Skocz do zawartości

Rosja atakuje Ukrainę. Czy to już pełnoskalowa wojna, czy jeszcze niewielkie działania militarne by coś ugrać?


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, $Szarak$ napisał:

Hmmm ten wątek już zrobił się ogólnie geopolityczny i jest taki jeden z wielu ciekawych argumentów brics vs zachód.

A mianowicie chodzi o milionerów. 

W usa, jak masz kasę kapitaliści mają doskonały miejsce do osiedlania się. Z Chin milionerzy uciekają. Po prostu boją się o o własne majątki. 

Dlatego taką mapkę znalazłem:

k0vOML1Km6vrklpXmbK9B8pRF7BuUoGoSs0lWbhv

Ale zaskoczenie

Dla mnie największym zaskoczeniem jest +1300 dla Portugalii.

Co tam takiego wyjątkowego?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Libertyn napisał:

Bo wiesz, kilkuset chłopców  przeprowadzających sabotaż to też jest pewnego rodzaju ofensywa. 

Z pewnością. Jak Heniek ze Zdzichem wybije koszem na śmieci szybę w Żabce i rąbnie trzy kartony Marlboro i wielopak Harnasia, to też "ofensywa"? ;)

 

Wiesz co to jest kontrofensywa? Jak wszystko co żyje spierdala przed nawałą ognia z ziemi i powietrza, przy przynajmniej kilkukrotnej przewadze w ludziach i sprzęcie.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Baca1980 napisał:

https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/polityka/specjalny-medal-od-niemcow-dla-zelenskiego-putin-jest-agresja

 

Zełenski zwrócił się również do kanclerza Olafa Scholza dziękując mu przede wszystkim za wsparcie militarne, m.in. za czołgi Leopard. Jak dodał, "niemieckie Irisy (systemy przeciwlotnicze - red.) uratowały już tysiące przed rosyjskimi atakami rakietowymi". - Europa zawsze będzie wdzięczna rządowi Niemiec za skuteczną pomoc Ukrainie, za skuteczność w obronie państwa - mówił.  

 

A o czym w Niemczech miał mówić?  O Krabach?

8 minut temu, Baca1980 napisał:

Ukraińcy dobrze wiedzą gdzie są prawdziwe pieniądze. Dostali od Polski co chcieli. Widzą że więcej już nie dostaną. To przykleją się do bogatszych. 

Ale to nie ich wina. Jak już to nasza
Polak rozewrze nogi Polsce i ma ból dupy że inni ją dymają.

8 minut temu, Baca1980 napisał:

Za to nasi politycy znowu przez lata będą p.ierdolić o moralnym zwycięstwie.

Ależ oczywiście. Lubimy moralnie się wywyższać i obrywać w dupę

8 minut temu, Baca1980 napisał:

Ajwaj. Jakoś Ukraińcom nie przeszkadza koniobijstwo na temat Stepana Bandery.

Jak nie Stepan to kto? Jest on tam znany jako przede wszystkim przeciwnik sowietów 
Petlura którego wydymaliśmy w Rydze?
Mazepa? Chmielnicki? O obu możemy mieć potencjalny ból dupy, obaj są też jednak postaciami zbyt historycznymi by uwodzić społeczeństwo. 
Ilu znasz typów którzy sie jarają II wojną? 

Ilu takich którzy się jarają XVII wiekiem? No właśnie

 

5 minut temu, Obliteraror napisał:

Z pewnością. Jak Heniek ze Zdzichem wybije koszem na śmieci szybę w Żabce i rąbnie trzy kartony Marlboro i wielopak Harnasia, to też "ofensywa"? ;)

Jak wysadzi tory kolejowe/most czy sieć energetyczną albo znowu jakieś stacje benzynowe to już będzie gorzej.
 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Obliteraror napisał:

Ale byłem, jestem i będę  realistą. I wiem, że Ruscy im tej akcji "wolnego legionu" nie odpuszczą.

A Ty myślisz że będą się pytać ruskich o zdanie?

Wystarczy tylko że chłopcy dotrą trochę za linie frontu i będą udawać cywili. Nie trzeba giwer, kamizelek, masy amunicji, wystarczy plastelinopodobny c4 i zapalniki. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, slusa said:

Volodin noted that it is normal practice to forgive neighbors a lot, but not in cases when the memory of soldiers and officers who can no longer stand up for themselves is" trampled"

https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art38381491-w-rosji-zniszczono-pomnik-upamietniajacy-polskich-i-litewskich-zeslancow

 

2 hours ago, slusa said:

The Russian government is considering a possible gasoline export ban to prevent domestic fuel shortages and price hikes following a decision to reduce subsidies for refineries, industry and government sources told Reuters on Tuesday - Reuters sources.

