Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

2 minutes ago, Kespert said:

A już pisałem, że się nie sprawdził ;)

I Bogu dzięki.

Za dużo się zadziało w kuluarach spotkań Blinkena, po czym w wyniku - zarówno przemówienie Bidena, jak i przemówienie Putina zostały zamienione na "łagodną wersję bez ostrego", dzięki "planowi pokojowemu" Chin

A masz info on jakichś innych wyciekach? Piszę, bez szydery. Na razie jasne jest to, że kanały Chodorkowskiego nie są najlepszym źródłem informacji, zwłaszcza o Putinie, biorąc pod uwagę historię tych panów 😉. Jak masz jakieś inne, to dawaj na tapetę. Znowu zweryfikujemy po czasie. Może będzie jak z socjalizmem i tym razem się uda trafić z prognozami 😉Wtedy będziemy przynajmniej wiedzieć, że dane źródło jest warte uwagi. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG-20230307-215210-729.jpg

https://uk.m.wikipedia.org/wiki/Коцюбайло_Дмитро_Іванович

 

Ojej, jak mi przykro :( kolejny śmieć gryzie ziemię. Ciekawe ile bezbronnych ludzi albo dzieci  wzorem swojego dziadunia zaciukał. Może jakiś blok mieszkalny lub targ ostrzelał, prawdziwy idol i bohater. 

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, slusa napisał:

takie łzawe gadanie

Możliwe. Ale pochodze z podobnej wiochy - z tym, że u Nas, jak te rozpiżdżone przez ruskich pod Kijowem. Ja w tym nudnym filmie, gdzie cyferki ci sie nie zgadzają, widzę po ludzku, swoich bliskich i to że podczas wojny, prawdopodobnie skonczyliby podobnie.

 

No sentymentalny sie robię, nic nie zrobisz...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, slusa napisał:

Ciekawe ile bezbronnych ludzi albo dzieci  wzorem swojego dziadunia zaciukał. 

:(

https://i.imgur.com/yDerfmx.mp4

 

c8N8tXx.jpg

 

Bombardowanie "donieckich dzieci" stało się już memem. :D

@slusa
O, co tam? Separatyści chowali się w blokach mieszkalnych i ochraniali się cywilami? Czy o to samo nie oskarżałeś Ukraińców? No jak tam symetrysto? :( Podwójne standardy? Ukraińcy dalej z Awdijewki biedniutki Donieck odstrzeliwują? Rosyjska armia jest za słaba by wykurzyć stamtąd złych banderowców, co? Jezu, co za biedaczki, takie bezbronne. 😪

@tmr pałował Wiplera do kacapskich artylerzystów, tak też ja będę pałować Wiplera do ukraińskich obstrzeliwujących Donieck. :D

 

Wszak, "no bo Wołyń"!!!
Akwg2c5.jpg

 

 

A tutaj Jarek w sam środek cipy. 

Zaorane.
 

 

Edytowane przez Strusprawa1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu liczyłem, że w tym wątku będą udzielać się ludzie, którzy czytują Fiszera, Nową Technikę Wojskową, OSW... Czyli tacy, którym zależy na tym, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego. A tu jedni walą konia do Wielkiej Rusi, a drudzy do Wuja Sama/zabitych kacapów.

Żenada.

  • Like 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, zychu said:

Rok temu liczyłem, że w tym wątku będą udzielać się ludzie, którzy czytują Fiszera, Nową Technikę Wojskową, OSW... Czyli tacy, którym zależy na tym, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego. A tu jedni walą konia do Wielkiej Rusi, a drudzy do Wuja Sama/zabitych kacapów.

Żenada.

