Aż tak to nie :). To za Marianem Zacharskim. Jak wklepiesz w google powinien Ci się artykuł wyświetlić. Ew. daj znać to na priv ci wyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tmr napisał:

Nie umiem tego skomentować

A ja myślałem, że ktoś sobie jednak jaja robi, jak zobaczyłem dziś tego newsa. Dopóki nie posłuchałem tego durnia Dworczyka.

 

Naprawdę, żyjemy w domu wariatów. Kto pierwszy złapie fartuch, ten doktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.