They also said that the government may increase volumes of mandatory gasoline sales on the commodity exchange.

To jest bardzo dobry news dla Ukrainy.

W dość luźnym tłumaczeniu - w Rosji ceny benzyny rosną, ale za to maleje jej dostępność na stacjach benzynowych :)  

Powód - obcięcie o połowę subsydiów państwowych dla rafinerii (i nowy podatek od zysków rafinerii "na cele obronne", plus pewnie zwiększone zużycie "wojskowe").

 

Oficjalnie więc rząd Rosji planuje "zakazać sprzedaży zewnętrznej"... ale w tym samym artykule, jest też mowa o przymusowym zwiększeniu sprzedaży na rynkach światowych.

 

Czyli benzyna zamiast na stacje do Rosjan, popłynie sobie na zgniły Zachód (za dolary) albo jak ostatnio - do Afryki (chciałbym znać ceny tych kontraktów). Indie chyba na razie są "spalone" po akcji z rupiami, a Chiny "negocjują" takie ceny, że chyba Afryka już jednak lepiej płaci.

Z tego samego artykułu:

Quote

Industry sources said that Russian gasoline exports in April and May were about 200,000 tonnes a month, down from between 600,000 tonnes and 700,000 tonnes in winter.

Źródła w przemyśle (naftowym) mówią, że rosyjski eksport benzyny w kwietniu i maju wyniósł około 200 000 ton / miesiąc, co oznacza spadek z 600 000 - 700 000 ton /mc podczas zimy... trzykrotny spadek, jeśli można zaufać danym z tego artykułu.

 

Inny artykuł, też Reutersa: https://www.reuters.com/business/energy/russias-oil-gas-budget-revenue-drops-sharply-april-2023-05-04/

Według szacunków ich własnego ministerstwa, "the finance ministry has budgeted for a 23% reduction in oil and gas revenues this year". Tylko to było na początku maja, a dziś pewnie jest już liczone trochę inaczej.

Aha, jeszcze dochód podatkowy Rosji marzec/kwiecień z eksportu ropy spadł o ~35 biliardów rubli, czyli około miliard osiemset milionów zł, w jeden miesiąc - jeśli wierzyć Reutersowi.

Quote

At the same time, profit-based tax revenues from oil producers fell last month to 185.4 billion roubles, from 220.6 billion roubles in March.

Patrząc na te dane, wcale się nie dziwię Zełeńskiemu, że nie chce robić kontrofensywy - w zamian, zwiększa zużycie paliwa wojsk rosyjskich małymi akcjami dywersyjnymi... tfu, znaczy to oczywiście "rosyjscy ochotnicy" byli - i czeka.

 

21 minutes ago, Brat Jan said:

Co tam takiego wyjątkowego?

Zachodnie wybrzeże z widokiem na otwarty ocean, i dużo ustronnych miejsc do zacumowania nawet dużej łódki.

Tania siła robocza, porównywalna z Polską, ciepła pogoda (poza nocami), relatywnie dużo ziemi na sprzedaż.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Obliteraror napisał:

Wiesz co to jest kontrofensywa? Jak wszystko co żyje spierdala przed nawałą ognia z ziemi i powietrza, przy przynajmniej kilkukrotnej przewadze w ludziach i sprzęcie.

 

Kontrofensywa to zwrot zaczepny wykonywany na wyłamującego się w głąb obrony własnek , przeciwnika, rodzaj natarcia przygotowywanego w toku działań obronnych, w czasie których broniący wyczerpuje nacierającego, a jednocześnie gromadzi siły i w odpowiednim momencie uderza z zadaniem rozbicia głównego zgrupowania nacierających wojsk przeciwnika i przejęcia inicjatywy strategicznej.

 

Przewaga kilkukrotna nie jest wymagana ale bardzo pomaga :) Reszta w działaniach UA, póki co wyczerpuje definicję.

Do niedawna jeszcze nie wierzyłem że ta kontrofensywa w ogóle ruszy. Ale od kilku dni wychodzi mi że mogą wystartować i dojechać ruskich.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

America is a sick nation: 

 

-70% of adults are on one or more prescription drugs 

-71% are fat with 38% being obese

-Sperm counts are down 62% in the past 50 years 

-Testosterone levels in men are decreasing by 1% every year 

-70% of adults took the vaccine 

-Over 100k drug overdoses a year

-1 in 3 men haven’t had sex in the past year 

-20% of generation Z identifies as gay 

-1 in 4 women have killed their own child 

-Almost half of Americans don’t believe in a god 

  • Like 1
  • Dzięki 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, slusa napisał:

America is a sick nation: 

 

-70% of adults are on one or more prescription drugs 

-71% are fat with 38% being obese

-Sperm counts are down 62% in the past 50 years 

-Testosterone levels in men are decreasing by 1% every year 

-70% of adults took the vaccine 

-Over 100k drug overdoses a year

-1 in 3 men haven’t had sex in the past year 

-20% of generation Z identifies as gay 

-1 in 4 women have killed their own child 

-Almost half of Americans don’t believe in a god 

 

Ostro :D 

 

Niestety jest to prawda :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, $Szarak$ napisał:

Coś żeby niektóre onuce przymurowalo. 