 

Wstawiałem materiały m in z gościem który jako analityk cia oraz doradca prezydenta był obecny przy podpisywaniu traktatów dotyczących porozumień nuklearnych między stanami a jeszcze związkiem sowieckim, człowiekiem który je osobiście nadzorował oraz jako główna osoba na przesłuchaniu z bidenem, jeszcze wiceprezydentem, próbowała zapobiec nieuzasadnionej inwazji na Irak, lub z kimś kto chodził z bidenem do tej samej uczelni xD 

 

Konstruktywna rozmowa tu nie istnieje, wrzucałem na poprzedniej stronie trzy różne źródła dotyczące rzeczywistych strat ukraińskich koledze Obliteraror to zbył mnie milczeniem xD 

 

A banderowców jebać, każdy bierze odpowiedzialność za swoje decyzje. Beka z ludzi którzy wzorują się na ideologii która ich samych kategoryxowala jako podludzi xD Słowianin z dumą noszący insignia oddziałów SS, przecież to jest ludzkie dno

  • Like 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem też, że często pro ruscy sie powołują na ,,słowiaństwo" - jakby to miało jakiekolwiek znaczenie - a oni mają wyobrażenie jakby to oznaczało z góry współprace i jakieś braterstwo wymyślone lol. 

W rosji gadają ciągle o tym bo po prostu rosja jest największa i z nich najsilniejsza więc by resztę krajów ,,braterskich" dymała. No pod płaszczykiem - my słowianie!

 

Niemcy są znacznie bardziej godnym uwagi krajem od rosji. 

Niemcy to taki pies na łańcuchu w dodatku z kagańcem na mordzie, ale rasy pitbulla...

 

W rosji to w zasadzie dużo atomu, dużo surowców i w zasadzie tyle. 

 

Pytanie: Ile ten kraj będzie znaczył, jak się surowce skończą.... albo nie będzie komu sprzedać. 

 

Bo dosłownie każdy silny kraj traktuję rosję, jak tanią stację z benzyną którą  rządzi mafia - z resztą już wielu urzędników wysokiej rangi tak mówiło.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co te ukry maja z siekierami. To foto w mieszkanku Dimitrija kostiubajlo urocze. Banderszmaty i siekiera ( pewnie po dziadku ).  Ale dimitrij ( przyjaciel satyryka ) już puka do bram piekieł. Lament na siczy. Jednego wroga PL mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Obliteraror napisał:

Pod Bachmutem trwa rzeź kadrowej ukraińskiej armii

Rosyjskiej również.

2 godziny temu, $Szarak$ napisał:

pro ruscy sie powołują na ,,słowiaństwo"

Rosjanie i słowiańszczyzna to jak mityczna himalajka. Tzw, panslawizm to zwykłe narzędzie polityczne a nie cel sam w sobie.

Edytowane przez Perun82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yes, yes, yes.

Mam niezbite dowody na niewyobrażalną polonofilię na upainie. Post ów piszę spod stołu. Odszczekując. 

 

 

baczność rezunofile. Żart, bo:

 to podobno PL opłaciła te plakaty. A panowie nasi łaskawie się zgodzili.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, slusa napisał:

Konstruktywna rozmowa tu nie istnieje, wrzucałem na poprzedniej stronie trzy różne źródła dotyczące rzeczywistych strat ukraińskich koledze Obliteraror to zbył mnie milczeniem xD 

Nie przesadzaj ;) Przeginasz w drugą stronę, bo nie uwierzę w te podawane przez Ciebie straty rosyjskie. W oficjalne dane podawane przez SBU też oczywiście nie wierzę. Realnie szacuję te straty (oczywiście z czapki, bo danych oficjalnych nie ma i pewnie długo nie będzie) gdzieś na 100 tysięcy Rosjan i podobnie Ukraińców. Tych ostatnich w ostatnich tygodniach z tendencją wzrostową.

 

@Perun82 oczywiste, że maszynka do mielenia mieli obie strony.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, slusa napisał:

Wstawiałem materiały m in z gościem który jako analityk cia oraz doradca prezydenta był obecny przy podpisywaniu traktatów dotyczących porozumień nuklearnych między stanami a jeszcze związkiem sowieckim, człowiekiem który je osobiście nadzorował oraz jako główna osoba na przesłuchaniu z bidenem, jeszcze wiceprezydentem, próbowała zapobiec nieuzasadnionej inwazji na Irak, lub z kimś kto chodził z bidenem do tej samej uczelni xD 

Słowa tego spierdoliny są w interesie Rosji, a nie Polski. De facto dla Polski takie kłamstwa jak tego typa są śmiertelnie groźne.

 

 

12 godzin temu, slusa napisał:

Konstruktywna rozmowa tu nie istnieje, wrzucałem na poprzedniej stronie trzy różne źródła dotyczące rzeczywistych strat ukraińskich koledze Obliteraror to zbył mnie milczeniem xD 

Fakt, masz rację. Powielarz bzdury, których nikt nie ma czasu sprawdzać jak na przykład, że UA oszczędza zachodnich Ukraińców i wysyłają na front tylko tych wschodnich, co jest debilną głupotą. Już nawet przy wyjeździe ze Lwowa wręczano karteczki z powołaniem. Nie wspomnę już o lwowskiej 24 brygadzie zmech., która do cna się wykrwawiła w walkach pod Popasną. Dodatkowo 80 Brygada powietrzno-desantowa walczyła na najcięższych odcinkach frontu wraz z ofensywą charkowską.

Na każdym kroku pokazujesz, że nie masz kompletnie obiektywnego pojęcia o przebiegu konfliktu, ani o jednostkach obydwu armii, ale wali jednostkowymi fejkami zarzucanymi od propagandystów rosyjskich niczym Panasiuk na twitterze. Jak można na to inaczej reagować?


Ty tylko kłamać potrafisz i surfować rosyjską papkę informacyjną, co jest w sumie tym samym.

 

12 godzin temu, slusa napisał:

A banderowców jebać, każdy bierze odpowiedzialność za swoje decyzje. Beka z ludzi którzy wzorują się na ideologii która ich samych kategoryxowala jako podludzi xD Słowianin z dumą noszący insignia oddziałów SS, przecież to jest ludzkie dno

Komuna zabiła, szczególnie w Rosji, więcej ludzi, ale nie przeszkadza to kacapom odwoływania się do ZSRR. 
Co do nazboli, to sam lubię posłuchać Honoru, ma pierdolnięcie. 

Co do jeszcze strat ukraińskich podanych przez Mossad, to MOŻE bym uwierzył gdyby nie zobaczył ilość strat czołgów i pojazdów opancerzonych u Ukraińców - 6500. Tyle nawet czołgów i BMP UA nie miała przed wybuchem konfliktu. Kompletnie z dupy wyssane informacje. 

 

Jeśli UA jest tak skorumpowana, ma zniszczone wojsko, to dlaczego Rosjanie po mobilizacji nie wchodzą w nich jak w masło (jak w pierwszych dniach konfliktów, gdzie UA miała w polu 90 tys armii kadrowej)? Bo jeszcze nie było momentu krytycznego dla nich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kogoś ciekawi, mam parę informacji z Charkowa i Odessy, od byłych mieszkanek ;). Byłych, ale rodziny bliższe i dalsze czasem zostały. I tak - te wszystkie obrazki i filmiki z polowaniem na ulicach na chłopaków przez wojskowe służby, które ma miejsce głównie we wschodniej Ukrainie nie są przesadzone. Są jedynie niedoszacowane. Moim zdaniem jest to swego rodzaju polityczny cynizm władz Ukrainy, organizujących tego typu "łapanki" przede wszystkim we wschodniej Ukrainie, niż np. we Lwowie czy Kijowie.