Prigozyn sam mówi, że ukr mają jedną z najlepszych armii i walczą naprawdę bardzo dobrze. 

Z resztą nie pierwszy raz tak mówi. 

 

 

Dobrze też odrobili lekcję z 2014-stego roku.

 

Natomiast u nas? Strach się bać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, $Szarak$ napisał:

Coś żeby niektóre onuce przymurowalo. 

Prigozyn sam mówi, że ukr mają jedną z najlepszych armii i walczą naprawdę bardzo dobrze

They have high level of intelligence and various weapons...

 

Tak to zdecydowana zasługa Ukraińców, dali światu kupę technologii wojskowej, która dzisiaj zwycięża onuce, a Zachód może tylko przypatrywać się ze zdumieniem jak naukowcy wojskowi z Ukrainy tworzą historię 😉

 

Ja wiem, że mokre sny ukrofilów polskich hodowanych na tiktowkowych przekazach z bohaterskiej wojny ojczyźnianej wykrzywiają im percepcję, ale warto jednak trzymać się trochę rzeczywistości, bo taka odklejka może być szkodliwa.

 

To co mieli i mają Ukraińcy to być może duch walki. Nic więcej. Zostali predestynowani do roli mięsa armatniego w rozgrywce mocarstw i nawet z gigantycznymi dostawami najnowoczesniej broni z Zachodu wojny nie wygrali, a najbardziej znany ukraiński komik gdzie tylko się nie uda to prosi wciąż o więcej i więcej dostaw, bo ledwo się front trzyma. Tak wygląda rzeczywistość, ale nikt nikomu nie zabroni wierzyć w mordercze ukraińskie korniszony latające i strącające drony.

Edytowane przez Redbad
  • Like 7
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Baca1980 ja jak słyszę “moralne zwycięstwo” to nie nóż w kieszeni się otwiera, a chęć wyciagnięcia z francuskiego muzeum gilotyny. (Szybki serwis, smarowanie i do roboty.)

 

 

Tak, wiem rewolucja zjada własne dzieci. 

 

Edytowane przez zuckerfrei
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, $Szarak$ napisał:

Prigozyn sam mówi, że ukr mają jedną z najlepszych armii i walczą naprawdę bardzo dobrze. 

A co miał powiedzieć ? Skoro tyle mcy trwały walki o to miasto ? Dyskredytować ? To i swoim by też wtedy umniejszał.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Brat Jan napisał:

Dla mnie największym zaskoczeniem jest +1300 dla Portugalii.

Co tam takiego wyjątkowego?

Obstawiam stosunkowo niskie koszty życia, klimat i jednak UE. Plus brak wojen i perspektyw na nie. Może mają też stosowne programy ściągające osoby do kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Atanda napisał:

Portugalii

Tam ludzie zarabiają po 800 euro/mc. Lizbona. 

 

Znajomi tam mieszkali, znam to od podszewki. Jest spora Polonia, zdalnie pracują dla innych firm. Fajnie tam. Espresso 60 euro centów. 

Ja chodziłem po knajpach dla tubylców. Nic dla turystów. Tam państwo niewiele daje. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Redbad napisał:

Tak wygląda rzeczywistość, ale nikt nikomu nie zabroni wierzyć w mordercze ukraińskie korniszony latające i strącające drony.

Kolejny który myśli, że zachód niesamowicie się stara żeby ukr pomoc. xD 

 

Czy tak naprawdę ciężko ruszyć głową? Dla ciebie 300 mln dolców pomocy to uuuu dużo dużo, ale USA daje ale dla USA to są DROBNIAKI. I taka jest prawda. 

 

Ukr NIE DOSTALI najnowczniejszych przykładowo rakiet. A jeśli dostali coś nowoczesnego to stosunkowo małej ilości na możliwości krajów zachodu. 

 

Ale po co ja się pompuje. Lepiej dodać post bezmyślny, oparty na populizmach i zebrać poklask. 

Uuuu cały zachód ledwie Ukrainie jest w stanie pomóc! Uuuu patrzcie!