 

Rosyjski bywa przydatny, nie tylko w takich rozmowach :) Moje nowe znajome mówią już bardzo ładnie po polsku (naprawdę, jestem pod wrażeniem ich zdolności językowych), ale zdarza się że słów brakuje, co mnie nie dziwi. W takich dyskusjach ciekawi mnie wiele rzeczy, m.in świadomość polityczna. I to jest bardzo ciekawa sprawa. Nikt tam nie kocha Rosjan z góry, z powodów oczywistych. Ale i nie ma (albo nie było) zapiekłej nienawiści. Z drugiej strony tak samo niewielu darzy szczególną estymą obecne władze kijowskie i ich politykę. Ich perspektywa jest bardzo ciekawa, bo takie wrażenia mogą się różnić od Ukraińców, których też znam, ale w Polsce są już od lat i z Polską wiążą w 100% swoje dalsze życie.

 

I tak, powtarza się w tych rozmowach pragnienie jak najszybszego końca wojny. Ludzka rzecz.  Przelewana realnie krew i cierpienie może fascynować i ekscytować jedynie psychopatów.

 

Kim zatem są? Kim się czują? Bardziej Ukrainkami, Rosjankami, czy kimś innym? To też nie jest tak rzadkie. "Jesteśmy stąd". Charkowskie, Odeskie, jesteśmy "swoi".

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Obliteraror said:

Realnie szacuję te straty

 

Kurde rzeczywiście, olśniłeś mnie wyrocznio xD

20 minutes ago, Obliteraror said:

cynizm

 

Beciakowy zamiennik na "segregacja rasowa" 

 

Hitler też być cyniczny wobec Żydów? XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Obliteraror said:

xDD

 

XDDDD 

 

W opracowania ukraińskich uczonych też nie uwierzysz, zbyt niewygodne jak prawda o stanie zachodniej zdolności bojowej

 

https://spadok.org.ua/antropologiya/yak-rozpiznaty-ukrayintsya-zovnishnist-i-charakter-natsiyi

 

"ewidence based wybiorę se co mi się podoba i będę zgrywać mądrego dyskutując z paruwami żeby podłechtać sobie ego" xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Obliteraror

Zdarzyło mi się porozmawiać chwilę z panią że wschodu Ukrainy i coś też wspominała a tych łapaniu do wojska. Jeszcze wspomniała, że Ukraińcy ci z zachodu atakują ją z pretensjami dlaczego ona mówi po rosyjsku a nie ukraińsku. Skoro jak mówi zawsze tak mówiła i i nie przeszkadzało co wam teraz przeszkadza. 

Także coś jest tam na rzeczy, fakt ze ten język rosyjski akurat teraz w tym czasie ich boli ale ten banderyzm wychodzi z tych niektórych Ukrów. 

Widać było w jej słowach że miała taki żal do nich bo jednak ci Ukraińcy że wschodu jednak bardziej są poszkodowani niż ci z zachodu. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Obliteraror napisał:

Jak kogoś ciekawi, mam parę informacji z Charkowa i Odessy, od byłych mieszkanek ;). Byłych, ale rodziny bliższe i dalsze czasem zostały. I tak - te wszystkie obrazki i filmiki z polowaniem na ulicach na chłopaków przez wojskowe służby, które ma miejsce głównie we wschodniej Ukrainie nie są przesadzone. Są jedynie niedoszacowane. Moim zdaniem jest to swego rodzaju polityczny cynizm władz Ukrainy, organizujących tego typu "łapanki" przede wszystkim we wschodniej Ukrainie, niż np. we Lwowie czy Kijowie.

W całej Ukrainie stoją. Zmotywowałeś mnie do znalezienia tego obrazka z kanału telegramowego ze Lwowa (ruscy pałowali konia do tego), gdzie jest opisane, że są korki przy wyjeździe ze Lwowa i wojskowi na bramkach rozdają "powiestki". 
e094daaa81276ba3165f26f352218494.jpeg

 

Ja natomiast mam znajomego z okolic Tarnopola (zachodnia Ukraina) i brat pracownika szwagra (młody wrócił do UA) musiał się w szafie chować, bo mu do domu weszli. 

Natomiast we Słowiańsku czy Kramatorsku oprócz chętnych prawie nikogo na siłę nie mobilizują (wiadomo czemu). Jest to trochę złapanie zarzutki i próbą dzielenia ichniejszego społeczeństwa, że biorą jednych, a tych z zachodu nie. Biorą wszystkich. 
Orban tak samo bóldupił, że biorą Węgrów z Zakarpacia i się wykrwawiają. 
I fakt, na północ od Chersonia 128 brygada górsko-szturmowa z Zakarpacia mocno się wykrwawiła, lekko mówiąc, około 3 września. Nie wiem jak w Kijowie, ale gdy słucham wywiadów z wojskowymi na froncie, to często są mieszkańcami obwodu kijowskiego. W końcu Kijów tak w 50-60% obronili mieszkańcy Kijowa i obwodu kijowskiego (72 brygada, obrona terytorialna, gwardia narodowa itd.).

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Obliteraror napisał:

Nikt tam nie kocha Rosjan z góry, z powodów oczywistych. Ale i nie ma (albo nie było) zapiekłej nienawiści. Z drugiej strony tak samo niewielu darzy szczególną estymą obecne władze kijowskie i ich politykę.

 

Również potwierdzam z bezpośrednich rozmów, że tam już nastąpił podział, nawet członkowie rodzin stali się wrogami.

Politykę Ukrainy m.in. represje językowe, można ocenić jako debilną.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, manygguh said:

A masz info on jakichś innych wyciekach? Piszę, bez szydery.

Jedyne co ostatnio widzę, to zadziwiającą zbieżność - znikają źródła informacji nieoficjalnej. O ile w Rosji/Chinach od dawna już ciężko cokolwiek niezgodnego z "polityką państwa" znaleźć, o tyle po wizycie Bidena i zawirowaniach okołochińskich, nastała dziwna cisza po stronie USA/UE. Wygląda to tak, jakby medialna propaganda wstępowała na nowy poziom, likwidowano potencjalne "wycieki" nieoficjalnych informacji i dyscyplinowano "those in need to know".

 

Natomiast z ciekawostek - w jednym z największych portów świata, Yantian, nic się nie dzieje. Znaczy kontenery puste stoją, nie ma pracy dla kierowców ciężarówek...

https://www.scmp.com/economy/china-economy/article/3210870/chinas-shipping-containers-pile-overcrowded-port-overseas-orders-dwindle

Opinia: widzimy wczesny etap kryzysu, gdzie brak podaży wywołany jest brakiem popytu na towary "trzeciej potrzeby".

 

15 hours ago, zychu said:

Żenada.

Mówisz o hałasie, bo wybija się ponad normalną rozmowę - więc zwraca na siebie uwagę.

Odwracanie uwagi jest jednocześnie metodą propagandy.

 

Ciekawostka, oficjalna i aktualna lista sankcji UE:

https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/sanctions/restrictive-measures-against-russia-over-ukraine/sanctions-against-russia-explained/

 

Od 1 marca zmieniają się zasady współfinansowania pobytu Ukraińców w Polsce (link do ustawy w artykule):

https://www.prawo.pl/samorzad/nowe-zasady-zakwaterowania-uchodzcow-z-ukrainy-w-internatach,520013.html

https://www.gov.pl/web/mswia/nowelizacja-ustawy-o-pomocy-obywatelom-ukrainy-z-podpisem-prezydenta3

Quote

 

W ramach nowych rozwiązań wprowadzono także zapis dotyczący uzależnienia możliwości korzystania ze zbiorowego zakwaterowania – w okresie dłuższym niż 120 dni od przybycia do Polski – od posiadania numeru PESEL.

...