 

Aż żal się to czyta. Ile Ukraina dostała f-16 póki co? Kilkadziest abramsow od USA? Śmiech na sali. USA ma ich z 15 tysięcy. F-16 ma kilka tysięcy - nie licząc innych. Ogromna ilość bombowców, różnorakiego przemysłu, ale wejdzie taki @Redbad i walnie, że ledwie zachód daje radę. 

No, ale to jest spowodowane po prostu brakiem wiedzy. Podlapywaniem tematu i rzucaniem populizmu. 

 

 

Ja to się zastanawiam @Kespert, że ci się chce tracić czas na @slusa. Ten człowiek wrzuca jakieś fragmenty bez żadnego źródła po angielsku i nic nie weryfikuje a gdy ty mu starasz się wyjaśniać to dalej wkleja randomowo co mu wpadnie w łapska. xD 

Chodź byś starał się, jakikolwiek się da to jego i tak przerasta czytanie ze zrozumieniem i logiczne myślenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty pitolisz??? Ktoś tu wrzucał tabelkę czego ile dokładnie państwa nawet pomniejsze natowskie dały Ukrainie, razem do kupy to jest poteżne wsparcie. Nie wspomnę już o szkoleniach amerykańskich od 2014 (a może i od Majdanu). Walczą tam też obcokrajowcy z całego świata, a gdyby nie skoordynowany wywiad NATOwski to Ukraińcy mogliby sobie strzelać w ciemno. 

 

Po co się pompujesz? Powiem Ci po co. Bo masz ukrosraczkę zmiksowaną z genetyczną rusofobią i czujesz strzał dopaminy jak tylko coś pochwalnego napiszesz o braciach spod znaku tryzuba. Od początku poczytywałem Twoją wesołą twórczość, która była jednym długim peanem na cześć Ukrainy. I rozumiem poniekąd tę sympatię, każdy ma swoje, ale nie mogę czasem nie zareagować na groteskę na ktorą Twoja argumentacja często zakrawa.

Człowieku 300 mln dolców od USA??? Pierwszy lepszy z brzegu artykuł mówi o miliardach dolarów! I to dodatkowej pomocy. Nie kompromituj się.

 

https://www.money.pl/gospodarka/miliardy-na-pomoc-dla-ukrainy-czesc-tej-kwoty-dostanie-polska-6746068296485440a.html

  • Like 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde! Zobaczcie Rosja upada! Już za dwa tygodnie zmiana reżimu! 

 

 

Inflation in Russia has continued to slow through May, Prime Minister Mikhail Mishustin told a Shanghai business forum on Tuesday, noting that the indicator is currently the lowest in Europe.

 

“As of early May, inflation slowed to 2.3% year-over-year. This is the lowest figure among all European countries,” Mishustin stated. The indicator fell after a sharp drop to 3.51% in March from 10.99% in February. It is currently well below the government target of 5% for the year.

 

In comparison, Switzerland recorded 2.6% inflation in April, the second-lowest after Russia. The region’s largest economy, Germany, saw prices grow at 7.2%, France – at 5.9%, and Italy – at 8.2%. Annual inflation for the Eurozone was recorded at 7%.

 

Mishustin also announced that Russia's unemployment rate had dropped to a record low of 3.5%.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, $Szarak$ napisał:

zachodu to jest mało

Nie wiem ile to jest dla Zachodu, ale wiem ile to jest dla Ukrainy, dzięki temu wytrzymują już ponad rok wojnę z Ruskim.

 

Są dane mówiące o wsparciu ponad 50 krajow dla Ukrainy. Idzie to już w dziesiątki miliardów.

 

Stary to nie Korea Płn. że możesz sobie opowiadać bajki o bohaterskim samodzielnym narodzie zza siedmiu gór i mórz, który praktycznie sam bije się o dobro Wszechświata. Ludzie mają dostęp do internetu i nawet po tej stronie barykady (zachodniej) dane na temat wojny nie są tajemnicą.

 

Nie wiem tylko po co uprawiasz ten szajs, znaczy się krzywą legendę niezwyciężonej Ukrainy? Płacą Ci za to? Przecież to co Ty opowiadasz i jak opowiadasz, to już nawet nie godzi w dane ogólnodostępne, ale i w stan umysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Redbad napisał:

Stary to nie Korea Płn. że możesz sobie opowiadać bajki o bohaterskim samodzielnym narodzie zza siedmiu gór i mórz, który praktycznie sam bije się o dobro Wszechświata. Ludzie mają dostęp do internetu i nawet po tej stronie barykady (zachodniej) dane na temat wojny nie są tajemnicą.

Ale gdzie ja tak pisze? Starasz się mi wmówić coś, czego nie mówiłem. 

Od zawsze pisałem o wsparciu zachodu dla ukr no lol. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.