W ustawie zapisano, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie otrzymywał dane z rejestru Straży Granicznej dotyczące daty każdorazowego wjazdu i wyjazdu z Polski obywatela Ukrainy. Dzięki temu rozwiązaniu ZUS będzie mógł wstrzymać wypłatę świadczeń wobec osób, które opuściły Polskę.

...

Obowiązek partycypacji w kosztach pobytu dla obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, wejdzie w życie 1 marca 2023 r.

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, MG-42 said:

ten język rosyjski akurat teraz w tym czasie ich boli ale ten banderyzm wychodzi z tych niektórych Ukrów. 

Widać było w jej

 

I to jest w tym wszystkim dla Polaków najgorsze. Jeszcze kiedyś banderowskie kurwy sobie siedziały w swoich norach i z resztą z powodzeniem mogliśmy się dogadać. Tak samo jak z łukaszenka który chciał nawiązać z nami dobre stosunki. Niestety w 2014 oprócz okupacji przez nato Polski, jankesi weszli również na Ukrainę i skończyły się marzenia.

 

Chociaż jeszcze gorsze jest to że ludzie myślą że bycie w nato to coś dobrego xD zajebiste opcja, może mnie LEGALNIE zakuć, wg swojego widzimisie, i nie ponieść żadnych konsekwencji, super 

 

A już w ogóle najgorsze jest to, że nato przegrywa i to jak skurw*syn, i prawie nikt nie zdaje sobie z tego pojęcia 

 

Beka xD

Edytowane przez slusa
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slusa napisał:

I to jest w tym wszystkim dla Polaków najgorsze. Jeszcze kiedyś banderowskie kurwy sobie siedziały w swoich norach i z resztą z powodzeniem mogliśmy się dogadać. Tak samo jak z łukaszenka który chciał nawiązać z nami dobre stosunki. Niestety w 2014 oprócz okupacji przez nato Polski, jankesi weszli również na Ukrainę i skończyły się marzenia.

No to w końcu jankesi są winni czy banderowcy? Marzenia czego? Bloku wschodniego na wzór układu warszawskiego? Coś ci się w twoich konspiracjach coś myli. Nikt nie zakazywał języka rosyjskiego - 65% żołnierzy ukraińskich mówiło wyłącznie po rosyjsku. 
Jako, że wierzysz w każde kacapskie kłamstwa, tak też będziesz ciągnąć swoje, ale chociaż ktoś patrzący z zewnątrz zrozumie. 

 

2 godziny temu, slusa napisał:

Chociaż jeszcze gorsze jest to że ludzie myślą że bycie w nato to coś dobrego xD zajebiste opcja, może mnie LEGALNIE zakuć, wg swojego widzimisie, i nie ponieść żadnych konsekwencji, super 

Nie no wykurwiście jest być w bloku wschodnim. Dlaczego to ludzie ryzykowali życiem, aby móc się dostać z NRD do RFN, a nie odwrotnie? To jest pytanie, na które nie potrafisz odpowiedzieć. Oczywiście, że coś dobrego. Wcale w Rosji tak nie jest, że może legalnie zakuć choćby za narzekanie na władzę, narzekanie, ze kaukazi biorą słowianki lub dawać przymusowe szczepienia. :D

 

2 godziny temu, slusa napisał:

A już w ogóle najgorsze jest to, że nato przegrywa i to jak skurw*syn, i prawie nikt nie zdaje sobie z tego pojęcia 

Gdzie przegrywa? XD W twoim alternatywnym świecie.
A kto to przejął rynek gazu w Europie i wyprzedził Rosję w sprzedaży w grudniu (teraz udział gazu w europejskim rynku to 2%). To się nazywa wygrana! 
Już nie wspomnę jak hindusi ostatnio wyr*chali Rosjan na zakupie ropy sprzedając po 20% ceny, tym samym płacąc swoją walutą, z którą ruscy nie bardzo mają co zrobić. xD
 

 

Edytowane przez Strusprawa1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.